RC MODELI JEDRILICA > ELEKTRO JEDRILICE
Thermik-XL Elektro od Valenta Model
mirce:
Hvala Lazo na tekstu. Prevideo sam tehničke podatke sa prve strane...
Stvarno jedva čekam da ovaj model vidim u vazduhu, jer ovakve jedrilice dugo, da ne kažem nikad nije bilo kod nas. Biće to "praznik za oči"...
Pogotovo me me interesuje kako jedri jer opterećenje od 55 gr. baš nije malo ali, uz pomoć svih mogućnosti sa flapsovima i eleronima sigurno će leteti super.
Kakvu imaš stanicu i da li ćeš na njoj moći da namestiš sve što ti treba i što model pruža?
Ja sam se par dana, ali doslovno, "patio" sa JR 9303 kako bi na svom Storku sve podesio.
U glide modu nisam uspeo da namestim model kako sam želeo...
Potom sam sve to probao u akro modu i dobio sam set up sa kojim sam, recimo, zadovoljan...
Najgore od svega mi je što sam sa mojom starom osmokanalnom Futabom (koju sam naravno prodao, pošto sam, je li, kupio novu stanicu) imao bolji set up nego sa ovom JR stanicom...
U Storku sam izbacio petoćelijsku bateriju prijemnika i stavio ubeck (hvala Magic) i time sam skinuo 120 gr težine.
Sad mi je jedrilica, spremna za poletanje, 2355 gr...
Nažalost još je nisam probao ovako olakšanu...
Sve u svemu, Lazo, još jednom sve najbolje u Novoj Godini, da te model dobro služi i da budeš zadovoljan sa njim...
A što se tiče onog, još jednog X, nije bitna veličina nego tehnika... No, ti si "stari lisac" i sve to već znaš...
Sve najbolje tebi tvojima želi
Mirče
Lazo:
Poslao sam ti e-mailom uputstvo za programiranje 9303, naj bolje koje sam do sada našao. I ja imam tu stanicu i VEOMA sam zadovoljan sa njom. Nudi velike mogućnosti, samo ih treba "provaliti", jer je originalno uputstvo pisano kao da je neko direktno na engleski prevodio "bunu na dahije". Prilično je zbrkano. Ovo što sam ti poslao, pisali su ljudi iz takmičarskog tima Horizon Hobby-a na bazi njihovih iskustava. Odlično je.
Sretna Nova i sve najbolje.
P.S.
Ono "...nije važna veličina nego tehnika..." ne pali više ni u svrhu psihoterapije (nene) lol . Provaljeno :hehe
Lazo:
Mislim stvarno…
Ne znam kako vama ostalima, ali meni se ovi novogodišnji praznični dani razvukli k’o gladna godina!? Nikako da prođu! A, kako god prođem pored nje, ova moja Čehinja me zivka i začikava da se družimo. Jedva sam je ubedio da se strpi dok se završi ovo novogodišnje ludilo, jer bi lako moglo da nam se desi da pre vremena izletimo napolje, a tamo je baš neugodno frigidno.
Strpljen – spašen. Danas sam konačno počeo da radim na mojoj Thermik-XL. Pošto tu i nema ko zna koliko posla, greh bi bio da se to zbrzi i na-vrat-na-nos skarabudži. Svakako ima vremena do početka sezone. Znači, polako, pedantno, s’osećaj i s’razumevanje.
Prvo sam uzeo da regulišem ožičenje servoa u krilu.
Kako tih servoa ima „samo“ 6 komada, to je gomila žica dostojna neke manje trafo-stanice. Da korisnik ne bi pri svakom sklapanju i rasklapanju jedrilice dobijao devojačko ludilo i koprivnjaču, Valenta je primenio već poznato rešenje sa 15 pinskim DB konektorima:
Rešenje jeste poznato (i ja sam ga koristio kod jedne od mojih ranijih jedrilica, iako nije bilo predviđeno), ali se ovde na malom ali očitom primeru mogu videti prednosti CAD CAM tehnologije i izrade „beba“ i kalupa CNC mašinama. Naime, ležišta za „muški“ i „ženski“ deo konektora u trupu i krilu su uraženi tako precizno, da nakon montaže „gađaju“ i naležu k’o dupe na nošu.
