Author Topic: rcg 52cc  (Read 19890 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: rcg 52cc
« Reply #30 on: December 30, 2010, 07:46:39 PM »
Adame niko nije pominjao da ce staviti auspuh od APN-a na avion sem tebe. Trazio sam ideju kako i od cega bi mogao da se napravi slican auspuh.

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: rcg 52cc
« Reply #31 on: December 30, 2010, 07:52:55 PM »
.Ako vec nisi puno vican sa karbonom mozes i da kupis jeftin rezonator za Tomos APN i samo mu odradis izduvnu cev naspram tvog karburatora.Lepo izgleda,nije puno tezak,napravljen od tankog lima itd. e ovo je pisao scirokoo

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: rcg 52cc
« Reply #32 on: December 30, 2010, 07:58:14 PM »
Jole je na svojim modelima dosta eksperimentisao sa motorima i auspusima...

Zaključak je sledeći, dobiješ malo na performansama ali, izgubiš na težini modela i opterećenju, tako da "di si, tu si"...

Ne bih spominjao da su kod njega uvek bili vrhunski auspusi od recimo Hatorija ili nemačkog MTV-a ili Krumscheid-a, sa sve njihovim izduvnim granama i samim rezonama...

Ima tu još par "sitnica", sa rezonom nema idealnog rada u svi režimima, i obično motor "brlja" u srednjem režimu rada. Pri manjem gasu (kod manjih obrtaja) kriva snage je možda i lošija nego sa standardnim izduvom... Zato mnogi, pogotovo kod 3D letenja, koriste "kanister" auspuhe...

Mislim i da sa samim odbirom elise može dosta da se utiče na performance (ne pitajte me kao sam naučio  ;namig), sama rezona ništa ne znači bez dobrod podešavanja i izduvne grane i samog rezonatora, potom set up karburatora...
Mislim da su današnji motori toliko jaki da je pitanje koliko ima potrebe za rezonantnim izduvnim sistemom...

Pozdrav

Mirče

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: rcg 52cc
« Reply #33 on: December 30, 2010, 10:49:59 PM »
Ja sam ovu pricu pokrenuo iz razloga sto fabricki auspusi na ovim motorima zvuce u najmanju ruku odvratno.
Znaci poenta svega je samo zvuk, posto ce snage sigurno biti dovoljno.
Svaka prica je ovdje suvisna dok se to ne isproba iz prve ruke.

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: rcg 52cc
« Reply #34 on: December 30, 2010, 11:55:42 PM »
Adam je pitao da mu izmerim kolio je tazak rezonator od tomosa ,eto ja ga slucajno imam kod sebe u prodavnici pa vam tacno mogu odgovoriti, naj obicnije djubre od rezonatora za tomos koje podigne i do 2000 obrtaja za tomosa tezi 730gr samo lonac.Ako govorimo o ALU loncu  on je 470gr jer igrom slucaja imam i njega ostao mi je od takmicarskog BT 50 koji je nekada bio sampionski motor na stazi....
Mislim da sam bio veoma jasan kada sam decku odgovorio na post DA SU REZONATORI OD SKUTERA I SLICNE VARIJANTE DOSTA TESKI i da je za nas naj bolja kombinacija ALU-karbon i da se lako mogu prepisati dimenzije nekog takvog rezonatora da se odlije isti u karbonu.Ako nije vican u livenju neka se posluzi tomos varijantom ....
Mirce je u potpunosti u pravu da sam rezonator nece nikada imati jednak rad da sve to mora pratiti i podesavanje i prepravka karburotora.Ja sam bas iz tog razloga decku napisao da izduvna cev bude 2/3 difuzora karburatora,jer se sa takvim odnosom nece mnogo odstupiti izmedju odnosa u kolicini sagorelih gasova i usisane smese vzduh-gorivo.
Ovo vam ne govorim kao modelar vec kao neko ko je se ipak skolovao 6 godina za takve stvari.Sama konstrukcija rezonatora je veoma delikatan posao i ako hoces vrhunski rezonator da u odredjenom rezimu imas rad kakav zelis na ostale rezime rada mozes da zaboravis.Poenta svega ovoga ovde je da covek zeli lep zvuk uz normalne performanse a to se moze izvesti na nacine koje sam naveo.
Jednostavno, ako neces da se pomucis onda bacis lovu na sto i kupis nesto markirano....

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: rcg 52cc
« Reply #35 on: January 02, 2011, 06:33:35 PM »
Kada budem poceo da radim na temu auspuha , otvoricu novu temu o tome.
Sada se postavlja pitanje cime variti lonac koji bi bio od tankog aluminijuma.
Jedna varijanta je termo - otoprni epoxi, druga varijanta je povariti unutrasnje pregrade od nesto debljih alu-cevi a oplatu na kraju zakaciti pop nitnama.
Zna li neko medju vama jos neki nacin lepljenja ili varenja aluminijuma?
Do tada evo nesto malo ideja koje sam progoooglao.

http://www.rcuniverse.com/forum/m_4685462/anchors_4685462/mpage_1/key_/anchor/tm.htm#4685462











« Last Edit: January 02, 2011, 06:48:17 PM by saxpg »