Author Topic: F4U CORSSAIR karton pena  (Read 24417 times)

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #45 on: October 01, 2015, 09:42:14 PM »
Hoce li uskoro biti neki video od  (<--) F4U CORSSAIR- a?
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #46 on: October 01, 2015, 09:54:52 PM »
Hoće za vikend ako ne bude kiše.
Sve je spremno samo da se poleti.
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #47 on: October 22, 2015, 03:01:31 PM »
Konačno uzeh vremena da probam TICU.
Zveckanje nije bilo od nebalansirane elise jer sam to uradio kako treba nego od komandnih površina koje landaraju u bužirima i ostalih delova koji se nalaze u modelu (ništa opasno samo eto iritirajući zvuk za nekoga...
Prvi utisak FANTASTIČNO PONAŠANJE MODELA ČAK I PO VETRU KOJI JE BIO PROMENLJIV.
Setup sasvim dovoljan za neko scale letenje. baterija 2200 mAh 25C, 40A esc, motor 35XX 750 KV, PROPELA 12X6X3, servoi 9grama razni i uglavnom sa HK jeftnije varijante ali ne XT9000 koje mrzim.
U nos sam stavio 50 grama olova. Jedini trim koji sam dirao jeste rudder jer je motor mogao još malo u stranu da ide i to sam odradio odmah pre poletanja jer sam primetio da vuče na desno.
Peh koji se dogodio jeste samo zbog moje greške a to je što sam olako postavio točkove misleći da će izdržati neka laganija sletanja.
Avion nisam pipnuo nijedan trim osim rudder-a i to na zemlji a vidi se kako se ponaša. Vozio sam na velikim otklonima po planu a to je negde oko 30% sa 40% expo-a jer sam navikao i to skoro kod svih TICA držim. Jako me je prijatno iznenadio. Uz male prepravke na prednjem trapu bić to odlična tica. Sletanje nije bilo uopšte toliko nezgodno samo su slabašni bili trapovi što sam nekako i očekivao da će se desiti ali rekoh možda izdrži bar prvi let, ali eto nije. Sve u svemu moja prreporuka ako neko voli WWII TICE a jeftino da se uradi i relativno brzo. Sledeći projekat će biti PT-17 ali po nekoj mojo izvedbi kombinacije karton pene i stirodura. Trenutno sam u fazi izrade crteža i sve će biti propraćeno ako nekoga zanima da pravi model....
I konačno da ne budem toliko dosadan evo i čuvenog leta. Mesto letenja Aerodrom Veliki Radinci.
https://www.youtube.com/watch?v=aS0HvmC4UV4&feature=youtu.be
The ground is the limit (or a water)

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #48 on: October 22, 2015, 03:25:35 PM »


Cestitam na uspesnom letu  :)aplauz. Setup ti je izgleda vise nego dovoljan, probaj elisu sa dva kraka, dosta je efikasnija.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #49 on: October 22, 2015, 03:38:56 PM »
Da primetio sam da te trokrake elise osim lepog izgleda i nemaju baš neku efikasnost al neka guram je dok ide.
A let bi bio uspešan da nisam pametovao oko trapova. Nije uopšte bilo neko naglo sletanje a trap je otišao.
E sada postoji rešenje da se malo utegne ali moraću da sečem malo krilo na tom mestu gde će ići trap.
Sve u svemu u nekoj narednoj izvedbi predvideću neko ojačanje na mestu gde treba da dođu točkovi.
A imam i neke retrakte stare pa možda se i oni ugrade ali otom potom, prvo malo da uživamo u ovome.
Tek sada vidim koliko je kratko trajao let da ni jedan roll ili luping nisam uradio cccc
« Last Edit: October 22, 2015, 03:42:28 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #50 on: October 22, 2015, 04:48:11 PM »
 :)aplauz  (<--)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #51 on: October 22, 2015, 07:17:32 PM »
E, pa lepo... da ima i od tebe neki video sa letenjem... a posto i Ti sam sve komentarises, evo malokice i od mene... dobronamerno, samo da ukazem....

Prvo, na poletanju on podigne dupence posle 50cm i ima tenedenciju dok trci da ide na nos... ocigledno je motor malo jaci, ili ga ti udaras mnogo po gasu, odjednom, ali...
ili su tockovi/trap mogli da idu jos napred prema nosu... Ovako mi se cini da taj avion nikad ne bi poleteo sa neke imalo neravne povrsine, odmah bi se okrenuo na njusku, ne daj boze sa pokosene idealno trave...

