Author Topic: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .  (Read 14112 times)

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #30 on: April 07, 2010, 03:29:53 PM »
Quote from:
 link=topic=4048.msg22398#msg22398 date=1270628929
Stvarno sam iznenadjen ( i uvredjen) kolicinom trollovanja i oftopika na jednoj ovako ozbiljnoj temi.
Ponavlja se prica sa topicom o Florida Jetovima, ko zna i ima sta da kaze, cuti a ko pojma nema, lupeta iz sve snage.

Mislio sam da ce par starijih, iskusnijih i obavestenijih modelara staviti u kratkim crticama osnove ponasanja na letelistu, od dolaska na aerodrom, preko pravila letenja do odlaska sa livade.

Ovo se pretvorilo u prepirku i smaranje i ne vidim svrhu ovakvog zatrpavanja jedne ozbiljne teme i povlacim se iz diskusije.
Da imam moderatorska ovlastenja, vec bih pobrisao sve osim Mircetovog posta sa konkretnim pravilima, kakva su da su.

Over & Out.

 mislim da ja ne lupetam i mislim da barem nesto znam ako nista drugo iza mene su 4 organizacije fly4fun na palicu .
Na svakom letilistu se zna ko je ko i mislim da bi trebali ti isti modelari da zabrane ili napomenu nemoj da letis stim modelom nije spreman itd,itd  a naravno vecina da bude iza njega u tome i na taj nacin se dovede u red letenje i sigurnost na letilistu naravno uvek moze biti nezeljenih stvari ali ovako bi ih sigurno smanjili

poz

@Mythbuster
barem se predstavi ko si pa onda reci nekom dali zna ili ne zna neke stvari zbog malo sale niko nije umro  no vratimo se temi
« Last Edit: April 07, 2010, 03:32:44 PM by Dejan Dobricki »

Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #31 on: April 07, 2010, 03:42:58 PM »
@Mythbuster
barem se predstavi ko si pa onda reci nekom dali zna ili ne zna neke stvari zbog malo sale niko nije umro  no vratimo se temi
Use search and learn who i am and where i introduce myself. I write in English since looks no one understands Serbian.
« Last Edit: April 07, 2010, 03:53:28 PM by Mythbuster »
"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #32 on: April 07, 2010, 04:08:13 PM »
Petre,
ocigledno ne citas ono sto je napisano nego vidis ono sto ti hoces, rekao sam da sam coveku 3 puta objasnjavao jednu te istu stvar pa mi je bilo malo dosta! A kako se desilo:

Na livadi nas je vec bilo nekoliko, dolazi tip, vadi HK 450 sa svim kineskim komponentama i sa HK stanicom koja je tada bila jos jako novi model (znaci "proveren kvalitet"). Niti dobar dan, niti da se upozna ili predstavi, niti da pita jel imamo bilo kakva pravila. Pali sve tu na 2 metra od nas i tako sa upaljenim helikopterom na 2 metra od nas digne ga na 30cm od zemlje i sa njim odhoveruje do sred piste i tamo se covek lepo vozao. Onda se isto tako i vratio sa helikopterom na 30cm od zemlje na 2 m od nas. Tom prilikom sam mu stvarno najljubaznije rekao da helikopter ipak sledeci put odnese do mesta na kom ce ga leteti. Nas polako sve vise na aerodromu i ceka svako svoj red za letenje ili pitamo ko ce sledeci tako da doticni (ni dan danas na znam ko je) nije mogao da ne cuje kako stvar funkcionise. No, pali covek heli, opet ista prica, i ovoga puta kada se vratio sa letenja mu kazem da postoji i neki red kad ko leti i da prestane da leti na 2 metra od nas. Na to covek kaze da livada nije moja itd. i jos njegov drugar sa kojim je dosao i on se umesao hoce covek  da se bije ... Ja nisam cvecka i hvala Bogu da se nije nista desilo jer jednom kada krenem tesko me je zaustaviti pa napravim veliki haos. Sva sreca pa su se pokupili i nikada ih vise videli nismo.

A sto se letenja na 13. Maju tice ako nekome do sada nije bilo jasno, postoji odredjeni dogovor izmedju Gileta i ljudi sa letilista o nekom osnovnom vidu ponasanja, kada, kako i gde mozemo da letimo.  Mi mozemo da koristimo aerodrom SAMO ZATO sto Gile cini odredjene usluge tim ljudima (o svom trosku) i zato sto je na sebe preuzeo tu odgovornost. Cudo kako je tamo trava uvek lepo pokosena cak i na mestu gde se mi okupljamo?! Coka pominje da ne bi prihvatio popravljen auto, i razumem ga, a sta bi bilo kada bi model pao na neki od aviona? Beograd je velik, mesta za letenje puno, ali ko dolazi na 13. Maj MORA da bude ipak malo vise disciplinovan i strpljiv! To se odnosi na SVE!!! 13. Maj nije mesto samo za letenje nego i mesto za druzenje modelara, ako je neko mislio da moze da leti po ceo dan pogresio je mesto, 3-4 leta su u datim uslovima maksimum koji neko moze da ocekuje.

