Author Topic: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija  (Read 27277 times)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 817
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #15 on: November 21, 2013, 10:26:05 AM »
Postoji mogucnost da ti pozarni zid vec stoji pod nekim uglom na dole i na desno, ja sam to vidjao na nekoliko arf-ovai veoma je korisno jer se ne zezas sa odredjivanjem uglova vec samo usrafis motor (ili nosac glow-a).

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #16 on: November 21, 2013, 10:35:28 AM »
Ovaj je stroga vertikala, tako da ću morati da pribjegnem gimnastici. Pošto je kapotaž dosta precizno napravljen sa jasno moldovanim mjestom za probijanje otvora za osovinu, mislim da mi je najlakša varijanta štelovanja ugla postavljanje kapotaža na definisanu poziciju, a zatim pomjeranje motora u odnosu na otvor. Neću moći vjerovatno da ubodem tačan ugao, ali bitno je da bude nešto dolje i desno.

 (pijemo)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #17 on: November 21, 2013, 05:00:18 PM »
Quote
Slazem se sa teorijom TE o uglu postavljanja elise na dole i u desno. Na svim mojim modelima koje sam pravio je upravo tako,  osim na Citabriji... ... E sad nisam se udubio u problematiku  jer model leti odlicno ali pitanje ostaje u cemu je fora tj kako je iskomenzovan ugao motora?
Vrlo rado ću da objasnim.
Pošto nisam našao nikakvu internet literaturu vezano za ovu problematiku, morao sam nacrtati jednu pomoćnu skicu. Nadam se da će sa ovim biti lakše razumeti.
Kod visokokrilaca rezultanta sile vazdušnog otpora celog aviona Fo je dosta visoko. Višlje je od ose motora, jer otporna sila na krilu je najviše podiže. Ukupna sila vazdušnog otpora Fo i potisna sila elise Fe istih su pravaca a suprotnih su smerova sa priličnom razdaljinom H čine neželjeni obrtni momenat u telu aviona. Taj momenat (zeleni na skici) hoće da podiže nos aviona.
Da bi se kompenzovao taj momenat, potrebno je naći jedan drugi momenat iste veličine ali suprotne aktivnosti. Sa postavljanjem osovine motora pod ugao na dole, dobijamo jednu poželjnu komponentu sile elise Fe na vertikalnoj osi  pod nazivom Fey. Ta relativno mala sila sa velikim krakom L stvara momenat suprotnog smera (magenta na skici). Idealno bi bilo da su ti momenti istih intenziteta, da bi se održala što bolja ravnoteža pri letenju.
Sila uzgona Fu i gravitaciona sila Fg ne učestvuju u ovoj problematici, samo su naznačeni njihovi položaji.





ivanmagd je dobro naveo da  taj ugao već može biti "ugrađen" u ploču nosača motora (firewall) i ne treba da se posebno brine za to. Evo jednog crteža gde je baš tako konstruisan jedan model. Dodao bih da plovci dosta spuštaju napadnu tačku sile otpora, pa u tom slučaju nema potrebe za velikim uglom motora na dole.



Nadam se da je pomoglo.
 ;namig

« Last Edit: November 21, 2013, 09:52:57 PM by tibeteagle »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #18 on: November 22, 2013, 12:43:02 AM »
TibetEagle, hvala na grafičkom pojašnjenju  (pijemo)

Jasno mi je kod visokokrilaca, ali zašto se isto radi i kod niskokrilaca gdje je moment sile obrnutog smjera?! Kod mog Parkzonoviog Trojana T28, firewall je zakošen i to dobro (2-30) dolje i desno?! Mislim da je razlog sledeće:

Čitao sam da je razlog (ne mora biti jedini) obaranja ose na dolje "redukovanje asimetričnog potiska elise", tj. prilikom penjanja (obično naglog), putanja aviona se ne poklapa sa njegovom podužnom osom, tj. u blagom je plusu - veći napadni ugao. Tom prilikom elisa korisniji rad vrši svojom desnom stranom koja zbog, da kažem, proklizavanja aviona u odnosu na podužnu osu, "okomitije" napada zrak nego lijeva strana koja ide naviše (po smjeru penjanja aviona - strujanja vazduha), pa samim tim desna strana vrši veći rad - potisak, samim tim stvara moment oko vertikalne ose aviona i teži da ga okrene na lijevo. To se kompenzuje okretanjem ose motora - elise na desno.
Naravno, ovo se najizraženije osjeća prilikom naglih penjanja (petlja ili sl.) jer kod blagih se pravac penjanja skoro podudara sa osom aviona.