Ne znam zasto dosta letaca leti avion jako daleko od sebe, cini mi se bar po snimku i ti to radis, to je rekao bih avion manji od 1m ili do 1m, to po meni treba da se leti na 100m oko sebe, da bi ga imao velikog i jasnog u glavi, i ne pod punim gasom... stanes kontra od Sunca, da udara u ledja i Fly... a ti pravo u Sunce (ti tvoje), cak ti i zena komentarise da nece nista da se vidi na snimku, ali se ipak vidi.... tackica od aviona... tamo daleko... Stanes, namestis se tako da ti sunce greje ledja i celu (nisi ni ti bas decko) i letis ispred sebe levo/desno po 100nak metara na jednu i drugu stranu i milinica  ;namig :)aplauz
Uzdravlje
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #52 on: October 22, 2015, 07:51:12 PM »
Trapovi su mu skroz na napadnoj ivici krila tako da dalje nema šanse da idu.
Da pravim neke nakardne varijante ne bih.
Podigao je dupe jer sam naglo dao gas i to nije bilo ni pun gas.
Odmah po poletanju smanjio sam gas na pola tako da niti sam leteo sa punim gasom nego onako osrednje.
Nikada ni ne letim sa punim gasom osim kada mi treba za neka izvlačenja.... Jer znamo dobro da nagli pikovi znaju da prave problem na baterijama... Leteo sam ja u okviru tih 100 metara samo što je kamra takva da nema tendenciju da približava stvari (Snimano je kamerom sa telfona samsng galaxy A5 koja ima 13 Mpixela samo izgleda pri upload-u nisam dozvolio full hd ili ima neka caka pa je prebacio automatski na 360P rezoluciju). Da bi se avion video onako kako ste očekivali da se vidi sa ovom opremom za snimanje morao bih da letim unutar kruga od 20m . Ipak je ovo bio prvi let tako da je meni bar lakše da pravim velike krugove dok se malo ja i model ne upoznamo odnosno bar par letova...
Što se tiče sunca ono je bilo u takvom položaju da nikako nisam mogao da se okrenem leđima iz razloga jer je odmah sa desne strane piste hangar od aerodroma pa da ne bih leteo iznad njega i ostalih objekata... i ovako dobijaju napad kada zamolim samo da poletim i sletim sa modelom sa piste a ne još da letim iznad hangara (što ih potpuno razumem ali sam bio u vreme kada tamo nema nikoga...) Mogao sam ja da odšetam posle poletanja jedno 300 metara prema suncu pa da mu se okrenem leđima ali koliko bi to trajalo.... Takođe što se letenja tiče uvek kada letim, vozim, krećem se kroz grad nosim polarizovane naočare sa kojima možete gledati skoro bukvalno direkt u sunce bez smetnji...
Osim toga mnogo je bolje ispao vidljiv model kada je bio oko sunca jer je snimak odnosno kamera tako bila podešena...
Dupence je podigao iz razloga naglog dodavanja gasa i kraćih prednjih trapova te je došlo do podizanja modela u horizontalu što znači da uzgon radi bar po meni... Da bi leteo sa trave trebao bi da mu podignem nos sa trapovima a to onda ne bi ninašta ličilo.
Imao sam onog FW-190 koji je isto tako imao kratke prednje trapove pa ni fabrički nije mogao da poleti nikako sa trave nego mu je trebalo dobro ugažena zemlja ili beton. Dok recimo druge verzije FW-190 imaju dosta dugačke prednje trapove koji im omogućavaju da polete sa takvih površina. nisu svi stiroporci pravljeni da poleću sa trave što je dokaz i fabrički t-28 kojeg posedujem koji isto tako niti voli travu za poletanje niti za sletanje.... Sletanje i nekako ali mora biti ono idealno jer u protivnom se obrće na nos....
Na žalost našu uglavnom modele prave za zemlje u kojima postoje modelarski klubovi kao što je vaš Zajko koji imaju svoje piste pa nemaju potrebe za poeltanjem sa njiva i pašnjaka...
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #53 on: October 22, 2015, 08:09:40 PM »
Takođe sam zaboravio da su sve varijante koje rade momci sa Flitetest-a uglavnom pravljene bez trapova i bacale se iz ruke tako da je i ovo premija. Ja sam već davno rekao da mi bacanje iz ruke posebno novih neutrimovanih modela ne pada na pamet jer sam se jednom dobro opekao. Tako da sada gledam da to uvek bude sa bilo kakvim trapovima jer je mnogo bezbednije za poletanje naročito ako si sam.
Ovaj model ima preko kilograma i nije ga baš jednostavno baciti da bi poleteo, bar meni.
Uzgred svaka kritika i pohvala je dobrodošla. Ja sam sa modelom prezadovoljan kako sam očekivao da će biti. samo da mu malo sredim trapove i to će biti odličan avion za te novce. Nekako su mi ovi stiroporci prirasli za srce naročito varijante od karton pene, jer su jeftini,vrlo lako se sklapaju i ako se ne licka i boji model može ceo da se sredi za jedan dan posla. posle i ako ga olivadiš nije ti žao jer te koštao mizeriju.
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #54 on: October 22, 2015, 08:28:41 PM »
Da još nešto dodam. Gledao sam sada video iz Trstenika gde ljudi lete modele bukvano između aviona koji su sa obe strane piste ili ti platoa ispred hanagara, verovatno im niko ništa ne pregovara. U Velikim Radincim ako bi mi to palo na pamet MASAKRIRALI BI ME!
Jednom sam ih samo molio da poletim sa piste ispred hangara odnosno to nije ni pista nego betonski plato pa je bilo NONO!
Mislim razumem ja njih nije ni ono u Trsteniku baš najbezbednije što rade ali valjda ih puštaju. Jedno obično staklo kod tih privrednih aviona košta preko hiljadu euroa pa zamislite šta bi bilo sa njim kada bi se model olupao u isti. Zato i letim radnim danima kada nema nikoga da prigovara, nema aviona napolju a vikendom kada obično lete jedrilice odem pa nekada letim quad 250.
Hangar je postavljen da gleda u južnu stranu tako da je jako nepovoljan ako se leti sa mesta gde se ja nalazim a isto tako i nebezbedno je leteti suprotno zbog objekata koje sam već pomeuo... Zajkova je pista okrenuta koliko se sećam sever jug pa može kako hoće da se okreće, dok je ovde sav raspoloživi bEZBEDAN PROSTOR ZA LETENJE okrenut ka jugu i uvek ka suncu.. Na žalost.
 ()-()
« Last Edit: October 22, 2015, 08:31:45 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #55 on: October 22, 2015, 08:49:51 PM »
 mmmm   dobra zapazanja   ;namig
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #56 on: October 22, 2015, 09:14:04 PM »