Kako se uz toliku šumu žica čas-posla može napraviti zbrka sa neizvesnim posledicama, pored montažnih mesta sam nalepio šeme spojeva. To kasnije može dobro da posluži prilikom kontrole ili eventualnih izmena.
Ja sam se rešio da upotrebim ovakvu šemu, gde su svi (osim dva) pinovi iskorišćeni. Drgačije rečeno, svaki trožilni servo-kablič ima svoj signal-pin, a po dva dele između sebe + i – pinove. Postoje rešenja kod kojih su svi plusevi i minusi zajednički, ali smatram da je ova moja šema preglednija i pedantnija.
Posebno se mora voditi računa da sva lemljenja budu kvalitetna, a da lemna mesta budu propisno izolovana termo-bužirima.
Nevolje koje mogu nastati zbog loših lemova mogu da budu katastrofalnih razmera.
Muški konektor sam namenio za ugradnju u trup, jer je „nežniji“ i podložniji nehotičnim oštešenjima, a ležište u trupu je upušteno i potpuno ga štiti.
Ženski konektor je znatno čvršći, pa je moga u krilo. Krilo i sve na njemu se i onako više pazi pri transportu i manipulaciji, pa je mnogo manja verovatnoća da se nehotimice "čvrkne" po konektoru.
Ovako spojeni, izgledaju kao neko morsko stvorenje.
Bez kave-takve organizacije i obeležavanja, ovakva gomila žica vodi direktno u nevolju. Pre ili kasnije. Ja sam to uradio ovako:
Cenim da su, na primer, DE i LF dovoljno asocijativne oznake za Desni Eleron i Levi Flaps.
Bez toga, konektovanje ove zbrke konektora u devetokanalni prijemnik, bilo bi čisto nagađanje sa neizvesnim ishodom i posledicama.
Da napomenem da na slici nisu prisutni konektori za serva horizontalnog i vertikalnog stabilizatora, kao ni konektori kontrolera i napajanja. Bela cevčica koja se vidi je sprovodnik za čeličnu žicu komande vertikalnog stabilizatora.
Nastavak sledi...
mirce:
Lepo i pedantno, nema šta...
Na mom Storku sam imao takav konektor i savršeno je sve godinama funkcionanisalo, ali samo dok sam ga leteo sa Futabinim uredjajem na 35 MHz.
Moj konektor je bio isti kao tvoj ali, je razlika bila što sam ja imao po jedan dolazeći + I - koji se delio u krilu na 2 servoa. Znači imao sam dve crne žice na jednoj nožici konektora, dve crvene žice na drugoj nožici i po dva signala svaki na svojoj nožici i tako dva puta...
Uostalom evo slike...
Kad sam sve prebacio na JR 9303 (samo sam promenio prijemnik u jedrilici, ništa drugo nije "čačkano"), totalno se sve razdesilo i nikako nisam mogao da izmiksujem neke servoe...
Na kraju sam, ostavio krilo od jedrilice da više ne "secam" komandne površine i uzeo sam 6 Hitec servoa, koja sam imao i "zadenuo" sam ih u prijemnik. Nećeš verovati, sve je proradilo i mogao sam miksovati kako sam šta hteo...
Ja se u struju i elektroniku baš ne razumem, možda ćeš ti znati da mi kažeš šta je u pitanju, ali izvadio sam takav konektor koji ti sad stavljaš i lepo servoe povezujem preko njihovih konektora...
To je moje iskustvo od pre mesec dana... Ko zna šta je u pitanju? Predpostavljam da "smetnje" imaju veze sa + i - žicama, zato što su zajedničke... Da li to ima neke veze?
Pozdrav
Mirče
PS Nisam dobio mail o setovanju stanice. Moj mail je: mirce@eunet.rs pa mi molim te to pošalji još jednom... Hvala unapred...
