RC MODELI AVIONA - SUS > AKROBATSKI MODELI

Sbach 342

<< < (6/10) > >>

Sloba:
Ja sam Coki već izjavio divljenje za njegov rad i to u "audio formatu". Dizajn krila je lekovit za našu modelarsku maštu. Prvi sledeći model kada (ako) budem radio obratiću se Coki, da mi da više sugestija za gradnju ovog tipa krila. Mislim da će dobro da stoje na Yak-u 55 koga želim da napravim na poseban način, slično kako je i Coka radio Sbach-a, ali sa malo više karbona i sa nekim izmenama u prednjem delu.

Pero, vidim da i ti naginješ na tu stranu, pa ako hoćeš da radiš Yak-a, mogu da ti dam izrezane delove za model od 2m. Orginal je bio 2.2, ali sam ga iz razloga koje ti pominješ (mnogo je veliki) smanjio na 2m., a kasno sam primetio sa sam mogao da ga smanjim i na 1.8 m ili čak i nešto manje. U svakom slučaju, ako želiš da gradiš, ova drvca te čekaju.

petar:
Ljudi, izvinjavam se sto vam trujem topik.

Ja bih da pravim YAK55SP (jer mi je ta verzija SP mnogo lepsa od verzije M), prakticno krila i rep na njoj izgledaju kao na SBACH_u (malte ne ista).
Imao sam taj model od 1.5m i bio zadovoljan, ali sam ga polomio, zestoko. Uzeo sam ga na hobbyking_u pa ga kasnije vise tamo nije bilo (kad sam ga polomio).
Pre neki dan sam nasao drugu kinesku radnju "HaiKong Model Mfg. Co" pa sam onda otkrio da ima da se kupi u nekoj radnji u Singapuru (slicnoj kao hobbyking) http://www.singahobby.com/?q=node/32961

Model kosta isto koliko i ranije, ali ja necu namerno da ga kupim, hocu da ga napravim u CAD_u tako da mogu sam da ga napravim "lako" i onda da me je bas briga da li cu ga slupati ili ne (e bas tad se nece slupati).

Taj model leti kao zmaj, ako je tezak do 2.5kg, ali je moj setap za njega bio pretezak - 3 kg, opet je dobro leteo, ali kad znas da moze bolje..., pa za taj setap cu napraviti malo povecanu verziju (od 1.6m), e, a kad cu to da uradim ko zna.... kad mi dodje...

U svakom slucaju je velika prednost kad imas plan (i to u CAD_u da bi lako mogao u CAM_u sam da napravis delove, naravno, ako imas cime). Sad za nekoga to nije problem... ako ima para kao blata, sto bi se on zezao sa tim....
Olupa pa kupi novi i tako do beskonacnosti....

Takodje sto se tice velicine po meni je 1.6m optimum za struju jer (sto se mene tice, za nekog ko ima 10-100 robova, nije problem, uzece od njih... kad olupa prethodno) je setap i baterije prilicno jeftin. Naravno da moze na struju i 3m avion, ali onda treba gaziti po tim robovima ko mutav....

Pa posto sam tvrdi "strujas" sve vece od 1.6m nije za mene. Struja je dobra jer: ne smrdi, ne brises ulje sa modela, model je laksi jer motor ne vibrira mnogo, vuce kao zmaj, ne stelujes svako malo motor, pouzdanija je, samo prikacis i leti, cim sletis prikacis nove baterije i leti odmah, ako ti se leti i ne stvara mnogo buke. A ako hoces 2m model onda je bolji benzin... jer je jeftiniji i mozes da letis skoro 3 puta duze (uz sve suprotno od onoga sto sam naveo za struju, znaci smrdi, moras da trup lakiras sa parket lakom ako neces da se ulje upije u drvo, stvara buku, moze da se ugasi kad mu dune, stelujes ga do beskonacnosti i nikad nije nastelovan kako treba....).

Hvala na predlogu.

Ajd da dodam jos koju.

