RC MULTIKOPTERI > MULTIKOPTERI GENERALNO

Trikopter

<< < (34/39) > >>

sasa:
 (:sok:) Kakav harijer :sljus :hehe

bimmer:
Fenixov trikopter svakog dana sve vise napreduje i sve bolje lebdi...



...ili mozda Fenix svakog dana sve vise napreduje i sve bolje lebdi... mmmm



xixixixixixixixixixix :)aplauz :_D :_D :_D

evo jos jednog snimka sa trikoptera....



gizmo:
 :)aplauz Fenix!
Kako vam samo zavidim na tom lepom vremenu...

fenix:
  Dule SVAKA CAST  :)aplauz (pijemo)   3aa  (res) (pijemo) Kao uvod u ovo moje pisanje neka bude ovaj video kojeg smo nedavno snimili a ja sam mislio da  to bude treci zavrsni poslije ova dva koja cu da postavim ali Dule  naravno (work) Neka bude prvo slag na tortu pa onda ostalo  :_D Sto se tice snimka sa  privjesak kamericom prezadovoljan sam i mogu reci da sa nestrpljenjem ocekujem GoPro pa da se snima  :big smile Naravno do tada ce se probati sa raznim camericama.
Na ovom snimku se vidi da je Draganfly poslije svih gremlina koji su  :pop:  sada utrimovan, stabilan i lebdi,leti bas kako treba.
Na samom pocetku da dam objasnjenej za  glitch koji se javljao i koji sam postavio u proslom videu.Naravno nije bilo do slabog lema nego do repnog servoa naravno kojeg nisam dobro podesio   :sljus pa nije mogao da odradi posao kako treba na vecim obrtajima.Greska je bila u hodu tj.na ziroskopu nisam podesio dobro potenciometar limit tj. dao sam mu mali hod a sad sam ga podesio na max.Kod helikoptera se taj limit odredjuje po klizacu repnog rotora pa sam ja bio u tom tripu (--<<--)
  Poslije ovih podesavanja uslijedilo je i testiranje ali ni tada nisam bio zadovoljan sa peglanjem ostalih ziroa.Na ovoj Graupner MX 16s stanici ima potenciometar koji u helikopterskom modu sluzi za kontrolu servoa gasa,tako da se mora precizno odrediti koliko da se da vrijednost da ziroi nebi presli u HH mod a onda treba u menijuk odrediti osjetljivost ziroa.Poslije svih gremlina polako sam poceo da p... pa sam odlucio da ga probam sa Spektrum DX7 i orange HK prijemnikom jer su mi inace i ostali heliji na ovoj stanici.
   Poslije bindovanja koje ovaj prijemnik odradi fenomenalno i poslije podesavanja na stanici prvi izlazak na livadu pokazao je da je ovo dobitna kombinacija  :)aplauz tako da je Graupner izgubio bitku.Naravno i sa Graupnerom bi poletio samo kazem nisam imao vise zivaca za nova iznenadjenja jer za sve postoji neka granica.

    30.01. Dan D za trkopter a pored toga ovaj dan je bio poseban i za druge pa smo o tome pisali u rubrici okupljanja.Znaci od tog dana se racuna  taj stabilni let i u toku tri leta sam podesavao subtrim i Dual i Expo.Poslije fotografisanja i snimanja pregledani snimci i zakljucak experiment uspio  (yay) Naravno zahvaljujem se Sasi i Duletu koji su fotografisali i snimali  :)aplauz  (res)
Evo i par fotografija  i video sa tog letenja  (photograf)



                                                   

   Poslije ovoga nadasve rasterecujuceg dana red je bio da se i u Februaru malo zalebdi  ;namig 01.02. suncan dan sa malo vjetra idealan da se noge protegnu poslije skole i za moju mladju cerkicu tako da smo skoknuli  do test lokacije.
Kad se vec zna da sve funkcionise prikljuce se baterije i sve je spremno.Naravno i ovaj put sam malo stelovao paraametre na stanici.Bitno je da gremlina nema.

