Author Topic: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)  (Read 43654 times)

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #45 on: March 23, 2012, 04:04:01 PM »
Drugari,

ja na poslu neke probleme imam pa se ne javljam, ali kao što Mirče reče, džaba smo krečili... Ali dobro, ja već imam neke ideje.. Kasnije će biti postavljene ovde...

Mirčetu sva zahvalnost na prihvaćenom poslu.
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #46 on: March 24, 2012, 02:24:56 PM »
Drugari, evo je šema za foliju. Mirče, baci pogled jel ok, pa ako imaš primedbi da menjam.  Ima još malo da se srede natpisi i to je to, šaljem korel fajl. Pozdrav.

Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #47 on: March 24, 2012, 06:39:44 PM »
Drugari, evo je šema za foliju. Mirče, baci pogled jel ok, pa ako imaš primedbi da menjam.  Ima još malo da se srede natpisi i to je to, šaljem korel fajl. Pozdrav.



Svidja mi se mnogo mi se svidja mi se !!!
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #48 on: March 24, 2012, 06:53:48 PM »
Lepa je, ja bih ipak stavio i malo crvene na hrbat iza kabine, mislim da bi se model tako bolje video, to se lepi iz 2 dela jer je kriva povrsina.

poz
Veljko

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #49 on: March 24, 2012, 09:17:58 PM »
Medžik, ona gornja crvena, iznad reči BRAVO će biti na radijusu grbine, tako da će se videti i ona, možda stavim i jednu liniju baš po vrhu isto...
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #50 on: March 24, 2012, 09:36:12 PM »
Branek kad se vec zezas sa crtkanjem da te podsetim sta sam ja uradio za simulator pa predlazem i tebi taman da vezbas i da se navikavas na kolor semu.

 ;namig





 ()-()
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #51 on: March 24, 2012, 11:26:50 PM »
mozda da zamenis redosled boja. pdonja strana je crvena a gornjom dominira takodje crvena.
mozda da crvena  bude ispod plave

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #52 on: March 25, 2012, 12:13:03 PM »
sta sam ja uradio za simulator pa predlazem i tebi taman da vezbas i da se navikavas na kolor semu.

 ;namig
 ()-()

A u Ivane, da je bolest, bilo bi leka   lol  (res)

M.  (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #53 on: March 25, 2012, 01:29:50 PM »
sta sam ja uradio za simulator pa predlazem i tebi taman da vezbas i da se navikavas na kolor semu.

 ;namig
 ()-()

A u Ivane, da je bolest, bilo bi leka   lol  (res)

M.  (pijemo)



Torima znas me znam te  :_D
 (pijanoo)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #54 on: March 27, 2012, 06:46:15 PM »
Pošto je model kod mene, a niko nije slikao detalje evo i malo slika...

Kako rekosmo ranije, ovo je vrhunski F3A model (takva mu je i cena), ali vredi svaki evro. Tek se uživo vidi kako je svaki deo napravlje, koliko alata je trebalo da se sve odradi i kako sve naleže i pasuje, onda se dobije kompletna slika o vrhunskom avionu.

Ja sam imao Montanu od firme Delro, to je bio jedan od prvih F3A modela po novim pravilima (2x2) i to je bio fenomenalan aviom. Pokretao ga je OS Max RX 140...
Jole je kupio Rapsody od Lorenza (iz iste firme je stigao i Branekov "Bravo") i pošto sam imao prilike da letim oba modela, postojala je razlika u letnim karakteristikama, pogotovo u prodornosti...
Montana je takodje bila full composite model, ali Bravo je bolje odradjen i ima mnogo više delova odradjenih od karbona.
Ono što slike ne mogu dočarati je težina modela koja je nestvarno mala za toliko model. Svaki deo je "pero kategorije"...

Bravo sa svim svojim pratećim delovima je odradjen u kalupima, svaki i najmanji delić, i velika količina alata koja je potrebna i čini cenu modela koja je tolika.
Za neke delove su bila potrebna i po dva (muški i ženski deo) kalupa...

Evo malo i slika...

Krila su ofarbana u kalupu i gornja strana je bela, a donja crvene boje.





Rebro u korenu je od karbona i kroz njega se lepo vidi nosač servoa za elerone. Nosač je fabrički postaljen i trebaće vam malo duuuuži šrafciger da stegnete šrafove servoa...





Eleroni su prosečeni od dole i sa strane, i da se ne bi stvarao otvor kad eleron ide prema gore, ubačen je deo koji ga pokriva...



