Author Topic: IMAC 2012  (Read 69215 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: IMAC 2012
« Reply #45 on: October 02, 2012, 03:55:18 PM »
Sve je to super, ali `jel imate avione za IMAC?

Koliko ja kapiram ne mozes se takmiciti sa F3A modelom na IMAC takmicenju. (___)

M. (pijemo)

Prvo i najbitnije je da kada smo pre 3 godine uopste i krenuli da razgovaramo o mogucnosti organizovanja takmicenja kod nas uslov je bio da moze da se leti sa bilo kojim modelom. Mi (za sada) u stvari organizujemo takmicenje u preciznom akrobatskom letenju po IMAC programu a ne IMAC takmicenje po svim pravilima kao sto to rade Ameri. Kako se broj takmicara bude povecavao kao i kvalitet letenja moguce je da cemo uvesti neke kategorije, ali o tome nekom drugom prilikom.

Da, u nekim zemljama su odlucili da ne mesaju IMAC i F3A avione. Isto tako i u IMAC-u postoje razne kategorije koje su definisane velicinom modela. U Hrvatskoj su se jedno vreme, isto kao i sada kod nas, leteli svi modeli zajedno. Znaci cisto je stvar organizatora da odluci sta moze a sta ne. Mi smatramo da je trenutno ovako bolje.

Razlog zbog cega je to kod nas dozvoljeno je vrlo jednostavan, pravih IMAC aviona ima jako malo sto ne znaci da ih nece biti vise. Ja planiram za narednu sezonu nabavku IMAC aviona od 2m i znam da su i neki drugi modeli u pripremi. U Hrvatskoj (pominjem Hrvatsku kao destinaciju koja nam je relativno blizu i gde bi i mi mogli da odemo na takmicenje) mislim da imaju kategoriju do 2m u kojoj se leti Basic i kategoriju preko 2m gde se leti neki tezi program. Moguce je da je to pravac kojim cemo i mi jednog dana krenuti.

Nadam se da si zadovoljan odgovorm.

poz
« Last Edit: October 02, 2012, 04:56:02 PM by magic »
Veljko

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: IMAC 2012
« Reply #46 on: October 02, 2012, 04:52:41 PM »
+1

M.  (pijemo)
« Last Edit: October 02, 2012, 04:55:05 PM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: IMAC 2012
« Reply #47 on: October 02, 2012, 06:01:10 PM »
Ja sam mislio da su ovi F3A avioni koji lete kod nas (sickle, bravo...) avioni koji se prave baš za IMAC :)

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: IMAC 2012
« Reply #48 on: October 02, 2012, 06:25:43 PM »
Ustvari na f3a letenje mozes da ides sa scale model samo da nebude iznad 2m i iznad tezine. Sa F3A model nemozes na IMAC je mora da bidu scale i to ima kolko smes da promenis model od orginalni.
Nego ako se slucajno odlaga takmicenje molim da se ranije objavi kao Sreda Cetvrtak . Hvala.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: IMAC 2012
« Reply #49 on: October 02, 2012, 08:07:48 PM »
Zajo, potrudicemo se da damo inforamciju sto ranije, jbg trenutno je vreme vrlo promenljivo.

Pokusacu malo da razjasnim razliku izmedju IMAC i F3A tipa aviona i programa.

F3A

F3A je FAI-eva kategorija koja se leti decenijama u nazad. Vremenom je evoluirala i trenutno su aktuelna sledeca pravila:

Model aviona mora da stane u kvadrat 2mx2m i ne sme biti tezi od 5.000g! to su osnovni preduslovi!
FAI na svake dve godine propisuje programe. Trenutno su aktuelni P13 i F13 programi koji se lete ove i naredne godine. Poenta ove kategorije je u preciznosti i odmerenosti. Kada se udje u "box" (zamisljeni box u kojem se leti - ogranicen je sa uglom od 120 stepeni i centralnom linijom, imate na pocetku teme skicu ) sve figure moraju biti unutar njega pravilno rasporedjene. Ocenjuje se gracioznost i tacnost izvodjenja figura. Da ne bih preterano pisao o tome ovde, imate objasnjenja u sledecim power point fajlovima, preporucujem svima da pogledaju.

P-13
http://www.australianpatternassociation.com.au/attachments/judging/P13engl.ppt



i F13
http://members.shaw.ca/patternwestnews/patternwestnews/Schedules_files/F13engl.ppt



IMAC

IMAC je proizisao iz F3A price, s tim sto je ovde poenta da se lete scale modeli sportskih aviona (Extra, Yak, Sukhoi itd). Programi se smisljaju svake godine.
Uslovi za ovu kategoriju su sledeci:
Postoje mislim 4 kategorije po velicini modela (28% size, 33%, 37% i 41% size) i 5 vrsta programa (Basic, Sportsman, Intermediate, Advanced, Unlimited).
Npr. lete se samo avioni od 28% size i leti se neki od programa.

Programi su poredjani po tezini i svaki naredni ima neke elemente dodatne u odnosu na prethodni, sto ga cini tezim. IMAC je ovo dobro zamislio i odlicna je podloga za ulazak u svet osmisljenog akrobatskog letenja. Pravila po pitanju letenja su identicna F3A tipu letenja.

