Author Topic: Ziroli P 38 - Lightning  (Read 47391 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #75 on: October 07, 2012, 08:45:45 PM »
Pošto sam morao da čekam na neke delove za Zero, imao sam par "slobodnih dana", pa da ne dangubim reših da malo modelarim na Lightningu.
Napravio sam flapsove na centroplanu i uškama...

Flapsovi na ovom avionu nalaze se sa donje strane krila. Na pravom avionu se povlače prema nazad i idu u donji položaj, čime se povećava i sama površina krila.
Neki modelari su pravili i takav sistem, ali je on malo komplikovaniji i pošto ima mnogo više delova, samim tim i podložniji kvarovima.
Ove godine sam imao prilike da lično pričam sa Nik Zirolijem, koji mi je rekao da on nikada nije pravio tu vrstu flapsova na svojim P 38. Radio ih je onako kako ih je nacrtao na planovima.
Rukovodeći se time ni ja nisam želeo da sebi "komplikujem život", nego sam se držao plana.

Još ranije, dok sam pravio centroplan i uške, ostavljen je prostor za flapsove. Ugradjeni su i delovi od špera za šarke, koje se nalaze sa spoljne strane i ofsetno pomeraju flapsove. Šarke su kupljene u Madjarskoj, a stigle su iz Lindingera.
Šarkice su prvo stegnute na stranu suprotnu od flapsova.

Pravljenje samih flapsova nije bila komplikovana operacija. Isekao sam sve plankove i postavio ih u otvor predvidjen za flaps, vodeći računa da lepo ulaze unutra.
Potom sam sa prednje strane zalepio 10 mm balzu i lepo je ošmiglao spram krila, čime sam dobio tačan ugao.

Posle toga su napravljena sva rebarca skinuta za 3 mm koliki je drugi plank flapsa. No, pre nego sam zalepio taj plank, ulepljeni su šperići za šrafiće od šarki.
Sledeće je bilo da se šarkice fiksiraju na stranu od flapsa. Za bolje pozicioniranje koristio sam tanak šper...













Za poluge za pomeranje flapsova mislio sam da koristim Dubro velike hornove, ali izgledaju mnogo "masivno" u odnosu na sam flaps.
Namerno sam polugice stavio sa spoljne strane flapsova, kako bih izbegao kasnije probleme sa zujanjem servoa. Te "škole" sa komandama koje idu kroz krila, sam već platio, i držim se nekih svojih principa.

Pošto su, kako rekoh, Dubro hornovi mnogo veliki, rešio sam da sam napravim svoje.
Nabavio sam par tabli vitroplasta i napravio sam šablon kako bi pločice trebale da izgledaju.   



Onda sam napravio pločice i sa malo šmirglanja ih prilično jednostavno oblikovao da sve budu iste...





Otvori za šraf i lepak napravljeni su u sklopu...





Na kraju, posle 20-tak minuta rada, sve je izgledalo ovako...





Veličina polugice je ista kao Dubro, ali mnogo bolje izgleda.



Sa unutrašnje strane flapsa, prvo je sve ulepljeno Zap cijanom, a asnije je oko i u sredinu vitroplasta dodata balza i epoxy lepak (nažalost to nisam slikao).





Pošto Lightning ima 4 flapsa na kraju je sve izgledalo ovako.







Metalni lenjir je poslužio kao vodjica za fino šmirglanje izlazne ivice...





Potom su skinuti svi flapsovi i belim lepkom su zalepljeni unutrašnji plankovi.







Namerno sam ostavio "smaknuti" preklop kako bih dobio bolju izlaznu ivicu.

Obradjena je i napadna ivica flapsa...



Kad je sve vraćeno na svoje mesto izgledalo je ovako...














Pozdrav

Mirče 

« Last Edit: October 07, 2012, 08:56:31 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #76 on: October 10, 2012, 11:00:06 PM »
I dalje sam radio na Lightningu.
Delovi od Zeroa nikako da stignu, majstor Gojko je narezao pogrešan navoj i nije mi bilo druge nego da počnem da pravim horizontalac...





Naravno, sve ide priličmo lepo, te se nadam da će za dan dva i ovaj deo biti gotov.





