RC MODELI JEDRILICA > ELEKTRO JEDRILICE
Podizanje 30kg
marko:
@gussenica, kaze se "staticki potisak", a ne "vucna moc". lol
Interesantna ti je ideja da pravis jedrilicu za nosenje tereta u obliku leteceg krila (bezrepca).
Svojevremeno sam bio pretplacen na neki, tada zapadno Nemcki modelarski casopis, gde je u jednom od brojeva predstavljen neki Svaba koji ima fetis prema letecim krilima.
Da skratim pricu, Svaba je konstruisao, pravio i leteo jedrilice raspona 6m i jet modele sve u obliku leteceg krila.
Izbor pogonske grupe je veoma vazan, ali ona se ne bira na pocetku projekta, posto je tebi osnovna smernica da napravis avion koji ce poletati sa 30kg mase,a pri tome biti jedrilica.
Rekao si da je model jedrilica, tako da imas jos jednu brojku koja, pored mase je sledeca po vaznosti, a to je tezina po kvadratnom metru (ili ti specificno opterecenje kg/m2) koja mora da bude u opsegu za jedrilice.
E, sada biras povrsinu krila da bude u opsegu spec. opterecenja i aeroprofil koji ce zadovoljiti, da tako kazem minimalnu brzinu modela, prvo bez flapsova, a potom sa flapsovima u dva polozaja, za poletanje i sletanje.
Sada tek bacujes motor u pricu i u zavisnosti od kombinacije motor/elisa i otpor/uzgon dobice maksimalnu brzinu modela i maksimalnu brzinu penjanja.
Ali u pricu ulazi i Rejnoldsov broj (odnos dinamickih i viskoznih sila) i naravno cvrstoca letelice...
Moja preporuka je da zaboravis samokonstrukciju ako nisi zesci avio inzenjer ili ako nemas iza sebe veliko iskustvo u pravljenju modela.
Uzmi, brale, skucaj nesto prvo po vec postojecem planu, videces da ce ti i to biti izazov.
Ako se vec odlucis na samogradnju, zelim ti puno uspeha. ()-()
gussenica:
Ovako, prvo, hvala svima na dosadašnjim uputima i komentarima, samo kontam da sam malo neshvaćen do sada. Ne shvaćen u kontekstu da ovo nije projekat u koji se upuštam radi lične, nazovimo je zabave ili ti nečeg sličnog već projekat koji u narednih 6 meseci planiram da razvijem od nule sa idejom izrade bespilotne letelice namenjene za nadzor. Ideja kao ideja nije sveža ali je sam rad na njoj zvanično počet skoro.
Sve što od vas praktično tražim je, maltene, sve ovo što do sad i dobih, a to je, ja postavim pitanje, da li taj i taj motor, u ovom slučaju da li se stavljanjem u rad više motora statički potisak kroz formule, sabira, množi, deli ili šta već, na šta do sad i nisam baš dobio odgovor, u kontekstu, da li sa dva http://shop.singahobby.com/?q=node/12633 dobijam statički potisak od 32kg, konretno.
I na ovo drugo pitanje, na koje sam praktično i dobio informacije koje su mi bile potrebne, da li je moguće, i do sada odradjivano, da "leteće krilo" bude u funkciji jedrilice.
Još jednom, zahvaljujem za dosadašnje informacije, i uskoro očekujte nova pitanja :)
Veliki pozdrav
gussenica:
Na sledeću postavljenu dilemu (specificno opterecenje kg/m2) bih dodao da je, uz priloženi planirani dizajn modela, planirani raspon krila 5 m.
gussenica:
Uhmm, apsolutno ne želim da budem dosadan, čim dodjem do vremena, pokušaću da priložim planiranu površinu cele letelice, na temu *(specificno opterecenje kg/m2).
Do tada, voleo bih samo dobiti odgovor na pitanje da li se u slučaju dodavanja motora statički potisak dva motora sabira ?
hvala
Lazo:
Naravno da se sabiraju.
A inače, nekakav logičan put za proračun svake, pa i letilice koju nameravaš da napraviš, treba da izgleda od prilike ovako:
1. Definiše se prosečna i maksimalna poletna težina (teret + težina letilice spremne za let);
2. Definišu se minimalna, krstareća i maksimalna brzina letilice;
3. Definiše se prosečna i maksimalna operativna visina leta;
4. Definišu se potreban prelet i autonomija leta;
5. Izabere se aerodinamička konfiguracije (klasična, kanar, tandem, leteće krilo...);
6. Izaberu se profili nosećih površina;
7. Izračuna se potrebna noseća površina koja je u stanju da sa izabranom konfiguracijom i profilima, pri maksimalnoj poletnoj težini, minimalnoj brzini i maksimalnoj visini može da ostvari uzgon jednak maksimalnoj poletnoj težini + desetak%;
8. Izračuna se potreban potisak pogonske grupe, koja je dovoljna da savlada aerodinamički otpor letilice sa nosećom površinom iz tačke 6, i to pri maksimalnoj brzini;
9. Na osnovu izračunatog potiska u tački 7, bira se odgovarajuća pogonska grupa koja može u nekim operativnim režimima rada da obezbedi tračenu vuču + desetak%. Pri tome se nastoji da pogonska grupa ima optimalne karakteristike (potrošnja...) pri prosečnoj poletnoj težini i krstarećoj brzini;
10. ...
Dakle, iako sam maksimalno pojednostavio postupak, nije to baš tako jednostavan posao, kako možda na prvi pogled izgleda. Naročito što se proračun mora vršiti u priličnom broju iteracija, jer promena bilo kog parametra utiče na sve ostale...
Obzirom da, ako sam dobro razumeo, planiraš komercijalnu upotrebu letilice, ne bi bila baš uputno da se dalja rasprava na tu temu odvija preko foruma. Razloga ima više, a jedan je svakako i taj da još nije izmišljena formula za besplatan ručak mmmm :big smile.
(pijemo)
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version