Author Topic: Meister Scale Zero  (Read 65119 times)

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Meister Scale Zero
« Reply #45 on: July 02, 2012, 07:46:00 AM »
nema sta Mirce, ti bas imas Kombinat, sa velikim K.
Nadam se samo da ces sve da stignes, i naravno, da nas obavjestavas o napretku.

Samo naprijed
Svaka cast

Miso
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #46 on: July 02, 2012, 12:25:30 PM »
Hvala Mišo... Naravno da će sve biti detaljno prikazivano...

Često sam govorio da se nekada modeli kupuju ne samo zato što ti baš takav treba, nego što je to prilika. Ovo sa Zero-om je ispalo tako.  Sad imam "projekata" za 4 godine...

Videću šta ću ostaviti sebi, a šta će se prodavati, svakako mi neće trebati svi.

Zero nije tako "veliki zalogaj" i da bi se napravio do kraja, doslovno, da bi se završio, trebalo bi kupiti samo trapove. Za model od 1/4 skale Sierini trapovi i nisu tako skupi, pa ću ih verovatno i naručiti, zajedno sa retraktom na uvlačenje za repni točak.
Time bih, kako rekoh, mogao Zeroa završiti...

Što se tiče motora za ovaj model, ima više opcija, pa o tome naknadno.
Ono što znam je da bi trebao najmanje od 100 ccm...
Gledajući kako Marko "prži" DLE 111, najverovatnije da bi to bila najbolja varijanta, najbolji odnos cene i kvaliteta...

Juče sam malo proučavao trup i planove i mogu reći da je Zero prilično lak za izradu, imam utisak, možda čak i lakši od Meisterovog Thunderbolta koji trenutno završavam.
 
Krila bi, zbog lakšeg transporta, trebala biti iz dva dela, iako bi se mogla napraviti kao centroplan sa dve uške, jer je od kraja do kraja flapsa 1200mm, a ta širina, recimo, ulazi u moju prikolicu.
Ovakvom koncepcijom lakše bi se manipulisalo sa modelom, pošto bi stajao na svojim točkovima. Treba razmisliti i o takvoj varijanti...

Pošto je krilo ooooooogromno težina nije neki veliki faktor, ali gde god sam gledao svi kažu da se mora voditi računa o postavljanju delova u trup i da oni moraju ići skroz ili što više napred zbog težišta. Opšte je poznato da je Zero napred "kratak" i da doterivanje težišta može biti veliki problem na "kraju balade"...

Toliko za sada...

Pozdrav

Mirče




Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Meister Scale Zero
« Reply #47 on: July 02, 2012, 12:53:33 PM »
Mirče, još jednom ti čestitam za trgovinu!!!
Nego čitam što si mi i malopre rekao, da imaš projekata za sledećeih 4-5 godina... E, sad ajd kaži da dotle nećeš uzimati ništa... od toga nema ništa. Tako da... ja polako merkam one modele kod tebe, pa na kraju nikad se ne zna  ;namig Samo što meni bilo interesantnije preuzeti neki model u kutiji, nego završenog  :big smile Volem ja da seckam balzu i šper...
I još nešto... Ne možeš verovati koliko me interesuje šta ćeš imati u hangaru za pet godina...  :mhm

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #48 on: July 02, 2012, 01:55:01 PM »
He, he...

Za pet godina kažeš, pa ako se ništa ne proda 2 jeta - Panthera i Galeba, a od klasičnih warbird-a Zirolijevog Hellcat-a i Lightning-a, a od Meister-a P 47, Zero i Foke Wulf...

Naravno, ako Bog da zdravlja, obezbedim jedno 5 - 6K evra i ako me Maja ne "odstreli"...
Šanse za "odstrel" se drastično smanjuju u slučaju da prodam neki model, jer će tada finansiranje novih projekata biti mnooooogo lakše...

Maja još ne zna za Zero, neću da joj kvarim godišnji, nek' uživa još malo... (fiu)

Pozdrav

Mirče

« Last Edit: July 02, 2012, 01:57:10 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Meister Scale Zero
« Reply #49 on: July 02, 2012, 10:43:51 PM »
ma to on Maji moze da prica da je to za naredni 4-5 godina. to ce sve leteti koliko iduce godine u ovo vreme.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #50 on: July 04, 2012, 10:17:15 AM »
Možda je Miša u pravu, jer juče napravih dobar deo horizontalca...

Model je ogroman, dakle kad ja to kažem onda mi verujte.





Horizontalni stabilizator je širine 117 cm!!!



To je taman toliko da ne može da "unidje" u prikolicu, koja je 110 cm, tako da ću morati model da transportujen "po rebarke"...

Da bih započeo radove na horizontalcu, prvo sam morao da napravim balzu na koju će se lepiti sve rebra. Pošto je i ona duža od 1 metra, pravio sam je iz dva dela i u sredini ulepio deo od špera. Za ovu "operaciju" sam koristio beli lepak.



Onda su na red došla rebra. Lepljena su prvo ona u sredini i krajnja, da bi na njih mogao postaviti 3 mm balzu na koju će kasnije doći napadna ivica...
Kao što vidite Meisterov Scale sistem je pomalo drugačiji nego kod nekih drugih firmi...





Ulepivši "prednju" balzu nisam imao problema sa odredjivanjem dužine rebara, tako da je krajnji rezultat veoma ravna prednja strana...









Napravio sam malu izmenu, dodao sam čamove ramenjače od 6x3 mm...





Već sada je horizontalac duži od 100 cm...




Da bih počeo sa radovima na krilu morao sam prvo nabaviti ramenjače. Ramenjače su, kao i sve na ovom modelu popriličene, 10 x 20 mm i dužine 1400 mm!!!
Pošto ih naravno nemam, juče prepodne sam nazvao Šanjiku u Suboticu i naručio ih. Danas u 9 ujutro Post Expres mi ih je doneo na kućni prag!!!
Hvala Šanji...



Stiglo je 6 ramenjača, od kojih su dve pomoćne, videćete kasnije gde dolaze...







I na kraju današnjeg pisanja, da bi imali malo bolju sliku koliki je Zero, na plan sam stavio krilo od Panthera...



Pozdrav

Mirče

 
« Last Edit: July 04, 2012, 10:22:27 AM by mirce »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Meister Scale Zero
« Reply #51 on: July 04, 2012, 10:53:18 AM »
Kakvo čudovište. Za bajonet se verovatno koristi kardan od FAP-a.

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Meister Scale Zero
« Reply #52 on: July 04, 2012, 05:25:05 PM »
Mirce druze jesi li se mozda odlucio da li ces da pravis krilo iz jednog, dva ili tri dela?

Mozda je od svih varijanti najbolja opcija(s'obzirom da je krilo ogromno) da ima centoplan i da se kace dve uske, kao sto je na hellcat-u.

Evo kako je neki lik odradio to na njegovom Zero-u...mozda si ovo vec i video ali nije na odmet da se vidi opet.





I koliko sam primetio svi ugradjuju kutiju na firewall i na nju kace motor, a mislim da to nije po planu. Verovarno sto je kapotaz dosta dugacak pa da bi se izbegli dugacki odsojnici.

POzzz i sve najbolje !!!!
« Last Edit: July 04, 2012, 06:38:34 PM by disljenko »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #53 on: July 05, 2012, 11:09:03 AM »
Hvala Dišljenko na slikama, razmišljao sam na "temu" krila i praviću ih iz dva dela (već sam počeo)...

Krilo iz tri dela je najbolja opcija za manipulaciju, ali centroplan i horizontalac su toliko široki da ne mogu da stanu u moju prikolicu kad je trup u horizontalnom položaju.
Stoga, pravim krilo iz dva dela sa drvenim bajonetom kojim se spajaju dve polovine.
Bajonet, bolje reći pola bajoneta (sećate se da sam ga morao preseći na pola da bih ga mogao spakovati u kofer kad sam se vraćao iz USA), sam juče dao komšiji stolaru i očekujem da će ga danas ili sutra napraviti.

Inače, juče sam bio vredan i radio malo na desnoj polovini krila...







Uveče je to izgledalo ovako...









Vidite da neka rebra nemaju prednji deo, izlomila su se u transportu, ali to nije problem lako ću in polepiti kad dodje plank.
Takodje, možete videti da sam na svim rebrima od špera pravio otvore da bi ih malo olakšao. Skinuo sam oko 40 gr...

Što se tiče kutije za motor, da napraviću je, pogotovo što je fire wall povezan sa trupom samo od pola prema gore. Razmišljam da na fire wallu napravim otvor i da kroz njega provučem kutiju od špera, koja će se završiti na rebru br. 2. Time bih povezao oba rebra i dobio mnogo jaču konstrukciju.

Pozdrav

Mirče

P.S. Dišljenko ako imaš neke linkove od izrade ovog Zeroa, šibni ih na mail ili postavi ovde...

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Meister Scale Zero
« Reply #54 on: July 05, 2012, 02:56:34 PM »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #55 on: July 05, 2012, 03:55:30 PM »
Hvala ti, pregledaću sve natenane...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #56 on: July 07, 2012, 03:31:37 AM »
Juče i danas se u Kombinatu malo radilo na krilu od Zero-a.

Juče mi je stolar doneo bajonet. Al' ga je napravio, svaka mu čast... I bajonet za Foke Wulfa je odsekao na pravu meru...



Odmah sam bajonet "ubacio" u krilo i video da "brucenzi" ulazi u prostor koji mu je namenjen.
Posao koji moram da odradim traži preciznost, jer bajonet ne sme da ima "lufta" u krilu, u suprotnom neće valjati...





Da bih dobio jaku konstrukciju za rad, zalepio sam sa zadnje strane kutija, koje povezuju ramenjače i rebra. Koristio sam topolov šper...



Kutija koja je do prvog rebra ima ugao kao što je na sredini bajoneta. Rebro br. 1 još nije ulepljeno...





Morao sam veoma voditi računa da nigde ne ostane lepka, jer bi kasnije imao problema sa postavljanjem bajoneta.
Kad se sve osušilo, rebra, donja ramenjača i zadnje strane kutija postala su veoma čvrsta celina.
To je bio uslov za sledeći korak, a to je postavljanje pomoćne ramenjače na koju se naslanja bajonet...
U Meister Scale su smislili to ovako...



...ali mi iz Kombinata smo to prepravili na ovako...



Kao što vidite, umesto malih parčića izmedju rebara, postavio sam jednu ramenjaču koja celom dužinom "leži" na bajonetu.
Da bi pomoćna ramenjača stojala kako stoji, dosta pažnje sam posvetio izradi žljebova na rebrima krila...











Za sada još ništa nije ulepljeno. Kad se bajonet izvadi, pomoćna ramenjača ostajaće u ovom položaju...





Kao što rekoh, pomoćna ramenjača nije ulepljen, iz razloga što prvo moram ga postavim dva polu rebra na rebro 4 i 6.





Ona nose ploču od stajnog trapa. E, sad tu počinje zavrzlama, jer da bi ploču postavio kako treba, bilo bi dobro da imam trapove. Naravno, ja ih trenutno nemam...

No, to nema mnogo veze, zalepiću sutra polu rebra, a kad kupim trapove, ubaciću i ploču.
Čuo sam se sa Dinom i rekao mi je da u roku od 7 dana može da dobije trapove i samo da mu javim kad se odlučim da ih pazarim...

U medjuvremenu sam radio i na horizontalcu....



Doduše ovo je stara slika, jer je jedna strana sad već kompletno izplankirana... :big smile

Ajd' sad uzdravlje i spavajte lepo... Bar kao ja...

Mirče


 
« Last Edit: July 07, 2012, 03:40:09 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Meister Scale Zero
« Reply #57 on: July 07, 2012, 09:46:45 AM »
kao i uvek lepo i pedantno.
gde si planirao da provlacis creva pneumatike obzirom da ramenjaca ide celom duzinom trapa?
koliko vidim, jedina moguca varijanta je preko ove kose ramenjace pa sa druge strane
kroz one male, ili velike rupe.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #58 on: July 09, 2012, 03:36:30 AM »
Evo mali up date...

Dakle, horizontalac je gotov...



...i sa obe strane je tanko pregitovan akrilnim gitom...





Ulepio sam pomoćnu ramenjaču. Veoma sam vodio računa da ne ostane lepka u žljebu za bajonet. Sve u svemu, lepljenje jr dobro prošlo...









Kad se lepak od pomoćne ramenjače osušio, ulepio sam i gornju ramenjaču...





Ulepljena je i zadnja ramenjača od balze 10 x 10 mm.



Počelo je i zatvaranje kutija izmedju ramenjača sa prednje strane...



Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #59 on: July 11, 2012, 12:15:47 PM »
I dok se Thunderbolt farba, radio sam i na "Zerovu".
Ovo je najlakši kit koji sam do sada pravio i mogu vam reći da sam modelima od Meister Scale firme jednostavno oduševljen...

A sad nastavak radova...

Na Zerou sam paralelno radio na par strana. Počeo sam vertikalac...



...zatvarao resto kutija oko ramenjača...







Na horizontalac sam zalepio napadnu ivicu...





A onda su "pali" prvi plankovi...





Kutije su zatvorene u medju vremenu...



...napadne ivice ošmirglane nagrubo...



Pošto je prvo rebro bilo malo krivo "podšprajcovao" sam ga se čamovom letvicom, dok ne dodju svi gornji plankovi...



Da bi sledeći plank lepo "ledao" polepio sam pločice od balzi, širine 15 mm. Pola ide pod plank, a na drugu polovinu se lepi sledeći...





Dok se to sušilo, novi red plankova na vertikalcu...



Sredio sam i sredinu horizontalca...



...a potom zalepio novi red planka na krilo...



...pa na vertikalac...



Onda još malo radova na krilu...





U donji deo vertikalca se ubacuju umetci od balze, koji bi trebali da proprate oblik horizontalca, jer se jedno lepi na drugo...




Napravljena je i balza za napadnu ivicu. Pošto je 133 cm dugačka, morao sam da je radim iz dva dela.







Kao što vidite, krilo je skinuto sa plana i danas, na radni sto, dolazi druga polovina...

Izgleda da sam našao i trapove. Mera je taman... ;namig



Ajd' uzdravlje...

Mirče

« Last Edit: July 11, 2012, 03:10:14 PM by mirce »