Ovo stoji veoma pasent i moraću da vodim računa kad budem lepio nalepnice, jer će njihova debljina, verovatno zapinjati na ivici krila...
Interesantna je i izlazna ivica, debljine 10 mm!!!




Kabina je pravljena od tankog karbona u čak tri alata. Na trup naleže besprekorno...



Gornji deo je beo, a donji je ostavljen da se vidi karbon. Koja šminka...





Kad se malo bolje zagledate vidite da ivice svakog otvora imaju falc kao i prednja i zadnja strana kabine...





Za to treba "dupli" alat za livenje...

Repne površine su besprekorne kao i sve drugo. Horizontalci se spajaju sa karbonskim bajoneto, isto kao i krila...





I tu je u korenu karbonski profil...



... a lepo se vidi deo koji pokriva otvor...







Ni na horizontalci izlazna ivica nije "mršava"...




Branek je kupio i sve neophodne delove da se ovaj F3A "lepotan" sastavi...



...elise se Xoar 19x15!!!



Uz model tu su još par karbonskih delova...





...od kojih najviše pažnje privlače trapovi i deo u koji dolaze, a koji ulazi u trup...


















Trup je "klasika"... Veoma je lak i ojačan karbonom u najstresnijim mestima...
















A sad malo o dekoraciji...

Pošto je farbanje modela otpalo kao opcija, jedino rešenje je da se šare izvedu sa samolepljivim folijama.
Dogovor je da se sa donje strane na svakoj polovini krila zalepe tri bele linije.

Pošto je model od plastike, najveći nedostatak ove konstrukcije je da se sve što se izgrebe ili utisne, ne može reparirati bez velikog posla. Zato moram veoma voditi računa da ne napravim nikakvu "štetu" tokom rada jer se sve odmah vidi na površini.
 
Da ne bih tapete lepio sa prenosnom folijom (transfer) tj. da ne bih morao da pritiskam površinu, rešio sam da trake sa donje strane lepim sa vodom. Procedura je jednostavna, u prskalici pomešate vodu i deterdžent za sudove, poprskate površinu na koju se lepi i lepljivu stranu tapete.
No, pre toga sam odredio širinu traka i obeležio mesto gde će se linije lepiti...





Pokvasio sam krilo i tapetu...





...i postavio je na obeleženo mesto i sa rakelom sa filcom, od sredine prema krajevima, blago stiskajući istisnuo svu vodu...



Tapeta je bila savršeno zalepljena. Ovom metodom možete da lepo namestite tapetu u nema teorije da vam ostanu mehurići.
Mali problem se javlje dok je tapeta vlažna, hoće da se na pregibima odvaja od površine, ali fen za kosu sve rešava. Naravno tu morate biti "suptilni" jer ako jako zagrejete foliju ona će se skvrčiti i onda je možete baciti, pa sve ponovo...

Višak folije sam odsekao skalperom. Pošto na napadni ivicu ne mogu da prislonjim lenjir, na mestu gde sam hteo da odsečem zalepio sam krep traku...







Na plastičnom krilu nema stiskanja skalpera...

Sve ovo sam ponovio još dva puta i dobio tri linije.
Na eleronima je namerno ostavljen žljeb jer eleron toliko pasent ulazi u krilo, da se bojim da bi tapeta zapinjala...









Malo mi je smetalo što je prva linija cela, a druge dve sa prekidom, pa sam i preko prve prelepio parčence crvene tapete. Nipošto nisam želeo da sečem belu tapetu na krilu, da ne zasečem površinu...



Time je jedno krilo bilo gotovo...





Nastavak sledi...


Pozdrav

Mirče


« Last Edit: March 27, 2012, 08:45:22 PM by mirce »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #55 on: March 27, 2012, 06:56:40 PM »
Au, Mirce hvala za prikaz, kada neke druge vec mrzi da pisu  :hehe, stvarno izgleda bolesno dobro. Ja ga jos nisam video uzivo, nadam se da cu uskoro. Samo mala korekcija, elise su 19x15 i 20x13 i koriste se za razlicite vremenske uslove, prva po vetru a druga po mirnom vremenu.

poz
« Last Edit: March 27, 2012, 09:33:00 PM by magic »
Veljko

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #56 on: March 27, 2012, 08:42:46 PM »
E Mirče, to se zove detaljnost.  :-[

Elem, bio sam na putovanju, stigao sinoć i radio do malo pre. Sad sedam da završim "šaru".

Medžik, ja ću detaljno pisati o sklapanju! :)
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #57 on: March 28, 2012, 12:09:43 AM »
Završena donja strana...





Kad bude gotovo i od gore onda ću napraviti natpise, pa će ove linije dobiti malo detalja...

