Author Topic: TOP GUN 2012  (Read 36803 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: TOP GUN 2012
« Reply #45 on: May 08, 2012, 11:01:16 PM »
He, he, bice prica, slika, videa i pisanja...

Recicete, ama Mirce dosta vise... ;namig

Hvala na pozdravima Stevu...

Mirce

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: TOP GUN 2012
« Reply #46 on: May 11, 2012, 08:18:00 AM »
Pozdrav drugari, stigoh ja juče popodne, pa čisto da Vam se javim...
Sačekalo me je "milion" obaveza, ali nema veze, svugde je lepo, no kod kuće je najlepše...

Sve u svemu, kad mado "uvatim lufta", pišem o utiscima, a do tada pozdrav i čujemo se ubrzo

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: TOP GUN 2012
« Reply #47 on: May 14, 2012, 09:16:42 PM »
Nećete verovati, ali sad već treći put pišem ovaj tekst. Prvo sam prekinuo da nešto obavim, došla mala i ugasila računar, drugi put sam se baš raspisao i dok sam čitao nestalo struje...
Mislim "%#$&/%$&$ sam...

Ajd, valjda treća sreća...

Od kako sam se vratio razmišljam kako da vam prepričam utiske... Matrijala imam za omanju knjigu, ali nemam više vremena da toliko pišem, jer sa lepim danima imam drugih obaveza, a i treba modelariti...

Setih se onog vica sa Lalom i Bosancem kad su imali njivu jedan do drugoga. Verovatno ga znate...

Imali Lala i Bosanac hjive jednu do druge i kad je došlo vreme za oranje, povukli prve brazde, pa sišli sa traktora da vide jesu li prave. Bosanac da bi bolje video, pope se na prugu, naišo voz udario ga i ubio na mestu...

Došli panduri, uvidjaj i sad pitaju Lalu, koji je jedini očevidac, šta je bilo...

- Oćete da vam ispričam dužu ili kraću verziju - pita Lala
Kaže inspektor: - Ajd pričaj dužu, pa ćemo mi uzeti nama šta treba...
I poče Lala: - Onomad 1945-te kad s kolonijaši počeli da dolaze u Vojvodinu...
- Čekaj Lalo - kaže pandur - ajde ipak reci ti nama onu kraću...
- Voz ga dono - voz ga odno...


E sad, tako i ja, ako krenem od " '45-te" trebaće mi celo leto, a opet, nema smisla da "zbrzam"...

Sve u svemu, bilo je to ovako...

Kao što znate ovo je moj četvrti odlazak na Top Gun. Zahvaljujući mnogim okolnostima koje su se desile od kad sam bio tamo i upoznao modelare, moja modelarska karijera je krenula nekim sasvim drugim tokom. Drago mi je da uspevam polako i druge da "uvučem" u ovu priču...


Polazak na put bio je u ponoć iz Novog Sad, kombijem Gea tursa, koji me je vozio u Peštu na aerodrom. Majstor je terao kao da je na trkama i već u pola četiri sam se obreo u aerodromskom holu, čekajući 7 sati ujutro da poletim za Beč.
Dok sam predao prtljag, čekirao karte, malo po malo, vreme je prošlo i poletesmo mi...

Posle 50-tak minuta, stigosmo u Beč. Čekao sam do 11, ali ovaj aerodrom je veći, pa se malo "muvaš", malo glediš, levo - desno i vreme prodje.
Sat vremena pre polaska ukrcavanje u avion - Boing 767 - i konačno poletanje...
Let je trajao oko 9 sati, "otpao sam" blago rečeno, ali u 14 časova po lokalnom vremenu (kod nas je 6 sati više) stigosmo mi u Washington.
Tamo ponovo presedanje, dva i po sata do narednog leta, koja su uzgred bila taman, jer sam morao da podignem, pa opet da predam prtljag, i prodjem svu "papirologiju" oko ulaska u USA.

Konačno, u 19 časova, opet po lokalnom vremenu, stigoh u Orlando...

Pošto sam na ovom aerodromu treći put, znam sve "u sitna crevca"... Podigoh prtljag, i "gas" sprat niže da iznajmim auto...