F3A vs IMAC
Razlika nije samo u tipu aviona i velicini, vec i po samim programima koji se lete. Nisam siguran da IMAC avion moze da izvede F3A program, jer u sklopu tog programa se nalaze figure koje su jako teske. Npr. zahtevaju ogroman autoritet na vertikalcu kako bi se izvela neka figura (u P11 to je bila tzv. M figura), u F13 ima knife edge loop sa integrisanim roll-om na vrhu, horizontalna osmica sa dva integrisana roll-a koji se izvode u kontinuitetu i sl. Zato F3A avioni su cisto modelarski modeli koji se iz godine u godinu kako se propisuju novi programi prilagodjavaju tim teskim FAI figurama koje su teske za zamisliti ih u glavi, a kamoli izvesti bez greske!


Nadam se da je malo jasnije o cemu je ovde rec. Voleo bih da se vise ljudi ukljuci u ovu temu, kako bismo svi zajedno napredovali (naravno ko to zeli).
 (pijemo)
« Last Edit: October 02, 2012, 08:17:21 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: IMAC 2012
« Reply #50 on: October 03, 2012, 12:03:49 AM »
Trenutno Gis meteo (koji mi se pokazao najpouzadanijim) a koji cak ima i odvojenu prognozu za Batajnicu kaze: suncano, 20C i vetar 5m/s sever-severozpad. Juce je pokazivao da ce biti slaba kisa i slabiji vetar. Trodnevne su im uglavnom tacne, mislim  da cemo do cetvrtka znati kako stoje stvari.

poz
Veljko


Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: IMAC 2012
« Reply #52 on: October 03, 2012, 09:07:33 AM »
Prognoza se malkice promenila, i sada je na svim prognozama pad temperature, uglavnom suncano i izgleda bez kise.

http://www.hidmet.gov.rs/ciril/prognoza/stanica.php?mp_id=13274

http://www.weather2umbrella.com/sr/vremenska-prognoza-beograd/eta/1/1924284/4/3h

Sto je mnogo bolje od drvlja i kamenja sto su predhodno najavljivali.

Moze da se desi da vreme i ne bude lose u nedelju...

Odlaganje ne znam koliko bi bila mudra odluka, posto je mesec oktobar, koji i nije poznat po lepom vremenu ...

M. (pijemo)
« Last Edit: October 03, 2012, 09:20:23 AM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: IMAC 2012
« Reply #53 on: October 04, 2012, 09:52:43 AM »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: IMAC 2012
« Reply #54 on: October 04, 2012, 12:25:02 PM »
Ajde bre ljudi, rasterajte one kišne oblake tamo  4e

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: IMAC 2012
« Reply #55 on: October 04, 2012, 05:13:04 PM »
Quote
IMAC je proizisao iz F3A price
To nije tacno, IMAC proisao iz prave akrobatske avione. Taj natprevar se isto zove imac i isto ima BASIC, SPORTSMA i sve dalje  (pijemo)
Stacemo sad, odlaga se ili ne?
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: IMAC 2012
« Reply #56 on: October 04, 2012, 06:25:58 PM »
Stacemo sad, odlaga se ili ne?

Zajo tesko pitanje. Znam da bi zbog vas trebali sto pre da presecemo, sada je po Gis meteu do 14h OK ali onda pocinje mala kisa, koja i ne mora, ali vetar ide na 5m/s sto je na granici. Dugorocna od 10 dana deluje isto jako dobro, nisam pametan jer se u ovom periodu sve jako brzo menja.

kada ste planirali da krenete ako je sada u nedelju?

poz
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: IMAC 2012
« Reply #57 on: October 04, 2012, 07:10:33 PM »
Quote
IMAC je proizisao iz F3A price
To nije tacno, IMAC proisao iz prave akrobatske avione. Taj natprevar se isto zove imac i isto ima BASIC, SPORTSMA i sve dalje  (pijemo)
Stacemo sad, odlaga se ili ne?

Ja sam cuo drugu pricu vezanu za IMAC, pricam ti kada se vidimo. Mada nije ni vazno.
 ;)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: IMAC 2012
« Reply #58 on: October 04, 2012, 07:27:09 PM »
Stacemo sad, odlaga se ili ne?

Zajo tesko pitanje. Znam da bi zbog vas trebali sto pre da presecemo, sada je po Gis meteu do 14h OK ali onda pocinje mala kisa, koja i ne mora, ali vetar ide na 5m/s sto je na granici. Dugorocna od 10 dana deluje isto jako dobro, nisam pametan jer se u ovom periodu sve jako brzo menja.

kada ste planirali da krenete ako je sada u nedelju?

poz
Кречемо сутра наравно  (pijemo) у субота планирамо цепанње код Зајка или Остужнаја.





Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: IMAC 2012
« Reply #59 on: October 04, 2012, 11:04:19 PM »
Gis meteo je ponovo azurirao na bolje, sada je ceo dan bez kise i bez vetra, sto se mene tice moze sada u nedelju  :)aplauz!

Kliknite na link, pa Belgrad Batajnic, pa na BC (sto je nedelja) i to je to.

http://www.gismeteo.ru/

poz

Veljko