Author Topic: Punjenje baterija u stanici.  (Read 14019 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #15 on: March 27, 2011, 12:20:13 AM »
mmmm
koliko Volti pokazuje kad je puna ova (ove) baterija ?
do sada sam napunio 345 i pokazuje 10,9V.
dokle sme Voltaza da ide, da ne preteram pa posle spalim Stanicu ?

poz

Skini uputstvo s datog ti linka i tamo ti piše sve lepo natenance i u slikama ! Punjač stavi na "auto" i on će sve sam da odradi !
Oko 11V .
« Last Edit: March 27, 2011, 12:27:04 AM by miša2002 »
#FFCC00

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #16 on: March 27, 2011, 10:00:20 AM »
Miso hvala na linku ali ovo uputstvo sam skinuo jos pre godinu dana kad sam kupio i punjac, sve je lepo objasnjeno ali na punjacu nema opcija automatskog punjenja....

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #17 on: March 27, 2011, 10:36:28 AM »
Miso hvala na linku ali ovo uputstvo sam skinuo jos pre godinu dana kad sam kupio i punjac, sve je lepo objasnjeno ali na punjacu nema opcija automatskog punjenja....

Stisnes oba "Status" dugmeta i drzis.

Znaci + i - zajedno i drzis nekoliko sekundi, trebalo bi da prebaci na Automatski.

Isto tako vracas.  :mhm

poz
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #18 on: February 24, 2012, 01:16:45 PM »
Morao sam da ozivim temu.

Upravo mi je stigao Accucell 6 pa mi treba info vezano za DX7.

Povezao sam stanicu na punjac, podesio NiMh discharge mod i pustio da se prazni. Kada je to zavrsio, pustio sam punjenje na auto i postavio limit na 0.2A.

Od tada je proslo 45min i napon vec pokazuje 11.11v, a polje za kapacitet 00149.

Ovo je drugo punjenje toj bateriji pa me interesuje da li je za sada sve u redu sa ocitanim vrednostima i da li ce po zavrsetku punjenja da zapisti ili moram sam da prekinem u odredjenom momentu?

I ako moze informacija koliko bi otprilike sve trebalo da traje u AUTO modu.

Hvala!

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #19 on: February 24, 2012, 01:20:04 PM »
Stavio si da puni 200mA na čas, a za 45 minuta ti je napunio 149. Čini mi se da sve ide svojim tokom. Punjač će sam da zapišti kad se baterije napune, a kada će to biti, zavisi od kapaciteta baterija koje su ti u stanici.

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #20 on: February 24, 2012, 01:24:54 PM »
Kul! Baterija je 1500mAh, znaci mogu da naslutim i kada ce otprilike biti gotovo ;)

Hvala puno, poz!

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #21 on: February 24, 2012, 01:55:21 PM »
Stavio si da ti puni 0.2A na čas, a da si stavio da puni 0.8A na čas onda bi i pre napunio. Mada je uvek bolje i pametnije da puniš sa što manjom jačinom struje, pogotovu te NiMh baterije. Lipo bateriju od 2200mHa 3s punim sa 1A. Za sat i po napuni je skroz i to oko 1500mhA. Da sam je punio sa 0.2A onda bi mu trebalo sigurno 5x više vremena.
Poz.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #22 on: February 24, 2012, 03:21:45 PM »
Punjive NiMh u fazi punjenja stignu i do 1,5V po celiji, znaci kada ti punjac bude pokazivao skoro 12V znaci da su pune.

poz
Veljko

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #23 on: February 24, 2012, 05:39:43 PM »
Nisam obratio paznju na time limit i sada vidim da je stao sa punjenjem na 300. minutu. Do tada je napunjeno 1006mAh, a voltaza je 11.45.