No da ne duzim dalje, kao sto Misa rece, "kucno vaspitanje" na prvom mestu. Ako sam negde dosao po prvi put red je da se informisem kako to mesto funkcionise a ne da mi posle Djavo bude kriv.

poz
« Last Edit: April 07, 2010, 04:11:51 PM by magic »
Veljko

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #33 on: April 07, 2010, 05:36:24 PM »
kao sto je par puta spomenuto, kucno vaspitanje je osnova za dobar red svuda pa tako i na modelarskim letelistima, nakon toga je svaki dogovor moguc.
prilikom mog ulaska u modelarski svet bio sam odusevljen profilom ljudi koje sam u njemu upoznao. na zalost dolaskom jeftine robe na nase prostore modeli su postali igracka za svakoga a samim tim doslo je do povecanja broja ljudi koji svracaju na letilista. kvantitet utice na kvalitet, ne u smislu da sada novi ljudi ne valjaju vec da je ranije bilo nekog reda i da su modelari bili vise upuceni jedni na druge a samim tim i u startu obavestavani o pravilima ponasanja. sada je situacija takva da se modeli kupe kao jedna malo skuplja igracka i prema njoj se tako i ponasaju, bez da im padne na pamet da je mozda neko na korak od njih svoju "igracku" gradio par godina. povrsno, neozbiljno gledanje na modelarstvo se prenosi i na ponasanje tokom letenja a to ume da smeta ljudima koji celu pricu malo ozbiljnije shvataju.
ja licno takodje smatram modele za igracke ali volim da se igram u miru i tisini, bez da mi neko smeta ili da ja smetam drugima.
ex pseudonijum: mat

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #34 on: April 07, 2010, 09:54:22 PM »
U ovom hobiju sam od prošle godine aktivno. Za mesta gde se modelari skupljaju ovde u BG sam saznao preko foruma. Na nasipu nikada nisam bio, na 13. Maju svaki vikend koji sam slobodan. Imao sam manji incident (čoveku sam oštetio kola malo, i verujte, taj osećaj krivice je vrlo težak i niko ne bi trebao da ga oseti), a bio sam prisutan i kada su se dešavali otkazi, ili nepažnja ili greška usled neobičnih okolnosti, ali na sreću nikada nije bilo većih posledica jer se skoro svi tamo držimo nekih osnovnih pravila. Za sve one koji tek počinju i koje interesuje kako to ide na 13. Maj-u, podelio bih moje iskustvo upoznavanja sa pravilima.

Dakle, pitao sam na forumu gde se ljudi skupljaju, Gile je odmah poslao PM sa brojem telefona i ponudio svu moguću pomoć koju on može da da. Jednog vikenda sam se pojavio na aerodromu, upoznao se sa ljudima i onda mi je Gile u nekoliko rečenica objasnio pravila, naglašavajući da bi bilo dobro da ih poštujem jer je on posredno odgovoran za sve ono što modelari na aerodromu urade:

- Uglavnom je samo jedan model u vazduhu. (nekada se leti neka jedrilica, visoko pa može još neko da bude na pisti)
- NAJAVIŠ SVIMA kad hoćeš da letiš, bilo da je to avion, helikopter, kosilica ili parni valjak.
- Ako ti stanica nije na 2.4GHz NE UKLJUCUJES JE DOK JE NEKO DRUGI U VAZDUHU, A DA NE PROVERIŠ DA LI JE RAZLIČIT KANAL OD PILOTOVOG (čak ne bi trebalo da se uključuje ni ako su susedni ili kanali previše blizu jedan drugom)!
- Leti se iznad piste, leđima okrenutih publici, sa modelom koji je ispred tebe.
- NE LETI SE IZNAD AUTOMOBILA, LJUDI I POSEBNO NE IZNAD i OKO HANGARA!
- I ZA KRAJ, NE LETI SE IZNAD AUTOMOBILA, LJUDI I POSEBNO NE IZNAD i OKO HANGARA!

Ostala pravila su zdravorazumska, kroz druženje se još štošta nauči, za sve što se pita dobije se bar odgovor šta je pogrešno, a nekada i kako bi trebalo.  ;namig

Onaj ko je i ko želi da bude normalan, fin, pristojan i da uživa u ovom hobiju poštujući ova pravila, ne bi trebao više pitanja ni da postavlja. A onda će i osetiti sve čari druženja na livadi, adrenalina, oslobađanja od stresa, i svega lepog što ovaj hobi donosi.

99% sigurnosti se može postići jednostavnim poštovanjem svega ovoga gore navedenog... a onaj 1%, to je nešto što naš hobi nosi sam po sebi.

Pozdrav svima
i vidimo se na livadi
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Modelarski Bon Ton - Opsta sigurnosna pravila na letelistima .
« Reply #35 on: April 07, 2010, 09:57:24 PM »

Bogami ja cu da se zamislim da li da dodjem da letim kada je Magic u blizini ;D
« Last Edit: April 07, 2010, 10:00:28 PM by JRlotpi »