Author Topic: Spree Sports  (Read 75123 times)

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Spree Sports
« Reply #45 on: August 21, 2008, 01:05:02 AM »
Molio bih clana srpska posla da se ukljuci u diskusiju jer vidim da poseduje model, i to nabudzeni glow sa motorom os max 10la.. :)
Bilo bi lepo cuti kako se model ponasa na glow varijanti i koliko kosta konverzija na glow

pozdrav

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Spree Sports
« Reply #46 on: August 21, 2008, 07:54:21 AM »
Izvinjavam se,u poslednje vreme nemam puno vremena da se pozabavim temama na forumu .
Ukratko,što se uglova ti?e,
kod mene je ugao na dole fabri?ki, desno 2 stepena, ako imate sumnje zadržite originalni-fabri?ki  (kyosho spada u ozbiljnije firme)
U odnosu na elektro varijantu,glow kyošo je nešto lakši i dosta brži(tj raspon brzina mu je ve?i), pojedina?ni letovi traju oko 5-6-7 minuta zavisi od režima leta (rezervoar 50cc), ?ak ni sletanja bez motora ne predstavljaju nikakv problem.

konverzija košta(nabavka iz ma?arske): motor (45)+elisa(1.5)+micro servo(5) zna?i nešto više od 50e i elektromotor može da se iskoristi kao starter ;)

još par detalaja http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=876270#post9913036
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Spree Sports
« Reply #47 on: August 21, 2008, 04:19:13 PM »
n3mke,

bolje zaboravi na konverziju. Pre nego sto sam presao na elektricne motore, leteo sam gasne skoro 15 godina. Jos uvek imam desetak gasnih aviona i nekoliko potpuno novih motora u kutiji koje nikada nisam upotrebio. Jednom kada sam presao na elektriku, nije vise bilo povratka.

Sa sadasnjom tehnologijom elektricni modeli su superiorniji: brzi i laksi, jeftiniji u eksploataciji a duzina leta je mnogo veca.

Gasni mogori imaju problem vibracija tako da model mora da se pravljen mnogo cvrsce sto mu povecava tezinu. Drugi najveci problem je ricinusovo ulje koje se uskoro zavuce pod presvlaku modela, natopi balzu koja postaje slabija. U trenutku kada se nesto polomilo, zbog ulja u balzi, ne mozes vise zalepiti model kako treba. A na kraju letackog dana moras da utrosis dosta vremena da ocistis model od ulja. Pored svega toga, da li si video kolike kutije sa dodatnom opremom svaki gasni modelar ima sa sobom? (nekada sam i ja sve to teglio)

Sa elektricnim motorom nema vibracija, nema masnog modela i ruku. Ne smrdis ceo dan na ricinusovo ulje. Na polje poneses samo model, radio i dve, tri baterije u djepu i vise ti nista ne treba. Poletis odmah sa pomeranjem palice, dok gasni pilot puni model gorivom, pokusava da ga startuje sto ponekad nije ni malo jednostavno, podesava mesavinu da mu se model ne ugasi u nezeljenom trenutku i tek tada poleti dok ti vec uveliko pravis akrobacije.

Na kraju dana pokupis model i radio, stavis sve u kola i ides kuci, dok tvoj prijatel pere model deterdjentom, susi ga i dobro pazi da nije ostalo malo ulja koje ce u zamazati kola i odecu. Na zdravlje !!!
Drzi se elektrije, imaces vise zadovoljstva za manje para i nikad se neces pokajati zbog izbora.

Pozdrav Zivko.

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Spree Sports
« Reply #48 on: August 21, 2008, 06:57:40 PM »
Hvala na savetima :)
veruj mi, ne razmisljam o glow avionima, cisto bih voleo da imam jedan glow model koji bih ponekad provozao da cujem taj zvuk.
Elektrika je naravno bolji izbor, sto zbog cene goriva, prljanja, pa i zbog mnogo lakseg odrzavanja.

Prebacicu za koji dan ovaj model na brushless pa mi ostaju samo baterija i punjac... Nadam se da cu i to uspeti da nabavim posto nemam mogucnost online kupovine, a i postarine su velike.

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Spree Sports
« Reply #49 on: August 21, 2008, 08:48:37 PM »
Umesto da imas model na gas da bi mu ponekad cuo zvuk, snimi zvuk na traci ili CD-u pa slusaj do mile volje kada te uhvati nostalgija za zvukom. To je mnogo jevtinije i korisnije. Ja na zalost ne zelim ni da im cujem zvuk. Jos uvek imam u podruju dva galona goriva koje nisam ni do sada iskoristio.

Pozdrav Zivko.

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Spree Sports
« Reply #50 on: August 24, 2008, 05:15:06 PM »
Evo konacno i slika.. :)
trup..

krilo

zver  :D


i naravno stanica

nedostaju punjac, baterija, i brushless combo koji cu da nabudzim :)

p.s. zao mi je sto nisam uzeo crveni.. na slici je ruzan al inace je lepsi nego plavi :)
« Last Edit: August 26, 2008, 01:22:46 AM by n3mke »

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #51 on: August 27, 2008, 01:24:04 AM »
Meni je plavi lepsi . . .

Sto se tice punjaca, zao mi je sto sam ti ga "oteo". Inace, mnogo sam istrazivao o njemu, zato nisam oklevao kada sam ga uzimao. Sada, kada ga imam, mogu ti raci da je super (ne rugam ti se, nego ti dajem dobronameran savet). Mnogi su mi rekli da je to najbolji punjac za te pare. Moze da puni do 6s, tako da ce ti trajati dugo, ono sto se meni najvise svidja, jeste to sto ima displej, pa se program moze odabrati (praznjenje, punjenje, struja, broj celija). Ako imas mogucnosti da nabavis ovaj punjac, toplo ti ga preporcujem Pozdrav.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Spree Sports
« Reply #52 on: August 27, 2008, 01:30:14 AM »
Vec sam ga porucio... :)

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Spree Sports
« Reply #53 on: August 28, 2008, 08:36:17 AM »
Pozdrav, svima!