PS.
Ne svidja mi se kod SBACH_a ravan trup odozdo, jer je to izvor slabosti konstrukcije (jer kad se plankira zaobljen trup - kao kod YAK_a dobija se jaca konstrukcija posto "koza-oplata" trpi vise razvlacenje, a ne savijanje kao sto je u pitanju kad je ravno... Ono sto je kod SBACH_a mnogo bolje je kapotaz za motor jer ima daleko manji otpor...

Pogledah sad detaljno Cokine slike, trup je odozdo pomalo zaobljen, znaci malo se ipak potrudio (jer vidim da ima gomila RFT kitova sa ravnim donjim delom), jos da se isplankira i to je to...

coka:
 Pre nego postavim slike i kraci tekst o dosadasnjim radovima, da se obratim modelarima koji su uzeli ucesce u ovom topiku.
 Kao prvo, zahvaljujem se svima.
 Kao drugo, prijatno sam iznenadjen da se izrekla i neka konstruktivna kritika, kao i zapazanje.
 Tacno je da je kod vecine modela Sbach-a donji deo trupa netacno izveden.
 Ipak, koliko sam sa slika mogao da odgonetnem, na mom modelu je oblik donje strane trupa izveden veoma slicno pravom avionu.
 Tacnije bi samo bio izveden da sam imao prilike da legnem ispod pravog aviona.
 Drugo, bajonet za sada uistinu prolazi samo kroz balzu, ali to je iz razloga sto postoji opcija pomeranja krila napred-nazad 50mm.
Tek kada zavrsim sve elemente i odredim teziste modela, zalepicu sa unutrasnje strane sper koji ce biti uglavljen izmedju dva okvira trupa, i on ce prenositi opterecenje od bajoneta krila.
 U svakom slucaju, odlicno zapazanje.
 Sa stanovista aerodinamickih konstrukcija, svaku koncentrisanu  silu trebao bi da prihvati okvir.
 Dakle, bajonet, stajni trap.., sve bi te elemente trebalo vezati na okvir (rebro).
 Posto sam na ovom modelu predvideo pomeranja pomenutih elemenata, izmedju okvira su postavljeni elementi koji ce to dozvoliti.

  Po pitanju karbonskih cevi, opet se potpuno slazem.
 Apsolutno su i balza ili lipove letvice mogle da izvrse zadati zadatak.
 Ipak, mozda je zelja za atipicnim projektom dovela do koriscenja ovakvih materijala.
 Masa je nesto manja nego da su koriscene lipove 8x8 letvice a krutost sigurno veca nego da sam koristio balza letvice.

coka:
  Posle izvesnog vremena, celom projektu se nazire kraj.
 Poprilicno je stvari odradjeno I spisak onoga sto je preostalo, je sve kraci I kraci.
 Izvrsena su I prva merenja mase, izvuceni su mnogi zakljucci, Poneke greske uocene…
 Da se vratimo na konkretne stvari.
 Cevi za bajonet su izradjene od 4 sloja 30-o gramskog stakjlenog tkanja.
 Celokupan material za kompozitne delove nabavljen je u BG model shopu. Ovom prilikom se zahvaljujem predivnoj ekipi te firme.








 Definisao sam i polozaj servoa elerona.
 Prva opcija, koju mozete videti na poslednjoj slici, upravne orjentacije na smer leta, je veoma brzo odbacena.
 Zbog saca, koje sam zeleo sto manje da secem, servo stoji pod 45 stepeni u odnosu na smer leta.
 Na srecu, dubina krila je dovoljna da ce samo mali deo vireti van povrsine donjake.

coka:


 Nakon toga, zapoceo sam sa plankiranjem.
 Prvo sam isplankirao vertikalni stabilizator i njegovo kormilo.

  Vertikalni stabilizator je plankiran bez kosuljiuca.
 Povrsina je veoma mala I nikakvih problema nije bilo.




 Naravno, vredno, budno oko, proverilo je svaki  deo  vertikalnog stabilizatora.



 Kada sam dobio zeleno svetlo, nastavio sam, razmisljajuci sta da radim jednoga dana kada cokoladna bananica ne bude dovoljna da mi se za propuste progleda kroz prste.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version