Author Topic: Da li ima neko ideju za DIY starter glow motora pomocu baterijske busilice?  (Read 12511 times)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Meni je zao sto ste se mucili ali ja sam taj vas odgovor i ocekivao.Ono sto je bitno jeste da neki koriste motorcice od brisaca ali postoje vise razlicitih vrsta sa razlicitom snagom i brojem obrtaja.Zato neka se oglasi neko sa iskustvom vezanim za ovaj problem a ja cu da kazem da je naj sigurniji motor od ventilatora jer ima veliki broj obrtaja.




Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
kako to da prst moze da postigne vec broj obrtaja od srafilice, u cemu je fora?

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1697
kako to da prst moze da postigne vec broj obrtaja od srafilice, u cemu je fora?

Odavno nisam procitao na ovom forumu tako dobro pitanje  :)aplauz :)aplauz :)aplauz
Bravo slobo..
Ajmo sad,pametnjakovici  4e
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Po meni u tome sto kada prislonis srafilicu onemogucavas samom motoru da po inerciji dobija ubrzanje i pravilno odradi "sagorevanje" u cilindru ,nego ga ogranicavas smanjenim brojem obrtaja usled opterecenja na srafilici.Dok kod prsta toga nema,pri prvom obrtaju  palicom ili prstom motor usled inercije i pritiska kompresije u klipu pokrece radilicu motora i time postize obrtni moment. Nadam se da sam uspeo da objasnim sa  moje tacke gledista. (:beer:)

Offline sarkecca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Motor od ventilatora ima broj obtaja, nema snagu ali ako motor je dobro nastelujen onda pali iz prve. Ja sam napravio i palim motor od 3.5ccm bez problema. Ovo je provereno i radi odlicno. Safilica ima mali broj obtaja i ne moze da upali golw motor ( i to sam probao).Pozzz

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Ja cu da odgovorim na Slobino pitanje a pritom cu i Saletu da pojasnim zasto je bilje paliti rucno.Kao prvo svaki dobar motor,doro nastelovan mora da upali na prst.

@Slobo,prst nikako ne moze da ima broj obrtaja,vec je u pitanju snaga i kako mi kazemo "otsecnost".U svakom slucaju moras da znas kako ces to da odradis a pritom i motor moras adekvatno da pripremis za ovu operaciju.Fora je da dovedes gorivo u karburator ( sipanjem direktno u isti) obrnes elisu da se to sve kompresuje u klip.Tada se pravi veliki pritisak ( ne veliki bukvalni ali veci nego kad okreces suv motor).Kada si to lepo uradio i napravio dobar potisak u klipu,onda uzaris svecicu namestis elisu za paljenje i otsecno je obrnes.Nekada je dovoljno,ako pravilno i jako obrnes,da motor odmah upali a u proseku je to oko 10-ak obrtanja sto je dovoljno da to upali.

@Sale,svakim Vasim paljenjem na starter gubite uvid u funkcionalnost motora.Smatran da svaki motor iole u funkiju hoce da se upali na starter.Ako pokusate isti da palite na prst i on nece,to znaci da treba nesto u tome promeniti.Znam jedino da je starter neophodan u situacijama kada je malo hladnije vreme i kad 90 % motora nece tako lako da se upale a razlog je bast to hladno vreme.
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Samo da napomenem,namam nista protiv startera,jer ima vise prednosti nego mana a jedna velika prednost jeste da sa starterom motor nece da upali kontra (u drugom smeru ili se to retko desava) dok kad palimo rucno ta problematika je cesca.



Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
znam soprano :) , ja sam moje motore kurblao prstom i mastao o starteru

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Skoro sam imao priliku da vidim starter od vespinog alnasera a pravio ga je brodo modelar za paljenje 15 ccm motora glow varijanta.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Meni je danas stigao jedan polovan Graupnerov starter,doduse bez priljubnice okacicu kasnije sliku da vidite o cemu se radi.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Jesam pocetnik ali sagorevanje i propaljivanje smese nisu neka nauka u danasnje vreme,

  ja sam prst posekao i to dobro na elisu dok sam probao da palim rucno, i odlepio, motor je bio sav krvav ali sam provalio kako se najbolje pali,

  Dobro uzarena svecica, slobodno i neka ima koja kap viska goriva u motoru i mora da upali, a da bi sacuvali sebe onih krvavih trenutaka koristite parce bastenskog creva, malo matorijeg, jer se vremenom stvrdne i postaje dobra palica za paljenje a da ne osteti elisu.

  Da se vratim na temu, guma za prubnicu se pravi prema spineru koji je na rotoru, a prirubnica se radi na strugu kao sto su mnogi vec odradili.

  motor treba da je zaista malo jaci, potrazicu kod drugara sta bi bilo najbolja solucija pa i podeliti ovde na forumu, pa da znate sta da trazite.


pozzzz!!!

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Ma 5 evra kosta start stick i resis muku!!!!!!!!!!

Offline guga

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 106
Ja testiro sa aku busilicom,i nista,starter koji imam ima veliki broj obrtaja u odnosu na aku busilicu tako da truba.
« Last Edit: June 01, 2011, 08:41:29 PM by guga »

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
kada palite rucno motor ,na taj nacin nemate brzinu ali imate jednu stvar a to je obrtni momenat, koliko god da anlaser vrti brzo nikada necete osetiti usporenje usled nabijanja kompresije a kod rucnog paljenja to usporenje pri nabijanju kompresije je daleko manje, inace jedna od ideja za pravljenje prirubnice za spiner je napraviti soljicu uliti u nju silikon ali ne obican nego na bazi poliuretana i napraviti otisak
« Last Edit: June 03, 2011, 11:36:31 AM by Dejan Dobricki »

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Nazalost nista od motora koji se mogu susresti u danasnjim aparatima a da bi nama bilo interesantno, zasad ostaje samo kupovni starter, mada nije ni neka cena.