rcfly4um

💬 DISKUSIJA => 🌿 LIVADA => Topic started by: vlada-r on January 30, 2013, 03:49:07 PM

Title: Istorija aviomodelarstva u Valjevskom kraju
Post by: vlada-r on January 30, 2013, 03:49:07 PM
(http://img22.imageshack.us/img22/608/getimgx.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/22/getimgx.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Aero klub je u Valjevu formiran 1. januara 1933. Prvi predsednik bio je Sveta Popović, advokat, rezervni major avijacije, a sekretar Emil Šmit, pilot. Nekih većih aktivnosti i okupljanja članstva nije bilo sve do 1937.

Međutim, posle prvog aero-mitinga u Valjevu, održanog na Dabića polju 21. juna 1937, znatno je poraslo interesovanje Valjevaca za vazduhoplovne discipline, naročito kod omladine.

Početkom školske 1937/38. godineu Zanatskoj školi počela je modelarska škola koju je vodio tadašnji sekretar kluba Čeda Milošević, učitelj, a predavač je bio Nenad Mirosavljević, nastavnik modelarstva iz Beograda.

Predsednik Aero-kluba Miloš Korać nabavljao je za modelarsku školu alat iz inostranstva i potreban materijal. Urađeni modeli izlagani su u Valjevu, a i na Sajmištu u Beogradu. Naročito se isticao sa svojim modelima Pantelija Pešić iz Donje Grabovice, učenik Zanatske škole.
Title: Re: Istorija aviomodelarstva u Valjevskom kraju
Post by: duke on February 14, 2013, 04:56:57 PM
nisam imao poojma :) inace i ja sam rodom iz Va