RC MODELI AVIONA - SUS > JET MODELI
Galeb G2
mirce:
Za razliku od modela koje sam do sada pravio, na Galebu je poklopac servoa iz dva dela iz razloga što se seče sa laserom i kad se tako pravi ima idealan žljeb.
Spoljni deo se lepi za krilo i do njega, sa spoljne strane ide plank iste debljine i u istoj su liniji. Staklena tkanina će sve to povezati i biće kao jedna celina...
Na unutrašnji deo (sam poklopac) fiksira se servo motor i kad se sve ubaci u otvor svi razmaci izmedju spoljnjeg i unutrašnjeg dela su svugde isti...
Deo koji nosi servo se uvek pravio od špera...
Na warbirdima koje sam pravio do sada, nema teorije da slobodoručno napraviš poklopac koji sa sve 4 strane ima isti žljeb.
Zato sam uvek od gore postavljao tanak alu lim ili šper od 0,4 mm, kako bi pokrio taj sastav.
Pozdrav
Mirče
Gabor:
Hvala za brz odgovor!!! Još malo pa i ja počinjem da pravim mesta, poklopce za servoe, pa zbog toga sam te pitao. Da znam kako da počnem... Ali da tu ne kvarimo post, nastavićemo u temi Stuka... 4e
mirce:
Pre pola sata sam ispratio Martina iz Kombinata...
Došao je oko pola deset, hteo je da se "izmigolji" malo posle ponoći, no to mu nije pošlo za rukom, tako da je ostao do malo pre...
Baš smo bili vredni, iako danas nismo radili u pogonu (čitaj garaži). nego smo crtali u mojoj firmopisačkoj radionici.
Radili smo na trupu, koji polako poprima svoj oblik...
Kao što se da videti na slici, napravljena su skoro sva rebra u zadnjem delu trupa. Ostala su da se odrade još dva, poslednje i ono pre njega. Za to predposlednje moram da prvo nacrtam horizontalac, pošto od njega zavisi pozicija rebra.
Sva rebra će medjusobno biti povezana sa delovima koji će se užljebiti u svako rebro. Ti delovi nalaziće se na sve četiri strane trupa.
Na slici je za sada nacrtano samo gornje iza kabine...
Pošto je dugačko, biće napravljeno iz dva dela, a spoj je izmedju dva najbliža rebra. Izmedju tih rebara, ali malo niže, nalazi se konstrukcija u koju će se fiksirati krilo.
Svaka kutijica je užljebljena izmedju rebara, donja strana naleže na krilo, a gornja je paralelna sa pločicom kroz koju se fiksira krilo.
Kao što vidite, i pločica na koju se fiksira turbina je na svom mestu. Prolazi kroz tri rebra i omogućava da se motor pomera napred nazad po želji.
Mi smo Jet Cat stavili dosta napred, iako ima mesta da se još gurne ka prednjem kraju.
Za sada turbima je oko 80 mm ispred mesta gde se nalazila u Pantheru. Da li ćemo je još "gurnuti" u napred, ostaje da se vidi.
To ipak moramo relativno brzo odlučiti, jer za Božić dolazi Majina sestra iz Nemačke i to mi je šansa da dobijem izduvnu cev i aluminijumski usisnik (žuti deo na crtežu) koji ide tik iza motora.
Pošto je "cevčuga" dugačka oko 900 mm bilo bi zgodno da stigne sa kolima, da ne plaćam poštarine na toliki paket.
Razmišljam da napravim cev sa samo jednim zidom, za razliku od Panthera, gde su dva zida u zadnjem delu.
Sem težine, olakšanje će biti i finansijske prirode jer je svaki cm cevi 1,5 evro...
Za razliku od Panthera, Galeb ima 20 cm duži trup i 40 cm dužu cev. Sad ako se na to doda da cev ima dva zida biće dosta teža, bez obzira što je od 0,2 mm tankog titanijumskog lima.
Ona sa jednim zidom bi bila tek malčicko teža od Pantherove, koja je težila 250 gr.
Moram poslati mail u Jet Cat i pitati za savet.
Kod Galeba će zadnje rebro biti većeg unutrašnjeg prečnika, izduvna cev se neće naslanjati skroz do rebra i smatram da će i to pomoći oko hladjenja.
Na Pantheru sam u mnogo navrata pipao kraj izduvne cevi nakon sletanja i bila je tek mlaka...
E sad, da li je to zbog dva zida ili se ne greje toliko, ko će ga znati...
Polako dolazimo do rešenja oko tankova za gorivo. Najnovija varijanta je da napravimo 4 tanka, dva pored turbine, svaki od 0,6 l zapremine, prednji glavni od oko 1,2 litra (ovaj na slici ima 2 litre), a napred će biti mali tank koji služi da se ne stvaraju mehurići.
Ovaj mali tank i pumpa za gorivo (za sada još nisu nacrtani), nalaziće se na Galebu skoz napred, čime će se još malo pospešiti situacija oko težišta.