Ko nije bio u Americi verovatno nema predstave koliko su ogromna rastojanja za naše pojmove. To mi je bio možda najjači utisak posle prvog odlaska, koliko je sve daleko i koliko se vremena provodi u kolima.
Ni ove godine nije bilo bolje, za deset dana sam prešao malo više od 1000 milja (1600 km)...
Znači bez kola nema teorije ni da odete sa aerodroma, a kamoli da se "muvate" i obilazite šta ste naumili.

No, da se vratim na temu, šalter 80 metara dugačak, prva rent a car firma Dolar, a u produžetku njih još "mali milion"...

Hello, treba mi auto economy class na deset dana - rekoh nekoj "ribi" za pultom, na mom "tarzan engleskom" (ja biti, ja moći)...
No problem, let me check computer... - kuckala ona nešto i reče: - OK, imam kola, koštaju 685,00$...
Thank you very much, odoh ja da vidim koliko su cene kod drugih... I taman ufatio kofer, kad eto nje: - Čakajte, čekajte može to biti malo jeftinije...
Čuk, čuk, čuk po tastaturi, evo 550,00$ - reče...

That's better - rekoh ja, but, da li može sa ovakvim, sa onakvim osiguranjem i sve  svemu dobih auto na kraju za 465,00$ i to mid size klase...
Nije "hrdjavo", nisam još ni izašao iz aerodroma a utedeo sam 220,00 "doloresa"...
Kad mi je dala papire, otišao sam po kola, dao papire tamo nekom crncu i pitam ga gde je auto? On mi pokaza, ceo red kola, idite tamo i izaberite koji god hoćete...

Gledam ja ima ih raznih i na kraju sam uzeo Toyotu Corolu, 43000 milja, bordo boje...



Kao što rekoh, pošto nisam prvi put na Top Gun-u, u Orlandu se snalazim bolje nego u Beogradu, u roku od pola sata sam stigao do hotela u kojem smo bili zadnji put.

Hoteli su takodje interesantna priča. Cene koje gledate na Internetu su sve bez poreza i taksi, tako da vam je sve skuplje, a za Orlando to je oko 6,5%.
Pristojan hotel teško da možete naći za ispod 40,00$ za noć.

Maja i ja smo zadnji put pronašli hotel u mestu Kissimmii - predgradje Orlanda (što bi rekao Oko - Kać kod Novog Sada), koji iznajmljuje sobe samo na 7 dana, i to po 149,00$ nedeljno!!! Sa porezom i taksom 169,00$...

Hotel je skroz OK, dobro nije Hajat, ali ima sve što ti treba... Iskreno, u njemu sam se samo tuširao i spavao, jer po ceo dan ni nisi tu...







Kad sam stigo do hotela, vidim druga cena, nije više 169 nego 199$.
OK, nije ni to skupo i svakako se više isplati uzeti tu sobu i vozati se svaki dan 45 minuta do Lakelanda i aerodroma gde je Top Gun, nego iznajmiti hotel u Lakelandu...
Sem toga, svi tržni centri, molovi, outleti su u Kissimmii-u...

Dok sam se smestio, raspakovao, istuširo bilo je pola devet, napolju još dan, pa sam rešio da odem do Wallmart-a da kupim nešto da klopam i da imam nešto da pijem.
Trebala mi je i telefonska kartica jer bez toga nema zvanja Srbije...

Kao što sam malo pre napisao, rastojanja su poprilična i vožnja do Wallmarta je "malo putovanje" od pola sata!!!
Ulica gde je hotel, toliko je dugačka, da na svakih, recimo, kilometar i po - dva imate marker - veliku tablu sa brojem. Tabla kod hotela bila je broj 10, a Walmart je kod 17!!! Kad tražite neki broj zgrade, radi lakše orjentacije napiši da je kod markera "tog i tog", pa onda ne morate da "krivite vrat" 20 kilometara tražeći broj, prvo nadjete tablu...

