Author Topic: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .  (Read 15665 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #15 on: April 06, 2010, 11:33:27 PM »
Dok sam ja ovo napisao postaviše dva - tri replya...

Ratep, mislim da danas i manje iskusni modelari mnogo lakše dolaze do velikih modela.
Kinezi su tu dosta "pripomogli" sa niskim cenama modela i opreme, a baš to smanjuje nivo bezbednosti...

Primera iz našeg okruženja ima koliko hoćeš... Hoćete da vam malo nabrajam...

Pitajte ljude koji su kupili prvu turu velikih modela od Zajka (Pitts i Extra), šta su sve morali da rade dok ih nisu doterali da valjaju...
Ni jedan motor nije radio kako treba, svi servoi su bili loši i slabi i još mnogo toga... A, modeli, raspadali su se, loš materijal, loš lepak, presvlaka...

Zašto modelari stavljaju jake metal gear servoe na modele?
Mom Braši Coki je na Sukhoi-u, koji do sada nema mnogo letova, tri puta pucao servo od dubine. Uvek pukne na istom mestu. Servo je JR 821, jeste digitalan, jeste brz, ali nije za tu komandu...
Slab je, komandne površine  velike a, vibracije jake...
Sreća Brašina pa, često proverava model i ni jednom mu se to nije desilo u vazduhu...
Zadnji put je video pre dva dana, spremajući se za prvo letenje ove godine. Valjda će sad staviti nešto jače i kvalitetnije...

Kad smo bili u Sloveniji, pre neki dan, i kad je Coka pitao Bogu šta da stavi na dubinu od jeta F 15, ovaj je "izbacio" par servoa, kao opcije... Svaki je bar 20 kila i bar 100-150 evrića...
Za tu komandu mora takav...

Šta je još bilo prošle godine?

Kako je pala čika Duletova velika Extra 260?
Stara stanica, motor koji je loše radio (onaj sa walbro karburatorom napred kao na glow-u - naravno vukao je falš vazduh), model koji nije isproban na zemlji dovoljno puta i modelar koji nije leteo par godina...
Ja rekoh: "Ajte da vam Coka poleti i malo natrimuje model" - ovaj se skoro naljutio, on će sam...
Kad je motor stao, posle minut rada - visina mala, brzina mala, trenutak odluke, da li pravo, da li zaokret - zaokret - kakva greška - stoling i bang...

Naš kolega iz Indjije imao je više sreće nego pameti, kad se zbog loših komandi javio flater na repu... Sreća pa, je Coka leteo i odmah sleteo model... To je bio prvi let...

A, kad je pobegao onaj Mustang u Beogradu, ima ovde negde na forumu tekst o tome. Sreća pa, model išao u krug otišao je preko 10 km ali, su ga našli...
A. zašto je otišao?
Kabel od baterije bio je mnogo zategnut pa, je usled vibracija, ispao iz prekidača...

U Mitrovici, zbog lošeg kineskog uredjaja, našem drugaru je takodje odleteo model, ali zauvek... Na njegovu žalost, ovaj kad je ostao bez signala (a, ostao je zbog kineskog uredjaja jer su i ranije imali smetnje), nastavio je pravolinijski...
Ko zna gde ode, nikad ga nisu našli...

I na kraju, verovatno znate šta se desi kad se ugradi loš servo?
Ovaj se glavio u jednu stranu... U jednu ide dobro u drugu glavi... E, kad glavi vuče tolioko struje da je u roku od par minuta ispraznoi celu bateriju i model je naravno... pogadjate...
Sreća pa, je pri ruci bio ašov i metal detektor...

I na helijima je ista priča... Nisu ni oni poštedjeni kvalitetne opreme...

Saletov Protos je proleteo tek kad je stavio ultra brz servo za rep i najbolji žiroskop koji ima da se kupi na tržištu... Sale, koji se veoma razume u problematiku, tek sad leti ovaj model onako kako ovaj može da flaja...

