RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > TRENAŽNI MODELI

Piper J3 Cub 450 pogonski sklop

(1/3) > >>

djordjevicaca:
Pozdrav svima

Skoro sam kupio Piper J3 Cub 450 ARF raspona 1,3M koji će mi biti prvi trener. Proizvođač preporučuje 2 vrste pogona za ovaj avion:

1. Motor E-Flite Park 450 890KV, sa elisom 10x7, E30A ESC i 3S baterija 1800mAh 30C
2. Motor E-Flite Park 480 910KV, sa elisom 12x6, 40A ESC i 3S baterija 2100mAh 30C.

Pošto nisam našao dovoljno podataka o ovim motorima na netu, iskoristio sam eCalc kako bih video da li mogu da nađem neke zamenske, pošto je ove motore teško dobaviti kod nas.
Malo me je zabrinulo kada sam video rezultate za Park 450 motor, pošto se pojavljuju upozorenja da "to baš i ne bi letelo"



Rezultati za motor Park 480 su bolji i u nekim granicama "prihvatljivog", mada struja "ide u crveno":



Oba motora su do 250W snage, pa se plašim da bi to možda bilo premalo za mene kao početnika, ako treba da se "čupam" iz nekih situacija...

U razgovoru sa mnogim kolegama mi je savetovano da stavim, za početak, jači motor, sa više snage, gde bi mi odnos potisak - težina išao čak do 1.72:1.
Povećao bih težinu na nosu sa 80gr na 130gr, ali bih dobio mnogo više snage "za nedaj Bože"...


Opredelio sam se za motor Joker 3542-7 800KV - cenim da bi on stao ispod kaoptaža bez problema, a i jedini je u seriji 3542 koji je predviđen i za 3S i za 4S.  Serija 3536 je predviđena za 2S i 3S, što mi ne bi dalo mogućnost promene vrste baterije u nekim budućim projektima.

Da li je neko koristio motor Joker 3542-7 800KV - interesuje me dužina motora sa nosačem i adapterom za elisu, pošto na sajtu postoji podatak "Housing-Ø/total-L w.o. Shaft/Shaft-Ø   35/42/5 mm" Kućište je fi 35mm, osovina je fi 5mm, ali srednji podatak ne zznam - da li je 42 samo dužina motora BEZ osonive ili sa?  mmmm

Takođe, voleo bih da se javi i neko ko je imao ovaj model - da li su preporučeni motori (ili njima slični po karakteristikama) dovoljni za lagano letenje ili mogu da posluže i za neko "čupanje" iz ne predviđenih situacija :)

zajko:
Dobro je razmisljati da stavis jaci motor, pogotovu ako se uklapa u okvire koje je dao proizvodjac... jer ces ga mozda , nekom drugom zgopdom staviti u malo veci ili zahtevniji model...
Za J-3 Cub ti ne treba "motor za vadjenje", vise ti treba simulator i vezba prstiju, pa posle neki "prijatelj za 2-3 leta da bude uz tebe da se malo oslobodis... i dovoljno, posle sam vezbas...

Taj avion je maltene kao filigranski rad, od balse, ne moze to da trpi preveliku snagu, niti leti prevelikom brzinom, jednostavno takav je model i dobar je za obuku i prvo letenje, ali kao i svi J-3 i on zna biti malo zeznut za poletanje, ne trpi odmah veliki Gas, postepeno dok digne dupence, malo protrci na prednjim tockovima i eto ga u vazduhu... sve ostalo sa njim je... lako....

U svakom slucaju PARK 480 je za njega savim OK i u gornjoj granici...