 

                                                     

Naravno poslije 01.02.slijedi 02.02.dan suncan  :big smile dogovor pada lokacija vec poznata i pored trikopera tu su Fox,Cularis,Junior,Glider i snimanje moze da pocne :big smile.Ovaj put je to obavila privjesak kamerica sa malom sundjer podlogom znaci nista specijalno postavljano samo da se vidi kakve su vibracije.Trikopter je opet sa stajnim trapom i za sada ce biti u ovoj varijanti.Posto ipak treba staviti slag na tortu evo ga opet Duletov snimak i snimak sa trikoptera za kraj ovoga javljanja.
Slijede liepi i suncani dani pa ce biti naravno i letenja.
     Jos se jednom zahvaljujem Draganu jer on je pokrenuo nesvakidasanj  projekat  (pijanoo) Zahvaljujem se i svim onima koji su kako Draganu tako i meni pomogli u realizaciji ovoga projekta a posebno bi izdvoijo orla sa tibeta  :)aplauz  (res) sa svojim strucnim i slikovitim objasnjenjima.Naravno da se ovdje ne zavrsava prica o trikopteru,sada slijedi pravljenje nosaca
za kameru, neke modifikacije sto se tice materija  radi olaksanja navigacija i sl. Sledeci put ce biti rijeci o zavrsnom podesavanju,a sada slag na tortu  :big smile

                                               


                                             

   
                                             
                           
                                             

fenix:
      Evo poslije svih ovih podesavanja i otjeranih gremlina sada kad trikopter leti i lebdi kako treba da postavim i podeavanje za Spektrum DX 7.I sa ovim  podesavanjima za  Graupner o koima sam vec pisao je sve o.k.samo sto se treba povesti racuna o funkciji limit gas jer se preko te opcije podesava osjetljivost ziroa za motore.Za DX 7 nema takvih podesavanja jer se u dijelu za krivu gasa postavi za svaku tacku isti procenat i nema drugih podesavanja. Ova podesavanja variraju naravno od modela do modela jer sve zavisi od tezine modela pogotovo pitch kriva.Tezina mog trikoptera sa baterijom 2200mAh je 1200 gr.naravno moglo je i manje ali to ce se korigovati u narednom periodu jer naravno sto laksi to bolji.
Sto se tice pitch krive nju je potrebno podesiti tako da na tacki L ili 0 dodajemo procente sve dok se motori ne ukljuce pa se poslije toga smanji za 1-2% kod mene je L 20% Ostale tacke se podeavaju slicno heliju za normal mod pa je tacka 1 35%, tacka 2 55% u ovom polozaju palice tri bi trebao da lebdi, tacka 3 75% i tacka H 85% nikad se ne stavlja max. vrijednost zbog rada ziroa.
Kriva gasa je kao sto sam rekao i sto je najbitnije postavljena za svaku tacku isto poslije experimentisanja kod mene je to 30%.Ispod ovoga procenta 10%-15% ziroi slabo reaguju.Treba se voditi racuna da ziroi ostanu u normal modu.
    Poslije ovih podesavanja ostaje podesavanje Dual i Expo.To sve zavisi od toga kako zelimo da letimo sa trikopterom.Moja experimentisanja su pokazala da za stabilan let i da dobro reaguje na komande ni sporo ni jako su sledeca podesavanja:
     Za elevator EXP 40% D/R 35%  ;   eleroni EXP 40%  D/R 35%   ;    ruder  EXP +50% D/R 90%
sto se tice subtrima na radnom stolu se moze podesiti priblizno ta vrijednost tj.da se vidi da sva tri motora vuku ravnomjerno,a precizna podesavanja naravno u letu.Kad se podese u letu parametri u subtrimu poslije vam uvijek ostaje prostora za eventualno trimanje u toku leta sa trimerima.Repni ziro je kod mene na +28 % za HH a normal -20% kada sam pokusao sa vecim vrijednostima za HH mod servo trese tako da je ovo max. i radi odlicno. Swash mix je kod mena podesen za eler.40% elev 40% pitch 9 0%
U prilog naravno  fotke

 




Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version