Author Topic: Pitanje u vezi frejmova i filtera  (Read 1997 times)

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Pitanje u vezi frejmova i filtera
« on: October 18, 2015, 10:03:13 PM »
Da u trčim sa jednim pitanjem :) , pošto evidentno ni danas danas mi nisu neke stvari jasne

Snimam u fullHD , sa 60 frejmova. Prilikom reprodukcije video kristalno tečan...
Već kad se obori na 30 frejmova, pojavljuju se ne pravilnosti na slici, jello koji može da se ispegla , i naravno objekti koji su u krupnom planu na sceni koji seckaju prilikom brzog kretanja quadcoptera ...
Dugo sam lomio glavu, da li uopšte i treba snimati u velikom broju frejmova, dok nisam video da je i youtube uveo podršku za 60 frejmova u sekundi, baš generalno zbog problema seckave animacije kod računarskog videa visokerezolucije i slično.
Nađoh neki tutorial za filtere za kameru, koji ako dobro razumem zasenčuju objektiv elimišu jello, eliminišu pre osvetljenost i zamazuju sliku radi postizanja gladkoce kod animacije.

E sad ako dobro razumem ,,razmazana,, slika je prihvatljivija ali zar onda nije teže izvući sliku, kao fotografiju (odvojenu) iz videa jer je zamazana  ?
I zar ne postoji način softverski da se udari blur efekat, koji bi imao isti efekat kao i to razmazivanje filterom ?

Naravno ako se obori rezolucija videa, ako dobro primećujem samim tim se već dobija neka vrsta ,,blura,, i video manje secka ? (recimo na pal rezoluciju za TV, ali onda naravno nastaje drugi problem zbog 25 frejmova tj, onda stvarno secka :) )
Hoću reći koliko je stvarno ne ophodna upotreba filtera, da bi se video ,,pokvario,, i bilo lepše gledanje na zastarelim standardima od 25 i 30 fps-a , i zar ne treba forsirati kao novu tehnologiju frame rate, umesto većeg broja piksela (ono 2k, 4K) . Kao recimo Hobiti III deo , koji je urađen 3D u 48 fps , i meni je to konačno pravi 3d za razliku od onog što se svi lože kod Avatara ko je gledao u Ušću (tamno, brlja, boli glava i slično na 24 fps). Čak ljudi i kritikuju Hobite III suviše im je veštačka slika, jer je u stvari suviše tečna :D

Hoću reći šta da radim a da mi video ne seceka na 30 fps kod krupnih objekata , i jel mora baš filter ili ...
Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline Romeo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 143
Re: Pitanje u vezi frejmova i filtera
« Reply #1 on: October 18, 2015, 10:16:22 PM »
Filter služi da kako si i sam rekao, smanji svetlost koja "pada" na objektiv, time opada shutter speed, pojavljuje se blur ali se smanjuje jello.
Moguće je naravno zamutiti sliku u softweru ali to nije to.
Tačno je da će frejm izvađen iz videa biti mutniji ali video sam po sebi izgleda mnogo prirodnije.
Inače ako si gledao moje klipove na svakom je korišten nd filter (4-16) pa možeš uporediti
A preporučujem ti da svakako kada snimaš snimaš, a kada hoćeš sliku radiš time lapse, ili staviš simoltaneous mod na gopro  ()-()

Offline Che che

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 57
Re: Pitanje u vezi frejmova i filtera
« Reply #2 on: October 18, 2015, 10:30:59 PM »
U After Effect-u moze da se stavi motion blur koji je skroz ok, skoro kao pravi..

Msm, ne znam dali si vican u AE. Ako treba neki tutorijal ili nesto, reci, mogu da nesto uslikam cim stignem.....
« Last Edit: October 18, 2015, 10:45:48 PM by Che che »

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: Pitanje u vezi frejmova i filtera
« Reply #3 on: October 19, 2015, 09:42:23 PM »
Hvala Romeo i Che Che,
Svidja mi se ideja o korišćenju AE u tu svrhu. Pokušao sam ranije par puta da ga koristim, ali je mnogo spor i hardwerski zahtevan, te sam digao ruke od njega, i ostao na Premier-u. Ali eto prilike da probam još jednom, ako ne pogubim ponovo živce :)
Mislim da ću onda nastaviti ovako da radim, jer mi je primarni medij za filmiće iz vazduha youtube i računar, te kako brzine net-a budi napredovale, i reprodukcija u 60 fps neće biti problem, video će samim  tim biti kvalitetniji :D , makar za prosečnog korisnika ....
A sa obzirom da mi se X ljudi javilo, da li može koristiti snimke od normalnih režisera do likova sa ,,jet set,, domaće scene (da ne prevodim u Srbiji, šta to znači) za razne njihove emisije, možda sve u svemu i nije loše što sam izmislio originalnu žaštitu putem ne upotreljivosti snimaka u TV produkciji, sa mojim načinom snimanja  lol
 ()-()
Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/