RAZNO > SLOBODNO LETEĆI MODELI
F1E Jedrilica
boca55:
Hvala Zivko. Sto se tice tezista to bi trebalo da bude ovako: Teziste po planu za ovu jedrilicu se nalazi na 50% dubine krila. Inace brzina ovog modela je oko 6m/sec. U koliko bi brzina ceonog vetra bila 6m/sec model bi stajao u mestu. Tu tada moze da se pojavi problem da model umesto napred krene unazad i da se vrati sa druge strane padine i sleti. Zato bi u takvim situacijama trebalo pomeriti teziste napred i piknuti model da dobije vecu horizontalnu brzinu i savlada brzinu ceonog vetra. To znaci pomeranje parasola, odnosno krila nesto unazad. Na ovaj nacin se ne menja razlika uglova modela koja za ovaj model iznosi oko 4 stepena i ne kvari se polara ili bolje receno finesa modela. Po mojoj proceni to bi trebalo da bude po 2 santimetra napred ili nazad zavisno od jacine vetra.
Postoji i varijanta dodavanjem olova u teziste ali i tada se ponovo kvari finesa modela.
Ziv:
Hvala Boco na divnom objasnjenju. Cak sam naucio i novi termin "parasol". Nekada (dok sam ja jos bio mlad modelar) mi smo to zvali "baldahin". Naravno parasol je ovde standardni termin.
Ono sto mi sada nije jasno je to kakav senzor imas u jedrilici za odredjivanje brzine vetra. Mojim prijateljima modelarima na Floridi, koji tvrde da "ludi Kanadjanin" leti i po najjacem vetru, badava objasnjavam da u vazduhu model ne zna da li je vetar jak ili nije, on leti jednako bilo vetra ili ne ako nema turbulencije izazvane duvanjem vetra preko prepreka na zemlji. Ako letis dovoljno visilo verovatno je kreganje vazduha laminarno. Problem nastaje samo pri sletanju zbog turbulencije. Za mene jedini kriterijum je da li je model brzi ili sporiji od vetra jer to odredjuje tacku sletanja (ostario sam da idem daleko po model niz vetar).
Pozdrav Zivko.
boca55:
Sto se tice brzine vetra imamo male digitalne rucne merace koji pored brzine vetra mere i vlaznost i temperaturu vazduha. U odnosu na to podesavamo model. Naravno da u u toku leta vetar menja brzinu i intezitet tako da se desi da model u jednom momentu stane i lebdi u mestu pa onda ponovo krene napred. U ovoj kategoriji je pozeljno da vetar bude malo jaci jer onda ne idemo daleko po model. Kada nema vetra onda je najgore. Model treba da leti 300 sec - to je maksimum. Pomnozi broj sekundi puta brzina modela i dobices koliko ce daleko model da ode. To je oko 2km.
Ziv:
Boco,
ti mora da si u dobroj kondiciji jer tako lepe modele moras da juris da se ne izgube. Ja sam imao pogresan utisak da mozes tokom leta da menjas teziste, tako da ti model uvek malo napreduje ili bar stoji u mestu. Verovatno je i to izvodljivo ako bi ti dopustili da radijom to menjas. Ja sam mislio da imas neki uredjaj u modelu koji meri polozaj u odnosu na zemlju i tako podesava teziste, moja greska. I ja imam mali digitalni merac brzine vetra, ali ga sada retko koristim. Hvala na objasnjenju. Drago mi je da jos uvek ima pravih modelara koji su dovolno strpljivi da svojom rukom kreiraju model iz parcica balze i spera. Kreacije su ti zaista fantasticne. Zelim ti mnogo uspeha na takmicenjima.
Pozdrav Zivko.
boca55:
To je problem sa slobodno letecim modelima , on leti sam kako hoce a ti ides za njim. Nema radio uredjaja, slobodan ko ptica. Vise od 30 godina letim modele gumenjaka klasa F1B- Wakefield a od ove godine i magnetne jedrilice F1E. Kod gumenjaka imas sedam startova po 3 minuta. Model leti u krugovima niz vetar pa i on ode 1-2 km daleko. Kada se saberes na takmicenju prepesacis 20 - 30 km. Srecom da su izmislili male predajnike koje stavljamo u model, tako da ih mnogo lakse nalazimo nego pre. Cak se desi da u toku leta izgubimo vmodel iz vida pa ga trazimo samo putem signala.
Svi smo mi slobodnoleteci ludaci - pacijenti , zreli za jedno ozbiljno, dugotrajno posmatranje.
Medjutim ima jedna lepa stvar a to su ta takmicenja zbog kojih se i bavim svim ovim. Uzbudjenje i adrenalin cine svoje. veriovatno da nema toga ne bih se ni bavio sa tim.
Sa RC modelarstvom se bavim ozbiljno nekoliko godina, lepo je ali mi fale ta takmicenja. U Srbiji nazalost nemamo nikakvih takmicenja jer je RC modelarstvo tek u povoju. Zanima me kategorija F3K - DLG jer je to prava takmicarska kategorija.
Inace nisam mlad imam 53 godine ali me takmicenja i te kako vuku. Odusevio me jedan Francuz koli se takmicio ove godine na Luxor cupu na Zlatiboru, ima 70 godina i jos se takmici u magnetnim jedrilicama. Mi smo isli kolima po modele i trazili ih putem tragaca jer nam je srecom jedan seoski put presecao letni poligon. Kada smo hteli da ga povedemo nazad on je rekao da ce nazad peske, trenira covek.
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version