I ja sam imao bisere...
Jednom, na početku karijere, jedrilica mi je pala, jer sam baterije stavljao u onaj plastični držač za baterije u predajniku...
Flajam ja sve u 16, kad od jednom model u stoling...
Bog te šta je sad, ja pogledam stanicu kad ono nema napona...
Lupko sam stanicu - brate, ko da je umrla - ništa...
Model se usvirao i u momentu kad je zvekno u zemlju (podrazumeva se da se sve raspalo) - gle, skoči skazaljka na onom meraču napona na stanici...
Došlo mi da stanicu #$%&//())(/&/%&$%... E, da je bio kimono pri ruci...
E, od tada sve baterije se leme medjusobno...

I ovo je bilo pre Hrista, ali desilo se...
Četvrtak, sećam se kao da je juče bilo, ja izašao da još malo letuckam u nedelju takmičenje...
Model leti - fenomenalno...
Napravio sam 11 startova, sa vitlom naravno i rekoh sebi ajmo, kući. Ali, djavo mi ne da mira, ajd još jedan za kraj...
Znate šta se desilo... Kako se model otkačio od sajle blago je krenuo desno, ja levo, on ništa i tako do zemljice...
Pazi sve se raspalo...
Tada sam kupio onaj mali merač napona baterije plus naravno nov model...


Ima toga još koliko hoćeš... Sve ovo napisano samo su mali primeri šta sve može da se desi...

I šta je zaključak, NEMA IMPROVIZACIJE, NEMA ŠTEDNJE, NEMA ZEZANJA...


Ovo što sam do sada pisao odnosi se na sve modele a, pogotovo na velike, kojih činjenica i kod nas ima sve više i više...
Kad se ode na teren ima mnogo modela sa rasponom oko dva metra, pa i većih...

Mislim da mnogi nisu svesno da sa relativno malim povećanjem raspona i težine, drastično morate ugraditi bolju (skuplju), jaču i kvalitetniju opremu.
Ko čita časopise i gleda RC Universe ili neki drugi forum može videti šta sve ljudi ugradjuju.

Pa, nije to bez veze...

Pozdrav

Mirče


 
« Last Edit: April 06, 2010, 11:50:37 PM by mirce »

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #16 on: April 07, 2010, 12:20:50 AM »
U pravu si Mirce roba iz Kine je sumnjivog kvaliteta, ali veruj mi i roba iz Evrope je malo bolja, ali nista posebno bolja.

Evo i meni se desila nezgoda sa modelom iz Kine. Imam onaj YAK55SP od 1.5m 3kg.

Krila mu se drze sa trupom preko plasticnih srafova od jedno 4mm.

Primetim ja jednom da se jedan sraf malo olabavio, bilo mi je sumnjivo jer sam bio siguran da sam ga pre toga zategao dovoljno (e posle sam se jeo sam u sebi sto ga nisam odmah zamenio).

I tako, taj model leti kao zmaj, motor ima snage i za avion od 5kg, tako da mu tih 3kg ne predstavlja nista, cupa...

I tako pita mene Cupko kako leti... i ja ga malo pricepim po gasu opaucim par petlji i uvedem u kovit, kad ja da ga izvadim iz kovita... izadje iz kovita i hop hop upade opet u kovit... (to je bilo na nekih 20m) ja opet vadim iz kovita kad vidi ti jedno krilo mi landara oko karbonske osovine (iscupalo se iz trupa). Nekako sam uspeo da ga poravnam sa zemljom i usporim (bilo je kao da jasem divljeg konja). Na kraju nije bilo nista strasno, vrlo vrlo mala ostecenja.

Ali pogledajte sada komentare: Kazu ljudi: "Ovi tvoji srafovi su kratki, jel si ti to skracivao, ja sam dobio dosta duze srafove". "Ma nije on to ni zasrafio".

I na kraju sam stavio metalne srafove, jesu malo tezi, ali taj model je sada odlican (bez mane).

E sad se ja pitam da li su i ostali ljudi zamenili te srafove metalnim?

Ili nema potrebe (to se meni desilo, njima nece).

Ili ima i onih koji ce reci ma on ne ume da leti pa zato sad sere kako je namerno upao u kovit...

E tima porucujem da kad god hoce da se nadjemo na aerodromu da vide kako letim i da napravim jedno 100 kovita pa nek onda to misle.

