RC MULTIKOPTERI > MULTIKOPTERI GENERALNO
Novi pravilnik za dronove u Srbiji
Dakyle:
--- Quote from: SABURO on February 16, 2016, 11:19:35 AM ---Jel ima neko da je citao evropski pravilnik i da li moze da ga linkuje ovde?
Upravo citam neki dokument i naidjem na sledecu recenicu, naravno evropski propisi su u pitanju.
https://www.easa.europa.eu/system/files/dfu/204696_EASA_concept_drone_brochure_web.pdf
Poglavlje broj 5 ( 5.Privacy/data protection, security and spectrum ) poslednji pasus, gde kaze da na osnovu nekog dokumenta iz 2004 modeli ispod 20KG ne podlezu osiguranju.
--- Quote ---Additionally and similarly to model aircraft flying today in most of the Member States, a third party liability
insurance is foreseen for the 3 categories of operation. Current Regulation (EC) No 785/2004 on insurance requirements
for air carriers and operators does not require insurance for model aircraft of less than 20 kg.
--- End quote ---
--- End quote ---
Da Nikola, po evropskom zakonu modeli ispod 20kg ne podlezu osiguranju i to DCV zna i ne spori to-cak se i zalaze da nas zakon bude uskladjen sa Evropskim zakonom (jer mi celo nase zakonodavstvo moramo da uskladimo sa Evropskim). Druga je stvar sto su osiguravajuce kuce kod nas podigle kvote za osiguranje nasih modela na visok nivo ( neznam u kojim mernim jedinicama se racuna sve to) ali evo jednog primera osiguranje za pravog Blanik-a ili Vuk jedrilicu ili bilo koju sportsku jedrilicu je 25 evra na godisnjem nivou u Srbiji a nasi modeli su usli u 3-4 puta vecu kategoriju sto cenovnu sto bezbedonosnu.
Mi trebamo kroz klubove ali iskljucivo kroz klubve i pretstavnike klubova da delujemo da se zakon-propis kod nas uskladi sa Evropskim propisima-zakonima, ne mozemo da gledamo ni Kanadske ni Americke jer hteli ne hteli ceo nas zakon mora da se uskladi samo sa Evropskim..naravno i tu ce verovatno biti odstupanja i tolerancije a na nama je da izvucemo sto bolje uslove i sto bolje propise.
SABURO:
Slazem se u potpunosti. Nisam znao koliko kosta osiguranje jedrilica, to je lepa informacija. Nego ne naidjoh jos na gotov dokument koji se primenjuje u evropi.
Mozda gresim, takodje ne naidjoh ni u jednom momentu da treba da se polaze za licencu i sl. Zar nije dovoljno prilikom online "registracije" modela da se stavi checkbox gde svako od nas sa licnim podacima prihvata sve sto je navedeno u pavilniku i time se stite od upoznavanja svakog od nas sa pravilima? Obzirom da npr. u evropskom pravilniku lepo pise da svako ko leti iznad 150m u open kategoriji, leti na sopstvenu odgovornost i ne trazi se dozvola od DCV-a i sl.
Generalno RC modelari uglavnom lete na aerodromima ili nekim livadama koje su van nasljenih mesta... cesto je pitanje da li cemo tog dana da letimo zbog aktivnosti na lokalnom aerodromu. U slucaju 13-og maja gde su nam vlasnici naklonjeni maksimalno (hvala im na tome), uglavnom letimo u pre podnevnim satima dok ne krene ULL avijacija (kad su oni gore mi sa avio modelima smo dole), ali opet i kada dodjemo nismo sigurni da li cemo leteti ili ne. Samim tim najava 5 dana ranije pada u vodu, jer ne zavisi od nas da li cemo leteti ili ne. S druge strane vremenski uslovi se menjaju, pa samim tim i meteo uslovi mogu da nam izazovu problem.
Jednostavno, uz sve navedene korake dok dobijemo dozvolu za letenje od DCV-a i dozvolu od lokalnog upravnika na aerodromu proci ce nas volja da uopste krenemo da pakujemo model u auto i idemo da letimo, bice jednostavnije drogirati se i ulepsati sebi dan uz dnevnu dozu reality show-a.
Bilo bi lepo da za uzvrat obezbede u svakoj pokraini Srbije RC leteliste gde ce biti uvek dozvoljeno letenje bez da se rade najave i da se te zone (letelista) jasno definisu od strane DCV-a, kao i zone gde se ne sme leteti na celoj teritoriji Srbije (aerodromi, poligoni za vezbanje, vikendice glavno komanudujcih i sl). Jebiga kada mogu narkomani da imaju skejt parkove mozemo i mi da imamo RC letelista i da se ponasamo u skladu sa pravilnikom i vezbamo za takmicenja i sl. I da, naravno da sam sakrkastican i da se salim, jer ovo je nemoguce :)
Jos jedna stvar, nedavno videh da su se u ex Kika sadasnja emmezeta-i pojavili Dji Phantom multirotori, pa se pitam sledecu stvar... kada tamo neki Pera Peric kupi dron da li ce znati da prvo treba da ga registruje, pa polaze za licencu, trazi odobrenje od DCV-a i tek onda poleti "drone-a" bez obuke i sl? Mislim, mi na forumu smo prilicno dobro upoznati sa koracima, ali da li su i krajnji korisnici poput Pere Perica upoznati i da li je u planu da se takvi momentalno sankcionisu po pravilniku? Da li je obezbedjeno adekvatano upoznavanje za kranje korsinike prilikom kupovine multirotora? Za Vladu iz RC srbije i Zajka znam da sve to znaju, ali da li to znaju prodavci u emmezeta-i, comtrade-u npr?
Dakyle:
Ima mnogo nelogicnosti sa nasim pravlnikom i evropskim propisima. Da se razumemo oni godinama-decenijama imaju uredjen propis-zakon i sve se vrti oko klubova dal privatnih dal opstinskih-drzavnih, da ne pricam o park flyer-ima koji se lete po parkovima u centru metorpola (Pariz, Bec, London...itd) naravno ustrojeni su da budu elektro, do odredjenog raspona 100cm i tezine..naravno nije tezina striktno definisana u gram jer zna se da model od metar ne moze da ima 5 kg ako uopste zeli da leti. A sto se tice osiguranja za modele do 20 Kg, to je deo evropskog zakona koji je vezan uoopsteno za vazduhoplove do 20kg a nas su propisima ugurali u vazduhoplove bilo kog tipa pa tek onda u modele i modelarstvo. Ne kazem ja da se u Evropi ne menjaju zakoni i pravilnici..ali ne na ustrb modelarstva i kod njih je problem kako i sta raditi sa multirotorima-dronovima, ali oni ne guraju sve u isti kos, kao sto sam siguran da ce njhovi propisi za multirotore biti mnogo blazi od nasih. Primer iz Beca (nije moj primer ali jeste jednog naseg clana foruma) koliko se secam kolega je bio clan modelarskog aero kluba u Becu (van beca-nije gradska zona) Njega je godisnja clanarina kostala 300 evra sa sve osiguranjem koje klub zavrsava, sve se u klubu zavrsava...za te novce imas pristup prostorijama kluba, servisu kluba, odlaganje modela na bezbedno, cisto sa svojim ormaricem itd...kompletan pristup klubskim zadrzajima koje taj klub nudi za te novce od 300 evra, uredno sredjena pista za poletanje i sletanje, ip-kamera kojoj imas pristup (jer dobijes pristupnu sifru) da od kuce mozes da pogledas ko je na aerodromu, kakvi su uslovi, brzina i smer duvanja vetra...za sve te pare dobijes konfor iz fotelje...a od 300 evra ni neznas koja je cena osiguranja ako je uopste i ima..ali recimo da je ima i definitivno je simbolicne price u jednom BECU-Austriji od 10-15 evra - Nesto slicno sto je Zajko probao ili jos uvek proba da uradi u Maloj Ivanci. u tom istom Becu mozes da izadjes na 500 metara van naseljenog mesta i da letis svoje modela koliko ti je drago jedino ako te ne najuri vlasnik njive ili poljane ili ti on licno zabrani jer je uglavnom sve privatizovano al da budes kaznjen neces ni jednog trenutka.