Ovaj model ima preko kilograma i nije ga baš jednostavno baciti da bi poleteo, bar meni.


Svaka cast za prvo poletanje,,,,dobro je to ispalo skoro sve.  :)aplauz :)aplauz   A meni si reko da izbacim iz ruke SUKHOI SU29MM ?!?!?  :mhm

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,11481.msg104369.html#msg104369
« Last Edit: October 22, 2015, 09:19:50 PM by rajker »
Nije sramota učiti !!!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #57 on: October 22, 2015, 09:14:52 PM »
Još nešto samo da dodam.
Taj model i jeste zaslužio malo jači setup jer si i originali imali najjače motore od svih lovaca u WWII. išlo se preko 2000 konja čak su verzije iz korejskog rata koje su se borile imale i po 3000 KS. Imao je stravičnu prednost u brzini nad svim propelercima čak i na velikim visinama. Pri poletanju i pravih verzija prvo se dešava da rep se podigne i izravna sa krilom pa tek onda poleće.
I na pravom avionu trap počinje na samoj napadnoj ivici krila a krila su mu bila polomljena kao što rekoh samo iz razloga što su motori bili prejaki, imali prevelike elise pa da ne bi češale o zemlju i da prednji trap ne bi bio kao kod FW-190 prevelik pa su se Ameri dosetili da mu polome krila što je kasnije bilo čak i dobro jer su se mogli pakovati u nosače aviona kada se krila podignu....
Malo istorije nije na odmet.... :big smile
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #58 on: October 22, 2015, 09:27:52 PM »
Pa vidi taj tvoj su29m je pre svega neki hibridni avion koji u najačem podešavanju se ponaša kao i 3D modeli tako da ima dovoljno snage da ga samo pustiš iz ruke i da on ode vertikalno kao raketa. Druga stvar je što je to FABRIČKI model koji je pravljen na osnovu gomile prototipova kako bi se dobilo najbolje rešenje te čak i bacanje modela ne bi rezultiralo nekim naglim kretanjem na stranu prema dole OSIM u slučaju da ga bacaš bočno od vetra ako bi ti tako nešto i palo na pamet.... Kod svih pravljenih modela koji se prave ručno posebno ovih varijanti od karton pene imaš tu nesreću da ništa nije idealno (nije ni na tvom modelu ali je bliže ideali bar 5X) i da i mala razlika kod uglova i profila krila dovede do recimo boljeg uzgona na nekom od krila pa se model iz čista mira okrene na stranu i krene da ljubi zemlju.
A dok ti ne stigneš do komandi stanice to odavno završi ravno sa livadom. Druga stvar je što se uglovi krila i repa rade uglavnom odokativnom metodom tako da i tu ima grešaka. I kada se sve kockice poklope ode trud uzalud. Ovako kada poleti sa trapovima ma koliko da je loše utrimovan, repat i slično imaš vremena da ga nekako spustiš ili koriguješ pri poletanju jer su ti prsti na komandama....
Ja sam imao tu sreću da je sve jako dobro od početka jer sam koliko toliko vodio računa kod tih krucijalnih stvari. Malo mi se u početku činilo da je repat ali se to iskazlo samo pri dodavanjem naglog gasa što je posledica malo slabijeg ugla motora prema dole. Kada sam puštao gas u letu nije vukao ni dole ni gore niti u stranu... Motor bi mogao malo i desno da ide kako bi rudder ispravio u neutralu ali dobro je i ovako. Ja sam kažem zadovoljan.
The ground is the limit (or a water)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #59 on: October 22, 2015, 10:10:57 PM »
