RC MODELI AVIONA - SUS > JET MODELI

Galeb G2

<< < (20/167) > >>

Sava:
 :)aplauz Ako uspeš da ih ubediš da rade trapove, imaće posla i za inostrane modelare. Naravno nemogu se očekivati serije od hiljadu komada, ali izazov stoji. Nemaju ni oni preko velike serije. Što se tiče kvaliteta siguran sam da će biti vrhunski. Za Petoletku je nekada Evropa bila mala. Radio sam sa njima i znam šta sve mogu od pneumatike da naprave.  (res)

dejan_ts:
Savo ,radim u fabrici i imam dodir sa kompletnom dokumentacijom shto bash i nema svako ,prvo sam poceo da radim kao programer za mashinam i znam kakve su nam mogucnosti ,posle nekog vremena sam poceo da se raspitujem oko tehnicke dokumentacije svih trapova koje smo radili i bilo je pitanje zashto se ja raspitujem ,nedavno mozda pre jedno dva meseca me je direktor fabrike zvao na razgovor i saznavshi cime se ja bavim dao mi je za pravo da radim shta god hocu u vezi modelarstva ,dal to bio sami stajni trap ili viljushka ili neke felne covek mi je dao otvorene ruke za moj prozvod pa cak ponudio neku kintu da napredujem sa tim ,naravno nisam takav da se grabim oko para ali sam takav da poguram ovu pricu do kraja i da PPT izadje sa ozbiljnim i dobrim stajnim trapovima na scenu ,videcemo shta ce biti sa tim jer je ta prica moja doshla do generalnog u fabrici ,
radi se prvi prototip mog stajnog trapa za utvu i kako stoje stvari ide na dobro,ali vreme radi svoje ,mora da se ceka jer ima i precish stvari od mojih trapova

u svakom slucaju bicete obaveshteni i naravno sve ce biti fotografisano iz prvih ruku


otvoricu topik PETOLETKA NA DOHVAT RUKE ,

mirce:
Dejane, lepo da imaš mogućnost da praviš takve delove. U svetu ima dosta firmi koje prave stajne trapove i prateće delove za njih. Ono što je mnogo ozbiljnije je razvoj nekog projekta, jer džabe oprema ako se nema adekvatna dokumentacija. Pod ovim ne mislim na planove od pravih aviona, nego na one namenjene modelarstvu.
Siera, naprimer, uzima ozbiljnu "lovu" u ovom segmentu, pošto prave i "custom made" trapove. Modelari ne pitaju šta košta i plaćaju "paprene" cifre da bi dobili neki unikatan deo. Znam pouzdano, da su kalupi za izradu guma za točkove, za veliki P 47 koji su pravili Frank i društvo, platili 5000$ !!!! Da, da, samo kalup za livenje guma...
No, ne zaboavite, te gume imaju sve do najmanjeg detalja kao što su imale i prave, a i prečnika su 10" (254 mm)...

Ali, da se mi vratimo našem Galebu, moj majstor Gojko je napravio nove osovine i rezbušio otvore na točkovima, tako da je sad sve namontirano...


















Danas je projekat Galeba G2, ponovo doživeo koncepcijske izmene. Radi se o bajenotima i spoju krila (uški) sa trupom, koji je trebao da bude preko 4 pljosnata čelična bajoneta i aluminijumskih vodjica za njihovo fiksiranje.

Pljosnati bajoneti su bili jedina opcija jer za okrugle bajonete nije bilo mesta i okrugle cevi su mnogo slabije od pljosnatog materijala.
Problem je u tome što su trapovi na ovom modelu u samim uškama i sa silama koje sa javljaju prilikom poletanja i sletanja treba računati tokom konstrukcije modela.
 
Pisao sam već da je čika Dule, kao dipl. ing. sve proračunao i primenio mnoge koeficijente u toj računici. Da bi imali malo bližu sliku, sa odredjenim opterećenjem krila sila na kraju bajoneta u trupu, iznosi i do 400 kg!!!

Sve u svemu, pljosnati bajoneti to mogu da izdrže ali su mnogo teški, pa je ova zamisao na kraju "pala u vodu"...

Nova koncepcije je da se pravi krilo iz jednog dela, eventualno da se vremenom ponudi varijanta centroplana sa dve uške.
Krilo iz jednog dela razrešava mnoge probleme, može da se napravi dovoljno jako, a da nije preteško. Raspona je 2060mm i sa varijantom da se skidaju tip tankovi, relativno je lako za transport i manipulaciju.
Druga opcija je krilo iz tri dela, gde bi centroplan imao oko 1100 mm raspona i preko okruglih bajoneta bi se montirale uške. U ovoj varijanti uške su malo manje od 500 mm. Ovo je zgodnijeza transport, ali malo povećava težinu i komplikuje uzradu krila.

