ELEKTRONIKA > RC SERVO

RC SERVO - za početnike

<< < (3/4) > >>

bora61:
G. Orao,
avion je u potpisu. Nemam problema sa istim, a meni se (kao amateru) ucinilo da pitanja koja sam postavio
spadaju u teoretska. Pretpostavljam da prvo krene neka teorija, pa se ona proveri u praksi, cuvenom metodom trial and error.
Bicu zahvalan, ako budete zeleli da mi date konkretne odgovore.
Zahvaljujem. 

tibeteagle:
Vrlo rado.  :)

"Procitao sam negde da nije dobro za avion da svi otkloni budu na svojim makimumima. Zasto ?"
Nema takvog pravila. Zadati maksimalni odkloni su potrebni radi dobrog i što potpunijeg komandovanja modelom.
Jedina situacija je prvi let(ovi) sa modelom. Onda se preporučuje da se krajnji odkloni smanje za 20-30%. To je posebno važno kada je čovek nesiguran ili početnik.  Inače, dual rate funcija na predajniku omogućava da se podese dva potpuno posebna seta podešenosti svih komandi. Jedan je sa manjim-, dok je drugi sa većim krajnjim odklonima i drugim parametrima po potrebi. Prelazak sa jednog moda podešenosti na drugi je moguć i u letu preko jednog prekidača. Svaki predajnik sa 6 i više kanala poznaje ove funkcije.


"Zasto se preporuceni otkloni na svim povrsinama u user manualima (HorizonHobby) daju u milimetrima, a ne u stepenima?"
Razlog je samo to da je lakše meriti sa lenjirom nego sa uglomerom. Inače uz pomoć trigonometrije se lako može izračunati vrednost ugla i obratno. Sinus ugla je: http://opusteno.rs/matematika-zadaci-f173/matematika-grafici-sinusne-funkcije-t32828.html ...gde je R dubina komande, a Y je mereni odklon.


"Da li vi koji letite 3D masine koje imaju mocne servoe i motore, sve otklone stavljate na maksimume ?"
Da i preko toga, ali ne treba se toga plašiti uopšte.
Podešljiva eksponencijalna funkcija između palice i servoa pomaže u finom komandovanju pri malim pomeranjima palice, nego da je podešeno proporcionalno. Dual rate podešenost takođe pomaže. Neko rešava ovako a neko onako. Nema posebnih pravila ni ovde.

"Da li te maksimume dobijate tako sto koristite na Hornu najblizu rupu povrsini + najdalju rupu na servo armu od centra servoa ?"
Da, ali ne mora se tako, ako maksimumi odklona komande nisu veći od ±45°.
Odnos dužine ruke servoa i ruke komande je najbolje uvek držati blizu 1:1. (Situacija na klipu od 0:23 min) Ovo je osnovno polazište. Servo se standardno pomera ±30° sa krajnjim pomakom palice na predajniku. Toliki je i prosečan maksimalni ugao pomeranja komandi. Dodatno se može softverski povećati hod servoa, da se pomera  ±45° (servo travel ±100->150%). Veći odkloni komande od ±45° se retko koriste, pa čak i na 3D modelima. Ako se ipak iz nekog razloga želi ekstremno veliki odlon, onda se to naravno dobija sa promenom kinematsih vrednosti. Povećava se ruka na servou u odnosu na ruku komande.
Prenosni odnos ne određuje položaj ili redosled rupica, već relativni odnos stvarnih dimenzija. Stvarna dužina ruke (kraka) se meri od ose okretanja izlaznog vratila servoa ili šarke komande, do jedne spoljnje rupe ruke gde je zakačena ruda.
Kada se radi o većim snagama prenosa, rudu je bolje postaviti što dalje od ose okretanja na obe ruke, a da se željeni prenosni odnos ne remeti. Tako se smanjuje sila u rudi, kao i pritisak na priključnim rupama.
Iz aspekta dobre iskorišćenosti servoa, podešenost treba da je takav, da radi sa što većim ugaonim pomakom i sa što manjom dužinom ruke u odnosu na komandinu, ako je moguće. (Situacija na klipu od 1:22 min) Tako će biti jači i precizniji na komandi. Na taj način se slabiji servoi mogu upotrebiti i za snažnije potrebe, ali sa manjim hodom i brzinom na komandnoj površini.
Snažan servo treba samo onda ako se želi jako veliki odklon i to sa velikom brzinom pomaka, što je potrebno samo kod 3D modela. (Situacija na klipu od 1:50 min)


bora61:
Hvala mnogo + hvala na klipu.
Poprilicno mi je jasnije.
 ()-()

bora61:
Samo malo podpitanje.
Kod mene na F-22 ( svi odkloni su veci od onih u user manualu), servo na aileronoma su postavljeni tako da linkage povezuje drugu rupu od centra ruke sa prvom spoljnom rupom na hornu.
Pitanje je da li je bolja ova varijanta ili mozda obrnuta (prva spoljna rupa na servo ruci i prva unutrasnja na hornu) uz uslov da otklon ostane isti ?


Cisto radi napomene otkloni su:
A=25mm
R-13mm
E=44mm
F=1/2 25mm full=40mm

Hvala. 

ivanmagd:
Boro,

sve zavisi sta hoces da postignes, sto su linkovi spojeni blize korenu ruke ili horna dobijas to da imas losiju rezoluciju, vece opterecenje servoa ali veci otklon. Sto su dalje to je situacija obrnuta pa ces dobiti vecu rezoluciju i manje opterecenje servoa ali i manji otklon. U mnogome zavisi od same konstrukcije linkova i mesta pored servoa koji on moze da koristi pri pomeranju ruke. Ja bi uvek iskoristio maksimalni otklon kod ruke servoa a na strani komandne povrsine odredjivao poziciju linka prema potrebi za otklonom.

Ivan.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version