Pa vidi taj tvoj su29m je pre svega neki hibridni avion koji u najačem podešavanju se ponaša kao i 3D modeli tako da ima dovoljno snage da ga samo pustiš iz ruke i da on ode vertikalno kao raketa. Druga stvar je što je to FABRIČKI model koji je pravljen na osnovu gomile prototipova kako bi se dobilo najbolje rešenje te čak i bacanje modela ne bi rezultiralo nekim naglim kretanjem na stranu prema dole OSIM u slučaju da ga bacaš bočno od vetra ako bi ti tako nešto i palo na pamet.... Kod svih pravljenih modela koji se prave ručno posebno ovih varijanti od karton pene imaš tu nesreću da ništa nije idealno (nije ni na tvom modelu ali je bliže ideali bar 5X) i da i mala razlika kod uglova i profila krila dovede do recimo boljeg uzgona na nekom od krila pa se model iz čista mira okrene na stranu i krene da ljubi zemlju.
A dok ti ne stigneš do komandi stanice to odavno završi ravno sa livadom. Druga stvar je što se uglovi krila i repa rade uglavnom odokativnom metodom tako da i tu ima grešaka. I kada se sve kockice poklope ode trud uzalud. Ovako kada poleti sa trapovima ma koliko da je loše utrimovan, repat i slično imaš vremena da ga nekako spustiš ili koriguješ pri poletanju jer su ti prsti na komandama....
Ja sam imao tu sreću da je sve jako dobro od početka jer sam koliko toliko vodio računa kod tih krucijalnih stvari. Malo mi se u početku činilo da je repat ali se to iskazlo samo pri dodavanjem naglog gasa što je posledica malo slabijeg ugla motora prema dole. Kada sam puštao gas u letu nije vukao ni dole ni gore niti u stranu... Motor bi mogao malo i desno da ide kako bi rudder ispravio u neutralu ali dobro je i ovako. Ja sam kažem zadovoljan.

Eto ti sad... pa što onda pravite sami modele, ako te ovo te ono ne valja, pa nemoze ovo ili ono... a jeftinije nije nikako, bolje nije nikako, vremena potrosis 10 x vise... u čemu je poenta... Sado/Mazo....
Ja zaista razumem pojedine, ali zaista pojedine modelare, koji zele neki avion koga nema u prodaji ili je jako daleko ili jako skupo, neka retka tica, ogromna... a covek iskusan, poznaje materijale, tehnike, bavio se time, zna da leti, zna cemu sta sluzi, kako fercera, kako da unapredi, olaksa sebi muke, uradi bolje, neki novi izum u necemu sprovede kroz svoj rad, potrosi godinu dve raznih slatkih i kiselih muka, gomilu para, sam odabira set-up sta ce, gde ce, kako ce.... stvara dokumentaciju za sebe i za pokolenja....i na kraju 100% ruku svojih delo, svoju bebicu, cedo odnese na livadu i poleti... normalno uspesno... ili manje uspesno al je svestan gde je pogresio, gde je sam sebi rekao tu sam isfusario itd..itd... to razumem i skidam kapu...
Ali, sve ove lose imitacije svega toga, da budem iskren.. ne razumem.... Ali sto je najgore vecina krene ustedece, zakinuce ovde ili onde, a pri tom blage veze nema ni sta da pita, a kamoli sta kako radi ili sta se kako pravi... i na kraju corak... ode mast u propast, puko to malo para ni za sta, nit poleteo nit leteo, ali zasigurno sleteo... Dangubio nocima, nesto sklapao, lepio, krpio, skidao, stavljao... nista im nije jasno... To malo parica otislo u neke jeftine bezvezne delove, jedno sdrugim veze nema, vreme se potrosilo u modeliranju.. model nikad nije poleteo.. niti je isti nesto naucio...

 (<--) Ajd uzdravlje  (<--)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior