RAZNO > PLANOVI / NACRTI MODELA

Uvećavanje plana?

<< < (2/3) > >>

tibeteagle:
Pre uvećenja plana treba razmisliti i odlučiti šta se zapravo želi povećati? Raspon krila i dužinu modela, povećati površinu krila ili zapreminu odnosno težinu. Nije svejedno jer ti parametri nisu u proporcionalnom odnosu. Ako se plan linearno poveća za 50%*, odnoasno 150% ili1.5 puta, površina krila će se povećati sa drugim-, a zapremina odnosno masa, sa trećim stepenom. Masa modela zavisi od povećane količine materijala jer metrijal je jednak specifična težina puta povećana zapremina, bilo od čega da je. Dakle u brojlama to izgleda ovako. Povećenje plana za 1.5 puta će se odnositi na dužinu trupa i raspon krila. Površina će se povećati za 1.5*1.5=2.25 puta  , neko bi rekao, pa šta, ali zapremina odnosno masa za 1.5*1.5*1.5= 3.375 puta  (:sok:)
Ovaj treći rezultat je interesantan i iz aspekta pogonskih delova i servoa jer i potrebna snaga za ovoliki model raste sa trećim stepenom da bi se zedržale iste performanse leta modela. Cena pogonskih delova je takođe vezana za zapreminsku veličinu (od prilike...). pa će i to koštati oko 3 puta više.
Graditeljima je važno računati i obratno jer često već imamo neke gotove komponente, te obratno izgleda ovako. Recimo ako već imamo 2 puta jači i teži motor, LiPo... traba da uradimo 2 puta veći model zapreminski, onda je dovoljno plan povećati samo za 1.26 odnosno 126%. (treći koren iz 2)

@IvanGrozni ako ćeš plan povećati sa raspona 1.2 na 1.4m onda je to linearno povećanje sa faktorom 1.4/1.2=1.17, odnosno 117% a zapreninski 1.17*1.17*1.17=1.6 odnosno 160%. Model sa opremom će biti za toliko teži. Za ovoliko povećanje modela već ne odgovaraju komponente predviđeni za originalni manji i iz aspekta balansa modela...

* možda je ovo dobar izraz gramatički, a ne i matematički i softverski. 50% znači prepolovljavanje.

galileo5:
Da, ali ako model pravi od mermera, olova ili nekog drugog punog materijala, a s obzirom da je rec o konstruktivnom nacinu gradnje onda treba uzeti u obzir da je veci zapreminski deo modela vazduh, pa povecanje mase nije srazmerno tj. nije 160%.

Ma da ako radi model u nekom izrazito vlaznom prostoru na ovih -20C, onda moze biti i pun leda...  :big smile

tataBulik:
Istina je tuda negdje  (pijemo)

Ono najbitnije nije zapremina (barem kod skeletnih konstruktivnih sistema) već površina novodobijenih površina.
Otpor vazduha i sam potisak a to je na kraju dejstvo sile na sve noseće i kontrolne površine rastu sa kvadratom a sve linijske mjere (konstruktivne visine rebara, ramenjače...) rastu linearno.

Kad se sve uzme u obzir, klasično - linearno uvećane dimenzije konstruktivnih elemenata treba ojačati "još malo" da bi mogle trpjeti sve sile.
Primjer: SU 26mx 23% skale ima raspon cca 179cm i smrekove ramenjače dim. 8x8mm i to je za ovu veličinu OK. Ukoliko bismo skalirali na full size, tj. krilo od 341cm, ramenjača bi bila dim. 34x34mm!!!
Logično da dvije smrekove gredice ovih dimenzija ne bi mogle trpjeti opterećenja full size modela. Morale bi biti puno jače ili od drugih materijala (aluminijum, titanijum...).
 (pijemo)  (<--)

galileo5:
Resenje je samo jedno, da Ivan napravi oba modela u obe dimenzije pa da stavi na vagu, jedino tako ce mo saznati sta kako raste... (pijemo)

IvanGrozni:

--- Quote from: galileo5 on January 31, 2012, 07:50:30 PM ---Resenje je samo jedno, da Ivan napravi oba modela u obe dimenzije pa da stavi na vagu, jedino tako ce mo saznati sta kako raste... (pijemo)

--- End quote ---

U tom slučaju je sigurno da će se eksponencijalno povećati promaja u novčaniku.  :big smile

Na osnovu svega iznetog biće bolje da ništa ne diram ("nahrani prasiće i ne diraj dugmiće").

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version