Opet ponavljam da je osnova svega KLUB....Pa i kod nas sportski piloti na sportskim aerodromima ne deluju i ne lete bez da su clanovi nekog aero kluba.
I modelari na zapadu ne polazu nikakve testove u njhovom DCV ili bilo kojoj ustanovi, mozda direktno u klubu pokazes svoje umece letenja da dobijes neke sugestije ili ucitelja ako nisi ili jesi dovoljno vest.
Monege stvari su u Evropi ostavljenje RC klubovima, treba dodji do klubskih propisa koji su direktno uslovljeni njihovim drzavnim zakonima i propisima i tada mozemo da znamo na cemu smo i sa cim mozemo da argumentujemo nase tvrdnje i teznje.
grebic:
A druze, zasto se salis? Sada, ovim svemogucim, bilo sta da se kaze da moze da im podigne rejting, msm da bi prihvatili bez razmisljanja. Zamisli da im neko ko ume da prodaje maglu lepo sroci kako bi izgledalo da se u kampanji slikaju pored nekoliko novootvorenih sportskih aerodroma? Jos da im se unapred pokazu lokacije, i ne traze nikakve pare...samo papir. Pa imali bi smo aerodrome na svakih 100m.
Zaista je suludo, cak i za nasu drzavu previse, da moramo da postujemo ovako nakaradan zakon. Svugde u svetu su modelari izuzeti iz zakona i odvojeni od komercijalnog i letenja dronova. Zasto to ne bi bilo i kod nas? Ne znam zasto ljudi misle ako nam je strog zakon, da ce nesto da se promeni na bolje? I dalje smo bez mesta za letenje...Drago mi je sto si napisao da mi ne zavisimo ni od VSS-a ni DCV-a, vec od upravnika aerodroma i lepog vremena. Nama trebaju dozvole koje ce nam omoguciti pravo na neki prostor na kome mozemo da letimo, a ne neke dodatne restrikcije. Ni jedan zakon nikada, ali nikada nije uticao na bezbednost i niti ce. Vec samo njegovo postovanje. Nemoj da smo naivni, ja ako hocu da napravim sranje, nema tog zakona koji ce da mi stane na put. Sasvim je nelogicno da neko ko zeli da leti na nekoj planini gde nigde nema zive duse, mora da ima istu papirologiju kao neko ko leti u gradu?!
Ja sam za to da, ako neko hoce da leti i da uziva u ovom zezanju cisto rekreativno, bude izuzet iz svega. A ako hoce da se takmici ili misli da je ovo neko ludilo gde moze da pokazuje koliko mu je veci nego svima ostalima, neka se prijavljuje, polaze, neka ima kartu da je drug clan i mirna Bosna. A mi klubove vec imamo. Ko je hteo i kome treba, vec se uclanio. Cemu sad jos i ta zajebancija kada klub bez infrastrukture nama ne znaci nista? Da imamo te uslove kao na zapadu, ja bih prvi platio 5 clanarina samo da se ne vracam kuci zbog vetra ili avijacije bez minuta u vazduhu. Ovo je samo hobi, a ne Teroristicka organizacija ili neka Hajducija. Hajde da ne fantaziramo i uprostimo stvar sto je moguce vise. Lepo je uvesti red i mastati o zapadu i njihovim uredjenim drustvima i skupim modelima, ali to kod nas ne biva...Ugasicemo sami sebe
paja011:
--- Quote from: Dakyle on February 16, 2016, 01:22:18 PM ---Da Nikola, po evropskom zakonu modeli ispod 20kg ne podlezu osiguranju i to DCV zna i ne spori to-cak se i zalaze da nas zakon bude uskladjen sa Evropskim zakonom (jer mi celo nase zakonodavstvo moramo da uskladimo sa Evropskim). Druga je stvar sto su osiguravajuce kuce kod nas podigle kvote za osiguranje nasih modela na visok nivo ( neznam u kojim mernim jedinicama se racuna sve to) ali evo jednog primera osiguranje za pravog Blanik-a ili Vuk jedrilicu ili bilo koju sportsku jedrilicu je 25 evra na godisnjem nivou u Srbiji a nasi modeli su usli u 3-4 puta vecu kategoriju sto cenovnu sto bezbedonosnu.
