Author Topic: Meister Scale P 47  (Read 139102 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #45 on: October 31, 2011, 12:47:12 AM »
Od 3 mm nema, ali ima od 4 mm.
Tabla je 200 i kusr cm X 120 nešto cm i košta oko 2300 - 2400 din. Može da se kupi i pola table i pravo da ti kažem, ako ti treba, mogli bi tih pola table da kupimo i podelimo...

Čujemo se

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #46 on: November 02, 2011, 11:35:04 PM »
Od zadnjeg pisanja pre neki dan radio sam samo na krilu od Meisterovog P 47.

Jednostavniji deo posla je bio da se isplankira zadnji deo krila...




Ono što mi je oduzelo mnogo više vremena je bila ugradnja stajnog trapa.

Tokom izrade krila ulepio sam ploču na koju dolazi trap. Mislio sam da je položaj i ugao ploče u redu.
Znao sam da moram da odsečem deo donje ramenjače i rebara, na nekim da napravim žljeb za prolaz noge... Te stvari namerno nisam radio ranije, jer sam hteo da prostor u krilu namestim tačno spram trapa i točka. 




Kad sam krenuo da montiram trap, prvo sam video da otvor na ploči nije ni nalik obliku trapa. To sam sredio napravivši veću rupu, kroz koju sam komotno mogao da provučem trap. Ne treba zaboraviti da se mora voditi računa i o pneumatskim crevima, kao i o varijanti kako će se trap stavljati na svoje mesto kad dodje gornji plank.



Prvo sam odsekao donju ramenjaču, a potom malo po malo skraćivao i doterivao rebra da bi trap i noga mogli da udju u krilo.
Sve u svemu, kad je trap bio postavljen, imam šta da vidim...
Kad se trap zatvori (uvuče) pola točka i pola "noge" viri napolje iz krila...  :sljus

Gledaj ovako, gledaj onako, vidim da mi nema druge nego da izbijem celu ploču napolje, pa da je postavim pod drugim uglom. Tako sam i uradio, postavivši deo ploče koji je bliže korenu krila za 6 mm više prema gornjem planku.
E sad, je trap lepo ležao, ceo točak ulazi u krilo, a kad se trap izvuče noga stoji pod 90 stepenu o odnosu na tlo...








Izmedju ramenjača sam zatvorio kutije i dodao sam još jedno rebro posle rebra br. 2. 





Ono će nositi poklopac od prostora za točak koji je fiksiran na krilu..




Prostor izmedju rebara dovoljan je da se montira servo za otvaranje poklopca. Mislim da će servo biti dovoljan za ovu operaciju, ako ne onda mali pneumatski cilindri, koje bih ipak voleo da izbegnem zbog toga što mi onda uz njih treba još i ventil, pa još jedan servo, creva za pneumatiku...




Meister je dao sva tri poklopca, tj. šablone po kojima poklopci treba da se prave...





Mislim da ću ovo poklopce praviti od tankog aluminijumskog lima...


Ploču koja nosi trap sam ojačao sa drvenim čamovim letvicama.







Sam ćošak trapa udara u gornji plank, tako da ću ga morati malo ostrugati...



Ovih dana počinjem i sa izradom gruge polovine krila...


Pozdrav

Mirče
« Last Edit: November 02, 2011, 11:41:50 PM by mirce »

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Meister Scale P 47
« Reply #47 on: November 03, 2011, 12:02:23 AM »
Mirce mozes li da slikas retrakte kada su spusteni tj. u polozaju za sletanje. Cini mi se da zbog toga sto stoje pod nekim uglom prilikom izvlacenja tockovi nece biti paralelni sa trupom nego ce gaziti nesto ukrivo ili se varam.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #48 on: November 03, 2011, 12:33:16 AM »
Čini ti se... Napravili ljudi geometriju da sve valja.

Točkovi stoje paralelno, ali kad su uvučeni prednji kraj je malo prema gore. Krilo je dovoljno duboko, pa se to ne vidi...
Evo i par slika:







Na gornjoj slice se najbolje vidi koliko je točak zakrivljen u odnosu na nosač trapa...