Izvinjavam se ukoliko nijesam koristio pravu aviatičarsku terminologiju, ali mislim da je razumljivo. Pokušaću ovo da iskopam i da izbacim neko vektorsko - slikovitije objašnjenje.

 (pijemo)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1254
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #19 on: November 22, 2013, 01:18:13 AM »
Hm, kod Sigove Citabrije definitivno je sve u nuli.
Nosac motora je cista vertikala, uzduzna osa motora se poklapa sa uzduznom osom modela u obe ravni.
Horizontalac i trup su u nuli. Jedino je krilo u plusu  za 1 stepen. Ovo sam doterivao digitanom libelom i ispoštovao uputstva za gradnju. 
 


Evo i slike....

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #20 on: November 22, 2013, 04:00:23 PM »
Tatabulik jeste, oktretanje elisa unosi dodatne nevolje, odnosno momente u avion, što isto treba iskomperzovati sa uglovima na osi motora. Da ne ulazimo ovde detaljnije u ovo, a već si jedan deo lepo objasnio. To su bolesti svih aviona sa jednom elisom, ma gde da se nalazila elisa.

Onda je sve dobro podešeno na modelu, ako se istrimovane komande nalaze na nultom položaju ili blizu. Trimovanje se radi na oko 50% gasa. Naglo dodavanje i skidanje gasa isto unosi kratkotrajni dinamički poremećej u stabilmnost aviona, što se komandama mora neutralizovati ili polako sa palicom gasa. Piper je svakako stabilan avion i ne može se desiti ništa ozbiljno, ako se mirno i staloženo leti.

DrJak, mislim da je gore postavljen plan za Citabriju delom pogrešan, odnosno ne treda da se bukvalno shvati. Ko je crtao, verovatno je mislio da će svako sam podesi ugao nosača motoa po njegovom znanju ili iskustvu. Ako toga nema, onda se može vidati posle prvog leta, da li za tim ima potrebe i koliko. Na planu je CG isto ucrtan više napred od teoretski normalih 30%. Može da leti dobro i ovako sa oko 25% ali pri skidanju gasa, poniranje nosa modela je mnogo izraženije i mora se kompenzovati sa horizontalcem da bi jedrio sa manjim uglom poniranja.
Pogledaj neke druge planove na netu, jer u mnogoma koje sam pogledao za Citabriju, već su predviđeni uglovi na dole i desno. Treba paziti, jer na netu ima i potpuno pogrešnih i ne upotrebljivih crteža i planova modela, pogotovo oni free.


« Last Edit: November 22, 2013, 04:04:13 PM by tibeteagle »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #21 on: November 22, 2013, 05:34:22 PM »
Iako nisam imao nameru da se više javljam u ovom topiku, ipak moram.

@tibeteagle
DrJack-ov plan je original SIG-ov plan i nije tamo neki s neta...


@tatabulik

Sa G32-600 i trokrakom MAS 13x6x3, konkretan nagib je bio malo veći od dva stepena i jedan desno s tim što je centar elise bio tačno u osi.
Ako ti je zid nula/nula u odnosu na osu, pomeri odstojnike-nosače motora na gore i udesno, gledano od elise ka motoru tj zidu. Podloške stavljaš između onog "krsta"-nosača i odstojnika. Recimo gore-desno tri podloške, a gore-levo jedna, dole ne stavljaš. Tako ti centar debljine korena elise i centar prečnika na tom delu, pada tačno u centar ose i centar rupe na kapotažu, a rupu sam bušio fi 26mm za adapter, koji ide uz njega...



Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #22 on: November 22, 2013, 11:13:27 PM »
Momci hvala na sugestijama, TibetEagle i Mišo, vama na skicama posebno!!!  (pijemo)

Jedna zanimljivost kod full size aviona, a na ovu temu.
Upravnik aero kluba Nikšić, ujedno pilot instruktor i pilot jedinice za gašenje požara (Dromaderi i Fire Boss-ovi) mi je pričao konkretno za Dromader, a na konto onog spiralnog kretanja vazdušne struje oko trupa zbog dejstva elise, da kad bi dok stoji na pisti dao pun gas, avion bi se u momentu okrenuo za oko 450 u lijevo!!! Tako da ove bolesti o kojima pričamo pogađaju i VELIKE i male.

