RC MODELI AVIONA - SUS > AKROBATSKI MODELI

S1 Ringmaster

(1/4) > >>

Stanko BG:
Sećam se jednog takmičenja iz vazduhoplovnog modelarstva - bio sam sedmi razred osnovne škole. Nastavnik Rista nas je odveo u neku školu. Prvo smo imali test iz teorije, a potom smo sklapali Lahora i na kraju bacali pa čiji odleti dalje i duže opstane u vazduhu. Ali... na pola takmičenja se na terenu za mali fudbal pojavio jedan čovek, kasnije ću saznati da je bio nastavnik tehničkog, startovao motor i opasno dobro leteo avion koji je vezan sajlom, a drži se rukom i leti u krug. Motor samo brekće.

Meni je ispala vilica. Letač se zvao Sinđa, poznati modelar, koji je tog dana, sada se prisećam, uradio čitav jedan aerobatski program u klasi F2B. To je, ujedno, klasa koja me najviše zanima. Sećam se neobičnih preleta preko glave, potom četvrtastih lupinga, potom osmica i, najzad, sećam se i lista deteline... Svih se figura sećam kao da je juče bilo. Bio sam opčinjen...

Od tog dana, a to je bilo kada sam imao 13 godina, dakle pre 32 godine, zaljubio sam se u vazduhoplovno modelarstvo. Bio sam uveliko maketar, ali su me tog dana privukle leteće mašine, a naročito veština upravljanja njima.


Došao je trenutak da se oprobam u ovoj veštini. Iako smo Bole i ja kao klinci leteli dva tri puta neki kružnjak, mislm da sam tek sada sazreo za takav poduhvat. Osim leptirića u stomaku, jer se čovek vrti u krug dok leti, osećaj držanja mase aviona u ruci je neopisiva lepota, izuzetno moćan doživljaj - sreća. Kao da držite pticu u ruci koja želi da odleti. A, tek, osećaj kada date komandu, a ta rotirajuća masa ode u luping. Nema lepše zezancije od toga - Neša Miklušev je sasvim u pravu.

Elem, posle dugog istraživanja, odlučimo se Bole i ja za Ringmastera. Taj model se pojavio 1951. godine, Matt Kania je dizajner. Proizvodila ga je firma Stirling. Prva generacija Ringmastera zvala se S1‚ skraćeno od: serija 1. Ta nam se generacija najviše dopala, sa vintage repovima i jednostavnom konstrukcijom. Od svih šara, nama se ova sa sunčanim zracima (Sun Ray) najviše dopala:


Naravno, postoji stotinu varijanti i to se može videti na raznoraznim sajtovima:

https://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=3501

Mada, moj omiljeni sajt jeste: Bratstvo prstena (Brtotherhood of the ring). Tamo sve postoji što može postojati na svetu u vezi sa ovim prelepim avionom...

https://www.brotherhoodofthering.info/

Za svu opremu koja nam je trebala snašli smo se na dva mesta. Jedno je tradicionalno SIG:

https://sigmfg.com/

A, drugo mesto je firma BRODAK, koja ima i kit najnovije verzije ovog modela:

https://brodak.com/

Ja sam preuzeo neku verziju plana, ali sam je u mnogome prepravio jer je bila aljkavo nacrtana - sa mnogo nedoslednosti i grešaka. Iz tog plana sam napravio sečnu listu (u Adobe ilustratoru) i uskoro ću uraditi sečenje svih tabli na laseru. Kad završim sečenje, slikaću.

Pogonska grupa za model biće, naravno, OS MAX FP 35, ali prilagođen za Control line letenje, to jest, sa običnom venturom i jednom iglom. Evo kako ta mašina izgleda - obožavam je.




Divna prednost ovog motora je što ima biksnu umesto ležaja, a ujedno, to je ABC kombinacija hilzne i klipa, pa je motor neuništiv i ima ogromnu kompresiju. Ležajevi nikada ne moraju da se menjaju:


Čim isečem sve delove, odštampam plan koji sam doterao i usavršio, sledi nastavak radova. Ako sve bude kako treba, postaviću ovde i moju sečnu listu i plan pa se drugi mogu poslužiti...