Jedan eleron je kompletno gotov, čak je i izšmirglan spram krila, a na drudom se trenutno radi...




Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #77 on: October 15, 2012, 01:41:29 AM »
Malo Lightning, malo Zero, sve u svemu radi se na dve strane...
Horizontalni stabilizator za P 38 je gotov. Držao sam se Zirolijevog plana, pa sam čak i šarke ugradio kako je on predvideo...







Delove od špera sam dobio u kitu, a koristio sam čeličnu žicu od 2 mm. Mogla je i tanja, ali nisam imao odgovarajuću plastičnu cevčicu.

Isplankiran je nepokretni, a potom i pokretni deo horizontalnog stabilizatora...
 




Na prednji deo pokretnog dela zalepljena je malo pre pomenuta cevčica, unutrašnjeg prečnika 2 mm...





Nisam sve slikao, ali jasna vam je dalja procedura. Levo i desno od cevčice zalepljena je balza od 3 mm, jer je toliki spoljni prečnik plastike, a onda od gore balza od 5 mm. Sve je lepo obradjeno u polu krug i napravljeni su žljebovi spram delova od špera (šarki) koje su virile iz nepokretnog dela. Kad se gurne žica, sve naleže ko "guza na nošu"...





Da ne bi bio tako veliki žljeb izmedju dva dela, sa obe strane nepokretnog dela ulepio sam šper od 0,4 mm. Prelaz je izgitovan akrilnim gitom...









Time je ovaj deo gotov i spreman je za staklenu tkaninu...

Gotova su i obe uške, namešteni eleroni, flapsovi tako da i oni mogu "u staklo"...







U narednih par dana "napadam" ponovo bumove, pa da konačno sastavim ovaj model da vidim kako izgleda "u komadu".

Ipak, bojim se da ću pre toga morati da "pazarim" trapovem jer neću moći bez njih da ugradim ploče koje bi trebalo da ih nose niti da napravim vratanca.
E sad, ako se bacim i u taj trošak, koji mi sad baš nije jako nužan, onda bi se podigla cena modela (iako to svakako mora a se uradi) i pitanje da li ću uspeti da ga prodam po ceni sa kojom bi bio zadovoljan...

Razmišljam i o elektro pogonu. Miša mi je poslao jedan tekst iz nekog engleskog časopisa gde je čovek napravio P-38 sa elektro pogonom. Model je šta više i malo veći od ovog mog (Zirolijev je 2,9 metara raspona , a ovaj engleski je 3,2 metra), a pokreću ga 2 Hackera A 60 i 4 x 6 LiPo baterije od 5400mAh.
Piše da sa tim setingom model leti 9 minuta bez problema.
Pošto je to tekst od pre dve tri godine, ko zna, možda se mogu kupiti i komponrnte nekih drugih proizvodjača, tako da elektro može biti veoma realna opcija ako P-38 ostane u Kombinatu. Videćemo...   
Sa elektro varijantom izbegava se jedina fatalna stvar za ovaj model, a to je da ti otkaže jedan motor...

Ako se kojim slučajem model pravi na benzinski pogon, onda u obzir dolaze samo dva Zenoha 45...

Eh te slatke muke...

Pozdrav

Mirče
 
« Last Edit: October 15, 2012, 01:45:13 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #78 on: October 18, 2012, 11:54:55 AM »
Hteo ne hteo morao sam da pazarim trapove, jer kako rekoh ranije, bez njih nema galjeg rada na trupovima.

Imao sam tri opcije Robart, kao nešto što uglanom svi koriste, Sieru, kvalitetniju ali dosta skuplju varijantu i treća firma je bila nova za mene, iako je već godinama na tržištu. Čitao sam na Internetu da su im trapovi dosta dobri, cena je slična Robartovima, a kompletno su uradjeni od aluminijuma. Čak sam sa vlasnikom razmenio par mailova, ali nije imao slika (na čemu sam insistirao) da mi pokaže kako izgledaju trapovi za P 38. Na kraju mi je napisao da si trapovi slični tamo nekima koje ima na sajtu, a pravo da vam kažem, kad sam ih video, nisu mi se svideli. Napravljeni su vrlo "grubo" kao da je za obadu delova imao samo turpiju...

