Author Topic: RCV - MOTOR SA ROTACIONIM VENTILOM  (Read 6232 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
RCV - MOTOR SA ROTACIONIM VENTILOM
« on: November 10, 2011, 01:42:13 PM »
Veoma zanimljiv četvorotaktni motor za modele. Ja se sa njima nijesam ranije sretao, ne znam ima li ko od vas kakvo iskustvo sa njima?!

Pogledajte sledeće linkove, a ono što mene oduševljava je to da postoji varijanta (osnovna) sa direktnim prenosom i varijanta sa prenosom 1:2 direktno na izlazu - preko pomenutog rotacionog ventila
što ostavlja mogućnost jednostavne varijante za ugradnju anlasera na drugom vratilu.

http://www.sussex-model-centre.co.uk/shopexd.asp?id=4722  http://www.sussex-model-centre.co.uk/shopexd.asp?id=982

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=L2bCJgmxXwI


Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: RCV - MOTOR SA ROTACIONIM VENTILOM
« Reply #2 on: November 13, 2011, 01:14:02 PM »
Imam ga preko 20 godina, nikada nije upaljen, sada je izvađen i z kutije za slikanje.
Četvorotaktni Hirtenberger .49 VT SPECIJAL. Rotaciona ploča smeštena u glavi izigrava ventile.

Njegovo originalno uputstvo:



A sada i motor :



Još jedna slika :



Proizveden je u Austriji, da li fabrika još postoji, ne bih znao. Motor je izvanredno urađen.
ex pseudonijum: licider

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RCV - MOTOR SA ROTACIONIM VENTILOM
« Reply #3 on: November 13, 2011, 04:26:31 PM »
Veoma su interesantni ovi motori sa rotirajućim ventilom. Čudi me da se ne primenjuje u većoj meri pored klasičnih  4T motora u modelarstvu ili šire.
Navedeni Hirtenberger .49 VT  motor radi na sličnom principu kao RCV motor. Razlika je u tome što kod Hirtenberger .49 VT rotirajući ventil se okreće preko posebne osovine pozadi, dok je kod RCV motora ventil, njegov okretač i košuljica cilindra sve u jednom delu. I to još nije sve. U SP seriji RCV motora glavna radna izlazna osovina je priljučena za taj (zeleni na šemi) deo, pa tako taj deo ima 4 fukcije.  (:sok:)

Hirtenberger .49 VT



RCV SP


RCV CD






Dobro je što kod ovih motora nema podešavanja ventila, ne čuje se njihivo zveckanje i još mnogo prednosti. Imaju manje delova, mada izrada tih delova je složenija pa i skuplja. Kažu da u performansama ne zaostaju od klasičnih.  mmmm
Pre oko 5 godina sam hteo kupiti jedan RCV motor, ali u međuvremenu i mene je potresla struja.  lol







Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: RCV - MOTOR SA ROTACIONIM VENTILOM
« Reply #4 on: November 13, 2011, 06:31:36 PM »
Pozdrav Savo,

Kako si uspio da mu odoliš 20 godina, ja bih izgorio da ga ne upalim dok je još u kutiji  oo))

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: RCV - MOTOR SA ROTACIONIM VENTILOM
« Reply #5 on: November 13, 2011, 08:14:36 PM »
Biješe boljih junaka. Šalim se, jednostavno ta kubikaža mi nije bila neophodna, ali merkam ovih dana da ga stavim na jednog malenog repatog Spitfajera. Do proleća i sledeće sezone ko zna da opet ne ode u prednju sobu. :mhm
ex pseudonijum: licider