Ok, paket je krenuo ka Srbiji, oo)) i još jedan sa nekim drugim sitnicama... pitanje je:
Kad bi sad pocinjali da se bavite modelarstvom i trebali da sklopite avion iz naslova i da ga poletite sta bi sve nabavili od alata, pribora i sl? Ne mislim na pogon i upravljanje aviona.. nego alat i pribor za sklapanje. Sta da nabavim? mmmm Ja ima neke ideje ali ajte da cujem predloge... Hvala... ;namig
(<--)
Branek, baš ti je dobar osećaj da si ovako napaljen od kupovine. Polako. Sačekaj da ti stigne model i oprama pa ćeš videti šta treba od alata da sastaviš.
Samo ti hoću dobro, da ne ulećeš u nepotrebnu kukovinu alata i da trošiš pare. Mada je svaki alat dobar oko kuće, pogotovo za modelare, budi strpljiv.
(spava)
TE... ma razumem te i slažem se sa tobom... nisam ni mislio sutra da odem i da se nakupujem svega, nego onako, šta je nešto što bi recimo bilo neophodno? Za sada imam skalper modelarski i noževe (kako je to oštro čoveče... (___) ), malu proxxon bušilicu, lemilicu, unimer, neke sitnice, konektore i slično... recimo šta je tebi zatrebalo sve kod gradnje prvog modela? I šta bi voleo da si imao, a nisi? :big smile
branek
nista ti vise i ne treba, nema tu nikakve gradnje samo polepis par delova epoxyjem i probusis nekoliko rupa.
Hmmm. mmmm Baš interesantna tema. U pravu si. Neko bi mogao da otvori jedan topik pod nazivom: ALATI ZA MODELARE ili PREDSTAVITE SVOJU RADIONICU (work)
Pa evo samo najosnovnijih stvari:
Osnovni ručni alati kao, komplet malih šrafcigera, pardon, odvijača, špicasta klešta , pardon sa uskim kljunom, šubler, pardon pomično merilo i sl.
Mala ručna bušilica tipa Proxon, komplet burgija od 1.5 do 6mm. Ima jeftinih bušilica na akumulator. Za početak i kinaska je dobra.
Pilica sa sitnim i krupnim zupcima..... Selotejp, lepila što više vrsta. Pogledaj na forumo o lepilima. Šmirgla, fina i malo grublja. Lemilica od 50-100W.
Predlažem da kupuješ kvalitetniji alat. Bolje je raditi sa njima i duže traju. I kineski alati su sada već dobri.
Za sastavljanje ARF modela treba malo alata. Tek kad budeš hteo da praviš sam model, alata nikad dosta.
Pa onda dobar šoping. (xXx)
Ja imam ovo i uvek mi zahvali po nesto :_D
set skalpela
busilica
biax
epoxi lepak
ciyanoacrilat i aktivator
razne vrste lepljivih traka
razne vrste smirgli
set lenjira
shubler
indigo-papir
modelarska segica (ona za tehnicko vaspitanje, ne znam joj tacan naziv)
lemilica
buzir
stege i zangle
sigurno sam ponesto i zaboravio mmmm
P.S.
dok sam pisao post vidim da je T.E. vec naveo sve ovo, sad izgleda kao da sam prepisivao :hehe
U pravu si uvek se nadje nesto da zafali, ali moze se sve resiti osnovnim alatom :)
znaci busilica, biax, set odvijaca, imbusi, modelarski noz, razni skalpeli, smirgla 200-500, modelarska pegla, lemilica, buzir, lenjiri, testerica
naravno uvek treba imati par komada t konektora i bananica
i puno lepka
:hehe Evo ga i Nemke, svi smo dali isti odgovor u tri minuta!
Nabavi ovakvu džepnu radionicu. Samo da ti se ne otvori u džepu. lol
http://www.knifecenter.com/knifecenter/wenger/images/16999.jpg (http://www.knifecenter.com/knifecenter/wenger/images/16999.jpg)
Ašov, lopata i pajser ti ne treba! lol
Ono što nemam, a trebaće mi siguran sam:
metalni lenjiri
vinkla
daska da ne upropastim sto
modelarska pegla
stegice razne
razni lepkovi
testerice
i za kraj.. laserski graver da isecam balza delove (yay)
metalni lenjiri ne verujem da ce ti trebati, plasticni vrse posao :)
daska obavezno
pegla jedino ako oblazes ceo model, za zatezanje folije na arf modelu je dovoljna kuhinjska
lepkova obavezno, ima na uh flash lepak za nekih 3.5$ pakovanje od 30 grama
laser secenje preko puta vukovog parka...
Kad smo vec kod alata, vec godinama trazim ureznice i nareznice 2 i 2,5mm. Dali neko zna gde bi kod nas mogao da ih kupim
Quote from: aco on March 12, 2009, 07:53:07 AM
Kad smo vec kod alata, vec godinama trazim ureznice i nareznice 2 i 2,5mm. Dali neko zna gde bi kod nas mogao da ih kupim
Да се и ја придружим овој тражњи. Најмање што сам успео да нађе је 3мм. А баш би ми требале и мање!
I ja ih dugo trazim . . .
Ja sam ih prosle godine negde u avgustu kupio kod mene u krusevcu na vasaru od nekog rusa
koji je imao dosta tog reznog alata.u zavisnosti de zivite ali mislim da tako male nareznice i
ureznice najpre mozete naci na buvljim pijacama
Pozdrav od sase
Ma nekada davno je taj sitan rezni alat mogao da se kupi i u gvozdjarama, al sipak vise. Odavno je to pocelo da se kupuje kod Rusa il Poljaka po buvljacima. Ja sam onomad kupio garnituru za u i na-rez od 1mm do 6mm, sa sve teralicama. Neki pijan Rus ga prodavao u ono vreme za "jednu chervenu".
Al taj alat ima jednu manu, isparava, tj. cim nesto pozajmis nekom, cao djaci.
Pozdrav