ELEKTRONIKA > BATERIJE i PUNJAČI

Vodic za pocetnike na struju

<< < (3/7) > >>

doajen:
Postovani, nepoznati, vazduhoplovni modelaru; vidim da ste davno napustili ovo nase podneblje, gde se od dva do pet popodne (uz pomoc HILTI 18 pneumatske busilice) montiraju kuhinjski elementi; skidaju zadnji lonci sa izduvnog sistema (auspuha) da se komšijama pokaze sta se "ima i sta se moze", slave rodjendani i slave Slave uz pojacala od dvestotinak vati (i to do zore.)  itd..... A, TAMO; trebali ste to DA, napisete, postuje se 65 decibela (moze i vise po FAI-u, ali  na za  to posebnim  prostorima za koji se ima posebna dozvola!). JER TAKO, ILI JA GRESIM ? U suprotnom pojavi se, koliko se ja secam onaj "police" pa pise "ticket". Kako smo i mi članovi tog FAI-a ( a bogami ti zahtevi, u okviru vazecih zakonskih propisa vaze i kod NAS), pitanje ometanja bukom je regulisano. No, kako mi jos uvek IMAMO (iako skoro figurativno) sportske aerodrome, mozemo sebi da dozvolimo luksuz da letimo i modele sa GLOU PLAG motorima! Ne znam da li se ovo odnosi i na neke NITRO MOTORE (nitrat- dusikova sol; nitrid- sol dusikove kiseline .. pa sve do nitrogenij /pored nitrogenijum/ nitron-luzina + genezis-postanak; kako bi bilo prema tumacenju izvesnog pisca recnika stranih reci, Bratoljuba Klaica). Koristim ovu priliku da izrazim moje iskreno divljenje, kao i duzno postovanje na diplomatskim stavovima kao i odnosu na "strucne priloge i predloge" Gospodinu moderatoru Nikoli,zista!! Posebno u odnosu na pojedine  diskusije o polozaju tezista, kategorizacijama pojedinih (FAI PRIZNATIM kategoriama u kojima se organizuju SVETSKA PRVENSTVA u pojedinacnoj ali i EKIPNOJ konkurenciji!!itd...)No o ovome svemu drugom prilikom, (naravno, ako se slozi moderator!) ukoliko savete, uputstva, kategorizacije...dozvolimo i iskusnim vazduhoplovnim modelarima a ne samo ARF aero modelarima. Ispred grupe (veceg broja starih modelara)Doajen, srdacno Vas pozdravljamo, i zelimo godine i godine uzivanja u NASEM i VASEM, divnom beskonacnom plavetnilu!!

kole:
Bravo na lepom pisaniju, svaka cast.

A, jel moze neki laksi tekst za nas sa jeftinijim ulaznicama, jer mi ovo lici na dopisivanje radnika OZNE.

Hvala

doajen:
Kole, MOZE!! Samo treba pogledati post Boce pod "elektro jedrilice" Dec.21-vi, post 182; Misha,"Interesanrna knjiga za pocetnike u elektro-vazduhoplovnom modelarastvu" pod "Razno-Livada", dva posta, a reagovao  je samo Mephisto, i  Doajen; podskup "Takmicenja"  na strani 3 NA KOJI NIKO nije reagovao, sem. mislim saveta da se ne "jedim" vec da sednem i na miru pijuckam pivo(??!!). U pravu si i u jos jednom; ocito je da ima nekih medju nama koji se svojom recitoscu nametnu do te mere da postaju "strucni" u svemu onome sto ni njima samima bas nije sve jasno!  Recimo "vazni" su volti i amperi, a koga i zasto bi interesovalo ono "10C, 20C, 25C, ili 30C" u opisu li-po baterija, Å¡to upravo pretstavlja njihovu PRAVU vrednost, i mnozenjem (prosto!) sa amperima , cini bateriju od 5 ampera (mnozeno sa 10C, ficicom) a sa 30C Formulom 1 (e, u ovom potonjem slucaju i cena je adekvatna - i do par stotina eura!!) itd. No, toga svega ima u spomenutoj knjizi; doduse na engleskom, ali , ako treba i tu cemo pomoci! Pa, Sretno u Novoj Godini, i ne zaboravi da se u mislima zahvalis pionirima vazduhoplovstva koji su od eksperimenata sa modelima stigli i do Svemira! Pozdrav Doajen-(i)

kole:
Aaaaaaaaaaaa, hvala na pojasnjenju.

Sretno i sve naj-naj...

Kole

magic:

--- Quote from: tibeteagle on August 22, 2008, 05:59:52 PM ---Uskoro ce neko da izmisli sinteticki generator zvuka klipnih motora, koji ce se moci staviti na elektro modele, pa ce tako i u zvuku stici nitro motore.

--- End quote ---

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory=311

Evo i na to je dosao red. I ne samo zvuk motora karakteristican za odredjeni tip aviona Corsair, ME109, Spitfire, Cessna ..., nego i mitraljeza, tockova koji skripe ...

Ko se sprema za Top Gun dobro dodje!

poz

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version