 (pijemo)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #23 on: November 23, 2013, 12:09:34 AM »
Quote
mi je pričao konkretno za Dromader, a na konto onog spiralnog kretanja vazdušne struje oko trupa zbog dejstva elise, da kad bi dok stoji na pisti dao pun gas, avion bi se u momentu okrenuo za oko 450 u lijevo!!!
Te dve pojave treba razdvojiti. Jedno je konstantno spiralno kretanje strujanja oko trupa aviona, a drugo je kada se naglo doda gas. Ovo drugo je direktna dinamičko inerciona pojava na elisi koja prouzrokuje momenta pri ubrzanju elise. Njegov kontra momenat se prenosi preko motora na celo telo aviona. Samo prilikom ubrzanja elise kao "diska", javlja se veliki trenutni momenat . On prestaje kada se ubrzanje završi. Isto se javlja pri naglom skidanju gasa, ali manjeg je intenziteta i suprotnog smera. Samo treba gledati krajeve krila modela u koju stranu se nagne, dok je na zemnji pri zagrevanju motora i naravno sa naglim dodavanjem i skidanjem gasa. Momenat oko horizontalne ose trupa ne prestaje u potpunosti posle ubrzanja elise, jer stupa na snagu onaj normalan radni momenat od vazdušnog trenja elise...

Zašto ugao motora na desno?
Postoji mnogo suvih stručnih objašnjenja u raznim oblicima na netu vezano za pojavu moment inercije propelera. Preko njih je dosta teško razumeti ovu pojavu, jer je prilično nelogično. Ima veoma vrednih ljudi na svetu, koji se trude da komplikovane teorije pretoče u razumljive pojmove preko raznih vizuelnih učila, modela i eksperimenata. Evo jednog takvog čoveka koji je od vodovodnih cevi i nešto malo elektronike napravio model aviona, na kojem se može uočiti ova pojava. Na eksperimentu se vidi da prilikom uključenja motora, koji okreće jedan disk koji treba da predstavlja masu elise, telo aviona se pomeri oko vertikalne ose. Model je tako razapet da je ostao samo taj jedan stepen slobode i to oko vertikalne ose. Eksperiment bi bio potpuniji, da je sve ovo napravio i sa elisom, sa raznim položajima ugla motora, da se vidi i efekat kontra momenta koji kompenzuje ovaj momenat uvijanja oko vertikalne ose. I ovako je za pohvalu Jason Gimu, koji ima samo ovaj jedan video na YT.  :)aplauz



« Last Edit: November 23, 2013, 12:11:18 AM by tibeteagle »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #24 on: December 01, 2013, 01:01:07 AM »
Pronašao sam zanimljiv kalkulator za izbor elise u zavisnosti od setapa:

http://www.ecalc.ch/motorcalc.htm?ecalc&lang=en

Malo sam probavao sa raznim elisama i mislim da je jedino rješenje za mene, obzirom da sam ograničen prečnikom elise na 12in... trokraka elisa. Po ovom kalkulatoru, optimum bi bio 12x8 trokraka.

Šta mislite o ovome?

 (pijemo)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #25 on: December 01, 2013, 08:18:16 AM »
ako je maksimalni precnik precnik elise 12 onda trokraka 12x8. Ako moze da stane 13 onda pre dvokraka 13x8.

Prvo AXi sajt pa provera u ecalc, ja to koristim vec godinama. I kao sto rekoh, vec zilion puta sam pisao o tome ...

poz
Veljko

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #26 on: December 01, 2013, 04:37:38 PM »
Quote
Malo sam probavao sa raznim elisama i mislim da je jedino rješenje za mene, obzirom da sam ograničen prečnikom elise na 12in... trokraka elisa. Po ovom kalkulatoru, optimum bi bio 12x8 trokraka.
Da, dovoljna je trokraka od 12x8" i ima ga u solidnoj izvedbi ovde.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9020__3_Blade_EP_Propeller_16x8_407x204mm.html

Naznačio sam sa zelenim neke brojke u tabeli dole, koje je pokazao odličan ecalc, koje su važne za razmatranje pri jednom proračunu. Vidi se da ni jedna komponenta nije opterećena i ne prelazi maks. vrednosti. Naglasio bih da se komponente neće u opšte grejati i efikasnost je na veoma visokom nivou sa ovim setapom i to od 88% jer iznad 80% se smatra dobrim. ESC slobodno možeš da staviš u trup ako možeš. Iz motora i ESC-a će izvući samo 50% mogućnosti, ali je to na osnovu brojeva dovoljno, jer na startu će imati vučnu silu od 2643g, što čak i prelazi masu ovog modela.


