Author Topic: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje  (Read 37498 times)

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #30 on: February 05, 2011, 06:25:53 PM »
kad ide oftopik, ide oftopik:

A da neko proba ovo cudo? pa makar ga spalio.
brushed ESC je 5$.
Nije mnogo da se dokaze da si u pravu izacepis usta protivniku.
Probao bi ja ali imam samo jedan ovakav ESC i nalayi mi se u modelu.
Vjerovatno iskusnije kolege imaju koji koji sluplja prasinu vec nekoliko godina.

Ne vidim potrebu za oštrinu niti je ovde reč o protivnicima i dokazivanju, naprotiv, radi se samo o modelarsko-kolegijalnom razmatranju jedne ideje o mogućoj primeni jednog sklopa, a konstruktivnom diskusijom ćemo pronači pravo rešenje.
ESC ne bi bio spaljen i nije problem u "spaljivanju" već u mogućnosti konkretne primene predloženog sklopa!
Na YuTube ima par snimaka (Ameri) korišćenja ESC-a umesto "PowerBox-a" - svi su neslavno završili...

Sadja malo flejmujem, al' jegiba tako ti to ide.
Ne vidim u svom tekstu nikakvu ostrinu, za razliku od tekstova pre mog, jednostanvo sam predlozio da se stvar proba
pa ako stvar crkne, crkne.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #31 on: February 05, 2011, 07:22:01 PM »
Mtesa, radim na tome da što pre probam zbog drugih. Izgleda da moram staviti tačku na "i".
Mislim da si ti rekao da imaš jedan jednofazni ESC u modelu. Možeš sam da se uveriš bez da vadiš iz modela. Skini priključak motora sa ESC i priključi voltmetar na izlaz. Voltmetar se ne smatra potrošačem te nema šta da gori. Priključi akumulator na ESC i polako guraj palicu gasa i vidi šta meri instrument. Trebalo bi da proporcionalno sa pomicanjem palice raste napon od 0 do vrednosti napona akumulatora. Možeš da priključiš neku manju auto sijalicu od 12V i rezultat će biti vidljiv. Nema šanse išta da crkne. Mogu i drugi da probaju.
Sve ovo sa trofaznim ESC kontrolerom je ne moguće uraditi, jer je princip rada mnogo složeniji.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #32 on: February 05, 2011, 08:57:50 PM »
Čovek, i posle svega, nastavlja sa monologom.
Da zna da čita oscilogram i grafik, verovatno bi shvatio da je sa priloženim samo potvrdio ono što sam rekao, tj napisao.
Neću više da se zamlaćujem problematikom jer očigledno da je to gubljenje vremena!
Pokušaću još jednom da najjednostavnije objasnim princip rada ESC-a i sličnih uređaja!

ESC je prekidač, recimo svetla. Kad ga uključimo - sijalica svetli, sve dok ga ne isključimo. Kad to uradimo brzo, sijalica samo trepne. Zavisno od brzine kojom isključimo prekidač, sijalica će jače ili slabije da zasvetli, a napon je ostao isti! A, ako sad stavimo taj njegov instrument na sijalicu, imaćemo manje ili veće pokazivanje napona!
A ako stavimo osciloskop (kao u prilogu dole - yutube) videćemo da je napon uvek isti!
e, sad, zamislite da je umesto te sijalice još jedan prekidač, a njega komšija uključuje i isključuje, kolika je verovatnoća da komšijina sijalica zasvetli !?

I još nešto, drugi grafik i snimak, nemaju nikakve veze sa ESC-om! A pre 60 godina su servoi radili malo mnogo drugačije!!


Mišo2002, hvala na kometaru, ali ovo sigurno radi. Da nešto ne valja, već bi se javili izvanredni elektroničari po struci i članovi su ovog foruma. Verovatno nemaš dovoljno predznanja u elektronici da shvatiš neke osnovne pojmove oko rada novije elektronike. (zid) Prouči šta je PWM signal za upravljanje servoima a šta je PWM za upravljanje recimo kalemovima ili bilo kojim potrošačem struje. Da pomognem malo, a na tebi je da proučiš detaljnije jer ovo nije elektroničarski forum, i ako se radi o stvarima koje svaki RC modelar treba da zna. Jedan je nosilac informacija sa učestalosti od 50Hz, dok je drugi energetski koji radi na učestalosti od 10 KHz pa na više. Ako si već čuo za pojam efektivni, onda bi znao da struja sa promenljivim naponom u jedinici vremena naravno, ma kakvi bili po obliku, računa im se efektivni, prosečni, average nivo. Evo i slikoviti primer za to. Ovako izgleda izlazni napon na BRUSHED ESC-u na mojoj šemi gore, sa tim da je makimalni napon 11.1V