Pozdrav

Mirče

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #58 on: March 28, 2012, 11:51:02 AM »
Бре како то добро изгледа  :big smile
Браво Мирче  ()-()
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #59 on: March 30, 2012, 01:54:28 AM »
Zadnje tri večeri stalno radim na šari za Bravo. Na Forumu je bilo predloga, ali na kraju, kolor šema je potpuno drugačija od svega što smo do sada videli.
Gledao sam da ne zakomplikujem sebi život i da cutter za sečenje folija koristim smo za detalje, a ne i za "podloge" od šare, jer u tom slučaju krilo mora biti apsolutno precizno precrtano, što u varijanti koja je okačena na forumu nije ni blizu...
Mislim, crtež liči, ali se dimenzije "dibidus" razlikuju od originalnog krila...

Naravno, design mora da ima "priču" zašto tako izgleda, ali evo prvo slika da bude lakše praćenje...



Napravio sam dve tri opcije da Branek vidi i "aminuje" boje.

Pošto se gornja i donja strana moraju razlikovati, odlučio sam da ubacim potpuno novu boju - žutu. Naravno i smer šare je suprotan od onog sa donje strane.
Na kraju krila su napravljeni crni detalji, jer su žuto, crno, bela kombinacija nešto što ne može da "omaši"...
Crni detalji su kockce koje asociraju na takmičenje...

Svi autlajni oko slova su takodje crni kao i senke od šare...

Sama šara je munja, jer asocira na elektro, a boja je crvena da celu priču "poveže" sa donjom stranom krila.

Pošto je model ekstremno sportski i ima dosta karbonskih delova, pala m je na pamet ideja da umesto crne koristim karbonsku foliju. E sad, ova je drastično skuplja od obične tapete, pa sam od Braneka morao da tražim "blagoslov" za finansije...
Pošto je pristao, kupljene su tapete...





Radovi su počeli sa lepljenjem žute "fleke". Da bi linije bile ravne, sastavio sam krila i uz pomoć visoko softificiranog alata izvukao pravu liniju...







Potom sam iskrojio žutu tapetu i video, da ako je odvojim 10 mm od same izlazne ivice bolje izgleda, pa je design malo "promenjen u hodu"...



Onda klasika, voda + deterdžent za sudove...





malo na tapetu, malo na krilo i žuta je bila spuštena...



...istisnut je višak vode i sve je lepo bilo zalepljeno.



Potom sam fenom osušio ivice i odsekao viškove ...





...i u to su došli Magic, doneo mi da vidim Pilatusa, Sale i Bane...





Dok smo mi tu divanili i družili se, voda se potpuno osušila i pošto sam ispratio goste, mogao sam da nastavim radove...

Sledeće je bilo da isečem kockice od karbonske folije... Rečeno - učinjeno... Njih sam lepio sa transfer folijom...





Malo izbliza...







...šarkama elerona uopšte ne smeta tapeta...



Zatim sam pripremio senku od crvene munje, koja je takodje od karbonske folije i zalepio je na svoje mesto...







Za sada sve izgleda ovako...



Onda sam hteo da isečem crvene munje, ali nisam imao dovoljno tapete, pa je to ostalo za sutra da se odradi.

Prešao sam na slova, Branek me je molio da promenim font od natpisa Bravo i to sam učinio. Gledao sam da nadjem font koji je neobičan, a ipak lako čitljiv...
Uz slova uvek ide out line kao i neki mali detalj oko natpisa.
Za Bravo to izgleda ovako...










Pošto nisam hteo da dva puta pišem isto, na levoj ušci je veliki sajt od našeg Foruma. Folija naravno karbonska, ali samo crna jer ima mnogo slova pa da ne bude prešareno. Za detalj se se pobrinuli žuta linija i sitna slova ispod nje...







Na kraju dana krila izgldaju ovako, ali ne zaboravite, fale crvene munje...



Horizontalci su manji, ali njihov oblik je dosta drugačiji od krila, pa je samim tim odnos površina i detalja na njima blago izmenjen.



U osnovi, naravno da je šara ista. Promenio sam natpise pa su na repovima svoje mesto našli naš sajt i firma odakle je stigao model Lorenz.
Koncepcija natpisa je ista kako na krilima...







Ra repove sam imao dovoljno crvene tapete, pa su oni gotovi...




I za kraj gornja i donja strana modela...




Sutra počinjem radove na trupu. Da bi imao sve mere slikao sam ga i u Corelu napravio idejno rešenje...






Toliko za sada...

Pozdrav

Mirče




 



« Last Edit: March 30, 2012, 02:00:21 AM by mirce »