Author Topic: Meister Scale P 47  (Read 139144 times)

Offline Duh_Koji_Hoda

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: Meister Scale P 47
« Reply #315 on: August 11, 2012, 09:07:15 AM »
Mirce, moram da se pridruzim svim cestitkama, model je izuzetan. Ja sam ga video nesto malo uzivo dok je, jednim delom, bio u papirima spreman za farbanje i odusevio me je, mogu misliti kako to tek sad izgleda sve uzivo. Obavezno da najavis prvi let.   (res) (res) (res)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #316 on: August 11, 2012, 12:10:31 PM »
Hvala svima na čestitkama... Vidim da se o ovom Thunderboltu čita i u Sloveniji, hvala Mišo i Gorane...

Prvi let se definitivno približava.
Motor sam palio još par puta i sa malo hladnijim vremenom morao sam malo da odvrnem High iglu na karburatoru.

Deo olova je postavljen. Kupio sa 1 kg sačme od 3 mm i sa smolom je "zalio" u prednji deo kapotaža.



Na dummy engine će doći još 3 olovice od 100 gr. Njih ću moći da skinem, u slučaju da se pokaže da ne treba toliko tereta...



Trenutno najveći problem je pravljenje "kolica" za prikolicu u koja će se postavljati trup prilikom transporta. Drugar (bravar) na kojeg sam računao da ćemo to odraditi, imao je nesreću na poslu i slomio je ruku...
Sad moram da nadjem nekog drugog da to napravimo.
Nadam se da ću ove nedelje i to namestiti i onda... (<--) (<--) (<--)

Pozdrav

Mirče

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Meister Scale P 47
« Reply #317 on: August 12, 2012, 08:35:43 AM »
Alal ti cufte, Mirce!
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1253
Re: Meister Scale P 47
« Reply #318 on: August 12, 2012, 10:56:06 PM »
Odlican 5 ! :)aplauz

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #319 on: August 14, 2012, 11:53:17 PM »
Hvala momci...

Danas sam dobio nazad prepravljen nosač tupa za prikolicu...



Sutra će sve biti gotovo i to je poslednji veliki posao koji se morao odraditi pre letenja.
Samo pro forme smo stavili model u prikloljic, da vidimo kako stoji...





... možda ću morati da skidam spiner u transportu... :sljus

Sutra ako Bog da, zadnji testovi, menjam auspuhe da probam ima li razlike u obrtajima, merim vučne sile, probam još par elisa, težište i ako vreme bude dobro (ne preko 25 stepeni i bez ili sa malo vetra) u subotu prvi let...
Ko hoće može doći, hepening će biti predveče na Čenejskom aerodromu. Naravno moramo se još čuti zbog pognoze....

Pozdrav

Mirče



Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Meister Scale P 47
« Reply #320 on: August 15, 2012, 08:46:34 AM »
Bio sam do Novog Sada pre par dana pa navratio i do Mirceta, naravno. Moram da kazem da model uzivo izgleda jos bolje i cini mi se kao Mircetova najbolja kreacija do sada, stvarno mnogo  :jaki:.

Cekam izvestaj sa drugim auspuhom.

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #321 on: August 16, 2012, 02:38:13 AM »
Magic evo izveštaja sa drugim auspuhom, ali pre toga par slika od "prikoljic" koja je gotova i spremna za transort Thunderboltovog trupa.



Tapacirao sam ležište za model...





... a dodatno "pritezanje" biće sa sundjerima sa gornje strane i gumama...





Najvažnija stvar na prikolici je mogućnost pomeranja "kolica" koja nose trup. Bez toga je manipulacija sa modelom skoro nemoguća...





Da bi se kolica mogla pomerati, postavljene su dve šine sa svake strane...



... i šrafovi koji onemogućuju da se sistem pomera napred nazad.







Zadnji se naravno vade...

Morao sam da odsečem ploču u koju upire spiner Hellcata, kako bi spiner od P 47 otišao još malo napred.



Sada trup staje bez problema i ništa se ne mora skidati radi transporta...


E, a sad izveštaj o testiranju auspuha.
Kao što znate, auspuh koji je Beli pravio je moja "kreacija" sa idejom da napravim neku vrstu otvorenog sistema bez prigušivača. Posle prvog paljenja ipak sam morao da napravim  priigušivače jer se motor tako "derao" da to nije bilo normalno...
Sad je to malo bolje, ali pitanje je kako Mirče Exhaust System radi u odnosu na fabričku varijantu?

U prisustvu komisije...