E-FLITE 480 JE U BGD 60 EUR
http://www.e-fliterc.com/Products/Default.aspx?ProdID=EFLM1505     
Trazi ESC 25A to 40A brushless, 10x7–12x6 propeller i lipo 2-3S

i za ODMAH isto to, ali TURNIGY Park 480, duplo manje para
http://www.shop.malaivanca.com/kupi/park-480-1320kv-brushless-elektro-motor-175328

uostalom Google i youtube su uvek tu...
 ()-()

tibeteagle:
Kao prvo da pohvalim trud za korišćenje kalkulatora.  (thumb)
Za odabrana prva dva motora sa malim Kv vrednosti ispod 1000Kv treba staviti 4S umesto 3S LiPo pakovanje, radi dobijanja većeg broja obrtaja, ili birati motor sa većim Kv između 1200-1400Kv. Upisati i tačnu letnu težinu modela i onda birati veličinu i korak elise APC-E tipa, sa kojim očekivani kalkulisani parametri izgledaju bolje, a u granicama mogućnosti delova. Kod Pajpera je važnija potisna sila nego krajnja brzina, pa je bolje birati elise sa manjim korakom do 5-6" za ovu veličinu modela, a sa većim prečnikom, nego obratno.
Ono crveno ispisano kalkulator obično daje radi uozorenja kod većeg koraka elise kod malih prečnika. Razlog je sada duga priča navesti. Bitno je da treba sići sa korakom za jedan standardni broj i ponovo pogledati šta kaže.

Sve što je Zajko napisao za ovaj model i pristup letenju potpuno podržavam, naravno iz teorjie i iz ličnog iskustva zajedno.  (thumb)

Takođe podržavam izbor ovog motora, sa elisom 9x5" ili 9x6" ili 10x4.5".  ESC od 30A i LiPo od 2200mAh je sasvim dosta za letelnje preko 10 minuta. Sve veće je potpuno nepotrebno za ovaj model koji inače ne voli velike brzine. Uostalom kalkulator je tu da se proveri.
 ;namig

djordjevicaca:
Hvala vam na odgovorima :)

@tibeteagle - upisao sam težinu praznog modela i označio da je to bez pogonskih sklopova. Takođe, postavio sam da je površina krila 24.1, kako piše i u specifikacijama za ovaj model.

Što se tiče motora koji može da se nabavi kod nas, "provukao" sam ga kroz kalkulator i jedina elisa koja koja ne pravi preopterećenje je 9x5. 9x6 i 10x4.5 prvatilaze maksimalnu snagu motora i tu, možda, rizikujem da oštetim motor. Oštećenje motora mi je najmanja briga, čak i njegova nabavka, ali ne bih voleo da olupam model samo zato što sam "škrtario" na izboru motora.
I ovaj kalkulator - ne znam koliko smem da se oslonim na njega - koliko je pouzdan jer sam unosom parametara za prvi predloženi setup od strane proizvođača (Park 450) video da  me upozorava da elisa ne odgovara konfiguraciji. Ko je sad tu u pravu, proizvođač aviona ili programer koji je pravio kalkulator?  mmmm
Negde sam pročitao i da se prečnik elise bira po obrascu 1/3 raspona krila je optimalni prečnik elise. U mom slučaju je to 12". Jedino što bih onda morao da nađem neki motor koji bi tu elisu nosio. Sa druge strane, mislim da je pogrešan pristup birati motor spram elise...

Malo sam zbunjen u startu, zato i delim svoj problem sa vama...

drjack:
Aco, evo malo zapažanja iz moje prakse:

Imam 3542 /1000 kv sa elisom APC 11x5,5 i 12x6 + 3S baterije,od  2650 mAh  na 2 modela, Ampmasteru raspona 1,3m, i Spacewalkeru raspona oko 1,2m. Prvi težak sa sve baterijom oko 1250g drugi nesto lakši . Oba lete odlično a po težini su blizu tvog novog Pipera. Sa Ampmasterom sam se baš naleteo i sad bih mu recimo stavio nesto jači motor čisto za probu ili 4S bateriju (sad je imam ) u kombinaciji sa drugom elisom. Tvoj Piper nema potrebe za takvim načinom letenja i biće ti sasvim dovoljan. Probao sam i sa 12 x 6 elisom na 3S bateriji i to je OK.

Na HK  imas i dim. motora. verujem da su iste kao kod Lindigera na Joker motoru.
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__18232__Turnigy_D3542_6_1000KV_Brushless_Outrunner_Motor.html
   

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version