Trup Galeba sa gore opisanim krilom, pruža i bolje mogućnosti za ugradnju turbine i usisnih kanala. Kad se krilo skine, kroz otvor na donjem delu trupa otvara se direktni pristup turbini, rezervoarima i usisnim kanalima. Time se izbegava pravljenje najmanje dva otvora sa poklopcima na gornjem delu trupa (kao što su na Pantheru).
Verovatno će se raditi i prednji deo trupa na skidanje, biće od plastike, pa bi se on iskoristio da se ispod njega u prednjem delu trupa postavi neophodna oprema i za "povezivanje" prednjeg dela modela sa otvorom krila...

Za sada su sve ovo samo razmišljanja, a mnogo će se konkretnije znati kad se napravi 3D model.
Martin će za koji dan dobiti tačne crteže krila i kreće u akciju izradu 3D projekta, na kojem će se tačno videti šta i kako stoji na modelu.   

Na kraju, najbitnija stvar u svakom projektu je da se ne zakomplikuje preterano i da model bude jednostavan za izradu, lak, jeftin, a dovoljno jak.
Mislim da je ova najnovija varijanta, za sada najboje ponudjeno rešenje.

Pozdrav

Mirče

mirce:
U zadnjih nedelju dana imao sam sa Martinom par "seansi" vezanih za 3D projekat za G-2.

Trenutno je najbitnije da sve bude dobro osmišljeno kako kasnije, tokom izrade modela, modelari ne bi imali problem oko dorada i prepravki.
Zato ćemo mnogo vremena posvetiti ovoj fazi, dizajnu i crtanju, jer sve što se sada bolje odradi, kasnije smanjuje "glavobolje".


Sinoć sam ponovo video trup i mogu vam reći da je u velikoj meri odradjen, pogotovo "peglanje" svih neravnina na njemu, što je bio i najveći posao.

Trup je, u odnosu na pravi, morao da doživi neke male izmene, i to u prečniku izduvne cevi (samim tim i zadnjeg dela), jer je otvor izduva na Galebu 400 mm, a to bi u našoj razmeri ( 1/5 ) bilo samo 80 mm.
Otvor mora biti najmanje 110 mm tako da se to moralo modifikovati.
Usisni otvori su dobre veličine...


Ja sam u Corelu nacrtao kompletno krilo i sve detalje na njemu (trapovi u tačnim proporcijana, poklopci trapova, eleroni, flapsovi, ramenjače...)...
Crtež krila je prebačen u 3D fajl i uveliko je već kod Martina.
Sinoć smo dogovorili skoro sve detalje oko njegovog crtanja, a obećano mi je da će za ponedeljak uveče krilo biti kompletno nacrtano.


Sledeća faza je da se sa tim krilom "odseče", da tako kažem, trup i da se dobije tačan otvor gde će ono dolaziti sa donje strane...
Martin kaže da to neće biti problem...


Sve u svemu, do sada su radovi na Galebu išli kako su išli, ali pošto je Thunderbolt gotov, na projektu G-2 će se sada mnogo više i brže raditi.
 
U zavisnosti od finansijskih mogućnosti Kombinata, videćemo u kom pravcu će ići dalji radovi na Galebu G-2.
Izrada samog modela i nabavka opreme (servoi, pneumatika i ostalo...) nije sporna, ostaje samo pitanje šta raditi sa turbinom?
Žao mi je da "raskupusam" F9F, jer toliko lepo i dobro leti da je prosto "greh" penzionisati ga.
Sa druge strane kupovina nove turbine ( Jet Cat 100 ) baš i nije mala stavka.

Kako napisah, videćemo...

Novi tekstovi ubrzo...

Pozdrav

Mirče

mirce:
Juče je Martin opet bio u Kombinatu. Doneo svoj lap top i crteže koje je do sada napravio.

Najviše vremena smo opet proveli oko krila. Nacrtana je jedna polovina (vrlo lako se sve iskopira i za drugu stranu).
Naravno, kao i u svakom razvoju, dogovorene su neke izmene.
Već sam pisao ranije, bitno je da se sve dobro isplanira kako se kasnije ne bi pojavljivali problemi oko izrade.
Nije jednostavno i ne može se "copy - paste" sa planova modela koje sam do sada radio.

Martin je "skinuo" mere od točka i stajnog trapa, tako da će pri sledećem susretu i ovaj sklop u tačnoj razmeri biti "ubačen" na crtež.
Interesantno je napomenuti da su sve rebra odmah crtana sa olakšanjima i na računaru sve mnogo dobro izgleda.

Na krilima ima da se odradi još dosta detalja, ali sve ide u vrlo dobrom pravcu.

Nažalost (moju), za koji dan Martin ide na godišnji, pa će opet biti dvonedeljna pauza, ali šta da se radi... 

Pozdrav

Mirče

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version