RC MODELI JEDRILICA > THERMAL

SUP 19

<< < (11/14) > >>

Milos 94:
Kovid 19 uzima svoj danak i u ovom našem hobiju. Sve se manje toga može nabaviti kod nas a sve teže dolazi spolja. Upravo se preganjam sa Hobbyking-om oko jednog paketa koji nije isporučen od 03.06. ove godine. No, to je  druga tema.

Jedno od boljih rešenja za komande v-repa je tzv. ball link umesto klasičnih klevisa. Ball link svojom konstrukcijom onemogućava gubitak u hodu servoa a što je slučaj kod rešenja sa klasičnim klevisama.

   



Znači improvizacija. Hornovi su domaća radinost od 1,5mm aluminijusmkog L-profila (poprečno presečen) savijeni na ciljanih 105 stepeni. Ne bih se baš kladio da sam to pogodio 100% ... ali radi. Gubitak u hodu servoa na elevatorima se ne primećuje pri poletanju jer je i takav sasvim dovoljan za podizanje modela. Šta više, morao sam da mu smanjim expo jer je u termici preoštar.





Sve u svemu cela operacija i eksperiment sa modelom je uspela: novi trup je čvršći i lakši od prethodnog, v-rep takođe. Meni lično, v-rep je lepši i elegantniji od ostalih rešenja. Stvar ukusa. Sve priče o inertnosti (čitaj lenjosti) v-repa, ja nisam uspeo da prepoznam. Dalje, ukupna težina modela je smanjena za nekih stotinak grama što je još jedan od ciljeva koji je postignut. Sada je to 1870 gr što za raspon od 3,6m i dužinu 1,45 nije tako loše.

Nikako da se Bora, Stanko i ja opremimo malo bolje da napravimo jedan snimak leta SUP-19  pa da ova priča dobije svoju potvrdu. Nadam se da ćemo i to ovih dana napraviti.

 



Milos 94:
Posle određenog broja izlazaka na aerodrom i letova čovek poželi da eksperimentiše pa nekad to izađe na dobro a nekad ne. Čačkajući po stanici umiksovao sam nešto što je trebalo da pomogne a nije i umesto da rastereti letenje taj moj miks je doveo do akrobatskih figura za koje ni sam nisam znao da znam da letim. Svega je tu bilo (čak bi mi i Stanko pozavideo) a krajnji rezultat je lom centroplana. Nije bilo druge  nego da pravimo drugi. Dosadašnja konstrukcija sa ramenjačom ''na kant'' se pokazala kao dosta nežna jer su uvijanja krila zbog velike površine bila poprilična - a na vetru da i ne pričam.

Profil je ostao isti AG24/AG25 s tim što je ramenjača zamenjena sa karbonskom cevi 12/10 mm, rebra su nešto gušća ali su i dodatno ojačana karbonskim trakicama ''preko leđa i stomaka'' što bi rekao jedan stari modelar. Sve zajedno ide u karbonski d-box a uz poveznu gredu ide još jedna karbonska cev 4x4 mm. Na napadnoj je karbonska šipka 3 mm.

Ramenjača je sastavljena na sredini a sastav je ojačan aluminijumskom cevčicom 10/8mm dužine 20 cm



Rebra su sečena na laseru. Rebra koja nose bajonet za uške su od 2mm špera i imaju dodatna ojačanja a ostala rebra su od 3 mm balze.




I polako se krenulo u ređanje rebara.





Za sada toliko

Milos 94:
Srednji deo centroplana je planiran da se ojača zbog naleganja na trup i bušenje rupa za šrafove i konektor db-9. Donji deo je ojačan karbonom zbog šrafa koji bi bez njega ostavljao udubljenje u balzi. Gornji deo ide u karbonski d-box pa je samim tim mesto za šraf ojačano.







Bajonet za uške. Osim prvog još 4 prva rebra od špera 2mm. Čvrstina je dobila prednost u odnosu na težinu.

[ Specified attachment is not available ]

Ojačanja povezne letvice


Flap

stevapn:
 :)aplauz

SloMi:
Vidim da si za ramenjaču izabrao karbon cev 12/10 mm, a na slici se vidi da je od karbon platna.
Da li će to biti dovolhno čvrsto na savijanje krila?


Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version