Wikipedija o PWM
http://en.wikipedia.org/wiki/Pulse-width_modulation

Evo još nešto o PWM regulaciji a koja je osnov nadašnjih digitalnih regulacionih elektronika.


Da upotpunim i sa pojmom servo signalom upravljnja. Evo dijagrama sa vrednostima kako se RC modelarski servo upravlja već više od 60 godina. Ovaj signal izlazi iz prijemnika i ulazi u ESC. Servo tester generiše isto. Šta se zbiva unutar ESC-a sada bi bilo puno.


Još nešto vezano za rad. ESC dozvoljava potrošaču da povuče struju koja mu je potrebna, po Ohm-ovom zakonu naravno, ali samo u periodu kada je strujno kolo otvoreno na izlazu. Znači, vrednost jačine struje je analogno efektivnoj vrdnosti PWM signala isto kao i napon. Ovde se radi o periodima mereno u milisekundama, pa se to prekidanje ne primećuje, eventualno se ponekad čuje ako je PWM frekvencija u čujnom opsegu (ispod 20kHz)
Nadam se da je sada jasnije  ;namig

#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #33 on: February 05, 2011, 09:03:46 PM »
Da dodam još nešto, PWM (za koju se uhvatio ko pijan plota) upravo znači ono za šta on tvrdi da nije.
PWM - Pulse With Modulation - modulacija širinom impulsa!
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #34 on: February 05, 2011, 09:47:39 PM »
Miso2001 ja sam već objasnio sve oko rada regulatora. Samo brbljaš gluposti i zbunjuješ druge i sebe. Ako je celom svetu prihvatljivo ovaj sistem PWM regulacije, mora ćeš i ti da se pomiriš sa tim. Meni nije jasna tvoja namera, jer kako da svi shvataju a ti ne? Uči, uči i samo uči, ali molim te na kraju nauči i ne zamaraj vredan modelarski narod. (plz)


Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #35 on: February 05, 2011, 10:15:22 PM »
unsubscribe  :-[
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #36 on: February 05, 2011, 10:46:55 PM »
Cekaj te malo ja sam to shvatio laicki VAKO

 menjanjem vremenskog intervala gde je Voltaza konstantno 12v upravljas kojom ce brzinom raditi motor
ili menjanjem napona motor radi kad krece sa nekih Ov - 1.5v - 2.5v - 4v - 5v do max 12v(11.1)sa max brojem obrtaja

sta je tu tacno

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #37 on: February 06, 2011, 12:12:54 AM »
Rasplamsala se diskusija...

evo da ja dodam nesto, pa ko usvoj usvoji... (a dodajem iz Berlina, pod blagim gasom pred spavanje... :P )

Ovo sto je tibeteagle napisao radi za napajanje/pogon sledecih uredjaja:

zice za secenje stiropora
NEKIH punjaca
jednosmernih motora sa cetkicama
osvetljenja baziranih na LED i sijalicama sa vlaknom
i slicnih uredjaja

ovaj sklop ne radi na uredjajima na kojima napon ne sme da predje preko nazivnog napona napajanja duze od periode izlaznog PWM... (zvuci komplikovano...)

primer:
sigurno nece raditi na uredjajima koji se napajaju sa 5V sa USB porta recimo... recimo kao punjac za moju Nokiu N900
uredjajima kojima je Absolut Maximum Rating za napajanje manji od 12 V i slicno...

Da rezimiram, moze za neke primene ali ne za sve... ako resite da ga koristite za nesto najbolje da pitate ovde i dobicete odgovor jel radi ili ne...

pozdrav
i nemoj da se previse jedite jedni na druge... svi smo mi drugari ovde, samo diskutujemo...