 Imam repliku na Zivkov post, nisam odmah primetio,pa ?u sada.
Ne želim da advokatišem ni za struju ni za glow, to što ti  kažeš generalno važi, ali u ovom konkretnom slu?aju ne.
 Ovo su moja konkretna iskustva i zapažanaj sa konkretnim modelom.

 Kada idem na letenje samo sa kyoshom, stavim model u kesu a na le?a kofer sa stanicom i priborom, i uzjašem bajs(visdi se na snimku) i eteo mene na letenju. Enviromental friendly ;) i kada sam sve sabrao, oduzeo sam se! najve?i troškovi su, u stvari, troškovi transporta (na stranu to što se metil može na?i po skoro 2-3 puta nižoj ceni od benzina) tako da na ovu skupo?u i u urbanim uslovima( kada na letenje mora da se putuje) od teku?ih troškova najviše ode na benzin, i ostale režijske troškove....
 Od pribora nosim uz stanicu: glow starter, špric, po litre goriva, i nešto sitnog alata. I to je dovoljno za ?itav dan od jutra do mraka. uve?e dopunim gorivo i batreije....
Zatim , konkretno kjošo je dosta solidno gra?en, odli?no se pokazao u udesu o kome sam ranije pisao ;).tako da vibracije ne predstavljaju velik problem,  i još da kažem da je originalni elektro pogon najve?i izvor vibracija koji je taj model video u životu.
 Punjenje goriva ništa nije teže, ?esto je i lakše nago zamena baterije na modelu.

Sa velikm modelima nema kompromisa nai sa lokacijom za letenje, ni sa na?inom transporta.tako da sveima svoje prednosti i mane.

Da naglasim sve dokle je ovo letenje iz zabave i iz hobija, u velikoj meri na izbor i opredeljenja uti?e ukus i afinitet modelara, tako da mladi modelari treba da se odlu?e za ono što im je bliže jer ?e u tome da uživaju više.

inae kolegama kyoshoistima želim puno uspeha btw, crveni je lepši! ;) sre?no!

« Last Edit: August 28, 2008, 08:46:08 AM by srpska posla »
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Spree Sports
« Reply #54 on: August 28, 2008, 07:43:21 PM »


Ne zelim mnogo da se prepirem ali "Srpska posla" ne zeli da shvati da sam ja vec bio tako gde je on sada i da mnogo bolje znam sta je sve ukljuceno u gasno letenje. Ja ne moram da idem na letenje ni sa biciklom jer letim na igralistu skole koja je veoma blizu mene i kako ne pravim buku, niko me i ne dira. Mozda je metil jeftim ali u njega moras da ubacis ulje ( ricinusovo ili sinteticko ) koje kad, tad moras da obrises sa modela.

Ne znam o kakvim vibracijama govoris na avionu ako imas elektricni motor. Po prirodi ispravan elektro-motor sa dobro balansiranom elisom ne sme na iva bilo kakve vibracije. Gasni motor moze da ima smanjene vibracije samo ako je dobro dizajniran sa dva cilindra ( sto je veoma skupo i za male motore skoro neizvodljivo )

Kakav to avion letis kada ti je pola litre goriva dovoljno za ceo dan, a interesuje me i kakve to baterije imas u prijemniku i predajniku kada mogu tako dugo da rade bez punjenja. Naravno, nabrojao si i alat koji ti je neophodan cak i kada ti je sve ispravno na avionu.


Ne zelim dalje da nabrajam, ali mi je drago da se neki bave gasnim i elektricnim avionima jer to unosu raznovrsnos u nas hobby tako da za svakoga ima ponesto.

Naravno da ne zelim da ulazim u diskusiju kada neko zeli da leti avione sa vise motora. Tu stvari cak ne mogu ni da se uporedljuju. Nemoj da me shvatis pogresno pa da se ljutis, ali te dve vrste pogona sa sadasnjim razvojem tehnologije ne mogu da se uporede.

Pozdrav Zivko.

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Spree Sports
« Reply #55 on: August 28, 2008, 08:16:42 PM »
Zdravo ziv(k)o!

 Nema ljutnje ni rasprave,pogotovu one elektro-glow,  mislim da sam bio dovoljno jasan kada sam rekao da želim da iznesem neke konkretne ?injenice u vezi konkretnog modela naspram nekih uopštenih tvrdnji.

Pozdrav,
Srpska Posla.
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #56 on: August 30, 2008, 06:48:44 PM »
Srpska posla, cime ste sekli sper za nosac motora?
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Spree Sports
« Reply #57 on: August 30, 2008, 06:55:59 PM »
verovatno testericom za sper ;)

a i ja imam jedno pitanje: ima neko da proda/pokloni zadnji tocak.. Tj onaj set koji se pricvrscuje za kraj trupa a rudder pokrece tockic.

slika govori 1000 reci!

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #58 on: August 30, 2008, 07:50:48 PM »
Imas tavih repnih tockica za sitne pare kod Vjeke.

Deluje mi mnogo precizno, mora da nije rucno . . .
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Spree Sports
« Reply #59 on: August 30, 2008, 07:53:19 PM »
prvo testericom, pa smirglom, a moze da pomogne i bijax(dremel)
hvala sto si rekao za tockice, bio sam kod vjeke ali nisam primetio!

pozdrav!