Pošto su dva tanka od 0,6 lit. malo iza težišta, a prednji tank ispred, na poletanju model neće biti "nosat".
Kao što sam već pisao, Panther koji ima svo gorivo ispred tžišta ne menja letne karakteristike kako se troši gorivo.
Kod Galeba, prvo bi se trošila "čorba" iz zadnja dva tanka, a potom iz prednjeg...
Nacrtana je i ploča kabine...
Na ovom modelu neću praviti ceo kokpit, samo detalji od grudi pilota pa na gore...
Toliko za sada. Toliko sam umoran da odoh da spavam, ali eto nisam vas izneverio i za ujutro imate novo izdanje "Žurnala iz Kombinata"...
Pozdrav
Mirče
mirce:
Brojtro...
Noćas sam toliko bio umoran da više nisam imao snage da kuckam. No sad, evo nastavak...
Kao što se vidi, ideja oko tankova za kerozin je da stoje pored i ispred turbine. Da li će to tako biti, zavisi u mnogome možemo li napraviti rezervoare takvih oblika.
Na svim mojim modelima koristio sam rezervoare firme Dubro.
Pošto je ovo specifičan model i pošto ne bih da svu količinu goriva stavljam ispred turbine, što zbog težišta, što zbog toga što će veliki tank da "zakloni" usis na motoru, (pa ga onda moram postaviti još više napred), koncepcija sa 3 tanka je dosta dobro rešenje.
Dva bočna jesu jednim delom iza težišta, ali se "potiru" sa prednjim koji je ispred.
Prvo bi se praznili bočni, pa na kraju prednji...
Moje pitanje je od čega da ih pravim?
Na mnogo jetova video sam da su rezervoari, pogotovo kad su custom made, pravljeni od kevlara. Mislim, ne pitajte koliko koštaju...
Kevlarski tankovi se izradjuju za slučaj da model "rokne" da ne bi pukli i da se ne bi kerozin prosuo po vreloj turbini.
Sem toga, kad se sipa gorivo, pa treba nasuti 5 ili više litara, koriste se pumpe i u sistemu sa stvara pritisak...
Da li sad baš mora da se izradjuju od tog materija, tema je koju ne bih sad započinjao ovde, no interesuje me da li imate neku ideju od čega da ja pravim ove naše tankove za G2.
Kao što se vidi na slikamo iz gornjeg posta, oblik im je elipsast krajevi ravni. Namerno nismo "zakomplikovali" oblik radi lakše izrade...
Šta koristiti, da li da pravimo kalup pa da se liju od staklene tkanine i epoxy smole ili da radimo alat, pa da se prave od one "masne" plastike kao što su, hm da se setim, recimo ambalaža od alkohola kad ga kupite u apoteci ili nešto treće? mmmm
Možda je najlakše da se nadje već nešto postojeće, ali mora da ispunjava par uslova, a to su da nije pet ambalaža i da ima dovoljno veliki otvor da se u tank može gurnuti teg koji skuplje gorivo. Naravno, sve mora da dobro zaptiva...
Neka ideja?
Na kraju mi uvek ostaje varijanta za neki tipski rezervoar napred u trupu...
Pozdrav
Mirče
nedbojsa:
Pratim već duže vreme izgradnju ovog modela i jedva čekam svaki novi post! Kevlar ima smisla ali je pitanje koliko debeo zid treba da bi zdržao neki solidan "crash lending" i koliko bi bilo upotreblivih delova i bez da se zapali kerozin iz rezervorara, jedino što bi evetualno, uspeo je da spasi da se ne napravi veći požar na mestu pada, mada i je i to diskutabilno nekad je dovoljna i toplota turbine da napravi pičvajz.
Moj predlog je da se uradi sendvič konstrukcija kevlara i staklene tkanine, time bi se smanjila drastično potrošnja kevlara jer bi bio naprimer samo spoljni ili unutrašnji zid od kevlara a ostalo staklo! Tako bi dobio daleko otporniji rezervoar na mehanička oštećenja u odnosu na na rezervoar samo od stakla, a opet porilično jeftiniji u odnosu na rezervoar pravljen samo od kevlara!
Što se tiče kalupa mislim da nema potrebe za pravljenjem negativa, već da je dovoljno se uradi pozitiv rezervoara u nekoj peni (stirodur, stiropor) a zatim da se na njega odradi tkanina, a da se naknadno nekim rastvaračem istopi pena i ispere rezervoar od nje! jedina mana je što spoljni zid ne bi imao baš glossy izgled, mada je i to moguće postići naknadno sa malo više truda!
edit: Skroz sam smetnuo sa uma da je u pitaju ako bog da serijska proizvodnja, tako da je ipak najoptimalnije rešenje kalup u negativu. Naravno za prototip ne mora ali kasnije ništa bez kalupa u negativu!
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version