Author Topic: Graupner Terry  (Read 6663 times)

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Graupner Terry
« on: October 30, 2010, 09:27:49 PM »
Pre nekih nedelju dana sam nabavio Graupner Terry avion, i posle par dana sitnih opravki, promene kontrolera, juče sam imao prvi let. Nije se baš slavno završio, jer sam napravio par propusta i avion je dosta brzo pao i napravio sitnu štetu koju sam popravio za desetak minuta.
Uradio sam dve stvari zbog kojih se desio pad. Naime, kad sam uključio stanicu, priključio bateriju, proverio sam da li rade servoi, da li se pomeraju krilca, da li je baterija lepo zakačena da ne šeta, ali sam zaboravio da izvučem antenu :)   Pored toga, napravio sam još jednu grešku što nisam malo više podigao ugao penjanja uz malko jači gas, tako da sam prve lagane zaokrete počeo da izvodim na relativno maloj visini. A čini mi se da bi i mogao da ga izvučem da sam imao pun domet stanice jer mi se čini da momenat pre pada nije slušao komande. Naravno, avion je pao posle samo desetak sekundi leta.
Dok sam kupio deliće po njivi razmišljao sam gde sam sve grešio, otišao kući, zalepio ga i ostavio da se suši do sutra.
 
Danas sam ponovo izašao na istu njivu, ovog puta uradio sve kako treba. Nisam skretao, nego sam pod uglom od nekih 20-ak stepeni polako dostizao visinu. E onda sam nekih 5 minuta uživao praveći krugove, ponirao i ponovo se penjao. Na visini sam gledao kako se ponaša pod malim gasom, uhvatio sam komande i njihovu osetljivost. Na žalost, sletanje nije bilo baš najuspešnije, pa sam opet napravio štetu. Greška je što u panici nisam isključio motor kad sam shvatio da je preblizu zemlji tako da sam polomio plastični deo koji drži osovinu jedne sklapajuće elise.
Sutra ću skrpiti i to, pa ponovo na livadu.

Da li se ovo prodaje kao rezervni deo?


« Last Edit: October 30, 2010, 09:29:31 PM by Gatti.Gatozza »

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Graupner Terry
« Reply #1 on: October 30, 2010, 10:51:14 PM »
Mozda glupo pitanje, ali da li si prvo malo leteo na simulatoru? Definitivno je lakse okrpiti model na simulatoru nego in real :)

Izgleda da ces morati da zamenis ceo spinner koji izgleda ovako.
Potrazi na hobbyking-u (ubedljivo najjeftiniji izvor rc opreme) odgovarajuci spinner, obrati paznju da premeris sve kako treba od osovine motora do velicine spinera i osovina koje nose lopatice propelera (ako ti je jos citav).
Kad si vec na hobbykingu poruci i rezervne lopatice propelera, mozda jos jednu bateriju, razmisli sta ti sve treba kao rezerva za Terry-a.

Sretno


Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Graupner Terry
« Reply #2 on: October 31, 2010, 12:42:55 PM »
Probaj ovde da nađeš onaj koji ti odgovara. Ide u kompletu, spiner i preklapajuće elise.

http://www.rcmodell.com/shop/index.php/cPath/59_94
http://www.zenn.hu/modelsport/index.php?cPath=29_30_143

ili samo spiner
http://www.rcmodell.com/shop/index.php/cPath/59_53_63
Jedan od prva četiri koristio sam za EaszGliderPro, prečnik 5,5cm za osovinu motora 4mm.
« Last Edit: October 31, 2010, 12:44:53 PM by IvanGrozni »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Graupner Terry
« Reply #3 on: November 01, 2010, 10:32:40 AM »
@Ak
Nisam koristio simulator, ova stanica koju imam ne može da se kači na komp. Ali, blizu sam toga da sledeći let i sletanje bude savršen. :)

@IvanGrozni
Uh, nemam strpljenja da čekam da dođe odande, naći ću negde u komšiluku. Valjda. Idem danas do sajma da vidim da li imaju nešto od delova, a ovih dana idem i za NS pa ću videti i tamo u radnji.

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Graupner Terry
« Reply #4 on: November 06, 2010, 05:45:46 PM »
Kako na osnovu moje polomljene elise mogu saznati koju rezervnu da kupim?
Evo primera na ovoj elisi
http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7979

Prečnik raširene elise (X) mi je jasan. Ova moja je 160mm što mu dođe 6.3 inča.
Ova druga dimenzija (Y) mi je malo nejasna. Može li mala pomoć po ovom pitanju?

