Author Topic: Napajanje gorivom GLOW motora  (Read 3945 times)

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Napajanje gorivom GLOW motora
« on: July 02, 2011, 12:05:35 PM »
Poštovane kolege,imam jedno pitanje.
             Obzirom da sam od skoro ušao u svet glow motora i da je pitanje možda glupo,ali me interesuje napajanje motora gorivom u odredjenim položajima modela aviona,konkretno,položaj kada je model okrenut nosem na dole(pikiranje),naročito kada rezervoar nije skroz pun.Shvatam da nema problema u ostalim položajima,obzirom da u rezervoaru postoji teg na kraju napojnog voda(creva),ali u ''pikiranju'' teg ostaje van nivoa goriva i postoji mogućnost da ''povuče'' vazduh u sistem.U tom položaju modela se,obično,smanji gas,potreba za gorivom je mala,ali ipak postoji.Negde sam pročitao da su glow motori osetljivi na mehuriće vazduha u sistemu,pa me interesuje kako se ovo rešava.
             Pozdrav svima,
                                Mika.
« Last Edit: July 02, 2011, 05:27:56 PM by Mika »

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Napajanje gorivom GLOW motora
« Reply #1 on: July 02, 2011, 06:26:30 PM »
I ja sam skoro postavljao isto pitanje jednom renomiranom modelaru sa ovih prostora i dobio odgovor da usled kretanja modela unapred i inercije tecnosti ona uvek ostaje u zadnjem delu rezervoaru  kako god da se model krece pa cak i vertikalno na dole, kada model pikira gas se oduzima zbog brzine koju je moguce da ce dostici elisa i sam model i koja im ne bi prijala. Pozdrav

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Re: Napajanje gorivom GLOW motora
« Reply #2 on: July 02, 2011, 06:59:35 PM »
Hvala,Ivanmgd,na objašnjenju.
        Izgleda mi sasvim logično,mada...Šta se dešava kada model iz penjanja okrenemo nosem prema dole i uz oduzimanje gasa,pustimo da model ,maltene,slobodnim padom,počne da ponire.Tu nema ubrzavanja(inercije) modela uz pomoć motora,već samo uz pomoć zemljine teže,koja jednako deluje i na model i na tečnost(gorivo).Ne navodim ovo kao pravilo,već kao mogućnost da se desi,ili,možda grešim!?
        Pozdrav,
                   Mika.

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Napajanje gorivom GLOW motora
« Reply #3 on: July 02, 2011, 07:20:11 PM »
Treba i visinu da imas da bi pikirao tako dugo da ti zastuca motor,a i pre svakog leta treba dopuniti rezervoar do vrha i neces sigurno imati problema!

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Re: Napajanje gorivom GLOW motora
« Reply #4 on: July 02, 2011, 10:23:38 PM »
Jasno!
     Hvala mnogo!