I nemoj zaboraviti, krilo stoji natraške i ravno, inače Thunderbolt ima veliki V oblik, pa noga dodje tačno vertikalno...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: November 03, 2011, 12:36:12 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #49 on: November 04, 2011, 10:43:15 PM »
Šta društvo na RCU kaže za rad vašeg gruga...  :big smile

http://www.rcuniverse.com/forum/m_10794600/mpage_1/key_/tm.htm

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Meister Scale P 47
« Reply #50 on: November 07, 2011, 07:48:31 AM »
Aaaaa....pa lepo druže  (res) (res) (res)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #51 on: November 08, 2011, 01:25:14 AM »
Hvala Poseidon... Lepo je videti da za tri - četiri dana topic na RC Universe-u ima preko 1500 poseta, ali od lovorika se ne živi, tako da sam nastavio sa radovima na Thunderboltu.

Započeo sam izradu desne polovine krila. Pre toga sam proverio da li će krilo, ako ga pravim iz jednog dela, stati u moj auto i zamislite, staje. Time je stvar bila rešena.
Izrada krila iz jednog dela ima više prednosti. Krilo je jače , lakše je za manipulaciju na terenu, donji deo trupa (ispod krila) sastavni ke deo krila...
Mislio sam da krilo napravim po Hellcat-ovom "receptu", centroplan i dve uške, ali ne vredi mi, jer je od kraja do kraja elerona (gde bi trebale da se skidaju uške) razmak iznosi 140 cm.
Moja prikolica je široka 125 cm, tako da model ne može da udje u nju.

Da bi počeo radove na desnoj polovini krila, morao sam prvo da spremim ramenjače i da ih postavim na plan.





Ramenjača na koju dodje bajonet u polovini bližoj sredini krila je veća, a potom prelazi u manju ramenjaču. Na većem delu treba napraviti usek i u njega ulepiti manji deo...





Proxon je to čas posla odradio...

Kad su ramenjače bile spremne, zakucane za dasku, spremio sm levu polovinu krila. Pošto je donji deo profila ravan nije bilo problema oko postavljanabajoneta...





Spoj je namazan belim lepkom i dva eksera obezbedila su da sastav bude čvrst i da se ništa ne pomera...








Dok se sušio lepak, krenui sam u zatvaranje prednjeg dela trupa. Radijus je priličan, a delovi mali, tako da bez kvašenja vrelom vodom od plankiranja ne bi bilo ništa...













Naravno, korišten je beli lepak, jer je on na bazi vode...


Da bih nastavio sa radovima na trupu, tj. da bih mogao da plankiram donji njegov deo, morao sam napraviti vratanca na bočnim stranicama. Ovo su bila vrata od intercooler-a i mogla su da se otaraju i zatvaraju...







Meister scale nudi mogućnst da se ova vratanca naprave da rade, ali ja to neću praviti. Ipak, na bočnim stranicama moraju postojati kao neizostavni detalj na P 47.
Razmišljao sam kako da ih napravim. Otvor se sastoji iz dva dela, vrata koja se pomeraju i lima koji od bočne strane trupa ulazi u njegovu unutrašnjost. Pošto na modelu ovaj otvor nema nikakvav funkcionalni značaj, nisam želeo da pravljenjem ovog detalja oslabim strukturu trupa.
Malo ispod sredine otvora prolazi rešetka od trupa na koju u navučena sva rebra. Nisam želeo da je sečem, pa sam ceo sklop napravio praktično oko nje.

Prva stvar je bila da razmerim gde se tačno na trupu nalaze otvori i da ih napravim...







Kad sam odstranio balzu, ram koji se pojavio "očistio" sam od ostataka balze skroz do čamovine. To je otprilike 6 mm dublje od spolje ivice trupa...







Na gornjoj slici vidite pojačanje od balze 10x10 mm koje sam zalepio na gornju i donju ivicu otvora.
Potom sam iskrojio unutrašnji "lim". Napravljen je od 3 milimetarske balze. U njega sam usekao žljeb za ram i sa unutrašnje strane stanjio spoj da lepše legne uz čamovu letvicu.





Pošto ova pločica treba da prati ivicu trupa, na spoj sam ulepio dve male pločice da bi sastav bio jači...



Potom je sve ulepljeno...

Sad je ostalo da se naprave spoljna vratanca koja će biti o polu otvorenom položaju. Da bi ih uradio,  da bi imala polu kružan oblik trupa, prvo sam skalperom usekao mali žljeb i u njega ulepio šper od 0,8 mm. Kad se spoj špera i trupa osušio, u unutrašnji deo sam ulepio balzu od 1,5 mm debljine.





Na kraju su, sa gornje i donje strane,zalepljeni trouglovi od špera i balze, čime su vratanca bila gotova...










Vratimo se daljoj izradi krila...

Na desnu polovinu krila su polepljena sva rebra. Spoj prvih rebara je lako bilo namestiti.



Od gore je ulepljena prednja ramenjača...