« Last Edit: December 01, 2013, 04:41:34 PM by tibeteagle »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #27 on: December 01, 2013, 09:55:23 PM »
Magic, tačno, sugerisao si mi na 12x8 trokraku, ali sam zaboravio  :sljus

Tibeteagle, ovo sa opterećenjem sam i ja shvatio! Čitav setap je predimenzionisan za ovaj avion. Mogao sam u istoj težini da iskombinujem manji motor i ESC, a na račun toga bateriju većeg kapaciteta. Time bih dobio 20-ak minuta umjerenog letenja.

Btw, jedno pitanje za iskusnije.
Kada sam u kalkulator unosio razne veličine elisa, konkretno moju 12x8, pisalo je u napomeni da ni jedan parametar po pitanju opterećenja nije granični, ali da se javlja "propeller stall"?! Koliko sam razumio, to je nešto kao gubitak potiska (uzgona) elise prouzrokovan ovom dimenzijom elise (sa datim setapom). Zanima me, zašto se sve mijenja kad zadržim korak 8in, a povećam prečnik na 13 ili 14in? Da li je taj gubitak potiska vezan za stvaranje vakuma jednim krakom drugom zbog velikog koraka, a kada povećam prečnik, smanji se max broj obrtaja pa se to ne javlja... ili, što bi rekao Njegoš: ... nešto gore od oboje  (:sok:) ...?

Drugo, da li taj "propeller stall" na zemlji u stanju mirovanja aviona znači da se stvar popravlja prilikom kretanja, tj. da je dinamički potisak veći ili djelotvorniji?
« Last Edit: December 01, 2013, 09:59:16 PM by tataBulik »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #28 on: December 03, 2013, 07:36:02 PM »
Quote
Da li je taj gubitak potiska vezan za stvaranje vakuma jednim krakom drugom zbog velikog koraka, a kada povećam prečnik, smanji se max broj obrtaja pa se to ne javlja... ili, što bi rekao Njegoš: ... nešto gore od oboje  (:sok:) ...?

Prečnik i korak elise daju napadni ugao preseka elise, koji se ponaša na isti način kao avio profil. Ko želi da vidi kako se avio profil ponaša pri raznim napadnim uglavima i brzimana strujanja, neka prostudira ne toliko jednostavnu materiju o tome. Razmišljao sam da pokušam ukratko reći nešto, ali je to stvarno duga priča da bi se opisala prava istina vezana za preveliki korak elise.  :-\
Da razmotrimo samo praktični aspekt tog problema.
Elise sa velikim korakom su dobre samo za velike brzine aviona, dok postoji mogućnost da pri stajanju modela u opšte nemaju potisnu silu. Obratno, elise sa malim korakom daju veliku potisnu silu, ali im je krajnja brzina manja. Sve ovo zaviti i od broja obrtaja pa su broj obrtaja, korak elise i brzina modela međusobno veoma povezani. Prečnik kruga koje elisa zahvata je obično povezano sa snagom motora. Sve ovo dobri kalkulatori znaju i upozoravaju ako se pređe neka granica i može da nastane neki aerodinamički problem.
Piper je spor model i treba birati takvu elisu i broj obrtaja, sa kojim će snažno potisnuti model na startu i ne dozvoliti da se postigne velika brzina, jer ovaj model postaje veoma nestabilan na vaćim brzinama.
Kod tvog konkretnog setapa je potreban veliki korak elise, pa još i treći krak zbog toga, što imaš mali broj obrtaja i ne želiš veliku elisu. Dakle pravilniji je izbor ako bi se uzela veća elisa sa manjim korakom ili povećao napon napajanja, pa je dobra manja elisa sa malim korakom.

Problem ograničenih mogućnosti fiksnih propelera je rešeno tako da im se ugao može ručno ili automaski podešavati. Tako je na svim velik avionima gde je potreban veliki statični potisak a i da dobro vuku i na velikim brzinama. Pravi Piper Cub nema veliki diapazon brzine, kao ni njegova umanjena verzija modela, pa je spora snažna fiksna elisa sasvim zadovoljavajuća i poželjna.


« Last Edit: December 03, 2013, 07:43:01 PM by tibeteagle »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #29 on: December 03, 2013, 10:27:54 PM »
Jasno, hvala!!!  (pijemo)

To sa korakom je nešto kao kretanje autom u petoj (veliki korak) ili vožnja sa punim gasom prvom (mali korak)  :big smile