I ima i onih kojima je sve ovo bez veze i ne vide nikakvu poentu niti korist za sebe.

pozzz

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #17 on: April 07, 2010, 09:14:45 AM »
ja mislim da na modele ne treba stavljati spinere ,jer su oni takvog oblika kakvog su i samim tim bi model bio bezopasan a i ti mirce gledaj da prefarbas na helkatu one zube na kapotazu da nebi nekog ugrizao tvoj model  :_D
« Last Edit: April 07, 2010, 09:33:00 AM by Dejan Dobricki »

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #18 on: April 07, 2010, 09:35:57 AM »
ja mislim da na modele ne treba stavljati spinere ,jer su oni takvog oblika kakvog su i samim tim bi model bio bezopasan a i ti mirce gledaj da prefarbas na helkatu one zube na kapotazu da nebi nekog ugrizao tvoj model  :_D

Ili neko da donese Zero-a pa on izgrize Hellcat-a  (:sok:)
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #19 on: April 07, 2010, 09:48:28 AM »
savrsen proizvod za modelara koji ima takav model


Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #20 on: April 07, 2010, 10:28:49 AM »
Stvarno sam iznenadjen ( i uvredjen) kolicinom trollovanja i oftopika na jednoj ovako ozbiljnoj temi.
Ponavlja se prica sa topicom o Florida Jetovima, ko zna i ima sta da kaze, cuti a ko pojma nema, lupeta iz sve snage.

Mislio sam da ce par starijih, iskusnijih i obavestenijih modelara staviti u kratkim crticama osnove ponasanja na letelistu, od dolaska na aerodrom, preko pravila letenja do odlaska sa livade.

Ovo se pretvorilo u prepirku i smaranje i ne vidim svrhu ovakvog zatrpavanja jedne ozbiljne teme i povlacim se iz diskusije.
Da imam moderatorska ovlastenja, vec bih pobrisao sve osim Mircetovog posta sa konkretnim pravilima, kakva su da su.

Over & Out.
"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #21 on: April 07, 2010, 10:42:15 AM »
mislim da malo sale nikada ne fali ponarocito kada se pocne raspravljati , mislim da svako moze da prokomentarise salu na neki nacin i da nastavi da pise o temi koja je zapoceta ali to zavisi samo od toga izgleda kako si nasadjen tog momenta, ja sam tog momenta bio nasadjen na taj nacin, da sam bio uzje..n nebih sigurno nista napisao , razlog zasto nisam napisao nista je taj jer je to toliko relativno jer uvek ce biti ljudi koji lete polovicne podele mislim neispravne da se oni ni ne obaziru na to ,isto kao sto imas ljude koji se okupaju i obuku iste gace ponovo i to je za njih normalno , za njih je normalno i kada nesto posumnjaju na modelu da je neispravno ne da tog momenta prestanu leteti nego dodju i sledeci put na livadu bez otklonjene sumnje na taj kvar itd i garantujem da svako zna pre ili kasnije kako da se ponasa na letilistu,kasnije mislim vec onog momenta kada pocne sam upravljati modelom samo je pitanje koliko koga boli dupe za pravila ,tako da ne treba raspravljati kako se ponasati nego kako sankcionisati takve ljude pa kada ga sankcionises videces kako ce da oblaci ciste gace i brzo da uci pravila


poz
« Last Edit: April 07, 2010, 10:52:47 AM by Dejan Dobricki »

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #22 on: April 07, 2010, 12:40:45 PM »
Mislim da su pravila ponasanja vecini poznata , samo je pitanje koliko ko hoce da ih se pridrzava i ko moze da natera 'neposlusnog' da se drzi istih .
Neka stariji ,na osnovu prethodnih postova ,sastave pravilinik ponasanja u tackama i neka ga istaknu na posebnom delu foruma. Sto se tice pridrzavanja
,e to je posebno pitanje.

 (<--)
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 942
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #23 on: April 07, 2010, 12:44:17 PM »
 Ovo je tema o  kojoj se odavno trebalo pisati. 
  Svaka pridoslica u ovaj lepi hobi bi trebalo prvo da se upozna sa osnovnim pravilima. Doduse, i mnogi stariji modelari bi trebalo da se ponekada potsete ovih pravila.

 Kada sam pre tri godine drzao skolu RC letenja, ideja mi nije bila da kadete obucim samo u letenju aviona, vec da ih naucim i pravilnom ponasanju na aerodromu.
 Sama eksploatacija aviona je takodje bila deo price.
 Zbog toga smo i izlazili na aerodrom 5-6 puta u toku jednog kursa.
 