Rale:
Sa najvecim uzivanjem sam, vise puta, citao postove Nese Mikluseva o kruznjacima. Podsetili su me na 70-te godine kada sam ih i sam leteo.
Jedrilice su moja prva i najveca ljubav, tako da nikada nisam ispunio sve zelje u vezi C/L modela. Ringmaster i Nobler su za mene uvek bili etalon za C/L modele.
Nadam se da ces nas i ti, kao Nesa, castiti malo detaljnijim opisom izrade i kasnije letenja Ringmastera.

Mnogo pozdrava, Rale



Joja:
Svaka cast Stanko tebi i Boletu, naravno pozdravi i za Raleta i Nesu Mikluseva.
Svidja mi se vasa neiscrpna energija i trud koji ulazete u ovaj nas hobby.
Generalno gledano, mislim da je modelarstvo, kakvo mi znamo, na zalost u opadanju i sve inicijative u tom pravcu mogu samo biti pozdravljene i dobro dosle.
Ja sam kao decak od 10 godina imao perforaciju slepog creva i na kraju zavrio u urgentnoj hirurgiji gde su me iz kola hitne pomoci uneli u operacionu salu i operisali. Posle toga su rekli mojoj majci da su me doneli 2 sata kasnije ne bi uspeo da prezivim jer je sepsa vec uzela ozbiljnog maha. Oporavak je uzeo dosta vremena, a za to vreme ja sam onako samouk napravio KKL model iz sovjetskog kompleta PO-2 (Polikarpov dvokrilac). Kada je sve bilo gotovo jedino mi je falio motor. To me je jako mucilo i strasno sam zeleo da do njega dodjem. Jednog dana, mozda posle 1 godinu, u prodavnici Narodna Tehnika (koju sam redovno posecivao na Lenjinovom Trgu) pojavili su se dizel motori Jena 2,5 ccm. Narodna Tehnika je bila u istoj ulici prakticno (Zeleznicka) gde je radila moja majka u firmi Transped Vojvodina ciji je ona bila osnivac i dugogodisni "covek br.2". Ja sam trceci dojurio kod majke u firmu i sav zajapuren rekao"stigli su motori" i majka mi je dala novac da ga kupim (u to vreme to nije bilo jeftino) i jasa odjurio (da se ne razgrabi) i kupio ga. Iz ove perspektive gledajuci, to je jedan od vaznijih trenutaka u mom zivotu koji je odredio njegov pravac. Sada kada na "zalaku zivota", posle 26 godina u Kanadi (za koju mislim da je dobra zemlja), mogu da kazem da sam postigao sve u zivotu sto neko moze samo da zamisli osim jedne. Ta jedna jedina stvar je da nemam potomstvo (bar za sada), i to mi ni malo nije zao sto nemam u Kanadi. Sada, mogu odgovorno da tvrdim da vecina onih koji su dosli u Kanadu " da im deca imaju perspektivu i bolji zivot" su "pushiona". Necu dalje jer bi to bila vec politika.
