RC MODELI AVIONA - SUS > JET MODELI

Galeb G2

<< < (92/167) > >>

tibeteagle:
Bez obzira na tip izduvne cevi treba videti sledeće.
Iznad izduvne cevi nema dobrog strujanja vazduha u uskom trupu, čak ni u letu. Vidi se na slici da to sprečavaju rebra koja su blizu izduvne cevi. To je važno, jer sva toplota koja se stvara od motora i izduvne cevi, ide prema gore i može da zapali balzu, ako nema vetrenja u tom delu, pogotovo ako duže stoji model. Veliki levak izduvne cevi isto sprečava intenzivnije strujanje u gornjem delu. Možda ni završeci usisnih kanala nisu na najboljem mestu (nemam tu sliku gotovog dela).



Za poboljšanje strujanja hladnog vazduha, treba da se postavi spoljnja cev oko glavne od recimo ofset alum. lima u prečniku izduvne +20mm koju bi držale rebra sa svojim unutrašnjim kružnim rebrastim otvorom. Unutrašnju originalnu cev postaviti tako da bude podjednako udaljeno od spoljnje cevi sa 10mm udaljenosti.  Obe cevi da se mogu postaviti od pozadi, pa ako treba da se malo proširi za toliko otvori prema repu. Unutrašnja može da se osloni na veću uz pomoć valovitog lima od trake lima širine 10mm na više mesta. (Skica dole.) Znači treba da se omogući ravnomerno strujanje bez turbulencije, odnosno prepreka, oko unutrašnje cevi, koja je u direktnom dodiru sa vrelim gasovima iz motora.  Tako je obezbeđena dupla cev bez kupovine.



Dobro je to da se na kraju cevi na repu stvara potpritisak u letu, koji izvači vazduh koji je u cevima.

Za veštačko strujanje se mogu  postaviti spolja neki mini EDF ventilatori na usisne kanale da se obezbedi hlađenje motora i cevi od početka paljenja do početka rulanja. (Skica po potrebi.) Na taj način je omogućeno i to da se pri bogatom paljenju motora nepoželjni plamen koji nastaje oko motora, odmah usmere prema izduvnoj cevi. Tako ne može da se zapali  unutrašnjost.  Ovakvo eksterno duvanje haldnog vazduha kroz led koriste mehaničari na F1 bolidima kada treba da stane na više minuta sa zagrejanim kočnicama i motorom. Negde sam video da to rade na RC džet modelu, ali ne mogu da nađam...

Dakle za efikasno hlađenje treba samo dobro strujanje hladnog vazduha a suvišna je termo izolacija.






mirce:
Da, mnogo toga je tačno što je napisao TE.
Najveći problem je oblik G2 koji je mnogo uzan i nema puno prostora, ni oko turbine, ni oko izduvne cevi.
Mogu se i biće napravljene modifikacije, najviše baš oko dovodjenja "friškog" vazduha u deo iza turbine oko izduvne cevi.
Ni dva zida neće pomoći ako nema vazduha koji ga hladi.

Kod Panthera je bila duga situacija, prostor oko turbine i oko početka izduvne cevi je bio mnogo veći, tako da je velika količina vazduha mogla da prodje i hladi turbinu i izduvnu cev.
Interesantno je napomenuti da je spoljni zid izduvne cevi bio naslonjen na zadnje rebro F9F-a, i trup se nije nikada ni blizu grejao kao na G2.

Ako je bar malo za utehu, vrući start, preko 30 stepeni, cev sa jednim zidim i model koji je stajao u mestu, bez protoka vazduha, su u mnogome doprineli grejanju.
I čovek iz Jet Cat-a je rekao da dupli zid, ako nema, protoka vazduha, neće mnogo pomoći.

Sve u svemu dovodjenje vazduha na spoljni deo izduvne cevi je deo prepravke kojem se mora posvetiti pažnja.
Ona će se iznutra hladiti vazduhom koji obstrujava turbinu i ulazi na onaj veliki usisnik, ali mora se dovesti i vazduh koji ide oko spoljne strane izduvne cevi i samim tim i kroz dupli zid.
Problem je u tome što sa donje strane trupa dodje krilo i kompletno zatvara taj deo trupa.
Od gore je trup već prilično uzan, i "zvono" (aluminijumski početak izduvne cevi) dodje skoro do vrha trupa.



Sem toga taj deo ulazi u rebro koje nosi gredice sa maticama za fiksiranje krila. To rebro se ne može mnogo modifikovati, jer će se u tom slučaju oslabiti.



Znači, jedino rešenje je da se vazduh usmeri kroz bočne usisnike, sa leve i desne strane turbine prema zadnjem delu trupa i izduvne cevi. Tu će sigurno biti modifikacije u smislu smanjenja zidova rebara izmedju planka i otvora. Rebra će sama po sebi biti veća jer je zadnji kraj trupa pretrpeo izmene - povećan je prečnik zadnjeg, pa su i sva rebra do sredine trupa takodje većeg prečnika.









Možda se mogu postaviti i neki usmerivači za vazduh koji idu ispod karmana...

Mislim da ćemo naći zadovoljavajuće rešenje, jer sad sem crteža ipak imamo i gotov model.

Pozdrav

Mirče

tibeteagle:
Mirče odlične su slike.  (thumb) Pa bi će teško izboriti se sa toliko puno rebara. Iz ovog aspekta fiberglas trup ima prednost jer ima mnogo manje.
Na rebra možete da napravite kvadratne otvore sa truoglastim kombinacijama. U ovom stilu. Sa time ćete znatno povećati strujanje i ujedno olakšati. Naime sile naprezanja su i onako na spoljnim površinama, a međuštapovi su veznici. Bolje je da se više išpara a da ostanete na debljini od 4mm.   Zadnjih 5-6 rebara ne morate da komplikujete sa otovorima i slobodno prepolovite njihovu visinu, odnosno da imaju što veći otvor i da su puni. Oni nose veoma malo opterećenje i kružnog su oblika što je veoma jako. Negde su rebra veoma lepo oblikovana, a neka se mogu još olakšati. Na primer.



Ugradio sam mikro ventilatore i vidi se da ničemu ne smetaju. Najefikasniji bi bio unaj koji može da stane iznad motora i gurao bi topao vazduh baš iznad motora pravo u izduvnu cev.  Stvarčica je mizerno mala i laka ali sa veoma velikim efektom. Treba samo da se pazi da ga toplota od motora ne otopi, pa ga treba nekako staviti što više ispred motora.



Ulazni kanal je na veoma dobrom mestu. I ovde ima dovoljno mesta da se stavi veltilator a da prirodno strujan u letu ne sprečava. I ova rebra iza se još mogu otvoriti za bolji protok vazduha. toliko da ne gube u funkciji i čvrstoći.



Plafon iznad motora isto izolujte sa alu folijom...
Za sve navedeno garantujem da će rešiti nedostatke skučenog trupa i eventualnih problema sa toplotom od motora.   ;namig

duke:
iako nisam iz "modelarske price" nikada u zivotu nisam napravio avion .. ovu pricu sam pratio skoro od pocetka i nemogu da verujem da nece imati happy end... drzim ti fige da iznadjes neko resenje ...

dovlasmith:
I ja isto navijam svim srcem da od ovoga bude nesto... Laslo daje ultra-kvalitetne savete koji su ravni jednom dobrom eksperimentalnom fizicaru, a Mirce ima dovoljno mudrosti da usvoji/primeni samo ono sto je najbolje :)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version