RC MODELI JEDRILICA > ELEKTRO JEDRILICE

"Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m

<< < (7/9) > >>

zgrujic:
Da, ali ja, npr. vec imam EasyStar sa brushless motorom i ne pada mi na pamet da skidam motor jer bih tako sigurno napravio neku stetu na modelu, a isto tako mi ne pada na pamet da kupujem novi model samo zbog takmicenja. Verujem i da ostali imaju razlicite pogonske grupe i ne zele da ih menjaju ili modifikuju. Zato mi se i dopada ideja o eventualnom dodavanju tereta.

Ako su poznate efektivne snage za odredjene propelere, sudija prosto izmeri max broj obrtaja, i na osnovu efektivne snage kaze kolika je minimalna masa za konkretan model. Takmicar doda balast, ako je potrebno i to je to.

Treba biti fleksibilan i ukljuciti sto vise modela/modelara u pricu...

boca55:
I sa tim se slažem ali treba dati konkretan predlog, recimo za brushless motor minimalna težina 950 gr

magic:
Posto vidim da nema puno reakcija dacu sebi pravo i da presecem. Prema tome, letecemo 160eW/kg u 2 grupe, do 2m i preko 2m mada mislim da na pocetku mozemo slobodno da svi letimo i zajedno.

Nacin takmicenja je krajnje jednostavan: u zavisnosti od broja takmicara polece istovremeno 3 do 5 ljudi. Svaki pilot ima svog sudiju i svoje mesto za sletanje. Na dati signal ukljucuju se motori. Dozvoljeno je samo jedno ukljucivanje motora u trajanju od 30s. Nakon toga jedrimo do 600s (10 min) i nakom toga precizno sletanje. Po sletanju pilot i njegov sudija donose model kod glavnog sudije i tada se meri tezina modela i broj obrtaja elise na max. gasu i utvrdjuje "legalnost". Sistem bodovanja je kao za F3J po FAI: http://alpha924.server4you.de/FAI/Sporting_code/Section4/sc4_f3_soaring_09.pdf.

Da jos malo pojasnim maksimalni broj obrtaja koji je dozvoljen za odredjenu tezinu u odnosu na elisu. Ako se drzimo efektivnih 160w/kg onda model koji je tezak 2kg (efektivnih 320W) a ima i elisu 12x6,5 tada se ona ne sme vrteti na vise od 8850 o/min. Isto tako model koje je tezak 1,5kg (max. 240eW) i ima elisu 11x7 ista se ne sme vrteti na vise od 8450 o/min, i model tezak 1kg sa elisom 10x6 ne sme je vrteti na vise od 9.200 o/min. Pogledajte link i bice sve jasno: http://www.aero-naut.net/fileadmin/download/diagrammCAM.jpg

Aeronaut su medju najefikasnijim elisama na svetu (kazu da su samo jos RFM bolje, i mnogo skuplje). Sigurno ce ljudi koji koriste Aeronaut elise biti u neznatnoj  prednosti u odnosu na ljude koji koriste kineske elise. Ali sreca pa elise ne kostaju bogatstvo pa se mozemo lako prilagoditi: http://www.der-schweighofer.at/wg/209/aeronaut_luftschrauben.

Na prvom susretu pomocicemo onima koji neznaju tezinu svog modela i br. obrataja koji proizvodi njihov kombo tako sto cemo sve to premeriti pre poletanja i eventualno im dodati balast kako bi postali legalni.

Kada je kombo u pitanju, probacu svima da pomognem ako mi barem javite tezinu modela. Motore koje ja preporucujem su Turnigy SK serije (http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_listCategoriesAndProducts.asp?catname=%3Ci%3ETURNIGY+SK%3C%2Fi%3E&idCategory=250&ParentCat=59) za koje vam lako mogu preporuciti i maksimalnu elisu.

Molim SVE zainteresovane (one koji vec imaju ili planiraju da nabave neki model) da se jave.

Pozdrav

boca55:
Veljko ja sam za sve dogovore, ali za to treba napraviti precizan pravilnik. Nije mi jasno kako to mislis, svako ima svoje polje za sletanje?. Organizacija takvog  takmičenja bi bila veoma komplikovana jer bi morali da obeležavamo  puno startnih  polja. Ovo sa tačkom kao kod padobranaca sto sam ja predložio je mnogo jednostavnije.
Pre nekih 30 tak godina prvi i zadnji put sam se takmičio u Zrenjaninu na kupu "Vitomira Berića" u RC jedrilicama. Leteo sam ASW jedrilicu proizvedenu od "Limprodukta" iz Novog sada sa rasponom krila od 2,5m.  Bila je sajla od 100 m , letenje maksimuma od 6 minuta i sletanje u startno polje. Tada sam osvojio drugo mesto, al znam da sam se dobro namucio da sletim u to startno polje.

boca55:
Danas sam gledao kalendar takmicenja FAI-a. Uglavno su takmicenja u kategorijama F3A-akrobatski modeli, F3B jedrilice sa vitlom (trajanje leta+sletanje), F3J jedrilice (trajanje leta), F3K (ručno bacane jedrilice), F3F ( padinske jedrilice), i F5D ( sobni akrobatski modeli)
U kategoriji F5B elektro jedrilice nema uopšte internacionalnih takmičenja. Verovato zato sto pravila jos nistu dobro izdefinisana, jer je elektro pogon relativno nova stvar a i napredovanje nauke tehnike ne dozvoljava utvrđivanje preciznih tehničkih karakteristika i pravila. Pravi dokaz je ovo što neki hoće četkaše, speed 400 a neki koji hoće da koriste napredak tehnike traže bezčetkaše "KEDE" itd.
Mi treba da koristimo iskustvo naših komšija Hrvata i Slovenaca koji su malo više napredovali u ovoj kategoriji nego mi.
Da vidimo kako oni organizuju takmičenja. Sigurno da u početku možemo kako hoćemo ali ako se krene u ozbiljnija takmičenja nećemo moći da mešamo babe i žabe.
Sada sam posle ovih diskusija sve bliže ideji da se vratimo na početak ove cele priče i da počnemo da se takmičimo u klizačima F3K gde imamo takmičenja u okruženju u Hrvatskoj, Sloveniji i širom Evrope i možemo da počnemo da se takmičimo odmah po pravilima FAI-a

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version