           Elem, ja sam tada sa Drugom (danas) Gospodino Stevanom Sindjelicom leteo na Susretima i takmicenjima akrobatske modele, pa koji put i osvojio medalju (uglavnom bronzanu jer nije bilo cetvrtog takmicara ...). Sindja je bio nas idol, a u Novosadkom klubu bilo je nas 5-6 koji su leteli KKL od kojih su vrhunski letaci bili Mirko Savic i Aleksandar (Aca) Kraijna. Ja sam imao oko 2 modela na 1,5 ccm, 4 modela 2,5ccm i jedan od 5,6ccm sa Super Tigrom C35. Imam dosta fotografija i druge memorabilije koju drzim u Srbiji i koju sa ostalim porodicnim fotkama nikada nisam hteo da donesem u Kanadu kako bi mi makar to bio razlog da se vratim.
           Opet da se vratim na topik, u poslednje vreme pratio sam KKL (UK) kitove na Ebay-u i u jednom trenutku naleteo na Noblerov Kit ARF vrlo lep i vec sam resio da ga kupim i u momentu akda sam trebao da "bidujem" uletela mi je zena u sobu i pocela da histerise kako samo trosim pare na gluposti, sto mi je diglo pritisak i pokvarilo ceo "ugodjaj" te je kit otisao za 112 US$ (djabe). Pre par dana sam naisao na Top Flite Kit (ne ARF) koji je otisao za 255 US$, to je Geiske Nobler koji je za mene vrhunac, evo linka:
https://www.ebay.ca/itm/Top-Flite-NOBLER-Control-Line-Kit-/154204621279?_trksid=p2047675.m43663.l10137&nordt=true&rt=nc&orig_cvip=true
          Imam utisak da sa trendom ogranicenja letenja (uglavnom zbog dronova) da ce sa KKL malo povratiti u modelarske tokove. Nece se vratiti ni blizu kako je to nekada bilo, jer mladima je ispran mozak sa komformizmom i digitalnim uredjajima, ali ce sigurno opstati u nekoj razumnoj meri. Ovde u Vankuveru i BC ima dosta klubova RC a i KKL svi su oni u krizi jer je drustvo u dubokoj krizi. Klub u kome sam ja clan "Spectrum" ogranicen je broj clanova na 50. Uvek se cekalo ako neko izadje da se drugi primi, ove godine nas je ostalo samo 34, sto nije dovoljno da se plati renta za zemlju i sisanje i odrzavanje piste i okoline, a clanarina je $250 + 100 kada neko ulazi kao nov. Pored toga nemozes biti clan ako nisi clan Kanadskog Saveza Modelara MAAC cije clanstvo kosta oko $85.
         Eto toliko od mene za sada, za Stanka i Boleta: voleo bih da dodjet kod mene u posetu u Srbobran kada dodjem, a to bi trebalo da bude posle 15. Maja 2021.
         Pozdrav svima, i oni ma koji vole, a i onima koji ne vole moje pisanije. Ziveli i zdravo!