... izvršena su merenja broja obrtaja i vučne sile.



Prvo smo merili sa mojim auspuhom i elisom 26 x 10 i dobili smo oko 5760 0/min i vučnu silu od 16,75 kg.

Potom smo hteli da stavimo trokraku elisu 24 x 10, koju je čika Dule skinuo sa svog Hellcata, ali tako je pasent izbušio otvore za fiksiranje elise (Ima šest šrafova za stezanje) da nismo uspeli da je montiramo, a on nije hteo da proširi rupe. Sve u svemu te podatke nemamo...

Onda je promenjen auspuh... 







...stavljen je onaj kupljen kod MVVS-a namenjem baš ovom motoru.

Nakon zagrevanja motora, izmereno je 6000 0/min i dobijena je sila od 17,5 kg, što bi rekli rezultati su bolji...

U prvi mah sam pao u iskušenje da menjam izduvni sistem, što je prilično lako za izvesti, jedino moram na sred leve strane kapotaža da napravim veliki otvor za izduvnu cev.

Kasnije kad sam sve "bacio na papir" video sam da je razlika svega 4%, tako da neću ništa menjati i ostaviću moj skala auspuh.
U odnosu na težinu, vučna sila je za sada 76%, a to je više nego dovoljno...

Žao mi je samo što nemam neku malo manju elisu, recimo 25 x 10, ili neki propeler sa tanjim kracima (kao što su kod Mejzlika), pa da probam sa takvom elisom...
Ne treba zaboraviti da će se u vazduhu model još malo rasteretiti i da će vremenom, kako se razradjuje, postajati sve jači...

Pozdrav

Mirče

 
« Last Edit: August 16, 2012, 02:46:10 AM by mirce »

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Meister Scale P 47
« Reply #322 on: August 16, 2012, 10:19:03 AM »
Bravo tebra za prikoljic i odlicno napravljen auspuh.

Nisam ni sumnjao da ce sve biti savrseno. (res)

Jedna digresija, oko elise .... opet taj staticki potisak, koji nije bitan u tvom slucaju.

Kod 3D modela raspon brzina je od 0km/h do 100km/h, ali kod tebe nece padati ispod 20-30km/h, a ici ce do 130km/h, mozda i brze.

Envelopa leta je pomerena, tako da i elisa treba da bude odgovarajuca.

Biela 26X12  :superman:

M. (pijemo)

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline n.artur

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 95
Re: Meister Scale P 47
« Reply #323 on: August 17, 2012, 12:00:39 AM »
Gde moze uzivo da se vidi?
Losi 8IGHT 4.0 + Alpha RyanLutz + Spektrum Servo
Losi 8IGHT 4.0 Elektro + Savox Servo
Losi 8IGHT-T 2.0 RR + P5XL-T + Savox + Spektrum
Spektrum DX4R

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #324 on: August 17, 2012, 01:57:44 AM »
Tako je u subotu na aerodromu... Za sada ide sve po planu...

Inače, možeš uvek doći i u "Modelarski Kombinat". Vrata Kombinata (al' se rimuje) su uvek svima otvorena.
Zvrcni me na mobil samo da vidiš da li sam tu...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: August 17, 2012, 02:01:17 AM by mirce »

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Meister Scale P 47
« Reply #325 on: August 18, 2012, 09:22:20 PM »
Ajmo neki izvestaj kako je prosao prvi let......izgore od znatizelje. :D

Offline Duh_Koji_Hoda

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: Meister Scale P 47
« Reply #326 on: August 18, 2012, 09:26:21 PM »
I ja jedva cekam izvestaj sa terena. Zao mi je sto danas nikako nisam uspeo da se organizujem da skoknem do aerodroma.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Meister Scale P 47
« Reply #327 on: August 18, 2012, 11:25:37 PM »
Ajde Mirce jbt.. spava mi se.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #328 on: August 19, 2012, 12:47:43 AM »
E, pa evo izveštaja...

Kao što sam napisao danas je bilo u planu da se napravi prvi let sa Thunderboltom.
Juče mi je u goste došao Miša i u petak uveče se skupilo društvo, Jole, Sale, Golub i napravili smo zadnje probe i testove na modelu.
Sve je radilo dobro, provereno je težište i napunjene baterije. Time je P 47 bio spreman za "D day"...

Danas sam ceo dan išao sa Mišom po "modelarsim" posetama, bili smo kod Saleta, Goluba, čika Duleta, i dok smo pili kafice i "divanili", moje misli su bile negde "u budućnosti", na Čeneju, razmišljajući šta će biti predveče.

