ELEKTRONIKA > BATERIJE i PUNJAČI

UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač

<< < (2/23) > >>

jrlotpi:
Radi perfektno pre godinu dana sam prepravio svoje napajanje i ustedeo novce.
Trebalo bi ovaj topik zakljucati i postaviti na vrhu stranice da se pitanja ne ponavljaju pojavom novih clanova i da ne bacaju novce na skupa napajanja.

tibeteagle:
Branek, sve pohvale za lepu i stručnu prezentaciju.  (thumb)
Ovaj izvor napajanja je takođe pogodan za univerzalni regulacioni sklop sastavljen iz modelarske elektronike i za dobijanje željenog napona od 0 do 12V pune snage ovog izvora na radnom stolu.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=6067.0
 ;namig

An-2 colt:
Da se i ja nadovezem!Nasao staro napajanje od kompa, rasturio ga, ocistio, podmazao kuler, visak zica odlemio, kratko spojio zelenu i crnu i prefarbao kuciste!I RADI! (work)

Evo i fotka!

gizmo:
Dobio sam neko polovno napajanja koje je navodno provereno i ispravno. Spojio sam zelenu i crnu, jednu crvenu i crnu sam zalemio na sijalicu iz kola, zute zice vezem na + punjaca, crne na minus. Punjac se ukljuci, ali na poslednjem koraku (potvrda napona i broja celija) punjac se skroz ugasi.
Taj isti punjac radi sa laptop napajanjem  mmmm

miša2002:

--- Quote from: gizmo on February 18, 2011, 11:30:11 PM ---Dobio sam neko polovno napajanja koje je navodno provereno i ispravno. Spojio sam zelenu i crnu, jednu crvenu i crnu sam zalemio na sijalicu iz kola, zute zice vezem na + punjaca, crne na minus. Punjac se ukljuci, ali na poslednjem koraku (potvrda napona i broja celija) punjac se skroz ugasi.
Taj isti punjac radi sa laptop napajanjem  mmmm

--- End quote ---

Nije problem u punjaču.
Nisi naveo koje je napajanje u pitanju - snaga, proizvođač i tip.
Za početak, otkači sijalicu sa crvene žice i preveži na žutu. Sijalica mora da svetli intenzivno. Bilo bi dobro da sijalica ima bar 25W!
Ako samo trepne i ugasi se, ili se uopšte ne upali, zameni napajanje - neispravno je!
Ne verujem da će proći do ovog dela, ali evo i mogućeg nastavka:
Ako svetli intenzivno, ne isključuj ga i prvo spoj crnu žicu ispravljača sa crnom žicom punjača (minus na minus), naravno baterija je otkačena od punjača !
Zatim polako, ne naglo, spoj crvenu sa crvenom (plus na plus) i obrati pažnju na varničenje! Sme da bude jedva primetno!
Ako je jače i pri tom se ugasi sijalica, isključi iz mreže i proveri da li si dobro polarisao žice tj + na + i - na - .
Skoro svi punjači imaju ugrađenu zaštitu od pogrešnog polariteta, ali i PC napajanje takođe ima kolo za isključenje pri preopterećenju!... Nažalost, ne sva!
A, ako je sve OK i punjač se inicijalizuje, prikači bateriju i... (<--)
Naravno, sijalicu otkači, pre konkretnog punjenja!
Nadam se da sam uspeo najjednostavnije da pojasnim neke stvari!?
U svakom slučaju, javi šta si uradio!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version