Stanko BG:
Dragi Joja i dragi Rale, mnogo sam srećan što sam kod vas, a i onih koji nisu pisali, probudio lepe uspomene i sećanje na mladost i detinjstvo. U suštini, iz istog razloga se i ja bavim ovim hobijem - da se vratim u srećno detinjstvo i da zaboravim svakodnevicu.

Dok budemo radili na Ringmasteru, Bole i ja ćemo se mnogo radovati - u to sam siguran. Tu vrstu radosti ne mogu da nadomeste nikakve aplikacije na mobilnom telefonu, niti visoke rezolucije posranih ekrana... mom sinu Marku uvek govorim da su igrice na telefonu zabava za sirotinju - dok se on igra u četiri zida leteći nekakav jeftini simulator, srećna deca negde u svetu (ako takvih uopte više ima) lete modele, ili prave avione. Jedva čekam da počne slaganje krila, pa, potom, izrada trupa, pa presvlačenje, pa farbanje.

Rale, ovde ću staviti, korak po korak, čitavu proceduru izrade modela, sa svim radostima i nedoumicama koje će nas snaći - nadam se da ću biti na nivou zadatka i poradovati te dok čitaš.

Joja, sa jedne strane sam srećan što si se ostvario u životu, a sa druge sam tužan što doživljavaš sve nevolje iseljenika (i moj rođeni brat živi u Kanadi: Toronto). Rado prihvatam poziv u Srbobran i nadam se da ćemo Ringmastera možda već tada zajedno leteti.  :big smile

Pored Ringmastera (kog smo odlučili da sami dizajniramo i napravimo jer ćemo tako naučiti sve tajne kružnjaka), Bole i ja smo kupili SIG-ov kit Chipmunka, koji je u klasi Noblera, a prelep je i nije mnogo skup - isto oko $120. Za njega smo namenili OS Max LA 0.46. Ako nam se osladi letenje na Ringmasteru, pokušaćemo da se vinemo u F2B kategoriju i izvedemo čitav letački program na livadi, ili, makar da pokušamo  ;namig

Ranijih godina na aerodromima u Jugoslaviji su postojale kružne piste za modelare. To su bila ozbiljna vremena - sada se dvoumim gde ćemo leteti model. Ali, naći će se neki dobar teren - možda na Bubanj potoku, za početak... videćemo.

I, da, Joja, taj Nobler je lepotica kakva se retko viđa. Predivan avion. Uh...  :mhm Gledao sam ga i razmatrao kada smo odlučivali šta ćemo kupiti, al' je na kraju odluka pala na SIG-ov Super Chipmunk: priču o tom drugom modelu čuvam za neki od narednih topika...

https://sigmfg.com/products/sig-super-chipmunk-kit

Još pre nekoliko meseci napravio sam prvi stidljivi korak u izradi Ringmastera. Naime, istraživao sam po belome svetu na koji način ljudi prave glavnu komandujuću polugu - na koju idu komandne sajle i sa koje ide komandni pushrod do horizontalca. Ameri taj element zovu BELLCRANK. Otkrio sam da postoji najlonski Bellcrank, ali i da postoje karbonski, koji su prilično skupi. Naravno, shvatim da to sve sam mogu da dizajniram i napravim. Kupio sam karbonsku tablu - najdeblja je bila 3mm, te sam slepio dve G Flex epoxy smolom poznate firme West system. Ova smola je elastična i služi baš za ovakve namene lameliranja odgovornih spojeva. Naime, bellcrank nosi celu centrifugalnu silu modela. Zapravo, to je glavni deo jednog kružnjaka, a da nevolja bude veća,, kad se jednom ugradi u model, više nikada se ne može popraviti jer je nedostupan, zakopan u utrobu krila.

Prvo sam dizajnirao u Adobe Ilustratoru uzorak (ovde prilažem .pdf format... ako čitav projekat uspe, daću sva ova dokumenta u AI formatu, tako da svako može da napravi model kod kuće). Dvoumio sam se između olakšanog i punog komada:




Na kraju sam se odlučio za pun komad. Razlika u masi je zanemarljiva, a dobitak na momentima inercije poprečnog preseka je veliki. Takođe, modifikovao sam i fabričko rešenje SIG-ovog bellcranka, koji je ravan na hipotenuzi, i napravio radijus. Ovo je malo izmestilo osu rotacije, ali je taj pomeraj zanemarljiv - oko 2mm jer bi mi ovaj novi bell crank kačio u centralno rebro, koje, opet, mora da nosi svu centripetalnu silu pa mi je svaka pregrada zlata vredna. O tome detaljnije kada budem prešao na drvenariju...

Evo kako izgleda originalni SIG bellcrank, koji mi je bio uzorak za modifikacije (istina, ova blizina centralne rupe hipotenuzi me je od starta nervirala, iako je kompletno opterećenje na suprotnoj strani radijusa, pa ipak...):


Na kraju sam fajlove i karbonsku tablu dao drugaru koji je sve to lepo isekao na CNC glodalici. Evo konačnog rezultata. Prezadovoljan sam:




Uležištenje bellcrank-a sam zamislio između PTFE ili PA biksni za koje sam napravio jednostavan crtež i odneo da mi se napravi:


Sada imam praktično bellcrank i za Ringmastera i za Super Chipmunk... Sreći nema kraja...

Uskoro sledi nastavak radova, nadam se za vikend.

Joja:
Na Cenejskom aerodromu ima pista za KKL koja je napravljena upravo za tu shvrhu. Na zalost u vrlo losem je stanju, ali mislim da ima sanse da se koristi pa i malo popravi.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version