Kako je Steva već objavio, FAI je sada već zvanično uvrstio F3 RES kao F3L kategoriju u svoj pravilnik. Dakle klasa je izmenila naziv i zvanično se zove F3L. Zašto F3L? Zato što je to sledeće neiskorištteno slovo za klasu F3 - prethodna je F3K ... Dakle ''L'' nema neko poslebno značenje.
Da ponovim samo jednu već ranije iznetu rečenicu - klasa je osmišljena tako da se sa prosečnim letačkim i tehničkim znanjem može napraviti konkurentan model. Bar za početak. Eto prililke da se i mlađi osmele i izgrade model za smešno male pare. Čak i ako se neko odluči da kupi model, neće mu trebati mnogo para jer je reč o zaista jednostavnim modelima. Doduše, neki konstruktori su poprilično (i po meni bespotrebno) zakomplikovali svoje modele pa čak ni oni nisu tako skupi da se ne mogu kupiti.
Kad se sve sagleda nameće se jedno od rešenja - Jastreb ili Kanja na slovenačkom. Model raspona 2m, plan već postoji, potrebno je nekoliko tabli balze, malo topolovog špera, 3 jeftina servoa, presvlaka i eto zaista dobrog modela za tu klasu za SMEŠNO MALE PARE! Dakle, izgovori tipa nema se para i sl. sad više ne važe. Neko će reći da model ne može da se meri sa kupljenim modelima itd. Nije tačno! Model ''Toza'' raspona 2m, koji je plod mašte i rada Toze Gostojića iz Zrenjanina jako dobro se nosio sa najboljim modelima klase F5J na oba takmičenja u Pančevu. Znači, ima ovde malo ''boj ne bije svijetlo oruže već boji bije ....''. Naravno, u cenu ne ulaze stanica i prijemnik, To se, valjda podrazumeva.
Postoji još jedan, možda najveći neiskorišteni resurs koga imamo zaista mnogo - ogromno znanje starih modelara da naprave vrhunsku drvenu jedrilicu. A njih ima u svakom klubu i svi do jednog hoće rado da pomognu.
Kad se sve sabere klasa (i model) idealni za mlade i uopšte naše modelare. I naša finansijska situacija ide tome u prilog - nemamo mi para za vrhunske modele u razvijenim klasama gde je za iole ozbiljnu opremu potrebno nekoliko hiljada evra.
I zato dragi drugari, ajmo malo dobre volje, malo materijala pa da se družimo.