RAZNO > RAKETNO MODELARSTVO

Elektricne sibice

<< < (6/7) > >>

nedbojsa:
Ajde da se uključim. To sa ping pong lopticama nije loša ideja ali što bi kupovao ping pong loptice i topio, kada nitrocelulozni lak (nitro lak) imaš da kupiš u svakoj farbari. To sa ping pong lopticama moraju da rade strendžeri zato što je kod njih poodavno zabranjena upotreba nitro lakova i boja a i kada se nađe košta đavo ipo.  Nitro lak je ništa drugo nego rastvorena nitroceluloza ili ti glavna komponenta bezdimnog baruta, ostale komponente u NC barutu su stabilizatori i još neki aditivi. Doduže ima 2 ili 3% manje azota u sebi ali radi. Uz to takođe je od ping pong loptica efikasniji svakako NC barut rastvoren u acetonu koji pride ima malkice grafita u sebi.

Sama smesa nitroceluloze i grafita je dobra kombinacija ali ima jedan problem, mostovi od nicr, kantal su lakši za upotrebu i lakše se mogu unificirati. Za takve šibice sa adekvatnom debljinom žice na mostu je moguće aktivirati sa 1,5V dok za grafitne mostove treba mnogo više struje i potrebna struja za aktiviranje mnogo više varira od šibice do šibice , uz to bakar je u dodiru sa jakim oksidansom pa vrlo brzo može da pojede bakarne žice i tako čini šibicu nepouzdanom na duži vremenski period.

P.S. Zaboravih gore da napomenem originalne (profi) ping pong loptice se prave od nitroceluloze i koštaju solidno, dok sve češće se mogu naći jeftine kopije proizvedene od obične plastike pa su samim tim i neupotrebljive za ovu namenu. Tako da nema potrebe za njima  kilo NC laka je oko 300 din. a trajaće ohoho i uz to može da se upotrebi za još po nešto! Takođe da se napravi kilo laka od loptica treba daleko više novca nego što košta kilo nitro laka u farbari!

Duh_Koji_Hoda:
Ja ne znam koje vi motore koristite, ali ove koje sam ja kupovao za takmicenje imaju mlaznicu oko 2mm na kraju koja se suzava, tesko da bi stale dve zice umocene u tu smesu.  mmmm  mmmm Iako je ideja kao ideja odlicna! ()-()

nedbojsa:
Ja ove što koristim mlaznica šira od prečnika kućišta motora A klase   :sljus



 

Duh_Koji_Hoda:
Pa da, tu mozes da eksperimentises sa upaljacima kako hoces :D
Koji su ti motori sto koristis? Nesto sto moze da se nabavi ili kucne radinosti :D

nedbojsa:
To se zove amaterska raketna tehnika ili eksperimentalno raketno modelarstvo, disciplina u kojoj praviš sve svojeručno od tela do motora!

Evo jednog živopisnog snimka koji su snimile kolege iz Slovenije na smotri održanoj 2010 u Beogradu na Lisičjem jarku!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version