RC DRUŽENJE > SKUPOVI / TAKMIČENJA / OKUPLJANJA

AEROKLUB "UTVA" PANČEVO

<< < (4/23) > >>

Stanko BG:
Potpuno si u pravu, Coko,

Ja sam bio u ovim prvim letovima sproveo cevčicu kroz čitav trup aviona i izveo je kod repnog točka napolje... Tom sam prilikom video da je u pitanju sami blagi užas!!! Više izbaci ulja na karter nego što izbacuje na auspuh. Zadivila me je tolika glupost u konstrukciji. Ta je moja cevčica bila dugačka nekih metar i dvadeset centimetara. Model je čist i naizgled sve radi kako treba. Ali, pojavila se jedna nova nezgoda. Primetio sam da je uvek mastan na leru, da radi nekih dva minuta u kom periodu spušta obrtaje i, na kraju se ugasi. Verovatno se u cevčici nakupi ulja dok radi na leru koje mu zapuši odušku i u karteru mu se polako pojavljuje natpritisak koji ga konačno i ugasi. Mnogo mi je zanimljiva sva ova problematika. Istraživaću i dalje sve ove neobične pojave sa SAITOM. Moram priznati da je malko nežniji motor u odnosu na Yamadu i OS Maxa...

Ti se, Coko, sećaš koliko sam slatko leteo onog tvog Eagleta. Prema letačkoj knjižici koju redovno vodim, bio je nakupio 60 sati naleta sa OS Max-om .40 Four stroke motorićem. Savršen motor, nikada nisam imao problema - uvek je palio na ruku, iz prve.

Potom, i samo paljenje  ovog SAITO motora... Jedva da se može upaliti na ruku (preliva, mora čovek da ga prevari u kontra stranu, itd), zato je preporuka proizvođača da se vrti starterom pa da se postepeno dodaje gas. Istina, ova metoda paljenja radi savršeno.

Videću šta mi je činiti. Ionako sada imam dva kućišta karburatora i dve usisne grane: jednu fabričku i jednu sa rupom. Čitao sam da neki modelari vraćaju taj iberlauf u kućište bregastog vratila... Možda se usudim i za takvu koncepciju, mada mislim da je povrat u usis najlogičnije rešenje... 

Hvala, druže, na dobrim savetima. Mnogo mi znače.

tibeteagle:

--- Quote ---Više izbaci ulja na karter nego što izbacuje na auspuh.
--- End quote ---
To se može smanjiti na 1/3 sa korišćenjem goriva sa sintetičkim uljem. 7% sintetičkog ulja je adekvatno 18% ricinusovog ulja. Dodatna pogodnost je da sa razlikom procenta ulja je gorivo jače, jer ga zauzima metilalkohol. Celom motoru je bolje sintetičko ulje jer se manje čađi klip i prsten kao i izduvni ventil, koji je najtopliji deo unutrašnjosti motora. Poenta je u tome da sintetičko ulje bolje podmazuje, sa time se motor manje greje i tako je ćađenje svedeno na minimum. Motor je mnogo čistiji na kraju sezone iznutra a i spolja ima manje gareži. Takvo fabrički umešano gorivo sa 7-8% sint. ulja  je skuplje od klasičnog sa ricinusom od 18-20%, ali vredi. Pa sada treba videti kome šta treba i vredi. Sintetičko ulje je fenomenalni pronalazak i može da se proveri zašto. Uostalom najbolje je isprobati i uveriti se sam.

OS MAX je zakon.
 ;namig

coka:
Nije tacno ili tacno je samo donekle.
Prvo, ventilima nije potrebno podmazivanje. Postoji mnogo motora koji uopste nemaju poklopce ventila.
Da se vratim na moj omiljeni motor Moki,  pre svakog letenja na osovinice klackalica i ventile, odozgo,spricne se malo wd-a 40 i to je dovoljno za sat rada otprilike.

Zasto je to delimicno tacno je cinjenica da je temperatura sagorevanja sintetickog ulja niza od temperature sagorevanja ricinusovog ulja.
Dakle, daleko vise nesagorelog  ulja motor izbaci kroz izduvne gasove ako je podmazivac ricinusovo ulje nego sinteticko ulje.