Lazo:
Bogami ljudi, potrajaće ovo duže nego što sam mislio mmmm. Ma, količinu posla sam dobro odmerio i tu se ništa nije promenilo. Nema ga baš mnogo. Ali sam u proračunu ispustio jednu veoma bitnu stavku - moje drugare po hobiju. Navalilo to ko smrt na babu! Kao ono, sećate se, kada se otvori nova poslastičarnica u ulici. Ili, recimo, ćevabdžinica, pa svi klinci spljeskaju noseve na staklu izloga.
Taman se završiše novogodišnji praznični dani, kad navališe u buljucima.
Juče su bili Veljko, Brana i Draganče (Posejdon). Puna kuća. Komšije videle navalicu, pa počeše: "...mašala komšija, kod vas opet svadba...". Ama nije svadba, velim ja. Pa šta je onda? Uporni oni. Samo sležem ramenima. Ne vredi da im objašnjavam, i onako me čudno gledaju od kada smo tu doselili. Bogica pođe na posao i pripreti nam da se ne igramo oštrim predmetima i u blatu, a naročito da ne skačemo posle blatnjavim cipelama po dnevnoj sobi. Bruka... Ništa mi! Bleimo u Čehinju i uzdišemo...
Ode dan, a ja uspeh samo da poradim na poklopcima servoa u krilima.
Kako se može videti na slikama, ležišta poklopaca su propisno upuštena za debljinu poklopca.
Ovi su za servo flapsa (levo) i servo kočnice
Za servo elerona. Vidi se karbonska ramenjača, a inače su sva ležišta servoa ojačana karbonskom tkaninom.
Svi poklopci su lepo urađeni od tankog kompozita, a oni za serva flapsova su debeli oko milimetar jer se po planu servoi flapsova montiraju na te poklopce.
Još nisam siguran dali ću da to ispoštujem, ili ću ipak da uradim montažu kao i ostalih servoa, ili na neki treći način. Još vagam za i protiv.
Sav posao oko poklopaca jeste da se izkroje prema veličini i obliku ležišta.
Ovo su poklopci komandi flapsova, i jedini su na gornjaci krila.
Danas, taman sam pozavršavao neke državničke poslove i zasukao rukave da nastavim posao, kad - oćeš. Eto ti ga Veljko! Opet!
Vuče sa sobom crno pivo (đubre jedno, zna da udari čoveka u tanku žicu), lampione, popokatepetle... Će da daš da gledam još malo? Te nemo da si taki... Te budi drug i čovek... Te znaš da ti je deda bio na solunski front, nemoj da ga brukaš...
I šta ću. Morao sam da ga pustim. Kad tolko voli... Mislim.
I, ništa. Udarismo po onom crnom, i reč po reč o bifurkaciji patagonaca u odnosu na oscilacije eskima (ili tako nekako), i od posla sam uspeo samo da pripremim ploču za sečenje nosača servoa.
Nosači servoa iz kompleta su predviđeni za Hitec-ove HS-5125, a oni su nečto veći (ali slabiji) od mojih BlueBird BMS-555DMG Slim Wing Digital Servo. Iako bi mogli da se napasuju, odlučio sam da uradim nove koju su knap za moje servoe. Veoma je važno da servoi budu pouzdano montirani i potpuno nepomični. U suprotnom ćemo imati neprecizne komande, i još gore - razarajući flater kod velikih brzina. Iz istih razloga se polužna veza između servoa i komandnih površina mora uraditi sa što manjim, a najbolje, nikakvim zazorima. Za one koji se začude kada se velike brzine spominju u kontekstu sa jedrilicama - jedrilice su najbže RC letilice. Trenutni (izmereni) rekord je preko 630km/h! Rezultat bezkompromisne aerodinamike.
Ploču sam uradio od dva sloja avio-špera ulepljenih epoxi smolom. A preko njih sam isto smolom zalepio odštampanu šemu za sečenje i bušenje, pa sve to u presu...
Sutra sledi seckanje testericom. Barem se nadam.
Ćeraćemo se još...
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version