 Mirce je vrlo lepo podelio ovu pricu u segmente.
 O tehnici izrade aviona, vec je podosta napisao.
 Verujte nam na rec, ne moze ono sto kosta 100e da se plati 14usd i da valja.
Ne moze i nikada nece moci.
 Nismo nekolicina nas blesavi pa nam modeli kostaju po nekoliko hiljada evra a kada gledate HK, sve to moze da se nabavi za 500.
 Velika je razlika u pristupu celom hobiju.
 Neki od nas ( a tu ubrajam i sebe) se bavimo modelarstvom kao zivotnim hobijem.
Sa istom ozbiljnoscu popravljam upravljacke sisteme automobile (cime se inace bavim), vozim automobil, sve u svemu zivim.
 Ne postoji nista za sta bi mogao reci da se time bavim neozbiljno, a pogotovu ne modelarstvo.
 Ako je neko u grupi ljudi koji su u modelarstvo usli sa idejom “vikend zabave”, onda tu moze postojati ozbiljan problem bezbednosti.
 Ako nesto sto radite, uradite najbolje sto ste mogli, onda je mogucnost greske svedena na minimum.
 Pitanje je samo, da li se ponasate tako?
 Da li ste dali sve od sebe?

 Mozete li pokazati jedan model u vasoj floti za koji ste sigurni da ste dali sve od sebe da bude bezbedan?
 Ja mogu. Na jedan. Onaj jedini koji je u ovom trenutku letan.
 Zato i ima 67 letova iza sebe a izgleda kao da je juce napravljen.
 Pokazacu vam i drugi, cim ga zavrsim.
 Nista nisam stedeo, nista nije ne provereno…

 Licno, nikada nisam otisao na aerodrome a da nisam u celu tehniku bio 100% siguran. Baterije dopunjavam pre SVAKOG letenja, a polse 2-3 dopunjavanja, uvek izvrsim ciklus punjeneje-praznjenje.
 I pored toga, retko da dve sezone letim iste baterije.
 Ali to kosta….
 Ali mnogo manje nego da mi padne avion, a da ne pricamo o eventualnoj steti.

 Odrzavanje aviona.

 Upravo sam ovih dana snimio slike o predsezonskoj reviziji Su 31, pa ce moci da se vidi sta sam sve uradio.
 U potpuno gotov i letan avion ulozio sam bar 20 sati rada i skoro 200e.
Da li mislite da sam bas bio dokon pa to uradio?
 Kod velikih helikoptera postoji pravilo da 1 sat letenja zahteva 7 satim odrzavanja. Probajte da to, makar u 10 puta manjem odnosu prenesete na modelarstvo.
 Letite 1 sat a provedite bar 15 minuta pregledajuci i servisirajuci model.
 Vrlo brzo ce te imati model koji je leteo 100 letova.

 Ono sto najvise zelim da kazem je o ponasanju na samom aerodromu.

 Moje ucenike sam ucio da svaki put kada dodjete na aerodrome pogledate ko je na aerodromu, javite se, i pitate za frekvencije radio uredjaja.
 Nebitno je da li sa nekim ljudima pricate, ne pricate, druzite se ili sta vec, bar jedno “dobar dan” je izraz vaseg domaceg vaspitanja.
 Od kada se ne druzim sa pojedincima, ima tome 3 godine, ipak se svaki put javim sa tim famoznim “dobar dan” i “do vidjenja”, jer to govori o meni.
 U poslednje vreme vecina nas leti na 2.4ghz. pa nam se cini da nema potrebe proveravati frekvencije.
To uopste nije tacno.
 Prvo, vrlo je konacan broj stanica koje u isto vreme mogu biti upaljene, a drugo, niko ne moze garantovati da stanica koju ukljucite dok neko leti, nece smetati nekome ko vec leti.
 Treba li vam da se posle objasnjavate i cudite?

 Model na aerodromu postavljate tako da izduvni gasovi ne prljaju parkirane automobile i tako da elisa ako se otkaci nece ubiti nikoga od modelara.