Pošto nigde ne žurim, vozao sam se polako i uživao. Način života u USA je apsolutno drugačiji nego kod nas i meni, posle ovog odlaska, definitivno neprihvatljiv. Lepo je otići na godišnji, ali živet tako svaki dan, sa moje tačke gledišta - nema teorije...

Sve u svemu, u Wallmartu sam video da nije samo hotel poskupeo, nego da je to i sa skoro svom ostalom robom.
Dok sam se vozio, video sam na pumpama da je galon bemzina 3,7 - 3,9$, a zadnji put kad sam bio 2009-te bio je 2,2$.. Mislim i dalje je duplo jeftiniji nego kod nas, ali je poprilično poskupeo...

I roba u radnji ima veće cene. Naravno, ne sva, ali kako rekoh u odnosu na ranije cene su veće... Opet mnogo toga je jeftinije nego ovde (galon jusa 0,99$, galon čokoladnog mleka 2,15$ - galon je 3,9 litara, koka kola ,50$)...

Na kraju sam se vratio u sobu, navio "čuku" da me budi u pola osam i otišao na spavanje, ne mogavši da dočekam da svane pa da idem kog Tijana u firmu i na aerodrom da vidim modele...

Nastaviće se...
 
« Last Edit: May 14, 2012, 09:28:18 PM by mirce »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: TOP GUN 2012
« Reply #48 on: May 14, 2012, 10:11:00 PM »
Uh... ko ce sad docekati sledeci deo!  ()-()
Mirce tvoji postovi su uzivanje, cak i kad nemaju veze sa modelarstvom.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: TOP GUN 2012
« Reply #49 on: May 14, 2012, 10:30:07 PM »
Polazak na put bio je u ponoć iz Novog Sad, kombijem Gea tursa, koji me je vozio u Peštu na aerodrom. Majstor je terao kao da je na trkama i već u pola četiri sam se obreo u aerodromskom holu, čekajući 7 sati ujutro da poletim za Beč.
Koliko te je koštala avio karta kada si odlučio da se cimaš kombijem do Budimpešte?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: TOP GUN 2012
« Reply #50 on: May 15, 2012, 12:13:19 AM »
Razlika u ceni karte izmedju Beograda i Pešte je bila oko 350 evra...

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: TOP GUN 2012
« Reply #51 on: May 15, 2012, 12:30:38 AM »
Čisto informativno me zanima jer ja relativno često letim iz Beograda za USA (Las Vegas) i karte mi budu u rangu 500-700 evra u zavisnosti od kombinacije i kako mi se potrefe datumi, pa me interesuje kako se kreću cene iz Budimpešte jer primećujem da se dosta ljudi cima po tim minibusevima...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: TOP GUN 2012
« Reply #52 on: May 15, 2012, 02:06:34 AM »
Karte sam uvek kupovao preko jedne gospodje koja je ceo radni vek provela u Kompasu na prodaji avio karata. Žena je do skoro radila tamo, a trebala je pre "sto godina" da ide u penziju... I dalje radi isti posao, ali preko svoje agencije.
Ono što je bitno, naravno sem cene, je kako da se usklade letovi da ne čekate po 6-7-8 sati na aerodromima izmedju presedanja.
Sve to moja tetka Julkica "drži u malom prstu" i rado bih je preporučio svima koji putuju daleko.
Napiso bih vam broj telefona, ali Maja ga zna, pa je sad u dva ujutro ne bih baš budio da je pitam, no koga interesuje može da se javi...

Danko zato i vidiš da ljudi putuju iz Pešte ili Temišvara, jer je razlika u ceni po par stotina evra, a to nije zanemarljivo. Na dve karte, skoro da imaš jednu besplatno...

Pozdrav

Mirče 

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: TOP GUN 2012
« Reply #53 on: May 15, 2012, 08:04:46 AM »
Mirče, sve ja to znam, naravno da cena zavisi od broja presedanja, da li hvataš vikend, kojim danom krećeš, da li ti je let jutarnji ili popodnevni i sl.. Mene zanima koliko je tebe okvirno izašla ta karta iz Budimpešte jer ja recimo letim 1-2 puta godišnje za USA, i u zavisnosti od toga da li imam jedno presedanje (BEG-FRA-LAS) preko kondora, tada je cena najskuplja, ili imam neki aerodrom u USA između tipa BEG-MUC/FRA/LHR-ORD-LAS ili BEG-MUC/FRA/LHR-SFO-LAS tada cena bude oko 500 evra... I to je cena za letove direktno sa Surčina.