Ipak da ne bih "zbrzao" zvrcnuo sam juče mog Stiva iz Bobs Hobby Shopa i pitao ga "kom carstvu" da se opredelim? Odgovor je bio Robart, tako da sam te trapove i poručio.
Navodno, Steve bi trebao da ih preuzme iduće nedelje na Frankovom skupu "Monster Planes". Videćemo hoće li to biti tako, ali razrešio sam veliku brigu i dilemu...
I u varijanti da prodam model, predpostavljm da će to lakše biti sa trapovima. U svakom slučaju izgledaće bolje...

Pozdrav

Mirče 
« Last Edit: October 18, 2012, 11:57:06 AM by mirce »

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #79 on: October 18, 2012, 12:02:22 PM »
Ja se iskreno nadam da ces ti ovo cudo da letis jer mislim da ce biti atraktivniji od svih modela koje si do sada pravio, naravno, bez nipodastavanja istih.

 ()-()
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #80 on: October 18, 2012, 12:39:10 PM »
He, he... I ja tako mislim...

Znaš ono: - Doktore malo sam neodlučan, a možda i nisam...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #81 on: October 24, 2012, 08:33:27 AM »
Ima li neko ideju koja je ovo tehnika "farbanja"...

http://www.rcuniverse.com/forum/m_11263241/tm.htm

Evo i sajta...

http://www.metal-morphous.com/

« Last Edit: October 24, 2012, 08:35:21 AM by mirce »

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #82 on: October 24, 2012, 08:59:24 AM »
Ja ne bi rekao da je to farbanje nego lepljenje neke posebne aluminiumske folije....tako mi deluje. Vidjao sam na RCU kako to likovi rade !!! A i pise u prvom postu da je prekriven aluminiumom.

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #83 on: October 24, 2012, 09:15:59 AM »
Pozdrav

Meni lici kao tecni hrom, a evo i video

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #84 on: October 24, 2012, 09:33:35 AM »
Postoje Alclad boje koje su specijalizovane za metal finish.
http://alclad2.com/
Povrsina se prvo prajmira u tankom sloju pa se nanosi alclad boja. Inace boja u sebi ima mikronske opiljke metala.
Probao u maketarstvu i stvarno izgleda metalno,nemam ni jednu fotografiju da vam pokazem...
Mogu da se nabave sa kineskih sajtova za maketarstvo ili u USA
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #85 on: October 24, 2012, 09:41:04 AM »
^^ Ta "liquid chrome" farba mogu da se zakunem da se kod nas zove "srebrna bronza" za šporeze, čunkove... još mi je indikativnije to što se na kraju lakira kako bi bila postjana.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #86 on: October 24, 2012, 10:03:44 AM »
Gold plating je pozlata a stoga je aluminum plating nanosenje sloja aluminiuma. Nisam uspio da pronadjem kako to rade, jer cini mi se da je u pitanju neka vrsta elektrolize. Na RC Universe pise da je finis toliko jak da mu ne smeta ni nosenje delova u rukama ulepljenih od epoxija, tako da mislim da ovdje nije u pitanju boja.
Pretpostavljam da oni koji ovo rade imaju neki "tajni" premaz koji omogucava da se povrsine koje nisu od metala nalektrisu i tako je moguce nanijeti metal na njih.

http://www.ehow.com/how-does_5017423_aluminum-plating-process.html

Offline martinik

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #87 on: October 24, 2012, 10:17:06 AM »
Definitivno je farbanje, evo nekoliko primera:







Tehnologija je malo uznapredovala.

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #88 on: October 24, 2012, 10:59:11 AM »
@martinik , @mirce

Na prvom videu, bocica prva levo je Alclad.
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #89 on: October 24, 2012, 11:21:10 AM »
U jednoj farbari sam video tečni hrom u spreju i prodavac se kune da ispadne kao hromirano ako je podloga dobro pripremljena.
Poklopac spreja je kao hromiran i tako ispadne i predmet koji se farba. Cena je bila oko 600 dinara.

Pozdrav
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm