RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > TRENAŽNI MODELI

Slow Flyer - Slow Stick for AP

(1/4) > >>

fenix:
Kad je rijec o pocetnickim modelima treba predstaviti i ovaj model,jer se odlikuje veoma stabilnim,sporim letom sto je i veoma bitno za one koji se tek upustaju RC letenje.Pored ovih osobina krase ga jos bitnije osobine tj.ako dodje do ostecenja sve se da veoma lako popraviti a i iznova napraviti :mhmOvdje podvlacim ovo  ko uspije da ga slomije   :jaki: jer tako leti da je to stvarno nemoguce.
Znam da se mnogi lome koji model kupiti za prvi model,nije se naravno lako odluciti jos je sada dostupna kupovina preko interneta pa u toj sumu modela boli glava   (zid)Naravno mnogi se dvoume i zbog cijene tih modela a nista bolje necete bolje dobiti ni od tih RTF modela, tako da je ova varijanta Slow-a idealno rjesenje jer je najjeftinija varijanta a kao sto sam rekao i najbezbolnija prilikom padova.
Naravno ovo se odnosi na one koji pored toga sto hoce da se oprobaju u RC letenju,zele ili hoce malo da modelare :big smile

Imao sam zelju da napravim ovaj model kao br.1 jer je jednostavan za gradnju tj.ne iziskuje mnogo vremena,kao br.2 sve sto Vam je potrebno od materijala  ima da se kupi kod nas,i kao br 3.cijene izrade mizerna.Ima i br.4 a to je onaj osjecaj zadovoljstva da je to vas model tj.rucni rad (yay).Elektro komponente,pocev od motora,baterija,servoa se lako nabavlja tako da jedino treba dobra volja ,e ona se ne moze nigdje kupiti lol
Posto experimentisem u AP oblasti ovaj je model idealan zbog svih ovih karakteristika  i sto je jos bitnije tezine za AP tako da je to jos jedan plus za ovaj model.E kad su se te kockice sve sklopile gradnja je mogla da pocne.
Naravno sto se tice gradnje ovog modela tu nema puno filozofije tako da nema puno price,jer je toliko jednostavan za gradnju da ce biti dovoljno postaviti slike ,a kako kazu one jos govore vise od 1000 rijeci.Pa ko voli  (poz),krenimo redom.

Za sami pocetak evo par fotografija zavrsenog modela.Moram napomenuti da su moje cerkice dale i ovome modelu ime -Stapic Bobi - :_D



 Nastavak slijedi uskoro  (photograf)

   
   

 

 



fenix:
U nekoliko fotografija prikazacu sta je potrebno za gradnju ovoga modela.Naravno u modelarstvu je prava car sto se mogu koristiti razni materijali za izradu modela.Posto je za ovaj model potreban Al profil 1cmX1cm a njega nisam mogao nigdje naci u stovaristima  odlucio sam se da kupim antenu tzv. riblju kost  (fiu) i kad se rastavi dobiju se dva takva profila a one sipkice se mogu iskoristiti,za stajni trap ili nosace gumica za krila (thumb).Nosace krila i servoa  kao i stajni trap koji je sirokougaoni :_D napravio sam takodje od Al profila.Za ovo krilo sam koristio udubljeni profil koji  ima dobre osobine za ovakav let.Trup je duzine 97cm,a raspon krila,120cm.

                                                                     