 Ako neko leti, ne palite motor, jer je zvuk vrlo bitan onome ko leti.
 Mozda zbog vaseg upaljenog motora modelar koji je u vazduhu ne cuje da mu se motor ugasio, pa ipak indirektno budete odgovorni za pad.
 Kada krecete na poletanje, istaksirate pistom paralelnoj glavnoj pisti, izadjete na pistu i poletite.
Pri tome, vi kao pilot, stojite PORED POLETNO SLETNE PISTE, a ne na njoj.
 Uvek mislite na to da je mozda nekome preko potrebno da hitno sleti, i vi koji stojite na sred piste ste mu poslednje o cemu jos treba da vodi racuna.
 Gde letite?
 Letite na delu aerodrome gde vam ne smeta sunce, gde imate povoljan vetar i gde nemate parkiranih automobila i ljudi.
 Nikada nisam shvatao koji to poriv tera ljude da lete iznad automobile.
 Sta zele, da dokazu koliko su dobri piloti?
 Ako time zele da nas impresioniraju, neka lete precizno, lepo sigurno, a ne samoubilacki.
 U poslednjih nekoliko godina, pocele su sve vece guzve, pa je neophodno imati vise modela u vazduhu.
 Prvo, aerodrome se  moze podeliti, pa na jednom delu mogu leteti  helikopteri, u jednom delu neko ko uci da leti, pa leti samo u krug, a iznad glavne piste u dogovorenim zaokretima, dva ili tri  modela.
 Dogovoreni zaokreti znace da vise modela leti sa razmakom u skolskom krugu, izvodeci manevre. Svako ko zeli da sleti, obavestice o tome ostale modelare , tako da ce u tom trenutku pista biti njegova.
 Nakon sletanja, trebalo bi sa modelom sto pre napustiti zonu iznad koje se leti.
  Ovakvih pravila je mnogo i ne treba biti mnogo pametan nego pogledati kako je to definisano za velike avione, ili kako to ljudi u svetu (gde je mnogo vise modelara) rade.

 Za avione, generalno, postoji granicna vrednost vetra preko koje se ne leti.
Jedino (pojedini) modelari smatraju da su iznad toga. Ma ja mogu…
 A onda pad…ali nema veze kupicu drugi.
Kolika je bezbednost takvog letenja i prisustva u blizini takvih modelara.
 Kada se prvi put bude desilo da stvarno snosite posledicu svoga ponasanja, verovatno ce se ponesto promeniti.
 Trenutno vozim nov automobil.
Kada bi mi neciji model pao na automobil, ne bih se zadovoljio popravkom, jer da sam zeleo git i farban auto ne bih kupio nov.
Doticni modelar bi postao vlasnik mog auta a ja bih mu u salonu prstom pokazao sta ocekujem da mi u narednih nekoliko dana bude ispred kuce.
 Naravno, a ovo vas molim da procitate, da ne bih bio pogresno citiran, ovo se ne odnosi na slucajnosti, jer svakom nesto moze otkazati i model pasti.
Ovo se odnosi na ona suluda letenja iznad parkiranih auta i ljudi.
 Pre dve godine, Ivan (glider) nas je sve zadivio letenjem svog novog aviona, sve dok mu nije otpao ceo fire wall i motor sa tog divnog, a jeftinog kineskog aviona.
 Cak i tako dobar pilot mogao je samo da gleda dok je avion padao na Buckovog BMW-a.
 Na svu srecu nije doziveo ni ogrebotinu.
  Zapamtite, NE LETI SE IZNAD LJUDI I AUTOMOBILA.

 
 Znate li da je i sudar u vazduhu moguc?
 Pre puno godina, moj drugar Vlada i ja smo se sudarili, sa bogu hvala, malim posledicama.
Sudarili smo se jer smo bili sigurni da “nema sanse”.
 Da nisam bezgresan, kazacu vam i da sam pre puno godina Nesi Miklusevom srusio model jer sam upalio stanicu.
Posto je stanica bila nova, nisam proverio frekvenciju.
 I dan danas mi je zao zbog toga.
 Poslednje sto se desilo je pad helikoptera, prosle godine, gde je sve bilo  tehnicki savrseno, ali pilotska greska.
 Posto sam nadoknadio svu nastalu stetu i na kolima i na letelici, mogu vam reci da cela stvar nije naivna.
Sve je to vrlo skupo.
Naravno ako imate obraz i snosite odgovornost za svoje postupke.

