RC MODELI AVIONA - SUS > SCALE MODELI
Piper Cub "Elizabeth"
Anakin:
Dok se u Beogradu kupa u deterdžentu za sudove (onaj sto sija kao nikad pre), u Mitrovačkoj radionici se Elizabeta privodi kraju. Na slikama nema nekih detalja koji su sklonjeni da ne bi smetali u radu. Koliko ja vidim, fale gaće na trapu, upornice, okvir ventila i ventil za tankovanje goriva, prozori...
Moj prvi utisak je da su ove letvice sa bočne strane trupa mnogo više doprinele izgledu nego što sam mislio. Točkovi uopšte nisu ogromni, kakvi sam mislio da će biti, i razmišljam da bi oni od 150 mm (ovi su 125) dali onaj pravi bushplane izgled. Sve jedno, ovo mi se sviđa i ostaće kako jeste.
Zbog položaja motora, auspuh je morao da se useče u trup. Znam da je to Savi bilo samo više posla ali je meni ovako još bolji jer me je kod dvotaktnih motora oduvek nervirao taj auspuh koji štrči sa strane.
Koliko mogu da primetim, Bane je uradio sjajan posao sa monokotiranjem, pa i ovde koristim priliku da mu se zahvalim. Naročito što sam čuo da mu je folija zadala dosta glavobolja.
Vertikalac na pul-pul, jedan od detalja koje nisam tražio a sa kojima me je Sava prijatno iznenadio.
Još jedna stvar, apro po detalja, skriveni servoi elerona. Kao što se vidi, donja strana krila (a i repa i trupa) je siva.
U originalu, ceo je maslinasto zelen ali sam ja ipak hteo da imam razliku u nekoj, ne daj bože, kritičnoj situaciji. Pošto je i na pravim Piperima takva kolor šema postojala (Mišina Monica), pozajmio sam je. Takođe sam, da bih razbio monotoniju, za obe strane krila spremio oznake. U originalu ide na donju stranu desnog i gornju stranu levog krila. Zbog lakšeg razlikovanja gornje i donje strane krila, oznake za donju stranu su blago modifikovane.
Umesto ovakvih, kakve idu gore...
...idu ove.
Ovo farbanje u crno sam tražio pa čuo da bi to bilo crno tražio ja to ili ne. :mhm
Elizabeta ce na poletanju imati oko 3100, što bi trebalo da je dobro. Sava je tako rasporedio korisnu masu da izgleda neće trebati olova. Malo sam gledao po netu 1/5 Pipere, poredio predviđene težine i preporučene motore i čini mi se da će ovde .46ica biti više nego dovoljna. Ako vreme posluži, u subotu idem u Mitrovicu po pticu. Pre nego je uzmem otićićemo do Velikih Radinaca na prvi kontrolni let. Isto veče će, naravno, pasti lepljenje oznaka a već u nedelju pravac 13. Maj, na zvanično prvi let. Ako ima neka dobra duša sa još boljom kamerom i viškom slobodnog vremena u nedelju, molim da se javi. (pijemo)
misha:
tesko da ces samo po oznakama moci da vidis koje ti je levo a koje desno krilo.
zbog toga sam gore radio maslinastom a donju stranu belom (trealo bi da je svetlo siva ali je nisam nasao) folijom.
takodje, predlozio bih ti da napravis one trouglice koji pokrivaju zice. na taj nacin mnogo lepse deluje na zemlji.
Anakin:
Hvala na savetima. Nisam ni hteo da pravim razliku izmedju levog i desnog krila, ne znam da li sam dobro objasnio prethodno sta sam mislio. Samo izmedju gornje i donje strane krila. Gornja ce biti maslinasto zelena sa zutim oznakama a donja svetlo siva sa belim oznakama. Sto se tice trouglica, na to sam mislio kada sam napisao da fale gace na trapovima. Uradjene su, samo nisu bile na slikanju.
Pozz
Sava:
Došlo se do dela posla koji najviše vremena odvlači, neki elementi se i dva puta skidaju do konačne montaže. Uglavnom sve je spremno za završnu montažu, slede neke sitne dorade kapotaža na kome će biti i ventil za tankovanje goriva, a onda farbanje u neku nijansu žute boje(uzorak je parče folije). Upornice nisu dekorativne i u krilima imaju ugrađene matice za pričvršćivanje, takođe i na trupu postoji nosač za koga se vezuje drugi kraj upornice. Stajni trap ima "gaće" pričvršćene šarkama i gumicama da bi pratile oscilacije trapa. Neznam da li je interesanto pisati o ovim sitnicama tako da sam dosta toga propustio.
Radio sam i neke izmene estetske prirode u odnosu na ranije modele.
Inače najintersantnije je dvodelno krilo od stiropora sa Al. bajonetom. Radio sam to i ranije, ali nikada za malog Pajpera. Problem je kompromis između težine i čvrstine krila u odnosu na konstruktivno. Mislim da sam to uspešno rešio.
Sve će reći letenje ovog modela, nadam se dobroj oceni.
Sava:
Još da mu Anakin polepi nalepnice...
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version