Ovaj put sam krilo rezao na CNC masini jer sam pronasao firmu koja se bavi  proizvodnjom stiropora pa imaju ovu masinu... :mhm.Radi stabilnosti modela obavezno idu uske.Krilo sam ojacao sa ramenjacom od lipove letvice sto je sasvim dovoljno jer ovo krilo ne trpi nikakva veca opterecenja...Ovo krilo nisam presvlacio sa PVC folijom jer ona samo povecava tezinu modela ,samo sam na krajeve krila i gdje dolaze gumice presvukao PVC folijom.za farbanje modela sam narucio sprej iz Lindingera od 125 ml misleci da prefarbam sve krilne povrsine,ali kad sam poceo da farbam repne povrsine tu je bio kraj spreju :pop: kakvo razocareneje ;:) krila sam ofarbao sa tonerom za unutrasnje farbanje zidova i pokriva kao sprej samo sto sporije susi,a tu bocicu od 100gr.ni sam ne znam kad cu uspjeti da potrosim.
Ovdje moram napomenuti da sam za kod izrade vertikalca prvi put napravio malo kormilo  tako da je bio slabo upravljiv pa sam to ispravio napravivsi vece kormilo  koje daje bolju upravljivost.Za pricvrscivanje vertikalca za trup  uljepio sam  dva navoja M3  u vertikalni stabilizator tako da se pomocu njih pricvrscuje i vertikalac i horizontalac,a demontaz je veoma laka.
Motor koji sam izabrao za ovaj model je takodje Tower pro 2408-10 Thttp://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4321&Product_Name=TowerPro_Brushless_Outrunner_2408-21sa elisom slow 8x4,7 i baterijo 1300 mAh ili 1700 mAh
Posto cu ovaj model koristiti za AP odlucio sam se za ovaj motor a sa ovom elisom daje najbolje perfomanse.Moze se postaviti i ovaj motor za elisu 11 ili 12gdje bi se dobio jos sporiji let ali meni ove elise ne odgovaraju jer ulaze u ugao snimanja.  http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=668&Product_Name=TowerPro_BL__Outrunner_TP2410-12T(Y)__(90W)
Naravno za ovaj model je idealan i plasticni nosac motora koji dodje u kompletu sa njim.speed control je od 18 A.

Kad je sve spremno moze da se krene sa sklapanjem modela.Redom kako se sami organizujete.
Sto se tice stajnog trapa pokaozao se kao dobar amortizer prilikom slijetanja i cuva foto aparat prilikom nespretnijih sletanja.Na fotografijama se vide manji tockici od  3 cm ali sam ih poslije zamijenio sa 5cmx1,8cm radi neravnijih terena.
Nisam siguran da li sam sta zaboravio a iako jesam sami cete to vidjeti.Sta reci na kraju nego ovaj model je veoma lako napraviti,ne iziskuje mnogo vremena a troskovi izrade su minimalni,a dobijete model koji prelijepo leti.
Evo i par fotki... (photograf)

       

Ko sto se vidi model je spreman za polijetanje . (<--)Naravno o  detaljima sa letenja u nastavku...

 








     

   
                                       

Ziv:
Fenix,

model koji koristis kao platformu je veoma interesantan. Jedino me buni jedna stvar, zasto kameru nisi usmerio unazad. Ovako imam osecaj da ti elisa zaklanja deo kadra a pri sletanju, pre ili posle postoji mogucnost da ostetis objektiv kamere.

Prednosti koje imas ako usmeris kameru unazad su sledece. Elisa ti nije na putu. Kada snimas smanjis gas ili potpuno iskljucis motor a model je u blagom poniranju. Da bi izbegao snimanje repa, kamera je usmerena malo na dole, a kako model ponire, stoji potpuno horizontalno a sto se tice ostrine, ostaje ista kao i kada je usmerena unapred. Gledalac nikada nece znati u kom pravcu si snimao (naravno to ne vredi za filmsku kameru). Kod sletanja mnogo je manja verovatnoca da ce kamera biti ostecena. Kod tvoga dizajna, promena orijentacije je veoma jednostavna tako da mozes bez mnogo truda da probas ovu varijantu.

Pozdrav Zivko.

MEPHISTO:
Једноставна а функционална конструкција је, по мени, одраз интелигентног уједно елегантног решења.

Са слика не видим јасно како је решено предње крило. Да ли је стиропор резан у три димензије, тј. са профилом или је равна плоча па после савијен. Можда сам нешто пропустио, али би ми појашњење добро дошло. Хвала!

Drapsin:

--- Quote from: MEPHISTO on October 24, 2008, 04:58:41 PM ---Са слика не видим јасно како је решено предње крило.

--- End quote ---

Pa, prednje krilo u stvari ne postoji, postoji samo krilo i na kraju trupa horizontalni stabilizator.

Postoji kod tandem rasporeda nosecih povrsina ali se to pokazalo prilicno neuspesno, stiga se moze zanemariti.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version