Jeste li i vi spremni da platite stetu koju napravite?

 Pomenuto je jos nekoliko cinjenica o kojima treba nesto reci.
 Prvo, aerodrome je vlasnistvo drugih ljudi i svi smo na njemu gosti.
 Kao i u kuci, kada odete kod nekoga, postoje pravila domacina.
Niciji nije vise nego neciji.
 Niko nema prava da sebi odabere udaljeni deo i ode tamo da leti.
To se u Vrscu stalno moze videti a u nekoliko navrata je probano i na 13. Maju.
 Jos se secam kada je Bane Zaklan otisao daleko od guzve a model mu pao direktno medju nas. Naravno posto je Bane vrlo normalan covek, vise tu gresku nije ponavljao.
 Nas drug Zuba.
Iz ne znam kog razloga uvek zeli da nas impresionira svojim letenjem. Zato u zadnje vreme i nije vise pozivan a ni dobro dosao na letacka druzenja.

 Na aerodromima gde nas je vise ne mozemo se ponasati kao na livadama gde obicno letimo.

 Za kraj bih vam rekao jos nesto, sto sam stalno pokusavao da naucim svoje polaznike. Sve vreme dok letite, morate biti maksimalno skoncentrisani.
 Cim koncentracija padne, imate savrsenu podlogu za nesrecu.
 Iz tog razloga letovi i treba da traju 10-12 do 15 minuta, jer nakon toga vise niste skoncentrisani, a i  nije fer prema desetini ljudi koji cekaju na red da polete.

 Petre, tebi kao odgovor, jeste, u pravu si veliki model je daleko opasniji.
Pitanje je: koji je sigurniji?
 Sta je opasnije, ultra laki avion kojim leti jedan covek ili putnicki avion sa 100-ak putnika, koji ako padne izazove mnogo vise zrtava.
 Veruj mi, dovoljno je da te udari taj mali Su koji letis pa da te vise nema.

 Kao rezime, ipak su Kinezi sve pokvarili.
 Ranije je bilo lako. Oni koji su leteli velike avione, placali su to svoje zadovoljstvo debelo, pravili svoje avione godinama, tako da je nivo ozbiljnosti u celoj prici bio vrlo visok.
 Danas, mozete kupiti avion od 10 kg i 2.5 m razmaha, sa100 ccm motorom za 1000e, sklopiti ga, i poleteti, a da pri tom ne znate da kontrolisete ni trenazni avion.
 Nemojte trcati pre nego sto naucite da hodate.

« Last Edit: April 07, 2010, 12:47:54 PM by coka »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2387
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #24 on: April 07, 2010, 01:52:58 PM »
Coko, svaka čast! Sve si napisao detaljno i apsolutno korektno. Mislim da ako bi se svi pridržavali ovih osnovnih pravila, ne bi bilo ni problema, ni nesporazuma  ()-().

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #25 on: April 07, 2010, 01:55:00 PM »
Coka iz tvojih usta u Bozije usi!

Slazem se sa svim sto kazes, osim za ono sto kazes za stanice (evo ja sam siguran za svoju stanicu da pre ukljucenja skenira gde je prazno mesto tako da nema teoretske sanse da nekom upadne u kanal ko vec leti). Inace ja sam dizajner takvih cipova (RF modema) i molim sve koji citaju ove redove da mi se ne mesaju jer ce (kad vam demonstriram prenosenje slike urealnom vremenu na jedno 100 km udaljenosti) progutati uredjaj sa sve baterijama kao znak izvinjenja.

Sve je lepo sto kazes, ali je malo cudno, eto znaci bar nisam jedini koji je primetio da na letelistu nije nesto u redu.

Znas Coka da ti tvoji "polaznici" tebe mrze? Ali ne mogu iz osnovne kulture da ti kazu nista jer ih je sramota jer su od tebe i naucili da lete.

A znas zasto te mrze? Hteli bi da budu ti i zao im je sto oni nisu tebe ucili nego je bilo obratno.

A mene mrze jos vise, a ja samo jedno trazim: budi prema sebi onakav kakav si prema drugima, nista vise nista manje.

