RAZNO > PREDSTAVITE SEBE I VAŠ  HANGAR

Pozdrav iz Nisa

<< < (3/12) > >>

Nitronen:
^ Kul, bas sam merkao Alfu sve vreme pa se na kraju ipak uzeo Cesnu. Javi ako znas neku dobru lokaciju za vezbanje sletanja :)

Meni na pamet padaju uglavnom poligoni za voznju na Medijani i kod tvrdjave, gradsko polje...

Nitronen:
Danas sam pokusao da izvedem prvi let cesnom. Poleteo odlicno i cim sam dao jaci gas odjednom samo spustila nos i pravac u blato :( Prvo je delovalo kao da je izgubila signal, a ustvari izgleda da nisam dovoljno pritegao elisu i da se razlabavila.

Plasticni deo nosa pocepan, prednji deo kabine je pukao na vise mesta, polomljena elisa itd.. trenutno mozgam da li da krpim ovo sto je ostalo ili da nekako drugacije uposlim krila i ostalo sto je preteklo.

Anakin:
Jesi proverio CG pre poletanja? Da li je tu tvoju Cesnu nekada pre tebe neko poleteo i utrimovao je? Jesi imao nekog iskusnog pored sebe na prvom letu? Sve te pitam a odgovori mi se nameću sami od sebe. Jbg. padovi su sastavni deo hobija ali je glupo da izgubis avion jer nisi slusao, citao... kako to na pocetku treba da se radi. Da ne pominjem sto je dan za letenje...

Nitronen:
Ma sve sam proverio vise puta, nacitao se foruma i sajtova u proteklih 5 godina, taksirao duze vreme da steknem osecaj. Simulator vec par nedelja letim svaki dan. Vetra takodje nije bilo.

Poleteo sam nezno i sve je bilo natrimovano dobro, avion je stabilno drzao pravac i isao u blago penjanje. I onda je na visini od 3-4m samo oborio nos na dole. I posle toga vidim da je spiner sa elisom skroz klimav. Nije mi logicno da se pri samom padu razlabavi.

batans:
                 Mozda cu malo da pomognem. Sve sto je relevantno je ovde receno, padovi modela na pocetku bavljenja ovim prelepim hobijem su uobicajena pojava, sa tim modelari trebaju da budu nacisto pa samim tim i nema mesta preteranoj sekiraciji. Ono sto su cinjenice, avioni a i nasi modeli su sprave napravljene da lete a ne da padaju i nerviraju nas. Modelari su i piloti ali i mehanicari. Djole, pogodio si, model ti je pao zato sto nisi dovoljno pritegao elisu za osovinu motora. Kazes da je do visine 3-4 m. leteo stabilno. To je tek nekoliko sekundi i brzina je isuvise mala, model je na ivici stolinga i jedino ga elisa nekako vuce. Koliko sam shvatio, oborio je nos kada si snaznije dodao gas. Ako je tako, to je bio trenutak kada je doslo do proklizavanja elise, gubitka vucne sile, otpor ovog aviona je poprilican, brzina se naglo smanjila i stoling je ucinio svoje.
                 Simulatori su sjajna stvar i koriste ih modelari sirom planete. Ipak to je samo virtuelno RC letenje. Pilotaza je jedna od onih vestina koja se uspesno savladava ako se prenosi direktno, instruktor / pocetnik.
                 Nemoj se previse truditi oko modela da ga vratis u prvobitno stanje. Prikrpi to nekako ali sacuvaj polozaj CG-a i naravno geometriju. To ti je prvi model i na njemu trebas nauciti da letis. To je sve. Pokusaj da u Nisu pronadjes nekoga ko vec leti RC avione da ti pomogne i dobro pazi da taj neko odradi sledece:
                 - pre poletanja detaljna inspekcija modela, baterija, konektori, pricvrscenja, veze servoa ...
                 - dan bez vetra ili tek malo (2-3 m/s) sto je bolje.
                 - plan leta, poletanje apsolutno uz vetar, blizina prepreka, prvi zaokret, ako si desnjak neka to bude u levu stranu, skolski krug, jedan izduzeni  pravougaonik sto ce biti putanja leta. Eventualne prepreke duz skolskog kruga, drvoredi, elektricni vodovi, zgrade. Nikako ne dozvoliti da model ode predaleko, zacas je postati mali crni krstic na sivom nebu, pocece spasavanje sa prevelikim otklonima palica i model ce se prizemljiti onako kako ti sigurno nisi zeleo.
                - Poletanje. Model sa nosem uz vetar. Postepeno-glatko dodati pun gas u roku od samo tri sekunde. Maksimalna snaga odmah na pocetku je potrebna da bi se savladao otpor kotrljanja i otpor vazduha i model sto pre doveo do brzine stabilnog leta. Dok je jos na zemlji i dobija na brzini najverovatnije ce malo povuci u levu stranu ali to nije nista dramaticno. Kada procenis da je na brzini kada bi mogao da poleti, samo malo povuci palicu dubine spreman da je odmah vratis takodje malo ako model naglo podigne nos. Drzis pravac i penjes pod malim uglom, max. 10 stepeni (ma to od oka) da bi sacuvao brzinu.
                 - Let. Na 15-20m. visine polako ulazis u ranije definisani skolski krug. Trudi se da nagib u zaokretu ne bude veci od 30-tak stepeni. Nekada se govorilo da se u pocetku leti na visini "tri greske". Toliko visoko da kada napravis eventualno gresku mozes jos u dva pokusaja da je ispravis. Sto se vise skolskih krugova odleti to vise nestaje uzbudjenja i sve se mirnije upravlja modelom. A stvar je jednostavna. Avion ima uzduznu i poprecnu osu koje formiraju jednu ravan. Na nju deluje gravitacija i tvoje je jedino da odrzavas tu ravan-model pod uglom od 90 stepeni u odnosu na silu gravitacije. Dok letis  po duzim stranama skolskog kruga obavis trimovanja ukoliko je potrebno.
                 - Sletanje. Cim u skolskom krugu krenes niz vetar samo malo smanji gas i malo obori nos, levi zaokret po kracoj strani, jos malo smanji gas i samo jos malo obori nos, opet zaokret i sada si na sletanju, smanji gas skoro na ler, malo vise obori nos, nema vuce motora ali radi gravitacija. Na 3-4 m. ravnanje, povuci nos i sada je model u horizontalnom letu sa stalno opadajucom brzinom i gubitkom visine. Komande dubine i nagiba se koriste minimalno, tek toliko da se model zadrzi u istom polozaju. Glavna komanda postaje gas. Prebrzo gubi visinu, samo malo dodati gas, sporo gubi visinu oduzeti gas. Ova igra na gasu nije jednostavna i zahteva dosta vezbe. Simulator za ovo sa gasom bi bio dobra alatka za vezbu.

                    Nadam se da ce ti ovaj tekst pomoci i da ces uzivati u prelepom hobiju RC letenja.

                                                                                                                   Pozdrav, Bata Stepanovic     

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version