:P
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #38 on: February 06, 2011, 01:02:26 AM »

ovaj sklop ne radi na uredjajima na kojima napon ne sme da predje preko nazivnog napona napajanja duze od periode izlaznog PWM... (zvuci komplikovano...)

primer:
sigurno nece raditi na uredjajima koji se napajaju sa 5V sa USB porta recimo... recimo kao punjac za moju Nokiu N900
uredjajima kojima je Absolut Maximum Rating za napajanje manji od 12 V i slicno...

Da rezimiram, moze za neke primene ali ne za sve... ako resite da ga koristite za nesto najbolje da pitate ovde i dobicete odgovor jel radi ili ne...

pozdrav
i nemoj da se previse jedite jedni na druge... svi smo mi drugari ovde, samo diskutujemo...

:P

Branek po ovome znaci nemoze se smanjiti napon ispod 12v mmmm

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #39 on: February 06, 2011, 01:04:52 AM »
JRlotpi, proba ću da pojasnim ovaj neverovatno interesantan fenomen u elektronici. Ovde dajem malo više energije jer smatram da se pojam PWM u modelarskoj elektronici veoma prisutam i da se zna šta je to ako pročitamo neki članak gde se to spominje.
Kod  PWM regulacije obično interval se ne menja. To je konstanta u našem slučaju. Menja se širina inpulsa od 0 do širine celog intervala. Ako je širina impulsa (vremena dok je strujno kojo uljučeno) 50% vremena intervala, smatra se da je efetivni napon 50% maksimalnog napona.  Na dijagramu ili osciloskopu se vidi ovo:

http://www.acroname.com/robotics/info/concepts/pwm.html
Vidi se da je period odnosno interval isti. Vidi se 0 i maksimalna vrednost. Na kraju dijagrama se vidi procenat koliki je efetivni napon, odnosno kolika struja može da protiče u odnosu na to da je 100% vremena uključeno.
Zamislimo da damo pola gasa na palici onda će signal biti uključen samo 50% vremena a 50% vremena će strujno kolo biti zatvoreno da isteka vreme za ceo period. Sve se ovo dešava više hiljada puta u sekundi. U potrošaču nema vremena da u takvom vremnu padne ili poraste struja do minimuma ili maksimuma  jer na sreću i struja ima svoju inerciju. Struja će minimalno da opadne ili poraste oko 50% vrdnosti oko 1-5% u zavisnosti od priride strujnog kola.

Na dijagrmu dole se vidi jedna dinamična promena širine signala koja upravo generiše sinusnu krivu. Vidi se idealna analogna linija crvena, zeleno polje u kojem prava struja varira. Plava linija je stvarna vrednost struje koja tangira oko idealne sinusoide. U stvarnosti odstupanje je veoma malo, od 1-2% te se u praksi smatra da je dobijena kriva idealna. Sa priključenjem strujnog akumulatora u vidu e. kondenzatora, ovo odstupanje (između zelenih linija) se može peglati. Tako ispravljena struja je već pogodna i za osetljivije potrošače. Od ovoga je samo čoperska regulacija bolja, ali je to već druga priča.

Ovaj dijagram  je pograšan  mmmm Kod polovine kod perlaza u negativnu zonu i PWM signal treba da pređe u negativno polje.  :sljus Ili važi za složeniju elektroniku sa tranzistorskim mostom i još mnogo toga.  mmmm
Nemojte verovati u sve što nađete na netu.  (nene)
Nemojte ni meni  lol
« Last Edit: February 06, 2011, 02:13:37 AM by tibeteagle »

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #40 on: February 06, 2011, 01:13:11 AM »
 napon je 12V a kada je na 50% to znaci da na izlazu iman 6V da li je to tako

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #41 on: February 06, 2011, 01:14:14 AM »
Jeste.

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #42 on: February 06, 2011, 01:17:23 AM »
   to znaci da  mogu da ga koristim za napajanje servoa :)aplauz (yay)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #43 on: February 06, 2011, 01:19:47 AM »
Da i to sa naponom recimo 6V kada će biti jači i brži.

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Univerzalni promenjivi izvor napajanja velike struje
« Reply #44 on: February 06, 2011, 01:22:53 AM »
ura nema vise power boxa, to cu da primenim na T-rex 700 momentalno :)aplauz