Zato me zanima konkretna informacija oko cene, primerno koliko je tebe koštala ta karta, jer ja sam pre 10-15 godina išao preko Budimpešte iz razloga što nije bilo letova sa Surčina, ili je cena bila drastično veća kao što ti kažeš, ali nisam u poslednjih 5-6 godina uopšte gledao kako se kreću cene od tamo..
« Last Edit: May 15, 2012, 08:06:28 AM by danko »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: TOP GUN 2012
« Reply #54 on: May 15, 2012, 10:30:27 AM »
Naravno da ću ti reći konkretno, kartu za polazak iz Pešete sam platio oko 60000 dinara, a sa Surčina je bila 98000 dinara.
Let je bio Pešta - Beč, Beč - Washington i Washington - Orlando. I obrnuto kad sam se vraćao.
Isto to, samo umesto iz Pešte, sa Surčina košta 38000 dinara skuplje, pa sad ko razume...

Kombi košta 60 evra, da te odveze i doveze nazad. Za te pare ne možeš dva puta da odeš kolima, a ono što je interesantnije, kad putuješ kombijem (jeste smaranje, pogotovo kad se vraćaš), ali nemaš potencijalni problem na našoj granici sa carinom.

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: TOP GUN 2012
« Reply #55 on: May 15, 2012, 11:57:14 AM »
U utorak ujutru sam se probudio još pre nego što je sat zvonio, pogledam 5 sati... Ajd, prevrnem se na drugu stranu i "dobacim" nekako do pola osam...
Ustajanje, telefoniranje kući i tuširanje pre polaska u Lakeland, bio je "jutarnji ritual"...

Ko je bio u USA verovatno zna, a ko nije evo malo iskustvo. Telefoniranje je nije kao iz Evrope, odeš u govornicu, ubacuješ kovanice i zoveš. Da, to može za USA, Karibe i Mexico, ali za preko okeanske destinacije, mora da se kupi telefonska kartica. Ima je u skoro svakoj radnji i prodaje se u raznim vrednostima 5, 10, 20$...
Na kartici je broj kompanije čija je, a ti ogrebeš (kao na našim srećkama) pin kod broj. Potom okreneš prvo broj kompanije, obično je 1-800-....-....
pa ti se javi automat da ako hoćeš da slušašna engleskom stisneš 1, a ako ćeš na španskom pritisneš 2...
Pripušiš 1, pa ti automat kaže "unesite vaš pin kod"... Kad si to uradio, opet glas: imate još toliko i toliko minuta razgovora, pozovite željeni broj...
E sad, za pozive van Amerike prvo otkusate 011, pa potom, ako zovete Srbiju 381 21 i dalje broj koji zovete...
Ako zovete mobilni vreme vam se troši duplo brže nego na fiksnom broju (ne pitajte me kako sa to saznao... he, he...)...

Sve u svemu, oko osam sati sam izašao iz sobe i uputio se pravac kod Tijana...
Vreme je bilo malo oblačno, duvao je vetar i već je bilo toplo.

Putovanja po Americi su posebna priča, mreža puteva je super, jeste da se mora paziti gde su izlazi sa puta, ali sama vožnja je opuštenija nego kod nas. 
Od ranije imam auto karte Kissimmii-a i naravno da sam je proučavao pre odlaska, a Boga mi i kad sam bio tamo, pogotovo kad sam išao negde gde do sada nisam bio.
Putevi su široki, vozi se brzo ali se veoma poštuju pravila i prekoračenja brzine su minimalna. Za sve vreme koliko sam bio u USA nisam ni jednom video da neko "divlja" po putu, da vozi drastično brže od ostalih da se naglo prestrojava...

