Author Topic: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger  (Read 26856 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #75 on: March 07, 2011, 04:59:26 PM »
@ Misa2002 Ja bih stvarno voleo da cujem koji punjac i koliko LiPo baterija za avio modele posedujes? Isto tako me zanima zasto prazniti LiPo bateriju pre prvog punjenja kao i kako se koristi termo sonda kod punjenja LiPo baterija?

poz

Odgovor na prvi deo pitanja - punjač je napravljen u mojoj "laboratoriji" i nije klasa "home made"... možda bi adekvatnije pitanje bilo koliko ih je prošlo kroz moje ruke - odgovor ?
Odgovor na drugi deo pitanja - zato što jedino tako može da se ustanovi pravo stanje baterije...
Termo sonda i zaštitna kesa, su preventivne mere. Termo sonda služi da prekine punjenje pri temperaturi većoj od dozvoljene. Povećanje temperature se dešava pri neadekvatnom punjenju - preteranom, ili usled neispravnosti ćelije...
ONA JE SAMO PREVENCIJA NEPOŽELJNOG!
« Last Edit: March 07, 2011, 05:19:51 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #76 on: March 07, 2011, 05:42:22 PM »
Ali tvoj prijedlog da se baterija isprazni do 2.9 V vodi do uništavanja baterije čak prije samog korištenja jer ako se baterija isprazni ispod nominalnog napona dolazi do njenog oštećenja ili čak uništenja !
Takvo nešto ne treba pisati ovde kao savjet !

Ja imam taj toplotni senzor i znaš li koliko sam ga puta koristio ? Nikako jer ako temperatura dođe do te tačke koja isključuje punjač baterija je gotova !

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #77 on: March 07, 2011, 05:51:49 PM »
Farma je OUT
RCfly4...  IN

kako god vam se cinilo vi radite pravu stvar ,ja kada sam ulazio u pricu nisam nailazio na ovakve postove koji su korisni za novajliju.
-Kad dobijes toplotni senzor uz punjac vredi ga okaciti a ja mogu da podesim u meniju na kojoj temp da prekine punjenje (Turnygy 8150)

koliko baterije lipo mogu da stoje u storage modu a da ne izgube kapacitet?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #78 on: March 07, 2011, 07:05:16 PM »
Ja moje baterije otprilike jednom nedeljno sve prekontrolisem i manje vise su sve na istom naponu 3,8V po celiji kako sam ih i ostavio u decembru. No to ne znaci da nisu nesto izgubile jer je kriva praznjenja u tom opsegu napona pa skoro ravna. Moze se reci da LiPo na 25C gube otprilike 10% na svakih 6 meseci. Ovo je doduse dosta star podatak, u svakom slucaju prepostavljam da je tvoje pitanje bilo vezano za uobicajenu zimsku "dremku" baterija od nekih 3 meseca i tu nikako ne bi trebalo da bude problema pod uslovom da sa prethodno napunjene do nekih 3,8-3,9V po celiji.

poz
Veljko

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #79 on: March 07, 2011, 07:37:53 PM »
Ali tvoj prijedlog da se baterija isprazni do 2.9 V vodi do uništavanja baterije čak prije samog korištenja jer ako se baterija isprazni ispod nominalnog napona dolazi do njenog oštećenja ili čak uništenja !
Takvo nešto ne treba pisati ovde kao savjet !

Ja imam taj toplotni senzor i znaš li koliko sam ga puta koristio ? Nikako jer ako temperatura dođe do te tačke koja isključuje punjač baterija je gotova !

Pražnjenje ispod 2,8V MOŽE dovesti do uništenja!

 (<--)

Da ne letiš slučajno na bombarderu?
« Last Edit: March 07, 2011, 07:40:05 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #80 on: March 07, 2011, 08:23:13 PM »
Ja moje baterije otprilike jednom nedeljno sve prekontrolisem i manje vise su sve na istom naponu 3,8V po celiji kako sam ih i ostavio u decembru. No to ne znaci da nisu nesto izgubile jer je kriva praznjenja u tom opsegu napona pa skoro ravna. Moze se reci da LiPo na 25C gube otprilike 10% na svakih 6 meseci. Ovo je doduse dosta star podatak, u svakom slucaju prepostavljam da je tvoje pitanje bilo vezano za uobicajenu zimsku "dremku" baterija od nekih 3 meseca i tu nikako ne bi trebalo da bude problema pod uslovom da sa prethodno napunjene do nekih 3,8-3,9V po celiji.

poz
Mozda nije za ovaj topik al JBG

konkretno mislim na sledece imam 2x 3s baterije koje su imale 4-5 ciklusa pre 1 godine i mozda sam ih jos jednom koristio da ne zardjaju da li stajanje od godinu dana i vise mozda mogu da smanje kapacitet bat.- zelim da ih koristim za sledecu sezonu da li mogu da racunam na njih ili od duzeg stajanja u storage rezimu one nemaju vise snage za bezbedan let (od stajanja da li propadaju ako se ne koriste)
poz.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #81 on: March 07, 2011, 08:30:12 PM »
Smanjenje kapaciteta nije toliko bitno koliko mozda povecanje unutrasnjeg otpora koji ces osetiti kao da daje manje snage u poredjenju sa nekom novijom, svezijom baterijom. E sad, sve to zavisi od temperature i napona na kom su drzane. Cesto im je potrebno par ciklusa i da posle duzeg perioda ne koriscenja ponovo povrate puni sjaj. Jedino ces tacno znati kada ih budes stavio na model, samo za prvih 3-4 ciklusa skrati vreme letenja za 30% u odnosu na to kako si inace leteo sa njima.

poz
« Last Edit: March 07, 2011, 09:22:03 PM by magic »
Veljko

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #82 on: March 07, 2011, 09:11:20 PM »
Od pocetka mi je bilo sumnjivo ali sve vise verujem da je Misa u stvari Chuck Norris...
« Last Edit: March 07, 2011, 09:14:41 PM by n3mke »