RC MODELI HELIKOPTERA > SUS HELIKOPTERI

auto rotacija

(1/3) > >>

jrlotpi:
Niko do sada nije pokrenuo vrlo vazno pitanje koje hely spasava.
Sta je bitno za uspesnu auto rotaciju,pitanje je sada!
Bitne su dve stvari:


1 (prva)-po prestanku rada motora pomocu negativnog otklona elisa odrzati potreban broj obrtaja Gl. Rotora
2(druga)-po prestanku rada motora pored negativnog otklona elisa  odrzati i brzinu leta (iz lebdenja postici linijsko kretanje ne preveliko)

E sada pitanje je koliki da bude taj negativni otklon elisa brzina poniranja i kolika da bude brzina linijskog kretanja

preveliki negativni otklon isto smanjuje broj obrtaja Gl.rotora dok veca linijska brzina kretanja moze da pomogne i da ostavi rezervu snage za odrzavanje potrebnog broja obrtaja G.R.
Sto se tice pravih helikoptera otkloni elisa i brzina je propisana, za svaki tip helikoptera,posebna je i nije ista,parametre auto rotacije propisuje proizvodjac i navedeni su u tehnickoj knjizici i nasi piloti je uvezbavaju ali ipak ne gase motor.

Tako da i za nase isto vazi zavisno je od modela helikoptera.

Ne sme brzina poniranja da bude ni premala ni prevlika dok brzina leta nesme biti premala.
Brzinu cemo odrediti eksperimentalno, tako da, bog nam pomogao.

Neposredno pre sletanja treba zaustaviti linijsko kretanje i brzinu poniranja i sleteti.

slabo su aktivni helikopterasi da podele svoje znanje novajlijama.

Auto-rotacija nije teska.

Pokrenuo sam temu da je malko razradimo i razbijemo tisinu.

Podelimo znanje.

Gatti.Gatozza:
Ajde da pitam. Šta je negativni otklon?

jrlotpi:
elise se zakrecu u plus i minus ugao u odnosu na horizontalnu ravan helikoptera ,sa pozitivnim zakretanjem ili otklonom poleces (sa negde oko 5-7 stepeni)
a negativan je u suprotnu stranu tako se heli brzo spusta ili kada ga okrenes naglavacke onda koristis negativan otklon da letis.

otkloni se krecu u proseku -10 do +10 stepeni kod auto rotacije koristis oko 2-3 stepena u minusu u poniranju

sermilan:
       Nešo, moram malo da te ispravim, jer ovako kako bi ti autorotacijom spuštao helikopter, postigao bi samo to da ga, što kaže gosn Laza, uspešno olivadiš. Naime ostao si nedorečen, a to je da spuštanjem helija samo sa negativnim napadnim uglom elisa, ne bi dobio meko prizemljenje već bi nesrećnika razbio ko zvečku.
       Objašnjenje principa rada AUTOROTACIJE je vrlo jednostavno. Potrebno je pri prestanku rada motora zadržati pravolinisko kretanje sa postavljenim negativnim uglom (pitch) elisa rotora, ali ne prevelikim, čime će se gubiti visina i što je vrlo važno zadržati rotaciona brzina elisa rotora, a samim tim i potrebna kinetička energija (do ovog momenta nam se teorije poklapaju). E sad dolazi onaj trenutak istine kada se pokazuje majstorstvo, a to je da pilot u pravom momentu, elise rotora iz negativnog ugla brzo prevede u pozitivan ugao čime postiže da snaga rotacije elisa i pozitivni napadni ugao stvaraju tendenciju uzdizanja čime se ustvari postiže usporenje propadanja helija i meko prizemljenje.
       Zašto je bitno odabrati pravi trenutak za promenu negativnog u pozitivnan napadni ugao elisa? Pa iz prostog razloga, ako prerano uključimo pozitivni ugao elisa, rotor će istrošiti kinetičku energiju pre vremena, a onda će preostali deo ‚‚sletanja‚‚ obaviti gravitaciona sila  mmmm. Ako pak zakasnimo sa pozitivnim uglom bi će prekasno, pa će mo opet imati tvrdo prizemljenje.
       Znaći teoretski gledano AUTOROTACIJA je ‚‚prosta‚‚ stvar ali je djavolski teška da se uspešno izvede, (svaka čast virtouzima, ima i takvih)

      Pozdrav, Misha radar   
   

IVAN3D:
Obratite paznju na link i sve ce da vi bidne jasno.  4e
E a ondak vezba....
 ()-()

http://www.rchelimag.com/pages/howto.php?howto=13

pozdrav
Ivan

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version