Znaci, ako utvrdis pravila pridrzavaj ih se.

MALO, MALO, CUJEM ZA NEKI INTERNI DOGOVOR.

Rekao bih da taj dogovor ne postoji i da niko ne zna koliko je dovoljno metara da bude model daleko i u kom polozaju od publike.

Cutati i neobjavljivati dogovor jednako je sa tim da dogor ne postoji i da moze da se tumaci ko kako hoce.

Ako dogovora ima ja se pitam kakav je on, jer ono sto vidim na letelistu mi govori da svako radi kako hoce.




STA JE PROBLEM DA GILE ILI GAGI RECIMO JAVNO KAZE:

30 metara od publike daleko u svim situacijama osim ako se iznenada pojavio neki avion (ne model) sa otkazom i slece....
Ako se publika mora preleteti to uraditi na visini ne manjoj od 30m.

Ako se pojavi Djura Mutavi ovo... ako ne ono.
I na kraju krajeva, tog dogovora, ako ga ima se treba pridrzavati, a ne da bude e on je moj drugar..., za njega nema veze.

STA JE PROBLEM?????????

pozzz

Za one koji ne znaju REC na ovom forumu je mnogo teza od reci koje se izgovore pred nekoliko ljudi, ovaj forum citaju i ljudi koje nikad niste ni videli.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #26 on: April 07, 2010, 02:31:52 PM »
ja bih jos jednom ponovio. "KUCNO VASPITANJE". to je jedini kriterijum.
ne moze covek kod kuce biti ovakav a na letilistu onakav. kraj.

sto se tice stanice, mislim da je coka hteo da kaze da za odredjeni broj stanica
postoji konacni broj na jednom mestu (iako su na 2.4). konkretno za Auroru,
mozete koristiti i SCAN opciju, medjutim (po navodima proizvodjaca) vecina
ljudi koristi NORMAL opciju gde stanica zauzima odredjenu frekvenciju i nju koristi
bez obzira da li tu vec postoji neko drugi. zasto? zbog toga sto u normal varijanti
nakon gubitka signala a potom ponovnog vracanja, veza se uspostavlja odmah.
kod SCAN varijante, potrebno je 10-15 sec da se signal uspostavi.
cak (mozda gresim) mislim da gore pomenuta stanica ima ogranicenje
od 20-tak stanica na jednom mestu. slicno mislim da je i kod JR-a.

petre, ako si vec kompetentan, molim te da objasnis nama obicnim korisnicima koji
samo koristimo ovu tehniku sta nam je ciniti. kako koristiti stanice na 2.4 i koja
su njihova ogranicenja. takodje, kolike smetnje prave ostali uredjaji na 2.4 tipa
naocara, kamera i sl
iako ovo pitanje ima veze sa ovom temom, mozda bi mogao okaciti nomi topik u
forumu stanica.


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #27 on: April 07, 2010, 02:37:34 PM »
Kod nas u svemu pa, i na livadi u modelarstvu ne postoje konkretni dogovori... Insistirati sad na tome da se u tezama ovde napišu konkretne stvari nema ralnosti.

Modelari su se podelili u grupe, koje se manje ili više druže i tako se ide na letenje.

Kao što znamo, neki idu kod Zajka, neku na onaj nasip kod Beograda, neki na 13 Maj, mi na Čenej...

Kod nas u Novom Sadu, sve funkcioniše savršeno jer se družimo i van letenja i o svemu se lako dogovorimo i uz kaficu kad se nadjemo...
Naravno i ovde ima dve grupe modelara, jedna koja je bila u Bečeju za vikend i druga koja je u RC sekciji...
Ali, bez obzira na činjenicu da se medjusobno redje čujemo telefonom, na terenu sve funkcioniša u najboljem redu i kad se nadjemo na letenju stojimo, zezamo se i flajamo zajedno.

Dosta nas odavde je mnogo godina u ovom hobiju pa, se znaju sve cake kako se treba ponašati... Zato su ovdašnji novi modelari, lako i brzo "ušli u štos" i mi nemamo nikakvih problema...
Doduše tu je Englez   ;namig ali, uteraćemo i njega u red... :mhm  Šalim se naravno...