Putna mreža je takva da, recimo, kad izadjem sa hotelskog parkinga i skrenem u ulicu, svaki smer ima 3 trake. Dakle nema gužve... Dozvoljena brzina u gradu je 45 milja...
Vrlo brzo, posle par kilometara, skrene se na put I-4 koji spaja istočnu i zapadnu obalu Floride. Na ovom putu dozvoljena brzina je 70 milja, ali svi voze malo brže 75 - 80 milja. Put je širok i razdaljina se predje prilično brzo...

I-4 negde na pola puta izmedju Orlanda i Lakelanda...





Na Floridi ima veoma mnogo jezera...





Izmedju Kissimmii-a i Lakelanda nalazi se muzej avijacije Fantasy of Flight. Pored puta stoji veliki avion i skreće vam pažnju da ste blizu muzeja.







Bio sam u ovom muzeju ranije, a svratio sam i ove godine jer sa dobio "zadatak" da Banetu kupim neku majcu, Gaboru vidim knjige o Stuki, meni je trebala knjiga o Foke Wulfu...

Kad dodje vreme, sa ovog I-4 puta skrenete na put 572, a sa njega na prilazni put za aerodrom...





No pre tog skretanja plaća se putarina o kojoj sam vam pisao ranije...





U ovaj levak ubaci se "kvoter" - kovanica od 25 centi i prodje se dalje... Ne morate je ubaciti, ali kazna je 100$, pa sad ko voli...
Pošto se obično ostavi depozit kad se uzima rent a car, u slučaju da ne plaćate putarine veoma je moguće da ga nećete dobiti nazad kad budete vratili kola...

Kao što vidite na slikama, svi travnjaci su podšišani, a pošto opisivano putovanje traje oko 45 - 50 minuta (jedno 70-tak km) interesantno je da je svugde trava niska.
Uspeo sam u jednom momentu da "uvatim" foto aparatom kako izgleda kosilica, šteta što se baš ispreči bandera, al sad, pošto je slikano u vožnji, nemam bolju sliku.



Majstor inače stoji na kosilici koja baš nije mala i "piči" popriličnom brzinom. Sve je veoma okretno i čas posla se pokosi veliki deo travnjaka...

Iza ćoška se nalazi put za aerodrom, a sa njega se ide u Frankovu firmu...









Nastaviće se...
« Last Edit: May 15, 2012, 12:09:33 PM by mirce »

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: TOP GUN 2012
« Reply #56 on: May 15, 2012, 02:56:17 PM »
Ja gledam fotke od putopisa i vidim da mi je sve to nesto poznato. mmmm

Setim se da sam jednu zimu proveo u ski i wakeboard skoli Lucky Lowe-a, mislim da je bila 2008-2009.

Skola se nalazi na jezeru Alfred (dobro i nije neko jezero, malo veca bara).

Samo sto sam ja sleteo u Orlando, a poleteo sam iz Majamija.

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: TOP GUN 2012
« Reply #57 on: May 15, 2012, 11:38:11 PM »
A bre Mirce, poceo si ko Spanska serija. Sve okolo naokolo (nismo te pratili u Ameriku da slikas kosilice vec avione, ccc) i taman mislis sada sledi nesto konkretno, a ono reklame....  :sljus
Sta da se radi. Cekamo sledeci nastavak  (:sok:)


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: TOP GUN 2012
« Reply #58 on: May 25, 2012, 02:26:01 PM »
Noćas sam pisao 3 sata, up date-tovao 102 slike i da vidim neki link, ne otvorih novi "prozor", nego sa ovog gde je bio replay otišao sam na tu stranu.
Kad sam se vratio na replay, nema teksta, nema slika...

Kad se nisam rokno...

Sad moram sve ponovo...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: May 25, 2012, 02:55:29 PM by mirce »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: TOP GUN 2012
« Reply #59 on: May 25, 2012, 03:28:45 PM »
I bre Mirče, pa ti malo, malo pa sjbš poneki tekst.
Najjednostavnije otvori Notepad, iščukaj tekst i linkove, snimi kad oćeš i nastavi kad oćeš, pa kad završiš uradiš copy-paste i klikneš na Preview i vidiš šta si uradio, koriguješ i na kraju - Post...
#FFCC00