Author Topic: CMP Zero Fighter 120  (Read 92777 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #180 on: September 07, 2011, 08:59:23 AM »
Hvala MIrce, u pravu si..

Znaci da pojedini i citaju ono sto se napise.  :)aplauz

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #181 on: September 07, 2011, 09:25:20 AM »
Zdravo Miso, pre svega zelim da ti cestitam sto si ovaj projetak priveo kraju i moram ti reci da sam uzivao i sa nestrpljenjem iscekivao svaki sledaci post. Vidi se da si ulozio dosta truda, volje i strpljenja u ovaj avion i da te sluzi dobro i da uzivas leteci sa njim. Ajde samo kad dodje taj dan za prvi probni let da obezbedis nekog ko ce to lepo i da snimi kako bi ljudi na forumu i oni koji prate ovaj projekat jos od kako je izvadjen iz kutije, da vide taj prvi let. Hvala u sve najbolje, pozzz.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #182 on: September 09, 2011, 01:10:39 AM »
Hvala disljenko.

Dakle ja kao neka baba, ali ne vredi. Bio bih veoma zahvalan ako neko od iskusnijih moze da pomogne.
Pred samo poltanje, jedini problem koji je ostao je pravilno podesavanje tezista modela.

Sa Cokom sa razgovarao, ali se on ne seca gde je teziste bilo na njegovom Zero-u (mada misli da je bilo kao u uputstvu).

Gore pomenuto uputstvo kaze da je idealno od 140-145 or pocetka krila.



Gde je nastao problem? Da nema interneta kao nepresusnog izvora informacija, problema ne bi ni bilo.
Sve bih nastelovao kao sto je prema uputstvu i kraj. Medjutim, ljudi koji su napravili ovaj model i lete ga,
imaju toliko razliita setovanja da je to neverovatno. Ovaj model lete sa tezistem od 120-130 pa do 140 mm.

Pokusao sam da koristim neke od kalkulatora i oni mi daju vrednosti 141 - 142





Dakle, bas kao prema uputstvu.

Znam da je bolje namestiti da model bude nosat pa teziste pomerati ka nazad, ali u ovom slucaju,
kada je teziste malo ispred famoznih 140, trebao bih dodati oko 350 gr olova dah ga doveo do 120-125mm,
a ja ne bih da bas otezam model ako nije potrebno.

UPOMOC.


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #183 on: September 09, 2011, 01:41:27 AM »
Mislim da na kraju ipak moraš sam "prelomiti"...

Ja se ne bih "igrao" sa težištem i postavio bih ga, da bar za prve letove bude "sigurnija varijanta", znači napred.
Na ukupnu težinu sad 200 - 300 gr olova mu baš neće mnogo značiti, a ako bude mnogo prednje centraže, lako ćeš naknadno to olovo ili deo olova izvaditi.

Znaš kako se kažu: "Nosat model leti loše, a repat samo jednom..."

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #184 on: September 09, 2011, 08:01:58 AM »
Najverovatnije ce tako i biti. gurnucu olovo sto vise napred, pa cu ga polako vaditi ukoliko bude potrebno.
Najvise me brine to sto znam da kod ovakvih aviona ne pomaze ona varijanta sa 30% dubine krila ili
varijanta gde se kao dobra osnova uzima polozaj ramenjace i sl. Ramenjaca je na ovom avionu na nekih 15 cm

U svakom slucaju, poslusacu savet. Kacim olovo pa sta bude. Probacu da ga namestim izmedju 120 i 130 mm.

Hvala



Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #185 on: September 27, 2011, 10:36:30 PM »
Jel' istina to što Baba Melanija kaže, da je danas bilo prvo  (<--) Zero-a?

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #186 on: September 28, 2011, 10:53:58 AM »
Kao i uvek do sada, Baba je u pravu.

Kao sto sam najavio na skupu u Trsteniku, model je juce imao prvi let.
Zadnjih mesec dana sam besomucno pregledao svaku sitnicu, trapove, otklone komandnih povrsina, motor stelovan, probano vise elisa...

Probni pilot je bio Coka.