Petre čitajući mesecima unazad šta pišeš o svom iskustvu na aerodromu 13 Maj, pitam te javno, koji brate i ideš tamo kad te ne vole...
Idi na Lisičji jarak, dodji na Čenej, nadji sebi livadu...
Ta šta ti treba a, i nama usput, da stalno čitamo jedno te isto, o tvojim doživljajuna sa ljudima na tom letilištu... Ma, pusti ih, idi i leti za svoj groš negde drugde...

« Last Edit: April 07, 2010, 02:39:34 PM by mirce »

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #28 on: April 07, 2010, 02:54:16 PM »
Misho vec sam nekoliko puta pisao o tome, ali nema ko da cita i ne razume, ne shvata me ozbiljno, mrzi me, boli ga uvo i ko zna sta...

Ja sam namerno rekao za moju stanicu, a za druge me bas briga, to je njihov problem, meni je zadatak da ja nikog ne ugrozavam i sta ja radim i kako se ponasam.
Elem moja stanica pre predaje skenira kanale i gde ima najmanje "sadrzaja" tu predaje, prijemnik takodje skenira sve kanale i trazi odredjeni "potpis" predajnika i namesti se na kanal na kojem je predajnik.

Modulacija koju koristi je spread-spectrum i izgleda kao sum na tom kanalu za ostale prijemnike (ne smeta mnogo ni ostalim spread-spectrum ni FM prijemnicima).

Vise stanica moze raditi na istom kanalu jer je takva vrsta modulacije otporna na smetnje sve vrste osim one koje imaju istu pseudoslucajnu sekvencu i sem onih smetnji koje zasicuju ulazno kolo, ali to nisu modelarske stanice.

Stanica nece raditi uvek kad se ukljuci ne zato sto nebi mogla da radi (jer toboz nema slobodnih kanala ili ce da smeta drugim) vec zato sto je proizvodjac odlucio da ako kanal nije cist "kao suza" nece da predaje na njemu.

Eto sam odlazim u off...........

pozzz

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #29 on: April 07, 2010, 03:12:55 PM »
Mirce, ne desava se nista strasno, a to sto se meni desilo desilo se pre vise od godine (mozda i dve).

Mislim da sam dobar covek, da ne z*******m nikog. Trudim se da budem dobar.

Nisam prekoren na tom aerodromu nego sam doziveo od tih ljudi nesto sto bi u krajnju ruku trebalo nazvati nedostojnim ili neverovatno preteranom reakcijom.

I sad kad sam video da je Magic morao da "objasni par stvari" nekom... Ne kazem ja mozda je taj covek sa helikopterom bio nemio, ali...

Setio sam se sebe....

A poslednji put kad smo se "pomirili" sto je bilo pre godinu dana, na kraju je ostalo da ce uskoro da se konacno objave pravila letenja na 13 maju, eto samo sto nisu...

Zasto ikom da se desi to sto se meni desilo, sto nebi na vrlo vidljivom mestu stajala pravila?

A onda bi oni koji se njih nebi pridrzavali za mene bili nenormalni ljudi koji su me napali bezveze, ako bi se pridrzavali skinuo bi im kapu i rekao principijelni su.

Mirce ni ne idem na aerodrom, nasao sam jednu njivu u Batajnici idealnu, ali kad se poore... ostah bez nje...

pozzzz

I na kraju mislim da sam cist i pred ljudima i pred Bogom i da sam zasluzio bar to da se ta pravila objave.

Ma za informaciju onima koji ne znaju: po meni nisam ja nista uradio, nego mi to treba, da ako mi iduci put neko nesto prebaci, a ja tri kilometra od njega da imam i moralno pravo da uradim svasta.

Nemam kola u tome je problem (nije da nemam para..., ali ulazem ih u nesto drugo).
Zato sam i pomenuo da sam za njih verovatno "polni organ" na biciklu (inace dolazim biciklom, verovao ili ne), to me sprecava da idem dalje od Batajnice.

Pitaj Boga mozda neki od njih bas zbog toga mene ne moze da podnese na letelistu, misli da mu ja ne mogu nadoknaditi stetu, a mozda bas i pustaju tog coveka da im leti iznad glava i automobila jer znaju da je pun ko brod i mozda cak prizeljkuju da udari u njihov auto...
« Last Edit: April 07, 2010, 03:34:02 PM by petar »