Author Topic: Baterija iz laptopa  (Read 4135 times)

Offline srkipa

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Baterija iz laptopa
« on: June 11, 2010, 09:36:58 AM »
Imam staru bateriju iz laptopa 11.1v 4400mah li-Ion sastoji se iz 6 patrona od 3.7v 2200mah  prepravio bi je na 7.4v 6600mah i koristio u race boat sa 380 brushed twin motorima.
Imam punjac od Ni-cd 7,2v 1800mah (njegova original baterija) i probao sam da punim snjim ali nisam siguran dali je to pametno.

patroni su samsung ICR18650-22B
                                         SDI
                                         531
I dali je to uopste moguce?                                      
kako da punim tu bateriju?
i kolika je njena C (discarge rate)?


Hvala
« Last Edit: June 11, 2010, 09:40:08 AM by srkipa »

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Baterija iz laptopa
« Reply #1 on: June 11, 2010, 09:46:45 AM »
Zavisi od ćelija, daj nam oznaku sa ćelija pa da vidimo, mada sam nesto slično probao i svaki put jedna od ćelija prestane da radi, fazon je bio u tome sto je vanjski oklop ćelije unutar povezan žicom malog prečnika i lemljenjem, što znači čim povučeš veću struju ta žica se zbog svog malog prečnika pregrije i odlemi tako da ti unimer pokazuje da je 0V. Zamisli kako bi tako nesto bilo kobno u zraku ili na vodi  :sljus
Mislim da ne vrijedi....al ajde daj oznaku pa da vidimo koje su ćelije tačno u pitanju.... 

EDIT
Oprosti iz meni ne jasnih razloga nisam primjetio oznaku ćelija na predhodnom postu  mmmm ;)
« Last Edit: June 11, 2010, 09:50:20 AM by flugzeug »
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Baterija iz laptopa
« Reply #2 on: June 11, 2010, 09:49:06 AM »
Moguce jeste pametno nije  (nono)! Te baterije mogu da daju jako malo struje pod opterecenjem. Kako je stara vrlo lako moze da se desi da ako je preforsiras se i zapali.

poz
Veljko

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Baterija iz laptopa
« Reply #3 on: June 11, 2010, 09:54:53 AM »
NE puni Li Ion baterije punjacem za NiCd  NIKAKO  (nene)  (nene) to NIJE pametno, takvu bateriju je moguce puniti samo punjacem za Li Ion baterije i to odgovarajuceg napona i karakteristika, pomogao bi ti jedan univerzalni punjac kako sto je Accucell 6 Turnigy ili sl, gde sve parametre postavljas sam

http://www.ecvv.com/product/2243954.html   (google je mama)

uspeo sam da pronadjem ovo na netu o njima i koliko sam shvatio Discharge rate im je  2C

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Baterija iz laptopa
« Reply #4 on: June 11, 2010, 10:04:15 AM »
Jap, kao sto je ivanmagd rekao 2200mA max odnosno 2,2A, znači ako imaš dvije ćelije paralelno možeš vući cirka 4A..itd
Evo ti na ovom PDF-u ( http://www.sau.ac.me/tehnologijametal/jednosmjerne.pdf ) imas na stranici 17 pa na dalje formule i neka objašnjenja vezano za beterije uopšte i njihovo vezivanje, pa sebi mozes tacno izracunati sa čim mozes raspolagati, ali kao sto je već navedeno vodi racuna o punjacu i načinu punjenja!!!!!!!!! Govorim ti iz iskustva, da nisam bio tu vjerovatno bi došlo do pozara a posljedice toga su jasne... :-\
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Baterija iz laptopa
« Reply #5 on: June 11, 2010, 10:53:40 AM »
Ćelije iz ovakvih uređaja nisu konstruisane za brzo pražnjenje, te nisu pogodne za modelarsvo, kao pogonski akumulator. Nije slučajno da na modelarskima piše 10-50C. Zbog tanjih elektroda i drugih komponenti, ove ćelije mogu da daju struju od 1-2C konstantno, a da se ne pregreju ili unište sebe.
Ja sam probao pre isto sa LiPo akumulatorima za mobilne pelefone za neki mini projekat. Ma koliko sam ih opteretio, nisu dali veću struju od 3C, a pregrejali su se brzo. To je slučaj i sa Nimh akumulatorima.
 ;namig

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Baterija iz laptopa
« Reply #6 on: June 11, 2010, 11:10:40 AM »
Druze najkrace receno liion mogu da se koriste za pogon modela ALI za nekog ko nema dosta iskustva u elektronici to nije uputno a ni pozeljno jer su ove baterije opasnije nego lipo.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=75.0
sa ovim i ovakvim baterijama sam ja naucio da letim modele - koristio sam ih preko 5 godina dok se nisu pojavile cenovno pristupacne lipo baterije
Savet- jako oprezno sa njima i koristi ISKLJUCIVO punjace koji su namenjeni punjenju liion baterija

Offline srkipa

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: Baterija iz laptopa
« Reply #7 on: June 11, 2010, 10:14:50 PM »
hvala na odgovorima i savetima!!!

mislim da je bolje da neeksperimentisemi  da lepo kupim li-poli 2s 2500mah bateriju i li-poli biper i da uzivam u glisiranju.