Znam da se mora voditi računa o prečniku osovine na motoru. Pretpostavljam da ako se uzme predimenzionirana elisa može doći do spaljivanja kontrolera.

Kakva je razlika između 6x3inch i 6x4inch?


« Last Edit: November 06, 2010, 05:51:19 PM by Gatti.Gatozza »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Graupner Terry
« Reply #5 on: November 06, 2010, 06:26:13 PM »
Kao prvo NE  kupuj ekise sa HK lose su. kod elise AxB A je precnik a B je korak elise. Elisu posmatraj kao sraf koji se srafi npr. u drvo, tako se elisa usrafljuje u vazduh. B je vrednost koliko se uvrne za svaki okret. Konkretno 6x4 ce biti brza od 6x3 za isti broj obrtaja. Vrednosti su u incima.

poz
Veljko

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Graupner Terry
« Reply #6 on: November 06, 2010, 07:00:48 PM »
Skapirao, dobro objašnjenje.  :) 

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Graupner Terry
« Reply #7 on: December 04, 2010, 11:25:13 AM »
Elise stigle, montirane, baterija se puni i sad samo čekam da prestane vetar.
Inače, imam ideju da modifikujem spoj trupa i krila. Sada se krilo montira sa dva šrafa, i dosta je velik rizik da pri lošem sletanju ti šrafofi iščupaju ceo navoj koji je u trupu.
Ideja je da se trup i krilo spoje 3M 3560 dual lock ili 3M 4570 dual lock low profile trakom. Moram samo da vidim u tehnical data sheet-ovima koja mi više odgovara. 3560 je deblja i mnogo jača, 4570 je tanja i mislim da bi čak i njena snaga bila dovoljna. Isto ću uraditi i sa horizontalnim stabilizatorom koga drži samo jedan šrafčić.
« Last Edit: December 04, 2010, 11:26:46 AM by Gatti.Gatozza »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Graupner Terry
« Reply #8 on: December 23, 2010, 10:55:42 AM »
Došlo je vreme da se pređe na brushless :)
Sledeća HK porudžbina bi trebala imati ovo. Da li treba nešto da se promeni? Da li komponente odgovaraju jedna drugoj? Da li sam možda preterao?

TURNIGY TRUST 45A LBEC Brushless Speed Controller
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=12191

Folding Propeller w/ Alloy hub - 6x4
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5268
ili ovaj
http://www.rcmodell.com/shop/product_info.php/cPath/59_94/products_id/400

HXT 2835 (380S) 2200kv Brushless Inrunner
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5203

Postoji nedoumica oko baterije koja bi se trebala uzeti. Trenutno imam NiMH 780mAh za koju ne znam koliko je teška. Sastavljena je iz 6 ćelija. 

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Graupner Terry
« Reply #9 on: April 25, 2011, 09:21:46 PM »
Otišao sam danas do nasipa na kome nije bilo nikoga osim momaka sa rc automobilima. Znam da je bilo vetrovito, ali nisam mogao da izdržim. Imao sam tri dobra poletanja, i sletanja bez ikakve štete. :) 
Morao sam da pazim da ga ne podignem suviše blizu nasipu jer ga na određenoj visini odjednom dohvati vetar koji dolazi sa reke i tada je dosta teško održati kontrolu.


Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Graupner Terry
« Reply #10 on: May 14, 2011, 07:34:06 PM »
13. maj, 14. maja.

« Last Edit: May 14, 2011, 07:37:28 PM by Gatti.Gatozza »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Graupner Terry
« Reply #11 on: May 22, 2011, 11:12:25 AM »
Terry je danas, na žalost, završio karijeru na verovatno najvišoj topoli na svetu kod muzeja batinske bitke kod bezdanske čarde. Moja loša procena udaljenosti od drveta dovela je do ostajanja u krošnji koja je toliko visoka i rizična za penjanje, da sam morao da ga ostavim tamo. Bio sam potpuno ubeđen da prolazim mnogo ispred drveta. Verovatno bi neka oluja i mogla da ga skine, ali je trenutno nema.
Ono što je ostalo na drvetu je model sa dva hxt900 servoa, speed400 motorom, esc, hk rx, i nanotech 1300 2s baterija :-(
Kameru nisam stavio na njega jer je baterija bila istrošena.
Ostaje mi da razmišljam šta je sledeće. Možda easy star, ili neki veći glider. Možda mini katana ili extra...
Sve postoji kao opcija. Na žalost, novac je taj koji će nametnuti nešto skromno poput Terry-a.
« Last Edit: May 22, 2011, 11:15:21 AM by Gatti.Gatozza »