Mi trebamo kroz klubove ali iskljucivo kroz klubve i pretstavnike klubova da delujemo da se zakon-propis kod nas uskladi sa Evropskim propisima-zakonima, ne mozemo da gledamo ni Kanadske ni Americke jer hteli ne hteli ceo nas zakon mora da se uskladi samo sa Evropskim..naravno i tu ce verovatno biti odstupanja i tolerancije a na nama je da izvucemo sto bolje uslove i sto bolje propise.
--- End quote ---
Izvini, ali ne znam odakle ti to da se DCV zalaže da zakon bude usklađen sa EU. Ne tvrdim da to nije tačno, ali oni su pisali ovaj nesrećni Pravilnik, pa mi nešto baš i nije logično. OK, jasno mi je da je Zakon nešto drugo, ali tvoja konstatacija meni zaista zvuči nelogično. Jasno mi je i da se u izradu Pravilnika umešala Vojska sa svojim stavovima zauzetim sredinom prošlog veka. Na žalost, svojim zahtevima samo pokazuju koliko im je zapravo nizak tehnološki nivo opreme, mada ovde ima indicija odsustva prepoznavanja realnog sveta.
Kako god, gizmov gest/pismo je za svaku pohvalu, mislim da na odličan način demonstrira glupavost pojedinih odredbi Pravilnika, elem :)aplauz
Ovde bih se "naglas" zapitao oko još jedne stvari - prijava letova. Mrzi me da tražim, ali čini mi se da je ovde ranije napisano nešto u stilu da DCV baš i nema ljudskih resursa da se zavitlava sa nama i našim zahtevima (pismima, porukama, ...). Složio bih se sa time, ali čini se da DCV smatra da u Kontroli letenja sede besposleni, pošto se zahtev za letenje podnosi njima. Samo da podsetim na neke stavove iz Pravilnika (Član 6.):
... Оператер беспилотног ваздухоплова подноси, за сваки лет, захтев за алокацију ваздушног простора јединици за цивилно-војну кооординацију у оквиру Контроле летења Србије и Црне Горе SMATSA доо Београд...
... Захтев из става 2. овог члана подноси се писаним путем, поштом, факсом или електронском поштом, на обрасцу из Прилога 1, који је одштампан уз овај правилник и чини његов саставни део ...
... О захтеву из става 2. овог члана, јединица за цивилно-војну координацију одлучује на основу расположивости захтеваног дела ваздушног простора ..."
Po logici stvari, ako se već traže i koordinate prostora u kojem se leti, trebalo bi da neko proverava i dostupnost tog prostora, odnosno da učitava i analizira date koordinate. Evo stiže sezona i živo me zanima ko i kako bi obradio sve zahteve za letovima. Realno je pretpostaviti da bi od hobista trebalo da stiže na stotine zahteva dnevno - da li je uopšte moguće da svi budu propisno obrađeni?!? Po svojoj prilici neko će uskoro raspisati konkurs za prijem u radni odnos par desetina nekakvih "verifikatora" ;namig
Sve u svemu, neko je baš jeo nešto pokvareno, kada je pisao Pravilnik.
Uzdravlje!
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version