AERIAL PHOTGRAPHY > FOTOGRAFIJE i VIDEO SNIMCI

AP model Z-1

<< < (3/3)

tibeteagle:
Lako je ubaciti skupi Hi-Tec... (xXx)
Izazov je za modelara graditelja da se od jednostavnih i jeftinih materijala napravi što efikasniji model za ovu namenu.  ;namig
Poz.

MEPHISTO:
ТЕ, да ли си размишљао о томе да решиш или ублажиш проблем вибрација еластичним вешањем апарата - сунђераста гума и слично?

tibeteagle:
Ne vredi. Vibravije treba "uhvatiti" još na izvorištu, a ostalo da "upije" model. Znači betonsku kocku na model i problem je rešen.  lol
Radim na tome  (work)
Poz.

zgrujic:
 (offtopic)
Moje pitanje je nevezano za konstrukciju modela. Zanima me kamera. Vidim da okidanje vrsis servo motorom. Vecina fotoaparata ima dva klika: izostri i slikaj. Imas li neki sistem koji ti omogucava da servoom izvrsis korektno izostravanje i slikanje? Mogla bi tu da se smisli neka jednostavna mehanika, a mozda i elektronika. Ili to i nema smisla jer je rastojanje veliko pa neko precizno izostravanje i nije vazno?

tibeteagle:
Kod većine kamera je tako da, kada pritisleš na okidač skroz, neće da eksponira sve dok ne izvrši merenje. Znači prvi položaj nije važan. Slikam u dugim rafalima kada model stoji na cilju kako bi uspelo što više slika. Ovaj aparat ima mogućnost beskonačnog rafala, što je opet jedan važan parametar pri kupovini. Od prilike napravi jednu sliku u sekundi. Profesionalni naprave 5-10 slika. Jeftini nemaju rafal ili je ograničen do nekoliko komada.
Meni do sada sa ovim sistemom uspeva svaka treća-četvrta slika u potpunosti. Kod mene optički stabilizator nije položio, jer je konstruisan za male pokrete ruku, a verovatno radi kada je model stabilan  :-\
Fokus daljina preko 10m se smatra beskonačnim u širokokutnom položaju, tako da tu nema troblema. A svakako je to briga AF (auto fokusa).
Najvaći problem je ljuljanje i pomeranje modela, pa su slike većinom zato mutne. Zato: što bolji objektiv, mala ekspozicija, malo veća ISO osetljivost, sunčano vreme bez vetra, stabilan model, trezven pilot  i puno sreće. Period slikanja, od 10,00 do 15,00 sati je najbolje, zbog ugla sunca da ne uđe u kadar.
Poz.  (thumb)

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version