Nadam se da nije problem sto sam samo ponovo pokrenuo punjenje pa sad vec mogu manuelno prekinuti kada dopuni jos 500mAh ili jos nekih 150min.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #24 on: February 24, 2012, 05:56:24 PM »
Nije dobro da prekidas punjenje pa da ga posle ponovo nastavljas. NiMh baterije imaju potrebu na pocetku da se "formiraju" tako sto ih 3 puta ispraznis do nekih 0,9V po celiji i napunis do kraja.

poz
Veljko

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #25 on: February 24, 2012, 06:01:00 PM »
Gotovo sad  :sljus Nisam uopste znao da radi to vremensko ogranicenje koje je prekinulo. Al dobro da znam za dalje ;)

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #26 on: February 24, 2012, 07:41:38 PM »
Nije dobro da prekidas punjenje pa da ga posle ponovo nastavljas. NiMh baterije imaju potrebu na pocetku da se "formiraju" tako sto ih 3 puta ispraznis do nekih 0,9V po celiji i napunis do kraja.

poz

Medžik, to je važilo do pre mnogo godina... Već duže vremena su baterije potpuno formirane po izlasku iz fabrike. I čuveni memorijski efekat je isto velika zabluda i nedokazana misterija. :)

Nisam obratio paznju na time limit i sada vidim da je stao sa punjenjem na 300. minutu. Do tada je napunjeno 1006mAh, a voltaza je 11.45.

Nadam se da nije problem sto sam samo ponovo pokrenuo punjenje pa sad vec mogu manuelno prekinuti kada dopuni jos 500mAh ili jos nekih 150min.

Ništa im neće faliti. Samo vodi računa, ja sam imao B5 punjač, koji iz nekog razloga nikada nije hteo sam da isključi punjenje. Tako da pripazi da li tvoj hoće.
NiMh potpuno punjenje se detektuje ili preko porasta temperature (dT/dt) se povećava ili preko -dV, tj bateriji se na kraju ciklusa napon samnjuje.
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #27 on: February 24, 2012, 08:00:31 PM »
Memorijski efekat uopste nije zabluda, on postoji ili je barem postojao. Istina je da su i NiMh napredovale ali samo poslednja generacija tipa Eneloop ili LSD iz HK su takve za ostalo se ne bih kladio. Kako god, dovoljno sam se druzio sa njima da im sada pa skoro uopste vise ne verujem i presao sam iskljucivo ili na LiPo ili na LiFe.

Naravno, svako neka radi kako misli da je zna njega najbolje.

poz
Veljko

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #28 on: February 25, 2012, 03:32:03 AM »
NiMh baterije su i dalje NiMh baterije. One i dalje imaju svoje poznate "bubice".
Zanimljivo je da nemaju sve tzv "memorijski efekat". Pošto ih niko od vas ne puni, svaku ponaosob, dovoljna je samo jedna u paketu, da bi se to odrazilo na ceo paket...
Eliminacija "memorijskog efekta" se vrši isključivo selekcijom... Naravno, i cena je adekvatna tome.
Najgore je što neki brkaju NiMh i NiCd baterije.
Nažalost, još uvek imam ogromnu količinu NiMh baterija, kao i nešto laboratorijskih aparatića, pa, kako reče magic:
 "Naravno, svako neka radi kako misli da je za njega najbolje."
U svakom slučaju, najbolje ih zameniti sa Li... tipovima baterija, gde god je to moguće!

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Punjenje baterija u stanici.
« Reply #29 on: February 25, 2012, 09:09:00 AM »
Mnogi tipovi stanica (narocito automobilske) jos uvek koriste pojedinacne AA baterije. Ja vec vise od godinu dana imam dosta punjivih LSD (Low Self Discharge) sa HK i moram da kazem da su mi se odlicno pokazale. Punim ih svaku odvojeno ovim punjacem koji ima i mogucnost praznjenja ali ne pojedinacno nego po 4 baterije odjednom, sto je OK. Trudim se da ih uvek ispraznim pre punjenja. Punjac isto tako signalizira i ako je neka celija ostecena a ima i mogucnost da proba da povrati neku celiju koja nije idealna, sve to radi automatski.

http://www.der-schweighofer.at/artikel/68824/modellsport?query=Akku-Trainer

Kome je dovoljno da puni (i sve ostalo gore navedeno) samo sa 4 odjednom moze i ovaj

http://www.der-schweighofer.at/artikel/68825/modellsport?query=Akku-Trainer

LSD mi se nalaze i u svim igrackama koje klinci koriste, jedina je muka setiti se gde sam ih sve stavljao ??? kada hocu ponovo da ih napunim

poz
« Last Edit: February 25, 2012, 10:05:25 AM by magic »
Veljko