Oko pet smo stigli na aerodrom. Vreme je bilo prilično dobro, nije bili pretoplo, ali je duvao neki polu bočni vetar, jedno 4 metra u sek...

Sve u svemu, počelo je prilično "traljavo", tri puta sam skidao i nameštao krilo...
Prvi sam "pričkinjio" crevo od pneumatike i trapovi nisu radili...
Potom sam proveravajući range test, video da ne radi jedna polovina horizontalca... I to je namešteno...
Na kraju kad sam krenuo da taksiram model, zaglavile se neke viljuškice i vertikalac se ne pomera... I to je otklonjemo...

Iskreno, sam Gospod Bog, je pogledao na mene, jer se sve to moglo desiti u prvom letu...

Dosuto je gorivo, vazduh u pneumatske boce, vetar se malo smanjio i "poterao" sam model da vidim kako rula i kako se ponaša na zemlji.
Motor je lepo radio, vidim da čim dodam gas model baš povuče, ima snage...

Kad sam Thunderbolta okrenuo u vetar, više nije bilo kolebanja - spustio sam malo flapsove, polako dodao gas... Repni točak je vrlo brzo bio u vazduhu, a model je dobijao na brzini "trčeći" veoma stabilno po pisti.
Za razliku od malih modela, ovoliki "mrmot" nema tendenciju da naglo skreće levo - desno, nego je išao kao po šinama.
Ono što me je oduševilo je da bi P 47 na prednjim točkovima mogao da se kotrlja "do besvesti", bez ikakvih tendencija da se naginje prema napred (na nos).
Kad sam došao do kraja piste, blago navlačenje i Thunderbolt je poleteo.
Sve je veoma ličilo na iskustvo sa Top Flite modelom koji je sad kod Gabora...

U vazduhu, najveća briga mi je naravno bio motor.
MVVS radi odlično, ali broj obrtaja koji smo dobili na zemlji - 5750 rpm, ipak je bio daleko od 6200 - 6600 - zone najvećeg obrtnog momenta.
Kad je model poleteo, odmah se videlo da neće biti nikakvih problema, ali snage ipak nije bilo napretek. Utisak mi je da je ovaj Thunderbolt leteo kao Top Flite-ov kad je imao Zenoaha 45.
Tokom leta nije bilo nikakvih problema, model je leteo pravo, stabilno, a najlepše je da nisam morao da pipnem in jedan trimer.

Posle otprilike 5 minuta, krenuo sam na sletanje...
Predzadnji zaokret, gas skinut na ler, skroz spuštena polugica na stanici za flapsove (flapsovi su namešteni da poprilično idu dole, više od 45 - 50 stepeni)...
Model je bio daleko, visoko, ali je sa spuštenim flapsovima gubio na visini, spuštajući se veoma stabilno, bez ikakve tendencije da se zaklati, digne ili spusti "nos".
P 47 sleće kao "usporeni snimak", ubedljivo najsporije od svih modela koje sam do sada leteo. Tik iznad zemlje, blago navlačenje i sletanje bez ikakvih problema...

Meisterov Thunderbolt je kao povećana verzija Top Flite modela. Ne da sam zadovoljan, nego vam ne mogu opisati....

Kasnije predveče, napavio sam još jedan let, opet apsolutno bez ikakvih problema.


Kod kuće sam pregledao model, sve je OK, i nadam se veoma brzom odlasku ponovo na letenje.

Sad mi je ostalo da se malo "igram" sa propelerom, verovatno ću kupiti Mejzlika 26x10 jer je ta karbonska elisa ipak uža od drvene sa kojom sam leteo.
Nadam se povećanju broja obrtaja, a samim tim i snage... Kako se motor razradjuje snaga će se još više povećavati...

Na kraju evo još par slika, a video će biti za dan dva.














Pozdrav

Mirče







Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Meister Scale P 47
« Reply #329 on: August 19, 2012, 01:02:00 AM »
Svaka cast Mirce legendo. Zelim ti puno lepih trenutaka sa ovim modelom i ta te lepo sluzi dugo godina. Dalje od toga nema !!!! Jedva cekam da to cudo vidim uzivo kako leti. POzzz i sve najbolje !!!!

p.s. Ufff kako bi onaj nesudjeni ZDZ 90 ovde legao, kao budali samar (Ima za nijansu vecu snagu od mvvs 80) !!!!
« Last Edit: August 19, 2012, 01:04:11 AM by disljenko »