 Zato je model i cistiji nakon leta ako je gorivo koje se koristi sa sintetickim uljem a ne sa ricinusovim.

Ipak, preporucljivo je imati neki manji procenat ricinusa jer ce to ulje ostati konzistentno i kada se motor pregreje i kada sinteticko ulje prestane da radi svoj posao.
Kolicina ulja koja odlazi kroz odusku ne zavisi od vrste ulja koja je u gorivu.

Probano u varijantama 18% sintetike i 2% ricinusa pa sve do mesavine koju sada vec godinama koristim a to je 10% ricinusa i 10% sintetickog ulja.

Saito- vi proizvodjaci su bili veoma jasni...minimum 18% ulja u gorivu i ne poslusati taj savet, po meni, nije preporucljivo.

 Stanko, ne znam da li ti je poznat podatak, velike kolicine ulja (20%) koje  zahtevaju
modelarski motori, potrebne su iskljucivo iz razloga podmazivanja velike pesnice klipnjace, t. j leteceg lezaja kako se to u automobilskoj industriji naziva.
 Svaki motor koji je opremljen iglicastim lezajem na ovom mestu, zahteva drasticno manje kolicine ulja u gorivu.

Dakle, manja kolicina ulja u gorivu...  losa ideja.

Stanko BG:
Ulje u motoru mora postojati. Čista sintetika u modelarskom gorivu je dobra varijanta za modelare koji ne poznaju dobro mehaniku i dinamiku SUS motora pa koriste samo gotovo, kupovno rešenje. Verujem da bi SAITO radio na kupovno gorivo, ali ja želim više od motora i hoću da se osiguram da se u letnjim letačkim danima ne dogodi nikakvo pregrevanje ili prolupavanje.

CASTOR OIL je najskuplje ulje u bilo kojoj ozbiljnoj aplikaciji za auto-moto trke. Dakle, CASTOR! Ne Castrol. Poznata američka firma Red line, ili Maxima Racing oils proizvode ulja za trkačke motore i sva njihova najskuplja ulja zapravo su dobijena sintetizacijom i rafinacijom ricinusovog ulja. U NASCAR ili DRAG RACE automobile stavlja se ne samo sintetičko ulje na bazi naftnih derivata, već i ricinusovo ulje. Poneko meša ricinusovo ulje u gorivo kako bi postigao bolje podmazivanje cilindra i karika na prevelikim opterećenjima. Dvotaktni trkački motori koriste isključivo ricinusovo ulje u mešavini. Evo, na primer, ovo.

http://www.maximausa.com/product/castor-927/

Naši motori su izuzetno isforsirane mašine i, dok sam živ, neću leteti modelarski glow motor na čisto sintetičlko ulje!

Čak sam, vođen ovakvom mišlju, i za gasere kupio Red line ulje za mešavinu - upravo iz razloga što u sebi ova ulja imaju estre ricinusovog ulja.

FAI gorivo podrazumeva najklasičniju mešavinu metil alkohola i rafinisanog ricinusovog ulja u razmeru 80:20%. Sa druge strane, mogu se kupiti goriva izmešana sa sintetičkim uljem i Nitrom. Da li u Mađarskoj, da li kod Zajka, gde god... Kada se pomešaju ova dva goriva u razmeri 50:50% dobija se kombinacija od oba sveta. Tako ja mešam svoje gorivo. Možda i grešim, ali rezultati mi pokazuju da sam blizu dobrog rešenja. Može se kupiti i zasebno Nitro metan, pa da čovek sve sam meša, ali mislim da je dovoljno dobro mešati kupovno sa napravljenim gorivom.

Kada kažem da je na SAITU debakl koliko izbacuje ulja na karter, mislim pre svega na konstrukciju motora, a to nema mnogo veze sa procentom ulja u gorivu...

P. S.
Znam za veliku pesnicu podatak savršeno dobro.

tibeteagle:

--- Quote ---Verujem da bi SAITO radio na kupovno gorivo, ali ja želim više od motora i hoću da se osiguram da se u letnjim letačkim danima ne dogodi nikakvo pregrevanje ili prolupavanje.
--- End quote ---
Meni bi ovo bilo dovoljno. Ostalo su samo špekulacije. Isto je kao i kod ribolivaca. Svakome je svoj recept najbolji.  :)
 ;namig

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version