Prelep dan, sa veoma malo vetra. Model smo pregledali zajedno, upalili, medjutim, na oko 30% gasa se motor malo gusio.
Coka ga je prestelovao i probali smo da taksiramo model. Vec sam nekoliko puta radio probe taksiranja, tako da sam bio
siguran da ce model ici pravo. Uradjen Range test, dosuto gorivo, vazduh i model je postavljen za poletenje.
Kao sto to obicno i biva, nije sve moglo da prodje bez problema. Cim je Coka dodao gas, model je kao da je podignuta rucna
kocnica skrenuo u desno. Malo nejasno, ali nema veze. Ispravimo model, ponovo gas ali ne vredi. Opet u desno.
Pogledamo prednji trap da se nesto nije odsrafilo, medjutim sve je bilo ok. Pogledamo zadnji tocak, katastrofa.
Tvrdi sundjer od koga je napravljen spoljni sloj  se iz nekog razloga prosirio tako da mu je precnik postao veci za 5 mm
od felne. Cim model krene on se zaglavi i model skrene. Skalper je radio guma isecena i model je ostao samo na plasticnoj felni.

Ponovo gas i model polece, po mom misljenju zadovoljavajuce brzo. Da li je Coka nesto trimovao prilikom prvog starta ne znam ali znam da
se zalio da motor previse vrti u prazno. Sem toga model je prelepo leteo i izgledao prelepo u vazduhu. Sletanje fenomenalno.

Za drugi let smo promenili elisu, skinuta je 18x6 i stavljena 18x8. Broj obrtaja je spao za celik 1500 (7500-7600). Coka je ponovo poleteo,
takodje bez ikakvih probela (bar je meni tako izgledalo). Malo trimovanja jer je model peo i komande su preuzete. Iako sam u odnosu na
prvi let smanjio otklone na 60 %, model je za mene bio "zivahan".  Model bez problema leti sa 50-60% gasa, figure su spore, pravilne.
Prelepo. Model je ponovo sleteo Coka, ovaj put sa flapsovima.

Dakle, da ne duzim i davim, sasvim sam zadovoljan i kako model izgleda i kako leti. Ovo je veliki korak u odnosu na prethodne modele,
tako da ce biti potrebno neko vreme da se naviknem na njega, ali prvi utisci su fenomenalni.

Koristim priliku da se zahvalim svima (ponajvise Mircetu, Coki i Golubu) koji su za ove dve godine ucestvovali aktivno u izradi ovog modela i koji su mi pomogli
da ovaj ARF model pretvorim u jedan sasvim ozbiljan Warbird.

Coki se posebno zahvaljujem na hrabrosti da poleti ovu skalametiju jer znam da mu nije bas bilo svejedno.

evo nekoliko slika (doduse na zemlji jer smo se suvise zaneli gledanjem u nebo), a video cu okaciti uskoro.










Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #187 on: September 28, 2011, 11:06:37 AM »
Mišo, čestitam! Da ti modeli što više vremena budu u vazduhu  (<--) . A uskoro ( samo da ja mog malo upitomim ) bi mogli jedno zajedničko letenje sa Zeroima... Mali i veliki brat...  ()-()

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #188 on: September 28, 2011, 11:08:09 AM »
Nema nista lepse kad se jedan ovakav projekat vine u nebo i sta vise vrlo uspesno, zelim ti da uzivas leteci ovaj avion i da te dugo sluzi. Ocekujemo video :D

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #189 on: September 28, 2011, 11:28:09 AM »
Cestitam  :)aplauz
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #190 on: September 28, 2011, 11:41:50 AM »
Naravno, sve čestitke i iz Kombinata...
Ima da se naletiš sa ovim Zero-om, a sledeće je, zna se, nešto još veće...

Moram malo da ispravim Gabora, jer su to mali i srednji brat Zero, veliki je kod Goluba.  ;namig
Baš bi bio štos da se sva tri nadju na jednom mestu i polete.

Pozdrav i još jednom da te dobro i duuuuuuuuuuggggggooooooo služi

Mirče

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #191 on: September 28, 2011, 11:58:53 AM »
Sjajno izgleda model. Sve najbolje i da te dugo sluzi!
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #192 on: September 28, 2011, 12:48:11 PM »
Sve cestitke za uspesno poletanje (<--) (<--)

Sad ti preostaje samo da uzivas... A kad ti dosadi, za par godina, da obucis klinca na njemu lol

Posle krece borba ha ha...

Pozdrav

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #193 on: September 28, 2011, 03:56:52 PM »
Hvala svima. Nadam se da ce uskoro ponovo biti letenja pa kacim i "nebeske slike"

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #194 on: September 28, 2011, 10:30:45 PM »
Sve cestitke !!!
Samo da priupitam onako usput : Da li je avion dobio ime po frizuri ili frizura po avionu ?
Pozdrav OKO