...a posle malog upasivanja i zadnja, koja je, kao i donja morala prvo da se napravi iz dva dela...





Počeo sam i da zatvaram kutije izmedju ramenjača...


I za kraj ovog dela, evo par slika trupa sa kabinom...







Kabina je mnogo čvršća od svih koje sam do sada imao, a Meister je dobro smislio ivicu kabine koja savrešeno naleže na trup.


Pozdrav

Mirče

 





 
« Last Edit: November 08, 2011, 01:37:12 AM by mirce »

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Meister Scale P 47
« Reply #52 on: November 08, 2011, 07:26:48 AM »
Vidim Mirče,da si ipak išao na "bubbletop" varijantu poklopca kabine umesto "Razorback" varijante,lično meni grbavi izgleda više ko mašina iz WWII ali je i dodatna težina za model,tako da je kapljičasta ipak možda bolja varijanta,ne sumnjam da će izgledati vrhunski i ready for takeoff kada prva trava ozeleni na Čeneju:)


Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Meister Scale P 47
« Reply #53 on: November 08, 2011, 10:15:46 AM »
Odlican rad kao i uvek nego Mirce ako smem da primetim, mislim da si stavio malo veci ugao na onom otvoru trupa sto ce uticati na aerodinamicnost aviona i njegove letne karakteristike. Kako si vec rekao da taj otvor na modelu nema nukakvu ulogu i mislim da treba da ima za nijansu manji ugao cime bi smanjio otpor(kad vec ima samo vizuelni efekat). Naravno ovo je samo moje zapazanje. Dal isti takav posotji i na drugoj starani trupa?

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Meister Scale P 47
« Reply #54 on: November 08, 2011, 11:21:38 AM »
Mislim da taj otvor o kome ti pricas nema nikakve veze sa aerodinamikom,model je veliki ima velike povrsine tako da taj jedan poklopac njemu nece nista oduzeti od letnih karakteristika a dodace mu na estetici.Pozzzz


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #55 on: November 08, 2011, 12:08:18 PM »
Da, ugao je mogao biti malo manji... Tek sam sinoć, kad sam pisao tekst ovde za Forum, video na onom Youtube videu, da se vratanca nisu toliko otvarala u tom položaju u kom sam ih napravio. Možda ih skratim, da budu kao ona na slici od pravog P 47. Tada bi ugao bio OK...
Što se tiče aerodinamike, to je tako mali detalj, da nema nikakvog uticaja. Ista vratanca su i na drugoj strani trupa...

Poseidon, praviću bubble top varijantu Thunderbolta. Razorback bi pomalo ličio na Hellcat-a...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: November 08, 2011, 12:10:05 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #56 on: November 12, 2011, 12:21:13 AM »
Dragi prijatelji,

nastavak radova na Thunderboltu, kao i na ostalim modelima koje pravim, od sada možete pratiti na mom web sajtu: www.nsmodelers.rs
Svakih par dana postavljaću nove tekstove i slike o "projektima" na kojima radim.

Ovo naravno ne znači da se neću "pojavljivati" na Forumu, samo ne mogu više da pišem na tri strane...

Komentare, sugestije i sve ostalo, možete ostavljati ovde na Forumu, u odgovarajućim rubrikama, ili slati na moj e-mail.


Hvala i pozdrav

Mirče


Offline Punto Abarth

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 76
Re: Meister Scale P 47
« Reply #57 on: November 12, 2011, 03:36:54 PM »
ne bavim se avio modelarstvom, ali ovo je apsolutno divno za videti

praticu temu ubuduce, a kad dodje vreme za prve letove, voleo bih da vidim spravu, i fotkam je u letu (imam cim, i znam kako). Ako moze...
koliko god da ga istreses, zadnja kap mora pasti u gace

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #58 on: November 12, 2011, 11:58:35 PM »
Hvala Abart...

Na sajtu ima još "priča" o modelima koje sam pravio u par zadnjih godina...
Ako si iz Novog Sada ili ako dolaziš ovamo, slobodno se javi, pa svrati...

Vidimo se i pozrav

Mirče


Offline Punto Abarth

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 76
Re: Meister Scale P 47
« Reply #59 on: November 13, 2011, 02:10:15 PM »
prelistavam teme kad uhvatim vremena

iz NS sam, a ako sam na Ceneju mogao da uhvatim njih:


Galeb G2 dogfight by Dragan Radovic, on Flickr

verujem da bih mogao i model(e)  ;)
koliko god da ga istreses, zadnja kap mora pasti u gace